Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
hulvath
Příspěvky: 107
Registrován: 28.10.2013 22:36

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od hulvath »

A dostupnost streliva. 45 u nas pri rozkladu normalniho zasobovani nesezenes jen tak. 9L lehce. 85 % pistolovych naboju vyrabenych na svete je raze 9L.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Permonik »

To je spíš co by kdyby... Na teď mám SW MP Shield v .45, mám i v 9mm verzi, ale to proto, že v době nákupu .45 k dispozici nebyl. Zastavovací účinek .45 je větší jak 9 mm, proto tomu dávám přednost. Shield je malý a pohodlně se nosí. Před nákupem jsem střílel z čeho šlo (xds, lcp, g43,...) a pro mě vyšel chováním nejlépe. Pro případ "až se to posere, nebudeš mít .45 náboje" (což nosit ano, ale kolik jich kdo plánuje reálně denně vystřílet, že by rozumné zásoby nestačily), tak stejně budu v takové době nosit full-size HK P30L, protože pro "placebo" útočníka vzhled full-size má vyšší odrazovací účinek, než něco kapesního a když placebo nezabere, tak je tam velký zásobník.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od viktor »

no to je sice pravda, ale bavime se o pi pro sebeobranu, respektive 100 ks naboju ti jako zásoba bude stacit i v pripade totálního vypadku zasobovani. Podle me nemas reálnou moznost prezit vystrileni 100ks naboju v sebeobrane. Co se tyka treningu tak .45 acp je k dostani bez problemu.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od FMJ »

Permoniku, spoléhat na "placebo" velké pistole je cesta do pekel. Pokud není důvod střílet, nevytahuju pistoli. Pokud už důvod střílet je, je jedno, z jak velké pistole to bude. Zacyklovat si do mozku postup s nejistým výsledkem je opravdu volovina.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Permonik »

To píšeš jen proto, že jsi nezvážil všechny možné scénáře. Pro teď tak ano, nehodlám pistolí na nikoho mávat a vytáhnout až když ji budu plánovat použít. Pro SHTF (WROL) lze ale vyhodnotit mnohem více scénářů než fetka v parku a v některých případech se zastrašovací efekt hodí. Pokud ty tam tu výhodu nevidíš pro vůbec žádný scénář, tvoje volba.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od M M »

U rozpadlikov by som teda ocakaval ze maju doma kokily na odlievanie striel pre vsetky raze co vlastnia, vyriesene ozivenie pouzitych zapaliek a aspon jeden revolver koli moznosti pouzitia cierneho prachu. A 100 nabojov ... to je v pripadne zombie invazie smiesna polozka :mrgreen: .

Vaznejsie - mala pistol u mna musi splnat:
- umoznit nosenie za (relativne) kazdych okolnosti
- vydrzat pravidelny trening (SW MP Shield bol mimochodom co sa tyka vydrze hodnoteny velmi dobre, 1:1 voci fullsize MPckam)
- k tomu sa viaze dostupnost minimalne pruzin na pravidelny servis
- musi mi sediet aby ten trening aspon trochu bavil, inak sa to bude flakat
- raz je sekundarna (ked chce niekto platit .40SW, nech to plati), rovnako pocet nabojov, komu co vyhovuje, vzdy je moznost v pripade zhorsovania situacie prejst z nosenia malej veci v 9mm Browning na fullsize v 9L a 2 nahradne zasobniky k tomu

Osobne mam na leto 2" revolver do ktoreho do mesta nabijam 5 ran .38+P a vo vrecku rychlonabijac. Malu pistol este nemam pretoze mam velke pracky a ani po rokoch som nenasiel ziadnu co by mi uplne vyhovovala (ten Shield je horuci kandidat, aj ked asi nakoniec skoncim u SW MP 9c => ako bonus moznost pouzit fullsize zasobniky s grip extenderom).
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od FMJ »

Permoniku, absolutně nevíš, o čem mluvíš a s kým. Pokud je uživatel drogy pod vlivem, či pokud mu "kručí v žíle", jeho jednání není nikdy obvyklé. O dost víc inklinují ke zkratkovitému a nelogickèmu jednání, pokud se cítí v ohrožení, jsou velmi agresivní, nemají žádný pud sebezáchovy (takže tvé "placebo" by nefungovalo tím spíš) a jsou velmi obtížně zvládnutelní fyzicky - není nemožné, že ignorují bolestivé podněty vysokých intenzit. Jejich oblbnutý mozek odmítá uznávat základní fyzické, fyziologické a logické zákony.

Pokud se bavíme o době po průseru, tak ukazovat zbraň či s ní hrozit je volovina ještě větší. Strach o vlastní existenci má někdy tentýž efekt, jako droga. Tunelové vidění, agresivita.... "Placebo efekt" se hodit může maximálně při páchání loupežných přepadení a jiné protiprávní činnosti. Taky je to cesta, jak okolí informovat o tom, že jsem ozbrojen a že musí zvolit jiný druh přístupu - zezadu tyčí po hlavě.....
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od viktor »

:D spravny rozpadlik lovi lukem a pomoci pasti ....a az v tom nejhorsim pripade vytahne poslední pojistku ... a tak tech 100 nabiju bude v pohode stacit... rusky vojak mel taky jen dva zásobníky po cca 72 naboju, taky to většinou stacilo... když ne tak si cestou u nekoho vzal plne..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od viktor »

FMJ ma pravdu, ještě lehce doplnim jeho text : "není nemožné, že ignorují bolestivé podněty vysokých intenzit. Jejich oblbnutý mozek odmítá uznávat základní fyzické, fyziologické a logické zákony."
respektive jsou fakt dost odolní a fungujou i v pripade ze uz jsou vlastne mrtvi...takove zombie..
byli i verejne dostupne zabery na yt ( uz asi nejsou ) jak policie doslova " pumpuje" do pachatele olovo ranu za ranou, odhadem 20 - 30 ran ze vzdalenosti do 10m a on byl jste po cca prvních 5 - 10 ranach schopen nejake cinnosti. Vzhledem k tomu ze napadeni kdy bude nutne pouzit zbran je cim dal tim realnejsi z drogove spolecnosti bych se primlouval za tu ,45 nez za tu 9mm luger. Proste názor "experta " z GB ze naboje flobert 4,5mm bodou používat gangy v vyrizovani svých vzájemných uctu bych nechal byt a venoval se realnejsim vecem..
viktor
ps. i nase policie před lety po zkušenostech nahradila nabije se strelou FMJ za něco precejenom ucinejsiho
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Permonik »

Jak jsem říkal, nepředpokládám, že by mávání zabralo například na fetku. Stejně tak proto preferuji 45 před 9, kvůli stop účinku, co je větší. Taky ale nepočítám s tím, že všude koho po průseru potkám tak budou gangy warlordů či jiné skupiny. Naprostá většina budou amatéři, ať se s nimi později stane co stane. Kde 100kilový chlap si myslí, že má nad 75kg převahu, kde je (střelnou zbraní) nevyzbrojená malá sebevědomá skupinka. Spousta lidí zná zbraně jen z filmů a ne osobní reálná zkušenost. Viděl jsem kamerové záběry francouzského policajta, jak se snažil držet si od těla skupinu neintegrovaných a další podobné scénáře. My tu asi všichni víme, že dobře umístěná 22lr přinese stejný závěr jako jiná ráže, ale odrazovací účinek pro laika je mezi ppk, sw m29 (Dirty Harry) či broknou (pumpa) diametrálně odlišný. Ať již na odrazení někoho se špatnými úmysly, tak třeba i jako viditelná pojistka při barteru "nic tu nezkoušej". Já se s váma o tom dohadovat nebudu, jak jsem psal, pokud si neumíte představit žádný scénář, kde se odrazovací účinek zbraně hodí a nebo nesouhlasíte s tím, že větší zbraň má na laika větší odrazovací účinek, vaše věc. Každý ať si zrealizuje po svém.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Fabulous »

Již jsem to zde v minulosti psal. Pokud použijete ráži .45 ACP se střelou FMJ, tak je to kombinace minimálního účinku ve spojení s vysokou váhou neseného olova a nízkou kapacitou zásobníku. FMJ obecně není schopna řádně předat energii cíli.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od vratnikp »

osobně se držím hesla, "jak nosím tak trénuju". Proto je pro mne správnou cestou 9x19 a platforma, která mi umožňuje přenositelnost svalové paměti, mezi zbraněmi, tedy osobně zavrhuji mít na nošení placatýho glocka a na trenink nevím, třeba 1911. Ano, fakt dobrému střelci je jedno co má v ruce, ale já osobně se nepovažuji za tuto výkonostní třídu.
Ne že by se mi .40SW nebo .45ACP nelíbil, ale neutáhl bych trenink a přebíjení pro mne není cesta. Dále studie (jedna byla nedávno myslím na zbrojnici?) ukazují, že nejde o to čím, ale jak rychle a kam. Proto kladu důraz na výše napsané heslo. Pozor! při zvažování závěrů studií je nutno brát v potaz, že čerpají z velké části z USA, kde pravděpodobně lidé použili střely se zvýšeným ranivým účinkem. Bodem pro větší střelu, s teoreticky větším zastavovacím účinkem je naše legislativa - pokud v sobě pašák bude mít jednu díru od .45, nebude na situaci pohlíženo tak zle jako kdyby měl dvě tři od lugeru.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od bivoj »

vratnikp píše: 11.03.2020 12:53 osobně se držím hesla, "jak nosím tak trénuju"...
Přesně tak. Trénuji s tím, co nosím (G43X & G48) a snažím se vycvičit svalovou paměť tak, abych uměl střílet prakticky i "poslepu". Na to jsou dobré sušilky a večerní tréning - zadívám se na nějaký náhodný bod v bytě, zavřu oči, vytáhnu zbraň a pořád se zavřenýma očima "namířím" na onen vybraný bod. Pak oči otevřu a zbraň musí mířit přesně na to, na co jsem chtěl. V současnosti jsem schopen se tímto způsobem bezpečně trefit do černého na mezinárodním pistoláku na 10m.

O pudové střelbě nemluvě.

Takže za mě - trénovat, trénovat, trénovat... Jedna 9mm do alfy vydá za deset .45 rozesetých v nevitálních zónách.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Alstratt »

Stale mou volbou je 9mm a mimo gold dots se mi tu vali 9mm +P od Liberty Ammunition. 9mm mohu nest vice, lehce sehnatelne, vyuzitelna i v jinych velkem mnozstvi zbrani a podle me dostacujici. Jako druha volba by byla asi .40 nebo .45.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Atrop »

Oooo a je to tu zas :) mocná síla 45acp kdy jediný zásah touto ráží a protivník mizí v obláčku kouře a jisker :roll:
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od viktor »

pokud pouzijes trely odlite s cisteho stříbra tak ano...:-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
snackmc
Příspěvky: 25
Registrován: 03.04.2019 17:00

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od snackmc »

Pokud se bavíme o střelách s řízenou deformací, je podle odborníků na problematiku (efektu zastavení) nejúčinější ráže 38 AUTO
U 45tek je problém v příliš malé rychlosti, kdy při zasažení cíle již střela nemá rychlost na to se deformovat
*********
No waves in caves
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od bivoj »

Co si budem povídat, všichni kdo se tím odborněji zabývají dávno vědí, že nejlepší střela pro selfdefence (a to nejen v 9mmL) je JHP s řízenou deformací. Bohužel, dokud budou u nás zákony psát pořád ti stejní, zrušení těchto střel jako "A" se nedočkáme.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Haluziak »

A proto sebou tahám .45. Když už mám někoho trefit 9mmL FMJ nebo .45 ACP FMJ vyberu .45 dává mi to o možnost se o 1,215mm netrefit :)

Navíc se soudci v naší části Evropy koukají zlým okem na opakovaný výstřel :(

Ale klidně uznám chybu, že jako první velkou pistoli jsem si měl pořídit 9mmL vzhledem k ceně střeliva. (.45 se musí přebíjet a já už nemám kam dát lis, pračku etc etc.)

PS: Všichni vidí, že JHP 9mmL prošli vývinem a dokážou se hodně otevřít … oni i ty .45 tím vývinem prošli a dokážou se otevřít více :D
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od skagerak »

"9mm se muze nebo nemusi otevrit, ale nejspis se nestane, ze by se .45 smrskla.."
Ale nehadam se a .45 ani nemam ...
Odpovědět