AR-15 family

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Geiger
Příspěvky: 83
Registrován: 07.01.2013 23:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha-západ

Re: AR-15 family

Příspěvek od Geiger »

Pan Rudolf se mýlí : koukám teď na svýho Normala a je na něm napsáno ( i v návodu) 5,56. Proč by si komplikovali život s dvěma typama komor( pro civilní semi-auto a armádní full-auto). Jak dlouho vlastně p. Rudolf slibuje Norníky ?

štaflík: AR 15 je stavebnice, hlaveň se dá snadno vyměnit. Ta DPMS oracle ji má docela tenkou, snadno se zahřeje.

PS: Jsem rád, že týhle platformy a náboje někdo tady na fóru zastal. Každá zbraň potřebuje údržbu i AK
http://www.strelectvi.cz/forum/download ... &mode=view
http://www.strelectvi.cz/forum/download ... &mode=view
http://www.strelectvi.cz/forum/download ... &mode=view
zdroj(úplně dole):http://www.strelectvi.cz/forum/norinco- ... b81b5090c3
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR-15 family

Příspěvek od štaflík »

K těm Normalům byla velká diskuze, kde i lidé řešili, co má kdo vyryto na hlavni a bylo to dost různé. Zřejmě jak se postupně měnila (rostla) kvalita CQ, tak se možná měnili hlavně.Nebylo by nic divného, kdyby to dělali v různých fabrikách.
Nicméně Rudolfovu CQ za 12 500,- považuji za UFO. Kdyby to mělo 16" lauf a nebylo to z Číny (prostě je nemám rád), tak i za těch 21k je to pecka.
Takhle spíš CMMG nebo IDS...
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: AR-15 family

Příspěvek od cipis »

Za 12,5 byla na začátku, pak na ZS psali, že bude za těch 15. Ale kdovíkdy ...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR-15 family

Příspěvek od štaflík »

Geigře můžeš k Tvému Norníkovi napsat nějaké zkušenosti? Z jakého ho máš roku a kolik má naběháno?
DPMS Oracle bych nechtěl. Leigweight hlavně jsou tak pro policajty či ochranky a prostě nejlevnější model nejlevnějšího výrobce...
Docela se mi líbí CMMG. U nás z nch sice není výběr, ale zrovna ten jeden dostupný model je to, co by se mi líbilo. 16", MOE. JEnom nemá chromovanou, ale teniferovanou hlaveň.
PAK mě zaujaly IDS, kterou jsou chromovány komplet (hlaveň, komora, gas, nosič) a mají A3. Nemůže na tohodle Brita ale sehnat reference.
No a nebo klasika Bushmaster. Asi 16", heavy, MOE, mid-lenght.
U nás (kromě českých, často nechromovaných) se dají sehnat jen kousky z Freedom Company (Rem, Bushmaster, DPMS), blbě a vzácně CMMG, blbě a vzácně IDS a potom Němci: Oberland, Schmeisser, Hera. Parádní, ale drahé. No a Norník.
Uživatelský avatar
Geiger
Příspěvky: 83
Registrován: 07.01.2013 23:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha-západ

Re: AR-15 family

Příspěvek od Geiger »

štaflík: asi tě zklamu, ale zatím o něm moc řict nemůžu, mám ho asi 14 dní a bohužel se mi zatim nepoštěstilo se dostat na střelnici. Navíc z puškou obecně nemám moc nastříleno, takže ani moje případny nástřelky nebudou vypovídat o přesnosti zbraně.

Nicméně, zpracování neokouzlí (stopy po nástrojích),ale funkční plochy vypadají ok. Ne moc hezká povrchovka, možná překvapí a vydrží.Když ne, bude Cerakote. V hlavni by měl být tvrdochrom, působí celkem masivně(hlaveň).Na konci je závit a flashhider.
Muška má úchyt na bajonet. Plasty krom vzhledu v pohodě, nikde nic nevže, žádný otřepy apod. Akorát plánuju vyměnit rukojeť, mojí menší ruce nevyhovuje (tlačí mě ten výstupek co má být mezi prsty a je málo objemná). Ale i s mojí malou rukou dosáhnu bez problému na vypouštění zásobníku (který je navíc oboustraný).Spoušť jednobodová. Oboustraný přepínač střelby jde celkem plynule, nezdá se že by někde drhnul. Miřidla jsou mi příjemnější než na kose, ale to je subjektivní.

