Samonabíjecí SA 24 a 26

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od JOBU »

Skús pre predstavu, či to bude tak ako predpokladám.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer Rozpadlíci,
mám malý problém.

Samozřejmě nepovažuji pumpičku za zbraň 21. stolení, ale za koště na vymetání rohů. V tomto směru má velký potenciál. Jelikož je její cena rozumně nízká a mám do ní dostatek munice, pořídil jsem si ji na hraní. Troch ji modifikuji. No a když ji při svých experimentech rozbiji, nebude to tak bolet, jako když neodborným zásahem zabiju flintu za třicet kilo.

Ale k mému problému, pumpička se chová jinak, když s ní střílíte "z rukou" a jinak když s ní střílíte v leže a opřete zásobník o zem. Pro střelbu vleže je originální zásobník nepříjemně dlouhý. A když zbraň, respektive její zásobník nechci mít ze střeleckých důvodů opřený o zem, musím mít tělo hodně zvednuté a lokty v pozici která je mi střelecky nepříjemná.

Proto jsem uvažoval o zkráceném zásobníku, dlouhém jen tak, jak je dlouhá pažbička, do které se zasouvá. Prostě aby do ní zapadl, a nic velkého z ní nekoukalo, třebas jen na 10 nábojů.

A tady je má otázka, zkoušeli jste někdo zkracovat zásobník do pumpičky?
Pokud ano, máte pro mne nějakou moudrou radu, nebo doporučení?
Nevíte o někom, kdo se tímto již zabýval?

Děkuji za pomoc a přeji hezký večer.
Přílohy
pumpicka.JPG
Život se neměří počtem nádechů a výdechů, ale počtem okamžiků, které nám braly dech.
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od RobertK »

Tady byl zkráceny zásobník na 16 ran, takže je to možný a existuje.
http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/45 ... -sa-24-26/
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Matěj »

Tovární zkrácený zásobník existoval do Sa23/25, do Sa24/26 ne, ale neměl by být problém ho zkrátit.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Patrol »

Ahoj Milli, jednu pumpičku mám taky, ale zásobník jsem nezkracoval, tak s tím ti neporadím. Mám ale dotaz na tebe. Když budeš mít zásobník jen na cca 10ran, nebude to u téhle kropičky málo? Pumpička má tak těžkej závěr, že při výstřelu se ti škubne v ruce jak kapr, takže na mířenku jednotlivými ranami to s ní moc nejde a kvalitu zásahu můžeš nahradit kvantitou. V leže to bude trochu lepší, ale stejně nic moc. Tvá "krochna" kterou jsi zmiňoval ve své příručce musí mít pocitově lepší vlastnosti a sřelivo Tokarev 7,62x25 oproti 9mmLuger zase tolik výhod nemá, nebo se pletu?
Kolimátor tomu sluší. :yes
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
RiP
Příspěvky: 19
Registrován: 30.01.2013 14:52
Pohlaví: muž

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od RiP »

Zdravím ve spolek. Kdysi jsem něco obdobného řešil, továrně vyrobený zásobník podle mne neexistuje. Zkoušel jsem 2 různé puškaře, zda by par kratších zásobníků nevyrobili zkrácením továrních originálu, odmítli to s tím, ze na to potřebují nejdříve vyrobit "kopyto" a podle toho ohýbat plech a ještě ze není jisté zda ten plech nepraskne. Čili buď sehnat lepší puškaře, nebo si připravit velkou hotovost... kusová výroba... :-(; bohužel s kovem nepracuji tolik, abych si na to troufnul tehdy sám a neměl jsem ani autogen na nahřáti před ohnutím...

Dovolil bych se zároveň zeptat - jak je tam upevněný ten rail ? z fotky to nejde poznat a je to zajímavé zvýšení užitné hodnoty - to je nějak letované/jak ? Případně proc jsi nezvolil jeho upevnění blíže k oku, do části mezi výhozní okénko a hledí (jak se dává třeba na uzi? Díky za odpověď.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Milli »

Zdar Rozpadlíci,
děkuji vám za vaše tipy.

