AR-15 family

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4351
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: AR-15 family

Příspěvek od bivoj »

Tak opravuji sám sebe: Pokud se podaří uzamčít "no go" kalibr, tak to značí opotřebení nad předepsané tolerance, nicméně dokud se neuzamče "field" kalibr, ještě by mělo být bezpečné ze zbraně střílet, byť s možnou zhoršenou přesností či spolehlivostí. Pokud se však podaří plně uzavřít závěr i s "field" kalibrem, značí to opotřebení které přesáhlo bezpečnou mez a ze zbraně by se nemělo v žádném případě střílet.

Díky hrd za upřesnění pojmů.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: AR-15 family

Příspěvek od jolky palky »

Hledám na doplnění k DD m4 "spotřební AR".
Zbraň by byla více využívána na střelnici, kurzech, půjčována ženě, bratranci prostě o něco větší záběr než DD.
Měl jsem to namyšlené na Taurus T4 Classic, ale než jsem se k tomu dostal, tak jsou fuč.
Co mi poradíte do cca 30-32 tis? Hlaveň nejlépe 14,5. Kratší asi z již dříve diskutovaných důvodu nee.
Zatím tak brousím okolo Faxon (mám od nich ar9 a je to špica), nebo Aero Precision verzi bez pažby.
Mít doma 2xDD, nebo DD a BCM mi už připadne jako overkill.
Máte nějaký tip prosím?
Děkuji
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: AR-15 family

Příspěvek od NoobsRush »

řeším úplně ten samý problém a na výběr prostě z ničeho není... čekat půl roku na peruna se mi fakt nechce a co za to stálo už na trhu není.
BlackList
Příspěvky: 135
Registrován: 08.04.2013 21:48
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od BlackList »

Známý teď bral Ruger AR556 od Novotného za 24tis.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: AR-15 family

Příspěvek od jolky palky »

Příběh vyřešen nákupem Ruger AR 556 MPR 2 16''.
Děkuji všem za tipy a rady do SZ.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od Ulfhednar »

Dneska dorazil Coltík od puškaře po montáži UTG free floating slim předpažbí. Teď se vztekám s krytkami :D
Óðinn á yðr alla
Rozpadlík87
Rozpadlík
Příspěvky: 107
Registrován: 26.02.2012 12:45

Re: AR-15 family

Příspěvek od Rozpadlík87 »

prosím zkušenější ARkovníky o radu či tip. Vzhledem k situaci jsem se rozhodl rozšířit arzenál o ARko. Padla mi do oka Samonabíjecí puška Aero Precisioin M4E1 - .223 Wylde, 16" hlaveň, M-LOK, která bude s trochou štěstí UŽ v létě. To mi ve výsledku tolik nevadí, protože stihnu v klidu došetřit.

Z toho co jsem ve vláknu přečetl tak stoupání 1:8 by mělo být univerzální co do nábojů a to stejné platí pro .223 Wylde - to jsou dvě kritéria, která jsem hledal. Šestnáctka délka mi též dává smysl.

Stejně jsem nenašel nic skladem v normální cenové relaci (to Aero je na horní hraně co chci platit), takže nevidím jinou cestu než čekání. Případný tip na jinou flintu v obdobné či nižší cenovce (ideálně 1:8 a wylde) a navíc skladem bude moc oceněn. Předem děkuji
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od Ulfhednar »

Jediná nevýhoda 16" je, že na to nejde dát solidně bajonet. Účinná délka čepele je kratší a "tulej" má vakl, protože neobjímá hlaveň v tom správném místě (bavím se o government profile). Ale bachor by s tím rozpárat šel.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: AR-15 family

Příspěvek od Nicotinick »

Kvalitativně obdobně dobrá volba je Savage Recon. Sice to není Wylde, ale zase 5R vývrt a nikl boronový BCG.
Na obou puškách je tím nejpodstatnějším mid-length gas system. ;)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 287
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: AR-15 family

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

Rozpadlík87 píše: 23.03.2022 22:35 prosím zkušenější ARkovníky o radu či tip. Vzhledem k situaci jsem se rozhodl rozšířit arzenál o ARko. Padla mi do oka Samonabíjecí puška Aero Precisioin M4E1 - .223 Wylde, 16" hlaveň, M-LOK, která bude s trochou štěstí UŽ v létě. To mi ve výsledku tolik nevadí, protože stihnu v klidu došetřit.

Z toho co jsem ve vláknu přečetl tak stoupání 1:8 by mělo být univerzální co do nábojů a to stejné platí pro .223 Wylde - to jsou dvě kritéria, která jsem hledal. Šestnáctka délka mi též dává smysl.

Stejně jsem nenašel nic skladem v normální cenové relaci (to Aero je na horní hraně co chci platit), takže nevidím jinou cestu než čekání. Případný tip na jinou flintu v obdobné či nižší cenovce (ideálně 1:8 a wylde) a navíc skladem bude moc oceněn. Předem děkuji
V Praze v Liře mají skladem Faxon Sentry. To pokud bys chtěl nakupovat hned, cena +- obdobná jako u AP. Ale jako univerzál bych volil něco kratšího, 11,5-14,5". Bajonet řešit nemusíš, pokud nechceš cestovat časem do zákopů 1.SV. :D
Rozpadlík87
Rozpadlík
Příspěvky: 107
Registrován: 26.02.2012 12:45

Re: AR-15 family

Příspěvek od Rozpadlík87 »

Děkuji moc všem za dobré rady zde i v SZ :hand
mr-tomas
Příspěvky: 63
Registrován: 26.01.2016 15:57
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od mr-tomas »

Dotaz nemá někdo zkušenost s tímhle https://www.sigsauer.com/sig-mcx-rattler-sbr.html
Líbí se mi že oproti AR může střílet se sklopenou pažbou.
Přílohy
1650011006301.jpg
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: AR-15 family

Příspěvek od FMJ »

Hlaveň 5,5" - v ráži .223/5,56 to vzhledem k délce hlavně nemá smysl (kýžený účinek lehké střely se vzhledem ke krátké hlavni = nížší rychlosti nedosáhne). V .300 AAC super, ale současná cena továrního střeliva je vysoká, nemluvě o tom, že k této ráži určitě tlumič.
Ale ano, konstrukce je super, všecko funguje, jak má.
marius
Příspěvky: 25
Registrován: 09.01.2018 17:50
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od marius »

bivoj píše: 16.02.2022 15:21 Tak opravuji sám sebe: Pokud se podaří uzamčít "no go" kalibr, tak to značí opotřebení nad předepsané tolerance, nicméně dokud se neuzamče "field" kalibr, ještě by mělo být bezpečné ze zbraně střílet, byť s mě ožnou zhoršenou přesností či spolehlivostí. Pokud se však podaří plně uzavřít závěr i s "field" kalibrem, značí to opotřebení které přesáhlo bezpečnou mez a ze zbraně by se nemělo v žádném případě střílet.

Díky hrd za upřesnění pojmů.
Něco k tomu tématu ještě napíšu. Na Brownellsu se dají se sehnat kalibry tří výrobců, Forster, Clymer a Manson. Doporučuje se nemíchat a pořídit si sadu od jednoho výrobce. Značení je zpravidla GO = musí zavřít, NO/GO nesmí zavřít, ale když nezavře tak se ještě nic neděje, Field musí zavřít, když nezavře je nebezpečné střílet. Takže v podstatě stačí si pořídit GO a Field. NO/GO je vhodné použít na novou hlaveň a závorník. Pokud koupíte kompletní novou pušku, není třeba měřit headspace, ale při výměně závorníku, hlavně, nebo obou je to vhodné. Pokud je komora malá, tzn. že nezavře na měřidlo GO, může (ale nemusí!) docházet k závadám, protože v komoře je málo místa a a při dorazu náboje do komory může dojít k tomu, že závorník trochu hilznu slisuje a ta pak nemusí jít dobře vytáhnout, nebo se závorník úplně nezavře, čímž dochází k selhávání spolehlivosti pušky. Pokud je komora příliš velká a závěr zavírá i na Field, tak náboj nemá dostatečnou oporu a může dojít k jevu, známému jako kaboom. Forster má ty kalibry značené takto:
1.4636 = .223 GO / 5,56 MIN
1.4646 = 5,56 GO
1,4666=.223 NOGO
1.4696= .223 FIELD NESMÍ ZAVŘÍT
1,4706= 5,56 NOGO
1,4730 = 5,56 FIELD
1.4736 = 5,56 MAX NESMÍ ZAVŘÍT
marius
Příspěvky: 25
Registrován: 09.01.2018 17:50
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od marius »

Rozpadlík87 píše: 23.03.2022 22:35 prosím zkušenější ARkovníky o radu či tip. Vzhledem k situaci jsem se rozhodl rozšířit arzenál o ARko. Padla mi do oka Samonabíjecí puška Aero Precisioin M4E1 - .223 Wylde, 16" hlaveň, M-LOK, která bude s trochou štěstí UŽ v létě. To mi ve výsledku tolik nevadí, protože stihnu v klidu došetřit.

Z toho co jsem ve vláknu přečetl tak stoupání 1:8 by mělo být univerzální co do nábojů a to stejné platí pro .223 Wylde - to jsou dvě kritéria, která jsem hledal. Šestnáctka délka mi též dává smysl.

