Myslivci a myslivost

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od PaF »

cipis píše:...staří namachrovaní páprdové 40+, ...
[/quote]
:rofl :rofl :rofl
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Václaf »

Sice to už nemá s myslivostí nic společného,ale reaguji na 40+ (letos mi bylo 40) šel jsem do albertu na nákup a vedle šel mlaďák,tak 24 a telefonoval. A protože jsme šli stejně rychle,část hovoru jsem vyslechl. ,,vole poď dělat ke mě,já tam potřebuju někoho schopnýho,flexibilního,to dáš levou zadní. Teď tam mám ňákýho čtyřicetiletýho dědka a je uplně k hovnu,nezvládá to...,, Jsem si tak v duchu říkal,tak Tebe bych hochu chtěl zítra k míchačce a ten čtyřicetiletej dědek (já) by tě donutil padnout hubou do cementu. Asi žijeme v jiném světě,nežli ti dnešní mladý :rofl Ale jinak ti myslivci tady někteří také nemají soudnost. Vyleze to z auta s puškou,ale jde jak s prokopnutou prdelí a chromou nohou. Nechci si ani představit jeho reakce na něco v provozu nedej bože při střelbě :hand
Čechy čechům !!!!!
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Matěj »

Tady se to zvrhává pomalu k hádce o tom, kdo je a nebo není jak starý a jak staré lidi snad zbavit lidských práv, když to tedy samozřejmě přeženu...
Jenže ono od začátku šlo spíš o to, že mladší člověk je obecně více tvárný, než starý. Starší lidi je zkrátka problém něco naučit nebo jim vysvětlit, že ten jejich způsob je prostě špatně a předělat je na nový způsob... To mi snad potvrdí každý, kdo má v rodině nebo se staral o staršího člověka a to nemyslím nijak zle. Časem budu třeba i já úplně stejný, jen nevím, jestli v 60 nebo až třeba v 80 letech (někdo třeba ve 40 :D - a než se do mě Václaf pustí, že by mě nechal padnout hubou do cementu, tak jako dědek přesčtyřicátník na to mám nárok :mrgreen: ).

Vraťte se radši zpět k tématu "Myslivci a myslivost"...
A popravdě sám mezi myslivci vidím větší problémy mezi myslivci - seniory a mladými nováčky. To se týká nejenom manipulace se zbraní, ale i jisté arogance (a zdůrazňuji, že to neplatí na všechny, znám mezi myslivci 65+, kteří jsou naprosto bez problémů v obou těchto ohledech). A jak jsem psal v začátku, pokud někdo někomu na základě své arogance nebo jiné neschopnosti vážně ublíží, třeba už tou nesprávnou manipulací, tak jsem pro to, aby si vyžral maximální trest a je mi jedno, jestli je mu 20 nebo 60 let. Nejen v armádě jsem byl ve styku se zbraněmi až moc a na bezpečnou manipulaci jsem po různých zkušenostech (naštěstí nesmrtelných, ale i tak mnohdy byste kroutili hlavou, co jsou lidé schopni ve své blbosti nebo nepozornosti udělat) pedant.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od dracekvo »

Matěj píše:pokud někdo někomu na základě své arogance nebo jiné neschopnosti vážně ublíží, třeba už tou nesprávnou manipulací, tak jsem pro to, aby si vyžral maximální trest
No jo, jenže to už je trošku pozdě. Těmto událostem se musí předcházet, a pokud tam bude nějaký arogantní člověk, tak musí narazit.
O je ověřený fakt, že ani ty nejtvdší tresty nefungují a neodradí od té činnosti.