Patrole,
naopak, pumpička se moc neškube. Spíše se při výstřelech trochu kýve nahoru dolu. Při výstřelu kývne trochu dolu a po výstřelu se vrátí do původní pozice. Ten kyv dolů však proběhne, když už je střela dávno z hlavně pryč. Všechen zpětný ráz pohltí půlkilový závěr a pružiny jej snadno dobrzdí. Ten kývavý pohyb je dán tím, že zbraň střílí ze zadní polohy závěru.
Kolimátor jsem nastřeloval nejprve na 35 metrů, chodilo to do průměru o něco méně než průměr pivního tácku. Pak na 50 metrů a bylo to stejné, zhruba pivní tácek. Chodím převážně na střelnici do Byšic, a ta má délku jen 35 metrů. Příležitost zastřílet si na větší vzdálenost jsem párkrát měl ale neměl jsem dost času si hrát.
Převážně střílím ve stoje nebo v sedě. Se střelbou v leže moc zkušeností nemám, právě kvůli délce zásobníku. Prostě střelba s dlouhým zásobníkem v leže je nekomfortní.

Každá zbraň má svoje výhody a nevýhody. Kropítko pro střelbu do 50 metrů, dlouhou pro střelbu na 100 a více metrů. Mám za barákem střelnici 35 metrů s velice přátelským vstupným. Na nedělní odpolední zastřílení si s rodinou a vnoučaty je pumpička naprosto vyhovující, děcka ji mají dokonce raději než Škorpion.
Kolimátor poskytuje výrazně lepší střelecký komfort a tlumič funguje částečně jako kompenzátor.

Pokud bude zkrácený zásobník negativně ovlivňovat přesnost střelby půjde do popelnice. I negativní výsledek je výsledek, ale chci to zkusit.

Motivace proč zbraně na náboj Tokarev je jednoduchá, mám dost velké zásoby munice. Takže na tento náboj mám pistole vz.52, TT33 a samopal vz.26.

Samozřejmě se neupínám jen na tuto ráži.

Přeji hezký večer a hodně zajímavých střeleckých zážitků
Život se neměří počtem nádechů a výdechů, ale počtem okamžiků, které nám braly dech.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od PaF »

Otevřený kolimátor je lepší mít dál od oka. Neomezuje rozhled tolik, jako když je blízko. Měl jsem to tak na SA58 a bylo to o moc komfortnější, než když byl na krytu pružin. Nevýhodou je, že na sklopku pumpičky dost dobře nejde dát lícnici, což zamíření kolimátorem vždy zpomaluje. Tečku je třeba trochu "hledat".

Jeden zásobník bych klidně zkusil zkrátit zavařením dna "natvrdo". Sice nepůjde komfortně čistit, ale vyplavit WD půjde i přes stlačený podavač.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Milli »

Zdar RiP,
máš pravdu. Ten plech na zásobníku ušmiknu a vybrousím do jakéhokoli tvaru v tom nevidím problém, jsem původně vyučený strojní zámečník - nástrojař. Strach mám z toho ohýbání, plech je válcovaná uhlíková ocel, a ta se nerada ohýbá, praská. A i kdybych ji popustil, tak za výsledek neručím. Další možností je, zásobník zespodu zavařit, ale to je cesta, kterou nechci jít.

Proto jsem zde hledal někoho, kdo mi ukáže cestu kudy jít, případně kudy cesta nevede.

Rail jsem si dovyrobil z polotovaru a je k tělu připevněn čtyřmi šroubky M4 s jemným závitem.
Pozici jsem volil zkusmo. Položil jsem rail na zbraň a zkoušel optimální pozici a aby nepřekážel napínací klice závěru. Vyšla mi jako optimální pozice před napínací pákou.

