Myslivci a myslivost

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Myslivci a myslivost

Příspěvek od drigon »

Dobrý den. Napadlo mne založit vlákno věnované myslivcům a myslivosti, kterých je na tomto fóru jistě spousta. Za zajímavé považuji zkušenosti s tou kterou zbraní, jaký druh munice na jakou zvěř použít. Jak na tu zvěř jít a kam je vhodné se strefit? U brokovnic a kulobroků, jestli jsou lepší hlavně nad sebou, či vedle sebe? U nás, když se účastním honu jako honec, tak myslivci používají obojí a názory jsou dost nejednotné. Zároveň je možno se zde podělit o zážitky jak z lovů, tak i mimo ně. Tyto zkušenosti se po PA mohou hodit i ostatním.
Pozn: vlákno též zakládám proto, že na tomto fóru jsou "myslivecké" věci roztroušené po spoustě různých vláken a považuji za vhodné je mít pod "jednou střechou", kde se nám budou i dobře hledat.
Těším se na Vaše příspěvky. S pozdravem M.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od bivoj »

http://www.loveckeforum.info/

IMHO nemusí se tu dublovat všechny fóra.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Maximus »

Ovšem pro nárory některých myslivců - rozpadlíků či "reformovaných myslivců" to není zrovna ideální místo ;).

Myslivost pro rozpadlíka přináší řadu pozitiv:
- pokud provozuje myslivost v okolí bydliště, tak během svých cest po revíru pozná důkladně každý strom, rigol, skrytou pěšinku,...
- zmapuje důkladně potenciální zdroje vody
- podstatně si člověk zlepší schopnost vnímat přírodu, biologii zvěře a zvířat obecně, rovněž pokud člověk je pozorný, tak si všimne i kdy a kde rostou a kvetou určité rostliny, keře a stromy
- díky poznání krajiny, biologie lovné zvěře i praktickým zkušenostem podstatně zvýší svoji šanci něco ulovit v situaci, kdy to bude třeba životně důležité
- při dodržení všech bezpečtnostních pravidel a použití šedé kůry mozkové lze trénovat střelbu nejen v přirozených podmínkách mimo střelnici, ale i na vzdálenosti, na které si u nás sportovní střelec běžně zastřílet nemůže
- díky loveckému lístku a začlenění do MS je člověk zaštíťen silnou lobby, která má velký potenciál prosadit držení střelných zbraní i v situaci, kdy většina ostatního obyvatelstva bude odzbrojena
- pozná kolegy myslivce, z nichž někteří mají určitě slušný potenciál pro vytvoření komunitní domobrany v PA době
- někteří kolegové ze sdružení jsou příjemní lidé a stanou se stanou i vašimi kamarády či dokonce přáteli (obojího není nikdy dost ani nyní, natož v "zajímavých" časech)

(napište to na nějaké myslivecké fórum a reakce typu "Chocholouška na tebe" na sebe nedají dlouho čekat)
Uživatelský avatar
koutlosh
Příspěvky: 149
Registrován: 21.10.2012 22:25
Pohlaví: muž

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od koutlosh »

Souhlas, já si myslivecká fóra rád čtu, je tam spousta zajímavých zkušeností, i když jinak sám velkým příznivcem lovu nejsem, ale jak už to tak chodí, těžké časy mění preference a tak i nějaká ta teorie přijde vhod. A souhlas, rozpadlické myslivecké vlákno bude mít jiného ducha, než to myslivecky tradicionalistické, kde budou mnozí ohrnovat nos nebo si klepat na čelo třeba při řešení nemysliveckých ráží apod...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Terminated Account »

Maximus: tak tohle podepisuji :yes
Skalik
VIP
Příspěvky: 343
Registrován: 24.11.2012 16:29
Pohlaví: muž

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Skalik »

Jen mě tak napadlo, kdyby se někomu kdo je znalý problematiky a chtělo se mu sem šoupnout takový nějaký stručný popis co to vlastně ta myslivost obnáší jak činností, časem tak finančně. A taky případně jaký je postup k tomu stát se myslivcem.

Dejme tomu, že se někdo přestěhoval z města na vesnici, na zbrojáku má všechno možný jen né "C" a při procházkách potkává celkem dost srnek a divočáků.