Tam by pomohl nějaký správce. Tak jako je správce na střelnici, který je zodpovědný za její bezpečný provoz a vyrazí vás pokud tam začnete dělat nějaký bejkárny, tak by měl být takový správce i při tom honu.
Samozřejmě nemůže být za stav na honu zodpovědný takovým způsobem, že by mu hrozil nějaký velký postih, ale nějakou motivaci nad dohlížením na pravidla by měl mít taky. Řekněme třeba nějakou přiměřenou formu peněžního trestu.
On by si to pak rozmyslel jestli mu nějaký arogantní suterén stojí za to, aby byl případně lehčí o x tisíc. I když je to třeba vážený dlouholetý člen spolku.
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od cipis »

Peněžní trest pro "správce"? To je nesmysl, i na té střelnici. Pokud se něco stane na střelnici, tak může být správce popotahován maximálně za to, že nezapsal lidi, nepodepsal převzetí/předání střelnice, nevyvěsil vlajku, atd. Ale rozhodně ne za to, že se tam nějaký expert zraní. Samozřejmě pokud tomu expertovi nedělá dozor, protože je třeba bez zbrojáku. Ale každý na začátku podepisuje bezp. školení a souhlas s provozním řádem, tj. právě naopak, zde správce předává odpovědnost za chování střelce tomu samotnému střelci. Ano, pokud ho tam nezapíše, nepoučí atd., tak potom ano, je za něj zcela zodpovědný.
Na tom honu je to už úplná utopie, tam není možné podchytnout chování každého jednotlivého, protože to by pak musel mít každý střelec za sebou hlídače.
Tyhle věci jdou vyřešit pouze interně, tak, jak píšeš, na střelnici má správce oprávnění někoho vyhodit, stejně tak na honu je určitě nějaký "vedoucí", co tu možnost má také. Stejně tak si mohou dát do podmínek účasti honu třeba kauci nebo prostě postih za takové přehmaty a hlídat si to mezi sebou sami. Je naprosto nemyslitelné, aby byl někdo určený, kdo bude zodpovědný za manipulaci ostatních, to v případě držitelů ZP jaksi není možné. Když tam bude někdo bez ZP (neřeším teď, jestli to je jak možné, ale asi ano, když se dělají i komerční odstřely), tak samozřejmě ano.

Ale to se stále motáme v kruhu. Aby si spolek něco takového odsouhlasil, tak by se muselo změnit myšlení právě těch lidí, což by už samo o sobě bohatě stačilo na výrazné zlepšení stavu. Ale to se asi nestane, tak se holt bude muset počkat na tu generační výměnu a do té doby se modlit, aby se nic vážného nestalo. A zkusit to riziko snížit, např. i tou povinnou výstražnou vestou.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od dracekvo »

Jo, to byla jen taková úvaha, možná zcestná.
Jenže jak motivovat někoho, aby případného nezodpovědného člověka vyloučili z akce? Jelikož se tam všichni znaj, tak nikdo nikoho pryč nepošle.
Sám jsi psal, že pokud ti někdo na střelnici dělá bordel, tak ho vyrazíš (jestli si tě nepletu s někým jiným). Pokud něco pokazíš na LOS a dalších soutěžích, tak máš taky okamžitě stopku a odchod domu. Jen právě tyhle myslivecké akce jsou takové volnější a vedoucí takové akce je nejspíš jeden z těch, kterej nad nedodžováním bezpečnosti mhouří oko.

No nic, už nad tím nebudu uvažovat. Toto si stejně musí myslivci vyřešit mezi sebou. A pokud těch úrazů do roka bude pořád stejně jako poslední dobou, tak nejspíš nějaké to omezeníčko ze strany státu můžem očekávat.
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od cipis »

Jj, to jsem psal já. A také právě to, že ten "vedoucí lovu" či jak se jim říká, tak to oprávnění má také, někoho vyhodit. A je tam přesně ten problém, jak ho popisuješ.

Co se týče nějakého omezení, tak ono není defacto co omezovat. Vše je dle regulí a nedokážu si představit, co by pomohlo, krom té generační obměny. U dopravních nehod to také nepůjde vymýtit na nulu, možná z 1000 se to dostalo na 500, ale furt tam něco je. A na čím nižší hodnotu to chceš dostat, tím víc a víc musíš vynaložit energie, tedy se další a další opatření stávají méně a méně efektivními.

Když to člověk spočítá, tak těch nehod v lese není až zas takové množství, jen prostě titulek 22 mrtvých za poslední týden na silnicích nechá všechny chladnými, kdežto dva postřelení za půl roku, to už budí vášně.

