Myslivci a myslivost

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Hohepa »

IMHO nevím nějak jsem blíže nezkoumal , ale on ten počet úrazů a nehod bude asi cca rok co rok stejný.
Ba tipoval bych že dlouhodobě bude mít i klesající tendenci ..
Jen se to teď kavárenským redaktorům hodí , když proti omezení zbraní tolik lidí protestuje....

jeden starší koment k problematice bohužel stále aktuální
http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivo ... Bouchalove
Ještě než jsem úspěšně absolvoval myslivecké zkoušky, pořídili jsme si s manželkou našeho prvního loveckého psa. Byl to český fousek. Každý týden jsme se jezdili dívat, jak nám náš Aron roste. Ihned se stal rovnocenným členem naší veliké rodiny. Co radosti nám přineslo soužití s ním. Ale byly to rovněž starosti a hodiny výcviku za každého počasí. Kolik času stálo manželku připravit psa na výstavu. Všechny tyto radosti i starosti s námi prožívala i paní chovatelka. Úsilí se ale vyplatilo: Zkoušky vloh v I. ceně, dvě výstavy, dvakrát CAJC. Dodnes mám v paměti slova pana Čeliše, který posuzoval na speciální výstavě ČF: "Ty ani nevíš, co máš. Jsi mladej, tak v tom pokračuj." Jako třešnička na pomyslném dortu bylo vítězství na podzimních zkouškách ve třinácti měsících věku psa. Poté nastala chvíle snění a plánů (lesní zkoušky, všestranné zkoušky, uchovnění). Bohužel, nikdo v tu chvíli netušil, že za necelý měsíc, na svém prvním honu, tragicky zemře rukou člověka, který právě patří do té skupiny lidí, o kterých píši. Ten člověk nejenom že porušil všechny zákony a předpisy (střílel do leče mezi lidi, na pohyb rákosí reagoval již zmíněnou střelbou), ale vzal nám přítele a právě ty sny. Tento pán neměl ani kousek cti se omluvit a se slovy: "Zastřelil jsem ti psa", odešel.
Doufal jsem, že nahlášením celé skutečnosti na pojišťovnu, OMS a policii bude viník jednoznačně potrestán a nikdy se to už nebude opakovat. O iluze, že takového člověka mezi sebou nechceme mě připravili všichni ti, kteří tvrdí, že se vlastně nic nestalo, vždyť to byl jenom pes. Ti všichni, kteří pana STŘELCE všelijak omlouvají. Také jsem se dozvěděl, že když jdu se psem na hon, tak musím počítat s tím, že o toho psa můžu přijít. Tato slova jednoho z funkcionářů OMS mě utvrzují v tom, že kamarád proti kamarádovi nepůjde.
Vždyť toho nechci moc, jenom, aby o ty sny nepřišel ještě někdo jiný, když už jsem o ně musel přijít já. Zaráží mne, že někteří lidé, na kterých stojí rozhodnutí, tuto věc podceňují a zaráží mě postoj jednatele OMS. Ale kde je ta hranice, kdy už si řekneme tak dost, ten člověk musí být potrestán.
Možná, že bude muset zemřít člověk, aby se toto nebezpečí, po pořádném mediálním proprání, začalo brát vážně. Už jen pohled na fotografii mého přítele, který už teď loví tam nahoře, mě nedovolí sklopit oči a mlčet.
Jak už jsem napsal, je to v našich společných silách. Tedy pokud to chceme. Každý by si měl položit otázku - proč zrovna já bych měl přijít o něco, co je mi blízké a na čem mi záleží, jenom proto, že někde mají takového BOUCHALA a dělají, že to nevidí.
jeden ještě starší http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivo ... STNICH-RAD
Co by se stalo, kdyby byly v zakázaných způsobech lovu v zákoně o myslivosti zakázány společné lovy na spárkatou zvěř pomocí naháňky a nadháňky a pro redukci jelení zvěře jsme se vrátili o osvědčeným nátlačkám. Osobně znám myslivecká sdružení, která loví desítky kusů černé zvěře individuálně a ulovení černé zvěře na společném lovu drobné zvěře je spíše výjimkou. Domnívám se, že tímto opatřením by byly eliminovány úrazy střelnou zbraní při společných lovech.