No a jen takovej dotaz mimo. Když je člověk myslivec je nutný se účastnit honů? Já jen, že lov si představuju jako individuální záležitost a taky si nechci nechat ustřelit palici.

Díky
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Karlos »

Stát se papírově myslivcem konkrétně mě přišlo na cca 10.000kč (myslivecké kurzovné 5000, "povinná" literatura 800, lovecký lístek 1000, lékař 400, rozšíření ZP o sk. C 2000, pojištění na rok 800)...

Podotýkám že tím se staneš myslivcem pouze stran legislativy, tedy budeš splňovat všechno potřebné k tomu aby tě nějaké myslivecké sdružení mohlo přijmout za člena (být členem mys. sdružení totiž není povinnost, můžeš být i myslivec na volné noze a jen se vždycky přivtěřit nekam na hon, ovšem na to buď musíš mít známé mezi myslivci a nebo být místní VIP).

V momentě kdy se staneš členem nějakého sdružení připrav se na další nemalé výdaje jako jsou členské příspěvky, nákup mysliveckého "stejnokroje" a dalšího vybavení atd.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Maximus »

Pojištění se dá sehnat i o dost levněji a ne všechna myslivecká sdružení vyžadují myslivecký stejnokroj. Zbraně, střelivo a optiku by si rozpalík stejnak koupil ;).

Podle mne není myslivost až tak náročná na peníze (poplatky ročně v řádu maximálně několika málo tisíc - obvykle ale míň), ale spíše na čas. Péče o zvěř, myslivecká zařízení, společné brigády i samotný lov zaberou určitý objem času, který ne každý má či je ochoten tomuto koníčku obětovat.

Dostat se do mysliveckého sdružení je na tom všem asi nejtěžší. Nejjednodušší je to v tradičních mysliveckých rodinách, kde se jaksi automaticky počítá s "následnictvím". Pak je docela spolehlivým způsobem si pořídit lovecky upotřebitelného psa (LUPa) a jinak zbývají jen známosti, kamarádi a kus štěstí.

Současný systém "bratrstva kočičičí pracky" se mi nelíbí, ale jediné co s tím jedinec může dělat, tak je se obrnit trpělivostí a hledat.

Navíc je potřeba si zjistit, co za lidi tvoří konkrétní myslivecké sdružení. Třeba na Vysočině, kde mám byt, jsem od nějakých snah o vstup do místních mysliveckých sdružení zcela upustil. Vyrostl jsem v tradiční myslivecké rodině, která si potrpěla na určitou úroveň a etiku "poľovníctva". Když člověk plný ideálů byl konfrontován s reálným stavem v některých mysliveckých sdružení, tak se mě jímal hnus a odpor - viz to městečko na Vysočině. Dvě myslivecká sdružení, která jako by vypadla z oka "myslivcům" z filmu Slavnosti sněženek - jdou si po krku i možná víc a těch "predátorů" a "masařů" co tam je :puke..

Jsou zase místa, kde je to mnohem, ale opravdu mnohem lepší ;).
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Fabulous »

Snad se tady bude diskutovat o myslivosti hlavně ve vztahu k našemu "PA" tématu.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od drigon »

U nás na vsi, když jsem se na honu ptal myslivců, tak mi tvrdili, že k tomu aby člověk dostal lovecký lístek (podmínka ZP sk.C) tak musí být členem mysliveckého sdružení. Proto mne zajímá, jak je to s tím myslivcem na volné noze. Zde jde také o to, že v případě "průserových" situací zpravidla myslivcům zbraně zůstaly, kdežto běžným občanům byly zabavovány. A po PA je potom lepší mít alespoň tu opakovací kulovnici doma ve skříni, nežli kosu u pendrečníků ve skladu. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem M.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Terminated Account »

1. přihlásíš se v rámci ČMMJ na některé OMS ke zkouškám odborné způsobilosti. Ty zahrnují kurz a praktické střelby.
2. Vykonáš požadovanou praxi/brigády
Požadavky na kurz a praxi se můžou u jednotlivých organizací lišit
3. Složíš zkoušku odborné způsobilosti na základě které je možné vystavit Lovecký Lístek
4. Uděláš/rozšíříš si ZP o skupinu C, kterou ti po vykonání příslušné zkoušky zapíší po předložení loveckého lístku
5. Staneš se členem nějakého mysliveckého spolku nebo zůstaneš "na volné noze" Právo Myslivosti můžeš vykonávat pouze v honitbě jejíž jsi členem, nebo kam tě pozvou.