Jak jsme tu už několikrát uvedli, dokud si to mezi sebou nevyřeší, počínaje např. důsledným dodržováním toho, co se má dodržovat už teď, plus případné další věci, konče tou generační výměnou lidí, co už mají standardně moderní základy bezpečné manipulace, tak bude takový společný lov vždycky zvýšené riziko. On je samozřejmě už sám od sebe, ale prostě by to mohlo být lepší (tedy nižší riziko).
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od step »

Je v zájmu vedoucích i celého mysliveckého sdružení, aby společný lov proběhl bez komplikací. Motivace je kromě jiného i finanční - společné hony se pojišťují a v případě pojistné události se nemusí pokrýt veškeré náklady z pojistky a sdružení to finančně zruinuje. Ti vedoucí činitelé MS, kteří si to už uvědomili anebo byli seznámeni s případy z praxe si na to dávají setsakra pozor, aby se nic nestalo.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Patrol »

To Dracekvo a Cipis:
Myslím že zbytečně řešíte vyřešené, protože máte málo informací.
Každý hon pořádá nějaké konkrétní myslivecké sdružení, které má své stanovy, kde jsou všechna pravidla popsána.Každé sdružení má Hospodáře, má mysliveckého předsedu, mysliveckou stráž atpd..

Vedoucí honu vždy zodpovídá za jeho průběh, za škody i úrazy podobně jako vedoucí v práci, a proto na nástupu před začátkem honu všechny instruje o tom, co se smí střílet, čím, jaká leč se půjde, kde jsou problémová místa(třeba turistická cesta), jaké bezpečnostní prvky musejí mít střelci, jaké honci, rozdělí myslivce na skupinky, které rozestaví závodčí, který každému střelci ukáže, jakou oblast mají pokrýt a kam naopak nesmějí střílet.
Do problémových míst se staví myslivci se znalostí místních poměrů a terénu. Signálem je ohraničen začátek i konec leče,..... na všechno jsou léty prověřená a osvědčená pravidla. Pokud se někdo chová nebezpečně, nebo třeba i jen neurvale, může být velmi jednoduše(obvykle hospodářem) vykázán a příště ho už na hon nikdo nepozve. Špatná pověst se šíří velmi rychle, takže ho pak obvykle nezvou ani jiná sdružení. Pokud se stane nehoda, je vše vyšetřováno policií, pojišťovnou a i kdyby se vina oficiálně neprokázala, ostatní myslivci si určitě nebudou chtít někoho nebezpečného, či nespolehlivého pozvat. Jde o jejich zdraví, životy i pohodu při akci.
Vedoucí honu úplně klidně někoho domů pošle, ať je místní, nebo cizí a jakkoliv starej. Viděl jsem, jak poslal pryč chlapa s nemysliveckou zbraní, chlapa, co nezvládal svého psa, a i třeba jen za modrej pruh na bundě.

Večer po honu se obvykle dělá tzv. poslední leč, jejíž součástí je i myslivecký soud, kde se propírají i daleko menší prohřešky, než třeba nebezpečné zacházení se zbraní. Jsou souzeny i špatné zásahy, či pomalé reakce. Je to soud braný humorně, kde trestem je obvykle runda pro všechny kdo mohou pít, a věřte, že nikdo nechce být pranýřován před kolegy.
Může se najít problémový jedinec, ale dlouho mezi ostatními myslivci nevydrží a ztratí příležitosti k lovu. Každý hospodář rozhoduje o povolence k lovu svých členů, kterou může značně zredukovat, nebo navrhnout vyloučení.