Co by se stalo, kdyby v zakázaných způsobech lovu v zákoně o myslivosti byla povinnost lovu zvěře v noci nejen za použití vhodné pozorovací a střelecké optiky, ale i za pomocí zařízení pro osvětlení cíle. Tento způsob je využíván v převážně většině balkánských zemí, ale též například pro nás nepříliš vzdáleném Maďarsku
vilik010
Příspěvky: 108
Registrován: 23.08.2014 13:03
Pohlaví: muž

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od vilik010 »

cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od cipis »

No ale tam už píšou do horní končetiny a hrudníku, tj. to klidně mohla být i jedna rána a skrz ruku do hrudníku ...
Bak-ly
Příspěvky: 160
Registrován: 05.12.2015 0:27
Pohlaví: muž

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Bak-ly »

No, říkal jsem si, že se k tématu nebudu vyjadřovat a zůstanu jen u čtení. Ale nedá mi to. Předně řeknu, že jsem byl na honu pouze 2x. Jednou se psem, podruhé již bez - vždy pouze náhončí. Každý zážitek byl s naprosto jinými lidmi a každý na opačné straně republiky. Již po prvním jsem byl značně zaražen, ale dal jsem tomu i druhou šanci. Nicméně závěr je takový, že podobné zážitky si již navždy odpustím - z úcty ke svému životu a zdraví. Pokud někdo tvrdí, že u nich to tak nechodí, nebudu se o tom přít, ovšem budu velmi pochybovat.
Nicméně k věci - co jsem zažil, mají myslivci obecně velmi zlé střelecké návyky. Ať již jde o manipulaci a nebo samotnou střelbu. Přesně střílející, bezpečně manipulující a před střelbou přemýšlející myslivec (mající všechny tyto atributy) byl vcelku výjimka - ale našli se. Zároveň absolutně nesouhlasím s tvrzením, že alkohol je už dnes tabu (nezměnila-li se situace oproti cca 5 rokům zpět, což pochybuji). Prostě přijela policie, pár lidí fouklo a odjela. Lidi pro foukání se hlásili sami... Nikoho vyloženě opilého jsem nikdy neviděl, ale panáky a placatky byly.
No ale abych to zbytečně nerozváděl, uvedu spíš vybrané zážitky, které dle mého mluví za vše:
- starší myslivec mířící na bažanta přelétajícího nad námi a zvedající pušku nad sebe tak dlouho, až se převrátil dozadu (vše samosebou s prstem na spoušti - kolegové za ním měli štěstí, že při tom nevystřelil...),
- myslivci ostřelující broky komíny nedaleké firmy (protože to dělá hezký svištivý zvuk),
- cca 10 ran na od nás rovně běžícího zajíce bez jediného zásahu (utekl),
- nebezpečná manipulace všech typů a provedení,
- střelba směrem k lidem a psům či dle pohybu vegetace.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Bill Masen »

Včera jsem jel na Seč. Tak padesát metrů nad silnicí na louce řada myslivců. Všichni koukali směrem nahoru. Já se soustředil na toho, co s namířenou flintou u boku koukal směrem dolů na naše auto. No nebyl to příjemnej pocit. :head
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Hohepa »

No budou tak dlouho blbnout , až jim to začne někdo ze shora omezovat.

Například :
....na honu smí být v jednom časovém okamžiku střelby schopné pouze 3 až 5 loveckých zbraní.
Teprve po vybití jedné z nich a následné kontrole s písemným záznamem provedený hospodářem bude moct být do střelby schopného stavu uvedena zbraň dalšího účastníka lovu. Pořadí jednotlivých účastníku s časovým harmonogramem musí být vyhotoveno předem v písemném provedení a hospodář či jím stanovený člen je povinen kontrolovat a zaznamenávat jeho dodržování............
Nedodržení tohoto nařízení bude bráno jako nedovolené ozbrojování a obecné ohrožení se všemi právními následky....


ale možná je moje představivost na budoucí nesmyslnost takového nařízení , malá. Třeba bude muset mít každý puškohled povinně kamerku v HD rozlišení s online připojením EEM (elektronické evidence míření) a v okamžiku namáčknutí spouště odešle obrázek na centrální server Ministerstva ochrany přírody a dobrých mravů. Teprve pokud ze serveru přijde schválení , že se nejedná o chráněný živočišný druh, či nedochází k ohrožení člověka, bude odblokována elektronické pojistka spouště.....
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od colek »

Za víkend v Praze 5 mrtvých.Normál,ne?
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Hohepa »

WTF ?
To jako že EU kvůli tomu zakáže mrazy , nebo bezdomovce ?

