Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 287
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

Já nezpochybňuji účinnost buckshotů, zpochybňuji jejich přesnost... Pošleš to do frajera, co bude mít tlamu schovanou u hlavy tvého dítěte ve chvíli, kdy víš že tvůj výstřel je jediná možnost jak ho zachránit??? Víš jistě, že na těch x metrů nesmahneš i svého potomka??? Protože ne vždy musí být HD jen o tobě a tom druhém na konci chodby... Další věc je, co píše FMJ, to se holt taky nedá úplně přejít... Poslední věcí je to, kolik toho má kdo skutečně odtrénováno s tou brokovnicí... Často se setkávám s názory, jako máte vy, že je to nejlepší a každý si to proto pořídil... Ale na střelnici je vidím s pistolí, nebo s jinou dlouhou... Když vezmou brokovnici, dají si 20 ran, promnou si rameno a trénink končí... Ale každý z nich ví, jak tím vyčistí byt, protože s tím na jednu stranu nepotřebují tolik mířit(což je děsně mylná představa) a na druhou stranu mne přesvědčují o tom, že brokovnice je přesnější než puška... Ano, pokud někdo navrčí na pumpě vyšší tisíce a desetitisíce nábojů v rámci dynamické střelby, asi si tu brokovnici bude chválit a bude doufat, že nebude potřebovat jednu přesnou dirku na 15 metrů... A nebo naopak ne, ale bude mít jistotu, že s ní umí zacházet... Pomíjím manévrovatelnost, ale to si můžeš ověřit sám teď hned když zhasneš a zkusíš si projít byt včetně otvírání dveří a vykrajování místností, jestli se to lépe dělá s krátkou flintou/pistolí, nebo s dlouhou brokovnicí...
Btw. Neřekl jsem, že je brokovnice na nic, jen že je asi nejhorší volbou... Z výše zmiňovaných důvodů... Já si na rozdíl od Johna L. nemyslím, že by pistole byla horší než pumpa, ale musím brát ohled na fakt, že jeho tabulka se spíš týkala použití netrénovaným člověkem...
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od FMJ »

Neříkám, že je nanic, říkám, že není nejvhodnější. Souhlas, že nejlepší je nechat vše na PČŘ, minimálně proto, že se pak člověk vyhne popotahování úředním šimlem. Ale pokud dojde na lámání chleba a opravdu nezbývá nic jiného, než se aktivně bránit, je naprosto zcestné dopředu vylučovat, co se bude či nebude dít (prohledávání bytu). Bude to o cviku, tom co bude po ruce (ne o tom, co je uloženo v trezoru) a o tom, co si situace vyžádá. A pokud není zbraň v připadě potřeby v dosahu, tak se nepočítá.....
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od hrd »

Ještě jeden poznatek (většina už tu padla, bych se opakoval), u buckshotů mám vyzkoušené, že často jeden nebo dva broky letí někam do prdele, tedy ne tam, co zbytek shluku. Když jsou třeba v IPSC no-shooty, je potřeba s tím počítat a mířit trochu vedle. Totéž by platilo pro HD, když by bylo potřeba někoho nezúčastněného naopak netrefit.
Pár tisíc jsem z brokovnice vystřílel (10? víceméně všechno závody a taktické kurzy) a za mě si nedokážu představit HD situaci, kdy bych měl na výběr sáhnout po pistoli, pumpě, třeba MP5 a třeba AK/AR, a vybral jsem si na takovou práci brokovnici. Jo, na odstřelení pantů dveří, odehnání toulavých psů, rozehnání neozbrojeného davu aniž by bylo desítky mrtvých, lov drobné zvěře, tohle všechno jo. Stejně tak brokovnice super zbraň, pokud na tom stole bude ležet jen ta brokovnice. Ale jak je na výběr, jsou dnes lepší možnosti (zbraně). Jen to samo třeba nevypadá tak super-cool.
Naposledy upravil(a) hrd dne 07.03.2021 20:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od devlop »

Loupezniku: na druhou stranu: situace - ložnice kde mám u sebe broknu je první místnost naproti vstupním dveřím do bytu. Dcery mají pokojíček na opačné straně bytu. Co myslíš že bude lepší: někdo rozrazí dveře, alarm začne houkat, osvětlení a elekřina off. Vyskočíš z postele, popadneš to co máš vedle postele. Bude efektivnější naprat do vchodu z brokny 7x bird/buck shoot naslepo, nebo mířit pistolí 9mm luger ověšenou světlem a laserem? Už jsi někdy zkoušel střílet na pohybující se terče? Ono ti loupežníci totiž nestojí na místě a nemají na sobě Mezinárodní pistolový terč 50/20 ;) každopádně, střílet z brokovnice lze jedině tehdy, pokud to co bráníš je za tebou. Každopádně, kdo z nás by střílel z pistole na chlapa, který drží u krku nůž dítěti, třeba na 10m? Zkoušeli jste si někdy terče "hostiges"? Ve stresu, ve tmě?

