Samonabíjecí SA 24 a 26

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
kubes
Příspěvky: 28
Registrován: 10.05.2013 9:55

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od kubes »

Pár postřehů ohledně přesnosti:
http://www.strelectvi.cz/forum/samopal- ... 3-160.html
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Maximus »

Tak mám jednu "pumpičku" ze Zeleného sportu doma - spíše jako sběratelskou záležitost, než na nějaké střílení.

Včera jsem měl navíc možnost porovnat přímo Sa vz.26 s UZI a světe div se pumpička mi přišla po všech stránkách lepší - lehčí (+- o 400 g), okénko pro vyhazování prázdných nábojnic zůstává po natažení zakryté (u UZi je tam po natažení pořádná díra, která si přímo říká o vniknutí nečistot), koncept trubky mi přišel odolnější než lisovaný plech, spoušť mi přišla lepší (ovšem u Sa vz. 24/26 dvojpolohová spoušť se může jevit složitější než klasický koncept u UZI, ovšem stejně to má řešen třeba i Steyr AUG :lol:), mířidla jsou také spíše otázkou vkusu jednotlivého soudruha (dioptr vs. "standart"), etc.

Také jsem vyzpovídal tchána, který s SA vz. 24 "bojoval" ještě za Čepičky u dělostřelců. Na tuto zbraň vzpomínal velmi rád - vyzdvihoval její kompaktnost a spolehlivost (vzpomínal na situace, kdy před střelbou jen nahrubo rukou stáhnul ze zbraně nános bláta, ve kterém několik hodin cvičili a samopal vždy spolehlivě vystřelil). K přesnosti - není moc fér řešit "vykastrovaný" samopal a srovnávat jej s nějakou pistolovou konverzi. Síla samopalu je ve střelbě dávkou a zasypáním cíle dostatečným množstvím střel, z nichž se nějaká vždy s velkou pravděpodobností "ujme". Podle vzpomínek drilovali s tímto samopalem krátké 3-rané dávky, které nebyl moc problém se naučit a při střelbách na 50 a 100 m bylo standartní touto krátkou dávkou alespoň jednou střelou zasáhnot stojícího "zeleného troubu". To je pro reálné bojové situace velice slušná bilance.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Karlos »

...tak ona pumpička byla svého času opravdu nadčasová konstrukce.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Stenny »

V listopadové SR by měla být recenze pumpičky. Na padesát metrů chodily rány až na výjimky do siluety na EPP.

Ví někdo, kdy by se měly začít prodávat ty 9mm hlavně?
jozinzbazin
Příspěvky: 10
Registrován: 26.05.2013 10:01

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od jozinzbazin »

no a jak dopadlo to porovnání na terči jsi nám zapomněl sdělit.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Stenny »

Jožin: Na 25 metrů všechno v devítkách a desítkách ležícího zeleného trouby, na padesát snad 19 z 20 v horní půlce siluety na EPP (rozptyl tak 35 cm, odhadem). Stříleno z kleku. Jsem dost špatný střelec, co se týká dlouhých zbraní.
O jakém porovnání mluvíš, to nemám tušení. Devítkovou hlaveň jsme neměli, jen klasickou pumpičku se sklopkou.
jozinzbazin
Příspěvky: 10
Registrován: 26.05.2013 10:01

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od jozinzbazin »

no Maximus-můj dotaz byl cílen na něj (sorry neuvedl jsem to),napsal ,že porovnával vz.26 a UZI. V jeho odpovědi je ale jen to jak v 50sátých letech jeho tchán řádil na ,,taktikách,,se SAvz.26 ajeho subjektivní dojmy. Mně zajímá jak dopadla ta přímá konfrontace UZI X vz.26 na střelnici. Za Tvé hodnocení vz.26 děkuju. Na ,,soudružském ,, fóru jeden člen píše,že UZI mněl výsledky v terči na 50 m výrazně lepší než vz.26 .Na 25 m mně to nezajímá od toho je krátká. Ano obě zbraně jsou na kropení dávkou jak dělané (nekritizuju ani jednu),ale v našich podmínkách jsou vykastrované a mně zajímá (protože se mezi nima rozhoduju) jak je to s přesností v samonabíjecím režímu -když už to kupovat proč kupovat horší bouchačku (když cena je podobná).
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od MRAK »

Ta skoro stejná cena je 3900 za pumpu a 7800 za UZInu ?
(pokud nepočítám tu II. kategorii , cituji : Technický stav: Záruku 24měsíců, ,,zkušebnu" a drážky v hlavni to má.)

vždyť to je dvojnásobek ….