Rozepsal jsem to, aby jste viděli, že myslivost není žádnej zájmovej kroužek, ale má spoustu pravidel, řádů, mysliveckých zákonů, zvyklostí, tradic, atd. Každé porušení je hlídáno a trestáno ať už zákonem, nebo jiným řádem.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od cipis »

Ale to přece nikdo nepopírá, že má vše řád a pravidla. Ale ty nehody ukazují, že to tak žhavé není. A osobní zkušenosti ukazují, že ta bezpečná manipulace je tristní v daleko více případech, než píšeš.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od dracekvo »

Už sem sem nechtěl spát, ale... teď už opravdu naposledy :)
Souhlasím s tím, že prostě nic není černobílé a je to težké stanovit nějakou rozumnou hranici. Ale to že to takto funguje v tvém združení, neznamená, že to tak funguje všude. U něčeho sem osobně byl a nějaké zážitky mi vyprávěl kamarád myslivec a ten nemá důvod si něco přibarvovat a ještě schazovat myslivce v mých očích (např. výstřel smerem kde stál jinej myslivec (loveckej adrenalin a běžící prase, které se rozhodlo proběhnout mezi skupinkou. Výstřel při zakopnutí, protože někdo šel s blbě položeným prstem, atd..).
Jak sem psal, u nás se naštěstí ještě žádnej úraz nestal, ale párkrát už to bylo namále.
Ale těch nehod na lovech je nějak moc (proti jiným zájmům, kde se střílí). Nebo o tom noviny jen víc píšou.

EDIT: Ale abych jen nekritizoval. Ty lidi za to samozřejmě pokárali, byli nucený koupit všem rundu a od tý doby si už na to dávají pozor.

Jen pro info. Vysvětli mi, proč vyhazov za modrej proužek?
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Václaf »

To bude něco s tradičním oblečením,ne? Do filharmonie také nepůjdeš v džínách :rofl :hand
Čechy čechům !!!!!
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od colek »

Modrej proužek-nedodržování mysliveckých tradic,co se oděvu týče.A lov opravdu není střelba na něčí povel do papíru na střelnici.Bylo postřelení v leči na černou,střelec střelil z kulovnice přesně v určeném sektoru,odraz střely zpět a o tři štonty vedle lehl chlap s kulí v rameně.A jak to chcete ošetřit?Prostě smolík.A nejlepší jsou lidi,kteří v životě na lovu nebyli,ale přesně vědí,jak se tam lidi chovají.Jo,jsem myslivec,chodím i na střelnici,zatím mě nikdo od níkud nevyhodil.
:hand
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Patrol »

Já neříkám, že je to v myslivosti bez chyby, jen si myslím, že to máme podobně, jako se zbraňovejma zákonama, přísnější a promyšlenější, než ve většině EU států. Dělat nějaký další kontroly, nebo omezení je nesmysl. Všechno co je potřeba tady už je. Jediná slabina jsou lidi. V každé větší skupině najdeš několik jedinců, který by bylo nejlíp zadupat do země.
Jenže třeba takovej Belgičan, nebo Holanďan...tohle nemůže skousnout. V jejich jazyce slovo myslivost ani nemá equivalent. Znají jenom lov a to už jen omezeně spíše z historie, nebo z médií, protože si to sami doma tak posrali, že už v podstatě žádnou zvěř v přírodě nemají(leda v rezervaci, nebo v oboře, jako dobytek). Jejich světonázory o zabijácích zvířátek jsou pak s pomocí médií masírováni všichni, včetně našich dětí.
Co se týká starejch dědků se zbraní, tak jejich odstavení má velmi snadno v rukou jejich lékař a stačí, když na prohlídce zjistí zhoršené vidění, či motoriku a rázem je z něj důchodce bez flinty. Když ale vidím, jak někteří sedmdesátníci bravurně sundávají na dvojstřelu oba asfalťáky, který jsou vrhaný z nevyzpytatelných ručních vrhaček, tak bych někdy málem smeknul.(i když dědek na jednu nohu kulhá. :lol: )
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od cipis »