Pojištění je nutné jen pro výkon práva myslivosti. Pokud jsi členem ČMMJ, tak je pojištění zahrnuto v členském příspěvku.
karel22
Příspěvky: 97
Registrován: 19.02.2011 15:13
Pohlaví: muž
Bydliště: Olomouc

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od karel22 »

Tohle je téma o všech možných zbraních ( palné,chladné ...), ale myslivci??
A ještě navíc v "zbraně střelné" to je už fakt střelené. Navrhuji přesunout myslivce jinam.
Uživatelský avatar
Cherro
Příspěvky: 269
Registrován: 29.09.2012 13:47
Bydliště: Troppau

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Cherro »

Ve sdružení nikde být nemusíš, můžeš být klidně na "volné noze" a nechat se třeba jen zvát od kamarádů na hony a naháňky, nebo si odstřely kupovat. Případně být jen někde jako "host". Ať už komerční nebo kamarádský. Při zkouškách na LV se ale vždy doporučuje aby jsi někde před zkouškama "praktikoval", ale není to povinnost. Dokonce nemusíš být členem ani ČMMJ, (členství se platí "pojiskou", u Myslivecké Halali pojišťovny dost drahou, pojištění odpovědnosti u České Pojišťovny stojí zhruba třetinu...).
Uživatelský avatar
Cherro
Příspěvky: 269
Registrován: 29.09.2012 13:47
Bydliště: Troppau

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Cherro »

Téma bych tu nechal, po té "omáčce" na začátek pro ty co nevědí jak se dostat k LV bych to směřoval k tomu co napsal Maximus. K tomu s čím lovit, kam mířit, a pod...
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od big bang »

Ale ako sme sa tu bavili viac krát, takže podľa mňa časom keď začnú uťahovať skrutky tak poľovník na voľnej nohe bude len na špec. povolenie pre papalášov a ostatní budú musieť byť v poľovníckych spolkoch ako aktívni členovia, takže treba s tým viac či menej počítať a nestať sa poľovníkom na voľnej nohe lebo ak nie ste papaláš tak potom aj tak prídete o zbrane lebo sa pravdepodobne nestanete tak rýchlo členom poľovníckeho spolku :geek:
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Maximus »

Ona podle mne bude stačit být v ČMMJ a platit členské polatky ;). Opravdu bych nemaloval čerta na zeď. Pokud by jsme se dostali ke speciálním "bumážkám" pro papaláše, tak to už jsme u vlády jedné strany ala ČSSR, SSSR či KLDR.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od drigon »

Díky za odpovědi na téma: jak se stát myslivcem? Teď přejděme na podstatně zajímavější téma: Jakou zbraň použít a jaký druh munice se na tu kterou zvěř hodí? Případně způsoby lovu. A pokud někdo z Vás ukáže své úlovky, tím lépe. (též je možno se zamyslet nad použitím té které zbraně v PA). S pozdravem M.
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Etranger »

Bohatě vystačíš s dvanáctkou a 308.W+malorážku.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od bivoj »

drigon píše:...Jakou zbraň použít a jaký druh munice se na tu kterou zvěř hodí? Případně způsoby lovu. A pokud někdo z Vás ukáže své úlovky, tím lépe...
K tomu se právě daleko více hodí právě to fórum, na které jsem dával odkaz už v druhém příspěvku. To když si přečteš, tak nalezneš komplexní odpovědi na všechny své otázky. Nemá smysl tady dublovat to, co už bylo tisíckrát řečeno a probráno jinde. Tady bych se opravdu spíše věnoval pre a post PA situacím ohledně "myslivosti" obecně.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Strelec45 »

Řekl bych že PO nebude žádná myslivost, protože pokud dojde jídlo mezi lidma, tak každý kdo může půjde do lesa a vybije, co se dá, aby nasytil sebe, rodinu, komunitu. A starat se o zvěř PO si myslím nikdo moc nebude. Možná myslivci ze setrvačnosti, ale jak dlouho, když jim to budem vybíjet. :oops:
Odpovědět