Ale jinak ti rozumím, …. pokud jsi někde z mého okolí, přijď si z pumpy picnout, není problém ….
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Tina »

Jů, Mraku, já jsem z okolí, já se hlásím! :-)
Docela ráda bych to viděla na vlastní oko, vím, že bojuješ s časem, jako my všichni, ale kdyby to klaplo, byla bych ráda. A Štaflík by se možná taky přidal.
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od gravedigger »

jozinzbazin - ani s jednou z těchto zbraní nemůžeš počítat na přesnou střelbu na 50m v samonabíjecím režimu, terč trefíš, to ano, ale abys sázel desítky to nedáme nikdo
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od MRAK »

Tina píše:Jů, Mraku, já jsem z okolí, já se hlásím! :-)
......
OK, tak až vyrazím na střelnici, dám vědět ;)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Maximus »

To jozinzbazin: Bohužel porovnávání pumpičky a UZI probíhalo mimo střelnici - takže bez střílení. Pro jednotlivé výstřely asi může být UZi lepší, protože je těžší a závěr mi nepřišel tak těžký jako u Sa vz.26, tj. "slabší" cuknutí při spuštění.

Nicméně jak psal gravedigger - na nějaké přesné střílení není ani jedna. Pouze sběratelstká záležitost a na takový lehký plinking na 25 - 100 m. Rozhodně tyto kastrované samopaly nemají nějakou valnou bojovou hodnotu - kosa z druhé ruky je z tohoto hlediska mnohem lepší investice za stejné peníze.

Edit: omlouvám se za fabulaci, kterou jsem uvedl a na kterou reaguje následně cipis :oops:
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od cipis »

Už zase. Je úplně fuk, co je napsáno v PZ. Je to sice puška samonabíjecí, ale je to krátká zbraň, protože rozhoduje délka hlavně a délka zbraně. Takže to prostě neplatí, cos psal ...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Maximus »

Nicméně SA vz. 24 s výměnou hlavní (třeba v ráži 9mm L) prodlouženou oproti originálu na 301 mm (oproti 284 mm) by již nebyla zcela jistě krátká zbraň.
Počítá se do celkové délky i rozložená sklopná pažba? Pevná pažba na SA vz. 24 je určitě ok (celková délka originálu 686 mm) .
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od SharKhan »

Po semi-auto pumpičke som sa obzeral v lete, jednu mali v nemenovanom obchode so zbraňami v Košiciach.
U nás (SK) sa registruje ako zbraň s dlhou hlavňou - teda ako samonabíjacia guľovnica.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Leon Chamel »

Přiznám se, že jsem nepochopil, podle jakého klíče se to zařazení do kategorií samonabíjecí puška/pistole u těchto zbraní vlastně provádí. Proč je vykastrovanej Sa-61 vedenej jako pistole, ale podobné semi-auto Sa 24/26, (nebo UZI, dokonce i ten relativně malej polskej RAK) jako samonabíjecí pušky..?
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od cipis »

To máš to stejné, jako třeba EVO. Půlka lidí ho má jako pistoli, já ho kupoval na pistoli, ale musel jsem si dodatečně vyřídit na pušku, takže to mám jako druhá půlka lidí jako pušku.
Ono je to jednoduché, tu definici pistole - puška lze dohledat, ale není nikde dána v zákoně.
Puška je to, co se dá chytnout oběma rukama a zapřít do ramene. Pistole je jednoruční zbraň.

Jenže většinou je to podle názoru nějakého orgánu, občas to domastí a pak si dají interně směrnici, jako co to řadit. A i tak to dopadá tak, jak dopadá.

Co se týče té délky zbraně, podle mne se má počítat se sklopenou pažbou, pokud se dá sklopit a dá se i takto střílet. Tedy výměnou ze sklopky na pádlo by se ev. měnilo i krátké na dlouhou. V pochybnostech by bylo lepší pak optat ČÚZZS ;-)
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Stenny »

Počítá se délka se sklopenou pažbou, pokud vím (taky jsem se zajímal, jestli by se náhodou do pumpičky s pevnou pažbou nedaly legálně nabíjet JHP).

S nevalnou bojovou hodnotou vykastrovaného samopalu zas tak úplně nesouhlasím, protože vidím jako podstatnou výhodu prakticky neexistující zpětný ráz podobné zbraně a zároveň možnost ji zapřít do ramene oproti pistoli. Jistě, jako hlavní zbraň v arzenálu to není ono, ale je to příjemná minipuška pro někoho, komu připadá, že kosa moc kope a že je moc hlasitá - například pro manželku. A účinek v cíli je přeci jen lepší než u škorpiona.
Je to zbraň, bez které se člověk obejde? Určitě. Ale svoje použití to IMHO má.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Maximus »

Délka výměnné hlavně ráže 9mm L ještě není známá, nicméně ZS byl o zájmu střelců o kapku prodlouženou hlaveň informován ;).
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od cipis »

No, jenže delší hlaveň nepomůže, protože to bude furt ve verzi se sklopenou sklopkou pod 600 mm. A že se to počítá se sklopenou psal kolega výše. No uvidíme.
Odpovědět