Ale to ano, pravidla atd. jsou dobře nastavená, jen je třeba dodržovat i ta pravidla bezpečnosti. A to je ten problém, už to tu je poněkolikáté, prostě bezpečná manipulace u starších ročníků je tristní o dost víc než u těch mladších. Samozřejmě se najde i mladej trouba, ale zkrátka u těch starších je to horší.
O tom, že 70 děda přestřílí dva o polovičním věku, to není nic neobvyklého, s tím problém není. Ani to, že třeba kulhá. Pokud dobře vidí a má ty bezpečnostní návyky, tak s tím problém není. Stejně jak s tím starým zedníkem, o kterém jsem psal.
Jinak k tomu modrému proužku a nemyslivecké zbrani. To je další věc, která se strašně těžko mění. Já naprosto chápu, že ten "kostýmek" je tradice, že to k tomu patří, ale. Ale bezpečnost je přednější. K čemu je krásná kamizolka zelená, když se v tom dotyčný ztratí a druhý ho pak osolí? Ne nadarmo jedna známá osoba nosí na takové věci růžové maskáče. Byť to vypadá divně, tak to má obrovský přínos pro bezpečnost. Ale stačily by výstražné vesty, minimálně pro ty, co nestřílí a mohou se, v případě porušení bezpečnosti (ať už střelcem či tady tímhle), ocitnou před nějakou hlavní. A na nástup či jak se to jmenuje, tak si na focení prostě už vestu sundá. Jak klasický dělník na stavbě.
Doktor pošle flinty k ledu ze zdravotního hlediska, z toho bezpečnostního, jak se tady asi shodneme, tak je musí poslat samotní kolegové. Možná to někde funguje, jak píše kolega, ale někde to také nefunguje a "kryjí" se navzájem. A když jsou u toho argumenty "dělám to tam 20 let a ještě se nic nestalo", tak je pak debata opravdu těžká. Přitom je tam to "ještě" ...
Ten případ, jak borec při přebíjení nakouřil tu chuděru do zad, to je jasné zabití z nedbalosti, protože buď těžce porušil bezpečnost anebo druhotně bezpečnost tím, že neměl v dobrém technickém stavu zbraň.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Argonaut »

Bylo tady zmíněno, že myslivců ubývá kvůli sluníčkářům. Já si to nemyslím. Mám v příbuzenstvu myslivce a vždy byl a je problém se vůbec do místního MS dostat. Další věc je pronájem honiteb, kdy třeba v mém okolí je vše pronajaté soukromníky, nebo to mají VLS. Ostatní mají smůlu.

Jinak co se týče pobytu v lese - osobně se bojím vlastně jenom myslivců. Sám mám zkušenosti, že hodně myslivců na něco jako bezpečnost úplně kašle. Flintu vezmou z věšáku jednou za uherák a pak záleží na tom, jak moc jsou říční po tom, aby něco práskli. Nezapomenu, jak ve velké mlze (chvílemi stoupala, chvílemi klesala) na Labi chytám ryby a za mnou vyšlo z mlhy 10-15 myslivců, polovina o holi, dvojky v ruce a čekali na to, až jim naženou kačeny. Že před nima sedím, že všude okolo sedí v mlze rybáři, to je nemohlo rozptýlit. Nakonec se ukázalo, že si sice koupili kačeny, ale nenakrmili je, takže vzaly roha a nic z toho nebylo. Ale regulerně byli schopní střílet.

Takže já osobně rozlišuji masaře, kteří mají většinou více mrazáků, a pak myslivce. Ale jistý si nejsem ani u jedněch, že to někam nepošlou:)
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Lyster »

Myslivec na Tachovsku postřelil svého kolegu
https://www.novinky.cz/krimi/489442-mys ... olegu.html
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Hohepa »

Muže výstřely z lovecké zbraně zasáhly do nohy a hrudníku.
výstřely , takže dva
do nohy
hrudníku...

:head
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Matěj »

... a nebo hromadná střela. Mluvčí KZS nemusí být odborník na danou problematiku. S děláním jakýchkoliv závěrů bych počkal na erudovanější zdroj (i když ono dostat to do nohy a zároveň hrudníku na ty 2 výstřely opravdu vypadá).
A samozřejmě střelce se nezastávám.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od devlop »

tak ten porstřelený prý v nemocnici umřel, no letos tomu dávájí myslivci teda hodně na frak :( tohle ve statistikách úmrtí rukou legálmích držitelů zbraní moc nepomůže, fakt díky...

tím co myslivci letos předvedli podle mého skromného názoru smazali všechny své podpisy "odzbrojovacího" nařízení EU
Odpovědět