OT: trocha nadsázky, legendární scéna:
https://www.youtube.com/watch?v=Mw8NR6p8gyI
můžeš mít kanón, ale ve stresu trefíš "píču"
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 287
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

devlop píše: 07.03.2021 20:50 Loupezniku: na druhou stranu: situace - ložnice kde mám u sebe broknu je první místnost naproti vstupním dveřím do bytu. Dcery mají pokojíček na opačné straně bytu. Co myslíš že bude lepší: někdo rozrazí dveře, alarm začne houkat, osvětlení a elekřina off. Vyskočíš z postele, popadneš to co máš vedle postele. Bude efektivnější naprat do vchodu z brokny 7x bird/buck shoot naslepo, nebo mířit pistolí 9mm luger ověšenou světlem a laserem? Už jsi někdy zkoušel střílet na pohybující se terče? Ono ti loupežníci totiž nestojí na místě a nemají na sobě Mezinárodní pistolový terč 50/20 ;) každopádně, střílet z brokovnice lze jedině tehdy, pokud to co bráníš je za tebou. Každopádně, kdo z nás by střílel z pistole na chlapa, který drží u krku nůž dítěti, třeba na 10m? Zkoušeli jste si někdy terče "hostiges"? Ve stresu, ve tmě?
Střílení naslepo není dobrá věc asi nikdy, protože bych nerad trefil někoho, koho trefit nechci... Ať již od vyděšené matky které jsem nebral telefon když zrovna potřebuje vyřešit co se dělo v Ordinaci v RZ, nebo opilého souseda, který ze legrace leze do cizího baráku...
Pokud jde o mně, já mám na HD jak jsem psal kraťase ARko... S tím si troufám střílet jak na statické, tak i pohyblivé cíle... A jak na krátkou, tak i na delší vzdálenost... Nevím, jestli bych zvládl ustřelit čelo v totální stresovce nastalé zničehožnic v pohodlí a bezpečí domova, ale budu raději doufat že ano a i proto volím zbraň jakou volím... Tu, se kterou mám alespoň teoretickou šanci... Protože do hlav těch špatných se blbě jinak kouká a celý život si u hrobu dítěte vyčítat, žes to měl zkusit, asi táta nechce... Jasný, tahle situace je asi ve zlomcích zlomků, že nastane, ale proč jí ignorovat???
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Strelec45 »

Řešíte příliš ultimátní příklady HD. Nebylo by lepší nejdřív pasivně znedobytnit byt, dům? Bezpečnostní dveře, okna s fólií, konstrukčně, aby nebylo lehké se tam dostat? To dá pak dostatek času na "přípravu" čímkoliv. A taky na rozkoukáni... :oops:
Já vím, jsem OT. Ale taky je to samej Sylvestr, nebo Arnold, nedejbože Chuck. :chuckle
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od devlop »

Kouzlo brokovnice je v tom, že tam můžeš nabít cokoliv, co má v prdelce pár gramů prachu, a co je na druhém konci ucpávky, si můžeš vybrat ty ;) A to považuju za naprosto "geniální" vlastnosti brokny - od koštěte po cílenou střelbu slugů na 50+ metrů. Jestli do vstupu bytu/domu střelíš naslepo pár ran gumových buckshoot, tak ano, s velkou pravděpodobností oddálíš útok. U soudu můžeš argumentovat tím, že jsi střílet s non lethal municí. To je u AR15 nereálné. A pokud už budeme v SHTF situaci, tak mi bude jedno, kdo bude stát za právě rozraženými dveřmi, protože vím, že mí blízcí to nebudou, buď spí v jiné části domu nebo mi dají předem vědět, že mi chtějí vyrazit dveře :lol:
Naposledy upravil(a) devlop dne 07.03.2021 21:34, celkem upraveno 1 x.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od PaF »

2 Sarkafarka.Loupeznik
Sorry, ale použít pro HD 7" AR 15 může snad jen ten, kdo už je hluchý. To je horror, i pokud máš sluchátka a někdo s tím střílí na sousedním stavu na střelnici. Takovéhle "zkušenosti" fakt nejde brát vážně.

