Dlouhodobé uložení střeliva

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
vitalis
Příspěvky: 112
Registrován: 31.01.2011 10:23

Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od vitalis »

Admin: Odděleno z vlákna Práce teď a po...
Naposledy upravil(a) vitalis dne 11.08.2011 11:07, celkem upraveno 2 x.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od alibaba »

Rusove maji patrony v plechovkach a plechovka byla hozena do morske vody a po pul roce vytazena a kazda patrona vystrelila ,normalne takto uchovane patrony vydrzi 150 let, tedy nez se rozlozi chemicka zapalka ....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od Karlos »

Ja bych jen doplnil že i dnes se běžně v obchodech prodávají náboje staré až 50 let (nejčastěji z nepotřebných armádních zásob). Vyloženě vojenské tedy 7,62x39 vz. 43 nebo 7,62x54R se jen označí příslušnou ráží (většinou potiskem na boku nábojnice) aby splňovali požadavky CIP. S jinými třeba 7,65 Browning (pro Skorpiona) nebo .22LR se nemusí dělat v podstatě vůbec nic protože tyto i armáda používala v civilním provedení a tedy jsou i v krabičkách s civilním potiskem včetne původní maloobchodní ceny (skoda ze již neplatí :mrgreen: )

Takže osobně bych se nějakého dlouhodobého uložení i civilních nábojů rozhodně nebál...
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od MRAK »

tu ruskou plechovku na 7,62x39 znám
výborná věc

dřevěný truhlík, v něm dvě oválné plechovky po 700ks nábojů + otvírák

náboje vakuově zabalený - z plechovky vyndané jako nové

jediný jejich mínus je, že nemají cipíska

koho to zaujalo, můžeme do SZ .....
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Rusové to nebalí vakuově, ale obsah plechovky vyplní inertním plynem (dusík/argon nevím je dražší) - možná za nižšího tlaku - pokud to má tendenci promačkávat se dovnitř, nebo za vyššího, aby vykompenzovali úniky přes mikropóry. Problém plechu jsou právě jmenované mikropóry, pokud by jste z plechovky vysáli vzduch, stejně by se do ní dostal, ale hlavně by to mohlo rozebrat náboje! (v nábojích rozhodně není vakuum). Což mě přivádí k otázce, jestli náhodou i náboje nejsou plněné v té ochranné atmosféře.

Já náboje skladovat nemusím, protože výrobu surovin na výrobu prachu zvládnu.
A s přihlédnutím k mé teorii (při modelové situaci A - kterou jsem uvedl viz odkaz) bude nábojů dost.
Stačí takový sklad v PA vyrabovat jako první :twisted: :twisted:

Viz můj příspěvek zde: http://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopi ... &start=375
S citací zde: http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... 2021#p2021
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od MRAK »

nevím v čem to je balené,

myslím, že když bych zapíchnul otvírák do konzervy, tak by to "PUFLO" (Pufík odspustí :mrgreen: ) ale jestli by pufnul plyn, nebo vzduch, nebo co, to bych dál nezkoumal, protože by mě zajímalo, jak to v té konzervě vypadá :mrgreen: a rychle bych otvíral dál .....
jakože to nevím přesně, protože žádnou takovou konzervu samozřejmě nevlastním, anžto nejsou náboje ocipískovány, že ano ....
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Já takovou konzervu taky nemám, ale někde jsem to četl.

Obrázek

A teď jsem hledal a našel toto: http://www.strelectvi.cz/forum/7-62-nagant-t7491.html
Je to origo balení v ochranné atmosféře... Mám k tomu i otvírák...
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Zatavení do igelitu by mělo stačit :roll:
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od MRAK »

GloryToSunTsu píše:Já takovou konzervu taky nemám, ale někde jsem to četl.