Stejně jsem nenašel nic skladem v normální cenové relaci (to Aero je na horní hraně co chci platit), takže nevidím jinou cestu než čekání. Případný tip na jinou flintu v obdobné či nižší cenovce (ideálně 1:8 a wylde) a navíc skladem bude moc oceněn. Předem děkuji
S Aero Precision chybu určitě neuděláš, jsou to hodně dobré pušky. U jejich vylepšeného modelu M4E1, ale musíš počítat s tím, že není úplně MILSPEC. Lower nemá Bolt Cath navlečený roll pin, ale na šroubku a upevnění hlavně mají vyřešeno vlastním systémem, takže se tam nedá dát jiné předpažbí než M4E1. Ten Bolt Catch se dá snadno demontovat, díky tomu šroubu, ale nedoporučuji to radši zajišťovat loctitem, nemuselo by to pak jít ven. Tady dávám odkaz jak to vypadá https://www.aeroprecisionusa.com/m4e1-b ... -handguard . Délku hlavně ještě zvaž, jestli je komora 223, Wylde, nebo 5,56, bych až tak neřešil.
marius
Příspěvky: 25
Registrován: 09.01.2018 17:50
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od marius »

jolky palky píše: 14.02.2022 19:25 Čistě teoreticky:
když budu mít novou zbraň a celkem 2 závorníky (mil spec) a budu je mezi sebou prohazovat v pravidelných intervalech. Sednou si po nějaké době a budou zaměnitelné v případě problému?
Nebo je mohu prohodit až v případě, že třeba jeden odejde a nic se neděje, páč mil-spec norma?
Děkuji
Závorníky bych neměnil a střílel jen jeden. Vyměnil bych je až v případě, že ten původní bude K.O. Samozřejmě pak je dobré změřit headspace, nespoléhal bych se na MILSPEC normu.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: AR-15 family

Příspěvek od golem »

marius píše: 28.05.2022 8:33
bivoj píše: 16.02.2022 15:21 Tak opravuji sám sebe: Pokud se podaří uzamčít "no go" kalibr, tak to značí opotřebení nad předepsané tolerance, nicméně dokud se neuzamče "field" kalibr, ještě by mělo být bezpečné ze zbraně střílet, byť s mě ožnou zhoršenou přesností či spolehlivostí. Pokud se však podaří plně uzavřít závěr i s "field" kalibrem, značí to opotřebení které přesáhlo bezpečnou mez a ze zbraně by se nemělo v žádném případě střílet.

Díky hrd za upřesnění pojmů.
Něco k tomu tématu ještě napíšu. Na Brownellsu se dají se sehnat kalibry tří výrobců, Forster, Clymer a Manson. Doporučuje se nemíchat a pořídit si sadu od jednoho výrobce. Značení je zpravidla GO = musí zavřít, NO/GO nesmí zavřít, ale když nezavře tak se ještě nic neděje, Field musí zavřít, když nezavře je nebezpečné střílet. Takže v podstatě stačí si pořídit GO a Field. NO/GO je vhodné použít na novou hlaveň a závorník. Pokud koupíte kompletní novou pušku, není třeba měřit headspace, ale při výměně závorníku, hlavně, nebo obou je to vhodné. Pokud je komora malá, tzn. že nezavře na měřidlo GO, může (ale nemusí!) docházet k závadám, protože v komoře je málo místa a a při dorazu náboje do komory může dojít k tomu, že závorník trochu hilznu slisuje a ta pak nemusí jít dobře vytáhnout, nebo se závorník úplně nezavře, čímž dochází k selhávání spolehlivosti pušky. Pokud je komora příliš velká a závěr zavírá i na Field, tak náboj nemá dostatečnou oporu a může dojít k jevu, známému jako kaboom. Forster má ty kalibry značené takto:
1.4636 = .223 GO / 5,56 MIN
1.4646 = 5,56 GO
1,4666=.223 NOGO
1.4696= .223 FIELD NESMÍ ZAVŘÍT
1,4706= 5,56 NOGO
1,4730 = 5,56 FIELD
1.4736 = 5,56 MAX NESMÍ ZAVŘÍT
Pozor, červeně označená slova máš napsaná v opačném smyslu, než mají být.
Tedy: NO/GO nesmí zavřít, ale když zavře tak se ještě nic neděje, Field nesmí zavřít, když zavře, je nebezpečné střílet.
Idaho
Příspěvky: 66
Registrován: 21.09.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od Idaho »