Přeji ti hezký večer
Život se neměří počtem nádechů a výdechů, ale počtem okamžiků, které nám braly dech.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Zapadlo »

Netřeba ohýbat - plech zásobníku dole rovně uříznout a do bočních stěn souose vyvrtat dva páry otvorů.
Vyrobit plastovou nebo dřevěnou botku a tu upevnit šrouby skrz otvory.
Šrouby a matky vyřešit jako zapuštěné do botky.
Přiměřeně zkrátit pružinu podavače.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od bivoj »

Milli píše: 10.01.2022 18:56 ...Strach mám z toho ohýbání, plech je válcovaná uhlíková ocel, a ta se nerada ohýbá, praská. A i kdybych ji popustil, tak za výsledek neručím...
To máš oprávněně - navíc materiál zásobníků bývá většinou ještě zušlechtěný (kalený či parciálně kalený). Pár ocelových zásobníků, co jsem kdysi různě upravoval (ne teda konkrétně do 24/26), jsem zkurvil právě tím, že jsem materiál před prací nepopustil a zásobník pak v místě úprav praskl. Stejné je to i s vařením, pokud se to řádně nepopustí, rádo to pak praská hned vedle sváru...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer Rozpadlíci,
děkuji vám všem za brainstorming.
Zapadlo to botka je dobrý nápad a dá se snadno vyrobit na 3D tiskárně.
Není ani potřeba matek, šroubky zašroubuju přímo do plastu.

Ještě jednou děkuji všem a přeji dobrou noc.
Život se neměří počtem nádechů a výdechů, ale počtem okamžiků, které nám braly dech.
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od JOBU »

Ten skrátený v odkaze vyzerá, že je zvarený z dvoch častí. Zrezaný a privarený k nemu cca 1cm spodnej časti.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Zarozak »

Jde to zkrátit úplně v pohodě. Ohýbané konce je třeba nechat delší, ohnout to vhodnýma kleštěma např. stavitelným klíčem knipex (má rovné, hladké čelisti a dostatečný stisk) a ušmiknout to až po ohnutí boků pro patku. Ohýbat to jde v pohodě, zrovna u pumpičky jsou zásobníky z blátíčka. Musí to vypadat úplně stejně jako originál zakončení. Je třeba si důkladně vyměřit sloupce vč. podavače a nechat tam ještě malou rezervu, ne úplně na knap na tvrdo. Nechej to trochu přečnívat z rukojeti,ať je to za co vytáhnout, kdyby váznul. Předělával jsem i originál zásobníky ze 7,62 na 9mm vč. přetváření origo pružin a podavačů a tyto zásobníky fungují mnohdy spolehlivěji než origo Vsetínské a drahé 9mm pro 24/26.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Kapo »

Cau. Prešiel som všetky fóra a debaty o sa-26ke a nenašiel som tam žiadnu uspokojivú úpravu-náhradu bakelitového pažbenia. Nemáte dáku inšpiráciu?
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Tazi »

Předpažbí SA24/26
Přílohy
SA-24-26.JPG
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od hrd »

Na Hunting Bazaru kdysi nekdo inzeroval predpazbi vyrobene na 3D tiskarne, mozna zkusit vlozit inzerat s dotazem, treba se chytne.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Zarozak »

Nemáte někdo fotku toho slovutného předpažbí, které kdysi chvíli nabízel Perun Arms? To byla nějaká zakázková výroba pro ně nebo něco z Alíka, co shodou okolností jde dopasovat? Vím, že se po tom lidi hodně sháněli
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Kapo »

Tazi píše: 31.01.2022 14:00 Předpažbí SA24/26
Tazi, a to máš na svojom? To je z čoho a ako prispôsobené? Máš aj foto, ako to vyzerá na pumpe?
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Tazi »

Prodává to Zbraně Brymová za cca 2600Kč.
Já to na samopalu nemám. Přijde mi to jako nesmysl dávat na takovej krumpl jako je SA26 nějaké doplňky.
Je to "zákopový koště", není to zbraň na nošení, přesnější střelbu,...
Já jsem si ten SA26 pořídil neupravený samočinný na "zametení" zahrady jako alternativu k brokovnici.
Zkrátka na obranu obydlí. A protože byl levný, a tak hezky ošklivý. O úpravách jsem nikdy neuvažoval.
P.S. foto jak to vypadá na pumpě nemám, na pumpu se to nedává, a na SA26 to vypadá ohavně.
Odpovědět