Obrázek

A teď jsem hledal a našel toto: http://www.strelectvi.cz/forum/7-62-nagant-t7491.html
Je to origo balení v ochranné atmosféře... Mám k tomu i otvírák...
Jo přesně takhle by to vypadalo.
vitalis
Příspěvky: 112
Registrován: 31.01.2011 10:23

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od vitalis »

je to z dôvodu ak by som ten igelit otvoril, ochrana ostatných nespotrebovaných pred vlhkosťou, alebo ak by mi padli napr. do potoka...
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od Venet »

A nedavali sa do takychto plechoviek aj 9mm Makarov?
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od colek »

Dlouhodobě neřešim,moje zkušenost -9Luger,Mauser,válečná vyroba,nález na půdě ve skříni,lehce chycené.Trochu odřit,postříkat konkorem.Asi 20 ran od každého a jen 6 selhačů.Stáří 50let.Mě je 46,takže pro mě je to dostačující.A pro vnuky nic balit nebudu. :cry:
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od MRAK »

neměls strach ? z čeho jsi to střílel?
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od GloryToSunTsu »

:roll: tady u nás se platí i přes 50Kč za jeden nevystřelený náboj z WW2 :roll:
http://www.odklepnuto.cz/aukce/5284632/9mm-mauser.html
A to nemluvím o tom, kdyby to dokonce bylo v origo papíru s krabičkou a už vůbec ne o tom, kdyby to mělo ty správné značky. Vím o člověku, co by ti za krabičku dal možná i dva litry.

Na můj vkus to je příliš luxusní střílení, ale vím, že to občas někdo střílí.
Asi z origo zbraní, možná k vůli té autenticitě.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od alibaba »

Ty naboje z 2 svetove valky vubec nebyly vyrabeny ,aby vydrzeli desetileti, ale aby se spotrebovaly po nekolika mesicich ,ale to ruske dnesni, ano jsou to zeleznaky a vsechny jsou nalakovane proti vlhkosti a navic jsou v konzerve ktera je castecne vakuovana a vydrzi desitky a mozna stovky let ,patrony jsou tam ve papirovych krabickach jako cigarety a kdyz si vakuujete treba ponocky nenavlhnou a v tomtu stavu vydrzi treba 50 let ,strelivo se da tez dat do vakuovych pytliku a je OK asi 50 let ,ja stale mluvim o vojenskem strelivu a nevim jak sidi civilisty ,my totiz i vojenske strelivo pouzivame na jelence ,musi se strilet na lopatku a trochu ze sikma, aby celoplastova kule se splostila a vetsinou zmeni smer, kdyz narazi na kost je to levne a lovecke patrony stoji nekolikrat vice ,vojenskeho streliva z Jizni Ameriky je nekonecne mnoho a je tak z roku 1950 ......
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od colek »

9 Luger se střílel z Radom Vis 35,ČZ 75.No a ty 7.9Mauzer z K98 a vz.24.A zjištění ,že jsem vystřílel takový prachy mě mrzí,byly toho krabice.Vlastně za komárů jsem ani nic jinýho neměl.K mojí smůle už válečný zásoby došly. :evil:
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od JimmyJazz »

ja bych to udelal nasledovne:

rozsypat naboje do tlustych idelitovych pytlu, prihodit par sacku silikagelu a vaukove zatavit. To cele umistit spolu s dalsim silikagelem do nejakeho vzduchotesneho kontejneru (popr. pokud jsou jednotlive pytle opravdu kvalitne utesneny, je mozne obsah kontejneru zalit nejakou tekutinou) a umistit na suche, chladne a tmave misto. Takhle ulozene to musi vydrzet aspon desitky let.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Desítky let vydrží i volně sypané v krabici.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od JimmyJazz »

nekdo (Josef?) tu psal, ze prave moc ne. Kazdopadne, nerad bych to riskoval. Vakuove zatavit 10000 patron do pistole je prace na den.
karel22
Příspěvky: 97
Registrován: 19.02.2011 15:13
Pohlaví: muž
Bydliště: Olomouc

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od karel22 »

Skladované náboje by neměli být vystaveny mrazu, alespoň mám takovou vlastní zkušenost.
Na střelnici jsem měl k dispozici dvě krabky nábojů r.7,62x39 (bxn), jedna byla uložená doma ve skříni, druhá přestála celou loňskou zimu venku pod přístřeškem.
Náboje co přezimovaly venku vykazovaly vyšší rychlost a hluk výstřelu. Pravděpodobně se prach v nábojnici mrazem rozpadl na jemnější frakci a tím docházelo k rychlejšímu zahoření prachu.
Odpovědět