Aero precision vlastník už rok a byla to moje první AR.. ( dlouhá leta jsme jel kombinaci MP5/ Sa58/ G3 - držím si je ale stále ).
Po předchozích puškách pro mne byla nejdříve zklamáním. Ta puška nebyla špatná, ale nemohl jsem jí přijít na chut a byl jsme z ní prostě zklamanej. Nebyl jsem schopen říci co je špatně ale ta puška mi proste nezaujala, neseděla my.
Řešil jsem o po několika měsících pokusů s kamarádem co mi ji dodal a on mne požádal at jí dám ještě jednu šanci a namontoval mi spoušť od Lyman ( možná píšu špatně název ), s tím že pokud se to nezměni, spoust nebudu platit a pušku vykoupí zpět .
Po výměně spouště ale přišel šok, projev celé té pušky tak, jak jsem ji bral se uplně změnil a já se zamiloval. Osobně Aero určitě ano, ( aktuálně mám vystříleno 2tis+ ) a pokdu bdue trošku možnost posunout ji dál tou spouští, oboustranným ovládáním pojistky a shozu závěru a super puška..
marius
Příspěvky: 25
Registrován: 09.01.2018 17:50
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od marius »

golem píše: 28.05.2022 19:56
marius píše: 28.05.2022 8:33
bivoj píše: 16.02.2022 15:21 Tak opravuji sám sebe: Pokud se podaří uzamčít "no go" kalibr, tak to značí opotřebení nad předepsané tolerance, nicméně dokud se neuzamče "field" kalibr, ještě by mělo být bezpečné ze zbraně střílet, byť s mě ožnou zhoršenou přesností či spolehlivostí. Pokud se však podaří plně uzavřít závěr i s "field" kalibrem, značí to opotřebení které přesáhlo bezpečnou mez a ze zbraně by se nemělo v žádném případě střílet.

Díky hrd za upřesnění pojmů.
Něco k tomu tématu ještě napíšu. Na Brownellsu se dají se sehnat kalibry tří výrobců, Forster, Clymer a Manson. Doporučuje se nemíchat a pořídit si sadu od jednoho výrobce. Značení je zpravidla GO = musí zavřít, NO/GO nesmí zavřít, ale když nezavře tak se ještě nic neděje, Field musí zavřít, když nezavře je nebezpečné střílet. Takže v podstatě stačí si pořídit GO a Field. NO/GO je vhodné použít na novou hlaveň a závorník. Pokud koupíte kompletní novou pušku, není třeba měřit headspace, ale při výměně závorníku, hlavně, nebo obou je to vhodné. Pokud je komora malá, tzn. že nezavře na měřidlo GO, může (ale nemusí!) docházet k závadám, protože v komoře je málo místa a a při dorazu náboje do komory může dojít k tomu, že závorník trochu hilznu slisuje a ta pak nemusí jít dobře vytáhnout, nebo se závorník úplně nezavře, čímž dochází k selhávání spolehlivosti pušky. Pokud je komora příliš velká a závěr zavírá i na Field, tak náboj nemá dostatečnou oporu a může dojít k jevu, známému jako kaboom. Forster má ty kalibry značené takto:
1.4636 = .223 GO / 5,56 MIN
1.4646 = 5,56 GO
1,4666=.223 NOGO
1.4696= .223 FIELD NESMÍ ZAVŘÍT
1,4706= 5,56 NOGO
1,4730 = 5,56 FIELD
1.4736 = 5,56 MAX NESMÍ ZAVŘÍT
Pozor, červeně označená slova máš napsaná v opačném smyslu, než mají být.
Tedy: NO/GO nesmí zavřít, ale když zavře tak se ještě nic neděje, Field nesmí zavřít, když zavře, je nebezpečné střílet.
Dík za opravu, přesně tak jsem to myslel, ten zbytek je snad už dobře.
Ještě dodám pro vysvětlení, že snad všichni výrobci používají jako GO 1.4636 a to jak pro komoru .223 tak pro 5,56. Správně ale pro 5,56 má být 1,4646, často se ale stane, že se závorník na tomto kalibru nezavře, vlastní zkušenost. Další renonc je tzv. Field pro 5,56, kde jsou dvě možnosti 1,4730 a 1,4736. Pokud někdo uvažujete o investici do měřidel headspace a nechcete u toho finančně vykrvácet, tak podle mně stačí u komory 5,56x45 NATO a Wylde koupit 1,4636 a 1,4736.
Uživatelský avatar
Josef116
Příspěvky: 13
Registrován: 30.08.2017 23:38
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od Josef116 »

Nicotinick píše: 23.03.2022 22:45 Kvalitativně obdobně dobrá volba je Savage Recon. Sice to není Wylde, ale zase 5R vývrt a nikl boronový BCG.
Na obou puškách je tím nejpodstatnějším mid-length gas system. ;)
Dovolím si opravit, komora je Wylde a BCG u některých verzí nejsou s nikl-boron povrchovkou. Mám verzi 2.0 s Magpul příslušenstvím. Zatím z toho mám vystříleno pár ran, mohu tedy hodnotit pouze zpracování, které je slušné.
Odpovědět