Pod Carry handle je picatinny rail (klasický A3 upper). Přibalená olejnička nejde zavřít, popruh je snad nějakej blbej vtip a kovovej výtěrák tvarem připomínající luk použivát nehodlám.Tak tomu bylo u mě, u jinejch balení muže být příslušenství v pohodě.Zásobníky jsou klasický plecháče, podavač má vůli a mohl by se kvůli tomu i zaseknout (bude potřeba vyměnit za magpul). Rozborka je celkem jednoduchá, čistit jsem to zatim nezkoušel. Nemyslím si , že by údržba byla o tolik komplikovanější než na kose.

V obchodě jsem vybíral mezi normalem a DPMSkem. Povrchovka i zpracování je u amíka úplně někde jinde, nicméně pro mě byl důležitej tvrdochrom a to že už má miřidla( neni potřeba objednávat ze států apod). Díky konstrukci zbraně lze všechny neduhy nějak napravit( např. nová povrchovka nebo výměnou dílu za díl líp zpracovanej).

Doufám, že jsem pomohl. Pokud by měl někdo nějakou otázku, klidně se ptejte. Rád se pokusím odpovědět ;)
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: AR-15 family

Příspěvek od Chorche »

Tady pár zábavnejch videí k porovnání 7,62x39 a 5,56x45 :twisted:
http://www.youtube.com/watch?v=5euXm5msz1Y
http://www.youtube.com/watch?v=10hrP6MQ ... s41GZZ7uvw

Vypadá to, že to s tou penetrací 5,56 nebude tak horký jak by si někteří přáli...
Uživatelský avatar
Geiger
Příspěvky: 83
Registrován: 07.01.2013 23:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha-západ

Re: AR-15 family

Příspěvek od Geiger »

chorche: tohle je téma o Ar-15, ne o srovnání 5,56*45 vs 7,62*39

mimochodem to video s těma barelama krásně ukazuje výhodu 223 nad 7,62* 39. 223 FMJ probila sud a předala vodě veškerou energii zatímco 7,62 se střelou JHP, tedy se střelou s řízenou deformací, proletěla skrz.

btw: http://www.youtube.com/watch?v=3TWnR4ckORg už jen mít na to těch 6K $ :twisted:
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR-15 family

Příspěvek od štaflík »

Pokud už se z toho nestalo one-man show, plné OT výkřiků na úrovni učňovské putyky, dovolím si napsat něco k 5.56. 5.56x45 není jeden náboj, jedná se řadu nábojů s diametrálně rozdílnými vlastnostmi:

M193 - původní lehoučký náboj z Vietnamu. Extrémně rychlý a nestabilní. Právě tento náboj dal vzniknout image zbraně, která na jednu stranu dělá extrémní zranění i při zásahu nevitálních zón, na druhou stranu stéblo trávy či silnější tričko jsou dokonalým krytem. Je to dodnes oblíbený náboj pro CQB, nemá-li protivník neprůstřelnou vestu. Riziko zranění nezůčastněných civilů je u něj nízké (zůstává celkem spolehlivě v těle cíle, při zásazích o zeď fragmentuje). Nehodí se pro střelbu na vzdálené cíle a cíle chráněné. Levné náboje, kterými se většinou střílí na jůtůpku většinou vycházejí z této lehké střely. Ideální pro akce, jako bylo teď Nairobi. Díky přesnosti se s tím dají i s karabinou dělat headshoty na slušné vzdálenosti, na druhou stranu když vletí do regálu se zbožím, bude fragmentovat a točit se a nehrozí, že zabije bábu s rohlíkama za třetím regálem a mámu s děckama za osmým regálem u jablek. Tento náboj je vidět na chorcheho ukázkách z jůtůp.
M885(střela SS109, greentip) - 70.léta, zbrojovka FN. Standardní požadavek byl spolehlivý průstřel sovětské těžké přilby (taková ta "kosmonautská", dobře vidět třeba ve filmu Čistilišče) na 180m a zároveň nízká stabilita (docela protichůdné požadavky). Toto náboj splňuje, ale paradoxně při zásahu zcela nechráněného cíle se často nestihne roztočit. Potom se chová zhruba jako náboj vz. 43 (prostě proletí) s tím, že vzdálenost kdy u něj dochází k hydrošoku je o něco větší. Dělá ho obrovské množství muniček po světě a jsou zde velké rozdíly v kvalitě.
M885A1 - EPR - nový náboj pro armádu. Prodělával ještě kolem roku 2010 bolesti zrodu (zejm. technologie spojení jednotlivých částí střely a jeho stabilita). Extrémní přesnost, průbojnost (ocelový penetrátor) i ranivost. Ranivostí, průbojností a stabilitou po ovlivnění překážkami překonává vz. 43. (např. zde: http://www.aschq.army.mil/ac/aais/ioc/L ... 343750.pdf). Zaváděn od 2010. Pro civilní trh není k dispozici a nějaký pátek nebude. Výrobně není zas tak drahá. Na druhou stranu pokud si člověk pořizuje zbraň s delší časovou perspektivou (aby potomci měli po dědovi nějakou životní pojistku za komínem), je dobré uvažovat i v těchto souvislostech.
MK262Mod1 - náboj s 5g střelou Sierra. Náboje tohoto typu se dají draze běžně koupit. S dlouhou hlavní efektivní dostřel až 800m. Vysoká ranivost i s malou dopadovou energií, značná odolnost vůči povětrnostním podmínkám i drobným překážkám v dráze. Nicméně nízké penetrační schopnosti proti chráněným cílům (střela v podstatě s řízenou deformací). Opět spíš střela "na maso". Používá 601. skss (nekoukají asi na jůtůp). těžké střely potřebují stoupání drážek v hlavni 1:7, původních 1:12 pro M193 je pro ně k ničemu - střela nebude stabilní.
MK318 Mod1 SOST - USMC lehká 4g (62gr) střela s otevřenou špičkou. "Barrier blind" střela s vysokou ranivostí. Málo ovlivnitelná skly aut, dveřmi, kapotami a přitom s dobrou balistikou a ranivostí. Používaná USMC, ale uvažuje se o pokračování vývoje střel na bázi spíše 885EPR, kvůli výrobním nákladům.
V současné době má tedy civil na výběr v principu ze tří druhů střel:
nejlevnější stříleníčko: něco a la M193. Velmi ranivé, ale ne do deště a větru na delší vzdálenosti a ne proti chráněným cílům. Podle mě docela dobré na obranu kolem baráku, kdy to touhle střelou fakt bolí, ale souseda na vedlejším statku tím nesejmete.
Levné střílení: něco jako M885. Trochu méně zraňuje, trochu více prorazí, do horšího počasí.
Velmi drahé střílení: něco jako MK262. Daleká střelba i za hnusného počasí.
Střely a la EPR či MK318 jsou zatím nedostupné, očekávám, že díky mezeře na trhu se najde dost firem, které začnou produkovat "lovecké" a "match" střelivo s parametry "náhodou" velmi podobnými uvedeným střelám. A že v prvních letech to bude drahá sranda.
S výjímkou EPR je většina 5.56 spíše orientována "na maso", než na plech, jak už tu ostatně někdo napsal. Na druhou stranu fotku ocelového plátu proraženého M885 a neproraženého vz. 43 jsem sem dával a není to cap z youtube. Je třeba si uvědomit, že většina nábojů 5.56 je schválně dělaná jako fragmentující a nestabilní a tedy z logiky věci mají nižší penetrační schopnosti. Na druhou stranu díky přesnosti většiny zbraní s tímto nábojem není zas taková výzva s těmito zbraněmi trefovat nechráněná místa na vzdálenosti, kde s většinou zbraní s krátkou hlavní je těžké trefit postavu.
Naposledy upravil(a) štaflík dne 24.09.2013 12:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR-15 family

Příspěvek od štaflík »

I když je to vlákno primárně o AR-15 based puškách, dal bych sem i 5.56 semiauto pušky ostatních systémů (HK, Bren, SCAR, AK...).
Docela mě zaujal tenhle ošklivý chlopak z Polska: http://www.sa58.cz/products/ks-wz-96-be ... 45-460-mm/. Za studena kovaná hlaveň, tenifer+tvrdochrom, 20" lauf, 5 let záruka. Co o tom soudíte? Je to na bázi AK.
Našel jsem jednu špatnou zkušenost z jedné předváděcí střelby s jedním typem nábojů, na anglofonních forech naopak většinou velice, velice chválí. Na polských forech řeší vše možné, ale o spolehlivosti nehovoří, zřejmě to není téma. Pojal jsem takovou ideu (fáze úvah), zda by nebylo marné, za cenu jedné laděné Sa58 či jedné slušné AR-15 pořídit dvě AK based zbraně a to: Beryla v 5.56 a nějakou Zastavu (M77 či M90SA) v .308 win. Mělo by to být celkem spolehlivé a životné a tohle uspořádání je i dost variabilní. Event udělat kombinaci MiniBeryl a "velká Zastava". Na těch Zastavách se mi líbí, že si prošly peklem balkánkánských válek a na německých forech je (stran spolehlivosti) velice chválí. Jak jsem pochopitl, tak Zastava M77 v .308 je odvozena od lehkého kulometu M77, zatímco Zastava M90 je buď normální AKM v .308 a nebo je odvozena od DMR M76 (která varianta je dobře zatím nevím), od které se liší "jen" kalibrem a lisovaným pouzdrem.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: AR-15 family

Příspěvek od Terminated Account »

Kdyby se někdo divil, že zmizely největší sračky z tohoto vlákna, tak proběhla odtučňovací kůra.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR-15 family

Příspěvek od štaflík »

Docela hezké video z výroby polského hrbáče:
http://www.rexvox.com/videofeed/YAN96tLiQFg
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR-15 family

Příspěvek od štaflík »

Money rules. I podle polských střeleckých fór jsou klony AR-15 přesnější a ergonomičtější, než Beryl. Do A-stanu i Iráku tahají polští vojáci Beryly a stižnosti nejsou. Nicméně speciální jednotky mají M4...
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: AR-15 family

Příspěvek od Chorche »

no money rules ale jak pro koho... colt dodává do armády tušim za 5000 Kč. Nevim teda za kolik polákum, to bude asi vo chlup víc, ale i tak. Věčí cenu to bestak nemá... Když už mermomocí dizajn ala M4, tak rači něco s pístem. A z lepšího matroše.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR-15 family

Příspěvek od štaflík »

Když máme to jůtůp...
Pěkné video k nespolehlivosti DGI zbraní a sekání při každém druhém zásobníku. Nejlevnější čínský klon při testu na 5 000 ran. Jednu chvíli tam blbne zásobník, ale jinak se Geiger nemusí bát kropit a kropit...
http://www.youtube.com/watch?v=cahWZkE4dLw
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: AR-15 family

Příspěvek od Chorche »

nojo, norinko asi stejně jako u 1911 nevyrábí zbraně z plechovek od kokaloly...

zato tydlety asi jo http://www.youtube.com/watch?v=HIuTVfl8G2U :D
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR-15 family

Příspěvek od štaflík »

Norinco dělá z horší hlíníkové slitiny než většina američanů. Nepoužívá Mil-Spec 7xxx řady hlínku, ale jen 6xxx.Nicméně si myslím, že to, z jakého materiálu jsou udělány celkem nepodstatné (z hlediska tlaků, zamykání, nejvyšších teplot) části zbraně nemá vliv na to, zda se po odstřílení pár ran ucpe. Kalach je taky dělaný z papírového plechu a ničemu to nevadí.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od Reno »

Chorche píše:...Když už mermomocí dizajn ala M4, tak rači něco s pístem. A z lepšího matroše.
Asi jediným klonem, nebo spíše ergonomickou napodobeninou pušky AR-15 s pístem, zavedenou v omezených počtech u různých zahraničních speciálních útvarů (s výjimkou cca 4.500 ks u USMC a celoplošného zavedení v norské armádě), je německý Heckler & Koch 416. Ano, H&K si u zbraní údajně stále drží vysokou kvalitu a možná právě i díky tomu se stále více prosazuje na celosvětovém trhu. Co se týče útočných pušek, mě osobně žádná z variant často opěvované G36 nenadchla jak chováním při střelbě, tak ovládáním. Možná i proto se u H&K později vydali cestou ergonomie AR-15. Každopádně si myslím, že pro účely hobby střelby a případné sebeobrany v tuzemských klimatických podmínkách svou práci při troše údržby spolehlivě zastane i klasická bezpístová konstrukce AR-15.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR-15 family

Příspěvek od štaflík »

HK 416 je můj dreamgun, ale doma by to neprošlo a popravdě řečeno, asi bych za ty prachy koupil raději něco dětem.... :angel
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: AR-15 family

Příspěvek od cipis »

Ale dost OT, kolega má VARku, naposledy jsem z toho vystřílel něco přes sto nábojů, všechno naprosto v pohodě ...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: AR-15 family

Příspěvek od Fabulous »

štaflík píše:HK 416 je můj dreamgun, ale doma by to neprošlo a popravdě řečeno, asi bych za ty prachy koupil raději něco dětem.... :angel
Měl jsem možnost střílet. Mno, přesně střílející klon AR15 s pěkným zpracováním. Co k tomu více říci ;)
Odpovědět