Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Atrop »

U FMJ pistolových ráží je vážně jedno co máte, ale pokud vás uklidní milimetr navíc tak prosím :D
JHP, když fungují jak mají, tak opět rozdíl v účinnosti moderních střelách je dost zanedbatelný.

Důležitější je prostě kam to padne ;) a ne jestli má průměr takovej nebo makovej.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od bivoj »

A proto pořád říkám: trénovat, trénovat a trénovat. Různé situace, různé pozice, různé světelné podmínky, stres, vyčerpání, nevyspání atp. A sušit, sušit, sušit. Kdo nemá třeba možnost trénovat pudovou a dynamickou střelbu s ostrými, ať ji alespoň suší.

Ale nosit zbraň s tím, že si jednou za měsíc pustím krabičku včelek do papíru na mířence, mno, nevím...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od skagerak »

bivoj píše: 12.03.2020 15:45 Ale nosit zbraň s tím, že si jednou za měsíc pustím krabičku včelek do papíru na mířence, mno, nevím...
No krabka(50ks)/mesic na mirenku neni moc, ale
ber to tak, ze je to casto o hodne vic nez nastrili hromada "profesionalu" (os) ...
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Atrop »

bivoj píše: 12.03.2020 15:45 A proto pořád říkám: trénovat, trénovat a trénovat.
Amen
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od bivoj »

skagerak píše: 12.03.2020 15:50ber to tak, ze je to casto o hodne vic nez nastrili hromada "profesionalu" (os) ...
Je pravda, že je to lepší jak nic - bohužel znám i pár majitelů/majitelek zbrojáku (nebudu jim říkat kolegové a kolegyně střelci, páč to nejsou), co si udělali zbroják, koupili pistoli/revolver a dve krabičky nábojů a tím veškeré jejich zlepšování dovedností se zbraní skončilo a od dob toho udělání zbrojáku ani nebyli na střelnici. :ne

Je to IMHO jako by si někdo udělal řidičák a od autoškoly nesedl za volant s tím, že prostě do auta sedne a pojede až bude potřebovat...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od hrd »

No a? Za mě pořád lepší mít zbrojak a zbraň než nemít nic. Anebo řidičák než ho nemít. Anebo lékárničku a nebýt medik. Jen je potřeba si být vědom svých schopností a uvážit, kdy a jak dané vybavení použít. Kdyby mě střílení nebavilo, tak místo těch tisíců nábojů budu třeba chodit na zdravotní kurzy nebo školu smyku.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od des »

snackmc píše: 12.03.2020 12:47 Pokud se bavíme o střelách s řízenou deformací, je podle odborníků na problematiku (efektu zastavení) nejúčinější ráže 38 AUTO
U 45tek je problém v příliš malé rychlosti, kdy při zasažení cíle již střela nemá rychlost na to se deformovat
máš na tých odborníkov s 38 auto nejaký odkaz na zdroj? rád by som si to prečítal v originále.
to s tými 45kami je nezmysel ktorý možno ciastočne platil pred pár desatročiami keď začínali jhp prvej generácie ;)
nemóže íst karta furt...
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od des »

btw také to nadšenie pětaštyridsátnikov plne chápem, ten náboj je parádny macek proti 9x19 a ústia hlavne vypadajú že z jednej vyleze mýval a z druhej grizzly.
ale v súhrne všetkých vlastností kompletu náboj+pištol je 9mm lepší a preto je aj rozšírenejší.
nemóže íst karta furt...
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Strelec45 »

Nóóó. Spíš je to dáno lokalitou objevu náboje. Emerika od 1900 (?) má .45 a do roku 1984 je měla ve výzbroji a i teď některé složky. V Evropě západní od roku 1906 (?) existuje 9 Para a rozšířilo se to z Německa...
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od TomSmith »

Je to i logistice, zkuste nosit X krabiček .45 a stejný počet krabiček 9mmL
Tahám na hřbětě na střelnici oboje tak vím že to je velký rozdíl ;)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od bivoj »

Nutno také dodat, že i v samotné Americe není ta .45 tak obrovsky rozšířená, jak se může zdát. V nějakém delším horizontu ji používala prakticky jen armáda a to jen do roku 1984. Pak přešla na 9mmL. Policie velmi dlouho používala pouze revolvery v rážích .38 S&W, vyjímečně .357 Magnum. Stejně tak civilové. Poté, stejně tak i civilové (a zločinci 8-) ), přešla v téměř naprosté většině také na 9mmL.