Stejně tak je ale problém i ta brokna. Obě zbraně jsou spíš pro obranu domu a pozemku, určitě ne běžného bytu. Nejen kvůli kraválu ale i kvůli neobratnosti.

Doma bych asi sáhl po G17 v konverzi s kolimátorem a (už brzy) tlumičem. U ruky mám ale ze zvyku revolver, na chatě dvojku s broky 4,5 mm.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od hrd »

Mě se spíš hodí tohle https://www.youtube.com/watch?v=u-csKlMQNTM .
devlop píše: 07.03.2021 20:50 https://www.youtube.com/watch?v=Mw8NR6p8gyI
můžeš mít kanón, ale ve stresu trefíš "píču"
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od PaF »

No jo, ale nebavili jsme se o HD? :rofl
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Nicotinick »

Kdyby si chtěl někdo v tomhle vlákně odpočinout od úletů typu "7,5" AR na HD" , tak u CIDa v Praze maj docela zajímavé slevy na Hatsany. Jo je to turek, není to na několik sezon IPSC, ale za cca 8 tis. je to slušná brokna a pár tisíc ran bez problémů nadělá.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od viktor »

tak uz mam co se tyka HD konecne jasno,
musim mit v dosahu postele tuto sestavu pi ,45 acp s kolimátorem a tlumicem, kdyby zlocinec drzel decka jako rukojmi a nebo byl u nich v loznici ( nebudu je prece zbytecne budit ( proto ten tlumic )
AR hodne velkého kratase ( zkusim tu hlaven ještě kus uříznout protože me ta 7,5 palce prijde zbytecne moc dlouha ) ale musim si vzit k ni jeste sluchátka, samozrejme takticka ) to když se nepovolana nasteva bude pohybovat v byte mimo detsky pokojíček
a pak brokovnici na to ostatní, je mi jasne ze moje HD ma ještě mezery a tak uvazuji o nejakem hezkem BzK 82.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 287
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

To devlop: Kouzelný výběr střeliva je fajn, ovšem ne ve 3 ráno, když tě vzbudí divnej rámus... Jako že se nejdřív skáknu kouknout, kdo ho dělá a podle toho naláduju trubku??? :) A k tomu střílení naslepo už jsem se vyjádřil, ani gumový broky bych neposlal na něco, co nevím kdo je...
To PaF: Hluchý, nebo někdo kdo má v šupleti 300 Blackout subsonic a na laufu dusítko... Kouzlo novelizace, už tam nemusí být jen "prase"...
Ale už vážně zpet k brokovnicím, omlouvám se za OT, téma HD se dá asi řešit v jiném vlákně... Já jen okomentoval ten plán nákupu s tímto účelem, zbytečně jsem to rozvedl, po některých reakcích...
Naposledy upravil(a) Sarkafarka.Loupeznik dne 08.03.2021 8:50, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od hrd »

Když bys přendal ten tlumič z 45 na AR, tak to tak úplně mimo nebude :-)
Za mě hlavní myšlenka byla, že brokovnice není na HD ideální zbraň, že se hodí jen pro určité speciální případy.
(to už radši třeba UZI :-) )
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Bych si nějakou krátkou podvěsnou dvojku na HD dovedl představit.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od hrd »

Podvěsnou jedině tuhle (Predator). Na HD ideální sestava.
Přílohy
billym16.jpg
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od viktor »

:-) brokovnice je dobra zbran na obranu ale ma jasne sve limity. Na samote u lesa supr ale do panelakove garsonky to asi nebude prave orechove. Hodne bych premeslel o strelivu do jakekoliv zbrane pro HD protože odrazy v panelaku mohou nadělat hodne skody...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Václaf »

JJ, brokovnic není nikdy dost. Z toho zedháčka planuji luparu... :hand
Přílohy
IMG_20210308_172254_998.jpg
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Nicotinick »

Václafe sorry, vidím hromadu brokovnic, ale ani jednu na skutečnou HD. 8-)

Ty opravdu reálně použitelné vypadají nějak takto, mají na levé straně ještě držák na 5-6 nábojů, případně i svítilnu:
Benelli M2 Entry.jpg
1100 SBS.jpg
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Václaf »

Na HD mám Jíťu, ale pšt. mám ji bez povolení :rofl :rofl :rofl
Čechy čechům !!!!!
Odpovědět