....ale co , je mi to fuk. Na hony nechodím a na lavičce v parku také nespím :rock
pokud zakážou obé , tak budu maximálně naštvaný , že švára přestane nosit srnčí....
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od colek »

Mohla by se něčí spravedlivá rozhořčenost obrátit tímto směrem a najít řešení.Kdyby to zachránilo jeden život...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Bill Masen »

Jako život bezdomovce, jo?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od dracekvo »

Když se kouknete do diskuzí u těhle případů, tak z toho vyplývá, že pokud se myslivci stříli mezi sebou, tak to lidi naopak vítají, takže nějaké hromadné požadování zákazu veřejností se konat nebude.
Situace se ale rapidně mění, pokud myslivec zraní někoho nezůčastněného.

Nicméně, zajímala by mě nějaká statistika. Tj. kolik je ročně honů a kolik zranění od střelné zbraně. Něco takového asi nikdo nevede.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Hohepa »

jo jo to už jsem se párkrát bezúspěšně pokoušel hledat....
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Královák »

Můžeš si to zhruba udělat sám - zjisti počet MS a pronásobit to průměrným počtem akcí - osobně myslím, že tak 15 a dostaneš nějaké číslo, které by se mohlo tomu hledanému blížit. Pokud jsou zde erudovanější ať mě opraví.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Hohepa »

To je počet akcí , ještě počet úrazů .....
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Patrol »

...nějaká statistika. Tj. kolik je ročně honů a kolik zranění od střelné zbraně. Něco takového asi nikdo nevede.
Vzhledem k tomu, že každý takový případ se musí hlásit na OMS a Policii, tak by se ty čísla měly dát získat.
Mně osobně je to u :moon , protože pokud se někde budu cítit v ohrožení, tak se seberu a vypadnu klidně hned. Už jsem na tohle téma teď v době honů přečetl několik debat a nejvíc to řeší ti, kterých se to vůbec netýká. V paneláku za radiátorem nebezpečí nehrozí a pokud chodí někdo jako honec, tak ví, mezi koho jde a je na jeho rozhodnutí, jestli zase půjde.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od dracekvo »

Patrol píše:přečetl několik debat a nejvíc to řeší ti, kterých se to vůbec netýká
Mě osobně je celkem jedno, jestli se myslivci svých chováním postřílejí navzájem.

Jenže tímto přístupem a tím, že to občas odnese úplně nezůčastněná osoba (toho je naštěstí minimum), tak se bojím že to dává vítr do plachet zakazovačům.
Což se mě jako majitele ZP bohužel týká.

Stejně takto bych řešil časté úrazy na IPSC, i když se ničeho takového neúčastním.

Ublížení na zdraví nebo ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti je TČ a tím narůstá i statistika kriminality s legálně drženou střelnou zbraní. To je oč tu běží.

Ale podle tohoto by nejspíš nějaká statistika šla vytáhnout z PCR pomocí volného přístupu k informacím.

http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivo ... T-STRELBY-
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od devlop »

co se týče statistik, tak by je zřejmě mohlo poskytnout na žádost samotné MV, viz třeba toto:
https://www.mvcr.cz/clanek/poskytnuti-i ... a-b-c.aspx

https://www.mvcr.cz/soubor/odpoved-stat ... c-pdf.aspx
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od Rafael »

Dnes na Seznamu.
(Já to neviděl, je mi na to líto dat. ..).
Screenshot_2018-11-26-17-44-15_20181126174712262.jpg
Screenshot_2018-11-26-17-44-15_20181126174712262.jpg (15.95 KiB) Zobrazeno 5782 x
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesk ... -variant=1
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od dracekvo »

Vůbec o nic jsi nepřišel. Akorát trapný bláboly.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Myslivci a myslivost

Příspěvek od dracekvo »

Pozor na lov mimo pravidla.

Může se jednat o pytláctví a hraje se také o papíry na flintu.

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/mys ... d-40360799
Odpovědět