Takže ona ta .45 sice v americe populární je, ale poměr .45 vs 9mmL je v USA úplně jiný jak opačný poměr (9mmL vs .45) u nás. Tzn. v Americe je v poměru k počtu zbraní daleko více rozšířená ráže 9mmL jak u nás .45ACP
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od PeFi »

snackmc píše: 12.03.2020 12:47 Pokud se bavíme o střelách s řízenou deformací, je podle odborníků na problematiku (efektu zastavení) nejúčinější ráže 38 AUTO
U 45tek je problém v příliš malé rychlosti, kdy při zasažení cíle již střela nemá rychlost na to se deformovat
Např. hned první zdroj, na který jsme narazil a kde lze srovnat různé ráže:
https://www.luckygunner.com/labs/self-d ... tic-tests/

Komentář k .38 ACP:
"As expected, .380 ACP turned in the weakest overall performance of the four calibers we tested, but a few loads fared surprisingly well. Most loads showed either good penetration but no expansion, or decent expansion with sub-par penetration. Only a couple of loads managed to show decent numbers for both. There’s a reason that .380 ACP is often considered “underpowered”, but careful ammo selection can help to mitigate its deficiencies to some degree."
Stručný rychlý subjektivní překlad: Většinou bída - buď slušná expanze, nebo potřebná penetrace, málokdy oboje současně, pečlivým výběrem munice však lze alespoň částečně překonat slabiny této ráže.


Komentář k .45 ACP:
As with .40 S&W, some of the .45 ACP loads became clogged up in the heavy clothing and showed severe over-penetration, but the loads that expanded successfully did so with impressive results.
Stručný rychlý subjektivní překlad: Podobně jako u .40 SW některá provedení .45 ACP neexpandovala a penetrovala příliš, ale provedení, která expandovala dosáhla oslnivých výsledků.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od viktor »

„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Atrop »

Jak jsem psal výše, pokud JHP funguje jak má je to fajn. Problém ale nastává v momentě kdy se dutinka vyplní např prostřeleným oděvem a rázem z JHP máte FMJ se všemy klady a zápory.

https://www.theboxotruth.com/the-box-o- ... s-o-truth/
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od viktor »

no potom ti uz zbejva bud poradnej kyj a nebo RPG :-)
shodneme se alespoň v tom ze je lepsi vetsi raze a vic naboju nez opravdu hodne moc mala pistolka ?
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Cep »

Lepší je vždycky to, co mám u sebe, co se mi chce tahat.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od RedneckBear »

Ahoj, prosím o radu. Zbroják mám pár let, ale až teď jsem se definitivně rozhodl, že si zakoupím vlastní zbraň. Může za to pandemie - ne, že bych se připravoval na rabování, ale při práci z domova mi zbylo nezdravě mnoho času na brouzdání po netu. :) Určení hlavně střelnice a homo defence, nošení možná časem.

Mám střední až menší ruce, takže kvůli tomu i kvůli případnému nošení koukám spíš po kompaktech. Full-size nevadí, miniaturní subkompakt ale nechci.

Na střelnici jsem byl párkrát a zkoušel jsem nejvíc CZ 75 a Glock 17. Zkoušel jsem tedy i pár jiných, ale výběr vykrystalizoval právě na značky CZ a Glock. Čezetu tam mám i proto, že přípravu i zkoušku jsem dělal se 75B, mám ji nejraději a sedí mi doteď asi nejvíc, i když by mohla být lehčí. Zároveň se cítím líp, když vidím kohout a mám pojistku nebo decocker (ve výběru koukám spíš po decockeru).

Zase Glocky mi připadnou z toho co jsem četl a slyšel spolehlivější (tím nechci vyvolávat flame) a blbuvzdornější, což mi z jakéhosi neznámého důvodu vyhovuje. :) Slyšel a četl jsem o Glocích něco v tom smyslu, že to nejsou úchvatné zbraně, ale prostě fungujou. Ovšem nějak mě vždycky znervózňuje, když nevidím kohout a že je nemohu zajistit ani u nich spustit kohout. Asi psychická porucha ... :roll:

Takže v užším výběru teď mám Glocky 19 a 48. A pak Čezety - z nostalgie 75 (s decockerem), P-01, P-07, ne DUTY. V tuhle chvíli jsem nejvíc nakloňený P-07, a to na základě recenzí na YT, na druhém místě je G19 kvůli kapacitě (myšleno proti G48, ušetřit těch pár mm na šířku mi za to nestojí). U té 75 si říkám, že ji chci jen z citových pohnutek a ať se na to vykašlu. :-)

Jinak z těch P nejsem úplně moudrý, jsou v nich vlastně jiné rozdíly než jeden náboj v kapacitě a toho, že 1 je slitina a 7 je polymer (za mne možná lepší slitina, ale jak říkám, zatím vítězí 7).

Rozpočet na zbraň tak do 20k. S první hromádkou nábojů a příslušenství (pouzdro, čištění, nějaka kovová zamykací schránka na uložení - potřebuju ještě něco?) do 25k. Moje priorita je solidní spolehlivost, nízká poruchovost, popř. dobré zkušenosti s reklamacemi. Střílet plánuju něco co nejlevnějšího, podle nabídek eshopů SB. Já ani kamarádi nepřebíjíme.

Budu rád za jakékoli postřehy. :-)
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Fabulous »

Glock 19. Jistota. Naprostá.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od Nicotinick »

Já bych řekl, že na "homo defence" netřeba pistoli. Stačí říct, ne děkuji, jsem heterosexuál. :shock: 8-) :)

Sorry, omlouvám se, nemohl jsem si pomoci. :D

Jinak G19, samozřejmě.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvek od des »

glock
vlastním aj cz s poistkou a cz s decockom, glock je lepší.
nemóže íst karta furt...
Odpovědět