Hypotetická karabina v ráži 7,62x25 Tokarev

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Hypotetická karabina v ráži 7,62x25 Tokarev

Příspěvek od Zapadlo »

Opravdu nejsi odborník na zbraně. A už vůbec ne na marketing amerického trhu.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Hypotetická karabina v ráži 7,62x25 Tokarev

Příspěvek od hrd »

To byla pouze odpověď na otázku, proč to Keltec nedělá v Tokarevu ale v 5.7.
Jinak např. Sudajev má E0 680 J, P90 přes 500 J, nějaký zásadní rozdí v tom já nevidím
(mimochodem, 11" AR má E0 1250 J, zatímco standardní M4 14.5" 1480 J, nedávno jsme to měřili).
Také u pistolových ráží platí, že délka hlavně moc vliv na rychlost nemá, pokud se bavíme o bežném střelivu.
Na 100 m je v poho 9x19, 7.62x25 i 5.7. Ale když vezmu komfort střelby z 5.7 (P90) to je jako kdybys střílel malorážkou (lepší než MP5), nastřílí s tím i pako napoprvé jako prd. Nehledě nato, že to můžes v semi jen libovolně mačkat a vůbec neřešit návrat do záměrné.
Myslím, že výhledově bude 5.7 dostupný v USA i u nás stejně dobře jako třeba 300 AAC nebo jakákoliv jiná ráže krom těch nejrozšířenějších. A, podle mě, mnohem dostupnější než 10 Auto nebo 357 Sig. I ceny se budou srovnávat. Samo jako surplus nebo 9x19 to nikdy nebude. Z pohledu PA karabiny jasně vede 9x19, ale jakmile se začneme bavit o jiných pistolových rážích, tak už to tak jednoznačně nevidím. Také je otázka, jak by se případně která ráže přebíjela (v tom se nevyznám), to může také pořadím zamíchat.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Hypotetická karabina v ráži 7,62x25 Tokarev

Příspěvek od Woody Crafty »

To jsou docela přesvědčivé argumenty. Mě jen připadalo že 5,7x28 je poněkud obskurní ráže, velmi málo rozšířená. Pokud tomu tak není a pokud se bude vyrábět ve velkém a levně, tak to mění situaci.
I tak má spíš smysl ve full auto a s AP střelou, než semi a měkké olovo. A to bych řekl že si americké úřady zatraceně hlídají aby se jim mezi lidi nedostalo to s tvrzenou ocelí. To by byl totální game-changer.
Ale je to jen můj názor.

Pak je ale otázka proč je tu celé vlákno o karabině v Tokarevu, když všechny ostatní varianty jsou údajně lepší a levnější.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Hypotetická karabina v ráži 7,62x25 Tokarev

Příspěvek od viktor »

karabina v tokarevu je předem ztracena věc pokud by se nahodou nekde nevyrojilo neskutecne množství naboju za hodne nizke ceny. 7,62 x 25 Tokarev není zrovna z mnoha hledisek idelani naboj. Na lov se to nehodi a na člověka taky moc ne, v samopalu a davka udela svoje, ale to neni rozpadlicka zalezitost.
Proste kdybych uvazoval o karabine tak by Tokarev nebyl asi nabojem k kterem bych uvazoval.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Hypotetická karabina v ráži 7,62x25 Tokarev

Příspěvek od hrd »

Tokarev není, podle mě, zase tak špatný náboj. Třeba kdyby někdo dělal do toho expanzní střelivo, mohlo by to být zajímavé. Problém je v tom, že je považovaný tak 50 let za out. Že někdo ještě vyrábí TT nebo Čína PX-3 a Stribog karabinu, už ho asi nezachrání. Jinak v ZS je aktuálně za 5.80, nový od S&B za 8 Kč, to není víc než třeba 7.65 nebo 9 Browning či Makarov, takže za mě cena v poho.
PS: ten 5.7 byl léta fakt exot, ale vidím v něm budoucnost. Říkám si, že až pomine covid, nebylo by špatné zkusit test průbojnosti Tokarev a 5.7 oproti nějaké IIIA balistice (něbo i nějaký plech, podle mě IIIA nedá ani Tokarev, ani 5.7). Obojí civilním střelivem, stejně se k jinému asi nedostaneme.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Hypotetická karabina v ráži 7,62x25 Tokarev

Příspěvek od Stenny »

hrd: Wolf dělal nebo možná dělá Tokarevy s JHP střelou. Tady jsem je nikdy neviděl (vzhledem k zákonům dovoz nedával smysl), ale co není, může být.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Hypotetická karabina v ráži 7,62x25 Tokarev

Příspěvek od PaF »

Tokarev civil trojkovou vestu nedá, vyzkoušeno. Vojenské z pistole jednou ranou taky ne, fullauto z 24 ji už vojenskými udolalo. Jenže to fullauto by tě v té vestě utlouklo k smrti, i kdyby nic neprošlo durch. Vesta je fajn na 1 nebo 2 rány do hrudníku. Pokud tě někdo popráší celého, je to stejně game over. Obávám se, že i .22 LR z karabiny semi auto při 30 ranách v zásobníku bude stačit. 5 rychlých ran do třísel... a na co ti byla vesta?!

Myslím, že 5,7 na tom bude líp, ale zase to bude záviset na střelivu a full bude výhodou. Zeptám se kamaráda, jestli to testoval, má krátkou i dlouhou.
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Hypotetická karabina v ráži 7,62x25 Tokarev

Příspěvek od čimango »

Grand power Stribog se objevil v limitované edici v ráži 7,62 Tokarev. Jen ho nikde nemůžu najít skladem.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Hypotetická karabina v ráži 7,62x25 Tokarev

Příspěvek od PaF »

Sype se to i v Lugru, co to bude dělat v Tokarevu? :roll:
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Hypotetická karabina v ráži 7,62x25 Tokarev

Příspěvek od čimango »

Nemám s ním žádnou zkušenost, přijde mi celkem hnusný a nechci ho. Jen je to první moderní karabina v této ráži, čemuž se věnuje celé toto vlákno.
Nicméně zájem už bude asi minimální. Sám pro Tokarev karabinu nevidím perspektivní využití, ve srovnání s Lugrem
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Hypotetická karabina v ráži 7,62x25 Tokarev

Příspěvek od bivoj »

Všiml sis ty lumene, kdy bylo tohle vlákno založeno a přečetl sis ho? Tipuji že ne...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět