Brokovnice všeobecně

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Brokovnice všeobecně

Příspěvek od achopsalista »

zdravím milovníkov brokovníc,
hladal som nejaké informácie o druhoch brokovníc avšak vlákna ktoré tu pojednávajú tému o brokovniciach sú už z môjho pohladu pre skúsenejších /samonabíjačky a ultrakraťasy/. z brokovnice som nikdy nestrielal, mám len základný prehlad o type streliva a žiadny o vhodnosti použitia /počet brokov/na tie ktoré situácie...tak nejak som túto zbraň odsúval mimo môj záujem.
po zhliadnutí terča rozstrielaného brokmi začinam však vnímať túto zbraň trocha v inom svetle...
bol by som rád keby sa tu niekto rozpísal o druhoch /nie značkách/ brokovníc a vhodnosti na použitie v danej situácii /šport, lov, obrana domu atď./, ideálnej ráži a strelive, aké dôsledky má to či ono strelivo na "terč" pri určitých vzdialenostiach.
iste pumpa či samonabíjačka by bola ideálna... možno však doma stačí mať niečo úplne jednoduché...
všeobecné informácie a parametre sa dajú zistiť aj inde, mňa však zaujíma názor a odporúčanie od pravého rozpadlíka ;)
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od PaF »

Mel jsem pumpu Hatsan (10k), pak samonabijecku Fabarm (25k) a skončil u dvojky ZP v razi 16 (3,5k :yes ). Kratke hlavne, svetlovodna muska, vyhazovaky, gelova botka. Na takove to domaci zvykani idealni :D Pohotove, dostatecne ucinne, a v zavode LOS se s ni da skoncit uprostřed pole pump a samonabijecek (nic se nekazi).
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od Fabulous »

No nevím, zda je třeba nějak obšírně vysvětlovat a rozdělovat něco tak jednoduchého, jako jsou brokovnice. Ráže je jasná - celý svět používá především 12-ku. Jednušky jsou pro lov, dvojky jsou i pro sport, pumpy navíc i pro obranu a taktické použití a automaty vlastně na cokoliv ;)

No a pár slov o nábojích jistě napíše někdo zkušenější (ale ani to není žádná velká věda).
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od Reno »

Zkusím to trochu rozvést způsobem, aby to pochopil i naprostý laik a zbraňový začátečník. Ze stejného důvodu použiju i ne zcela přesnou terminologii... :)

Podle konstrukce se brokovnice dělí na:

Brokovnice s lůžkovým závěrem
Nabíjí se ručně tak, že po jejich "zlomení" vkládáme náboj / náboje do komory ručně. Podle počtu hlavní se v praxi nejčastěji používají dvouhlavňové (kozlice a dvojky), pak jednohlavňové (jednušky) a naprosto vyjímečně tří (trojky) či dokonce vícehlavňová nesmyslná monstra. Ohledně systémů odstranění po výstřelu prázdných nábojnic z komory mají brokovnice buď vytahovače (po zlomení zbraně jsou nábojnice pouze povytaženy a střelec je musí vyndat ručně) nebo vyhazovače (po zlomení zbraně je prázdná nábojnice z komory vyhozena pružinou vyhazovače). Vyhazovače výrazně urychlují znovunabití zbraně, ale zejména u levnějších modelů brokovnic jsou značně poruchové a nespolehlivé. Znovunabití brokovnice s vytahovači je pomalejší, ale fungují naprosto spolehlivě.
Jednušky mají jedinou výhodu v tom, že jsou lehké, takže je někteří z myslivců používají pro dlouhé toulky po honitbě. Jejich velkou nevýhodou je samozřejmě chybějící možnost rychlé další rány, kdy po každém výstřelu je nutné jednušku zlomit a ručně vložit nový náboj. Z tohoto důvodu je používá celkem malé procento myslivců / lovců. Pro sebeobranné účely (s výjimkou naprosté nouze) se vyloženě nehodí.
Dvojky jsou dvouhlavňové brokovnice s hlavněmi uspořádanými horizontálně vedle sebe. Používají se zejména pro lovecké účely a někdy také pro sportovní "westernovou" střelbu. Pro sportovní střelbu na asfaltové "holuby" je ale používají spíše jen nadšenci a myslivci. Díky hlavním vedle sebe totiž střelec musí po první ráně před druhým výstřelem korigovat odskok (vlivem zpětného rázu) nejen ve vertikálním směru, ale i v horizontálním. Také předsazování v některých směrech je díky šířce hlavní vedle sebe méně přehledné. Proto "asfaltáři" na úrovni střílí výhradně kozlicemi.
Kozlice jsou dvouhlavňové brokovnice s hlavněmi uspořádanými vertikálně nad sebou. Používají se jak pro lovecké účely, tak sportovní střelbu na asfaltové holuby.

Pro účely sebeobrany sice dvouhlavňové brokovnice nejsou zrovna ideálním typem, ale relativně použitelné jsou. Zejména dvojku s hlavněmi vedle sebe lze celkem rychle nabíjet dvěma náboji současně. Jen taková perlička - v divokých letech na přelomu pádu totality a budování oligarchie, oh pardon - demokracie, se i u URNy používaly brokové kozlice. :)

Opakovací brokovnice
Opakovací brokovnice jsou jednohlavňové, nejčastěji s trubicovou nábojovou schránkou, uloženou pod hlavní. Po výstřelu střelec "opakuje" tak, že manuální obsluhou závěru vyhodí z nábojové komory prázdnou nábojnici a nabije ze schránky další náboj. Bezkonkurenčně nejvíce rozšířené jsou opakovací brokovnice ovládané posuvným předpažbím, takzvané "pumpy", ale existují i opakovací brokovnice ovládané spodní pákou (takzvané "pákovky"), nebo dokonce i s odsuvným závěrem.
Pumpy nejčastěji mívají v závislosti na konstrukci a použité munici nábojovou kapacitu od 4+1 (4 v nábojové schránce, 1 v nábojové komoře) do 7+1. Výhodou manuálně ovládaných pump je jejich "všežravost", tedy že spolehlivě fungují se širokým spektrem brokových nábojů. Rychlost střelby pumpou je u trénovaného střelce prakticky na úrovni samonabíjecích zbraní, což z pump činí jednu z nejlepších variant brokovnic pro obranné účely. Pumpy jsou dobře použitelné i pro lovecké účely, v Evropě jsou však v tomto směru tradičně používané zejména brokovnice s lůžkovým závěrem. Mimo pump s trubicovou nábojovou schránkou se naprosto vyjímečně vyskytují / vyskytovaly i verze s vyjímatelným schránkovým zásobníkem, případně s kombinací obojího.
Pákovek mezi opakovacími brokovnicemi nalezneme minimum, asi jediným v součastnosti vyráběným modelem jsou repliky brokové pákovky Winchester 1887, např. od firmy Chiappa (viz. obrázek v odkazu). Vyrábí se buď v nábojové kapacitě 5+2 (přesněji 5 v nábojové schráce, 1 v podavači a 1 v komoře) nebo účelově upravené pro závodní westernovou střelbu s kapacitou 2 náboje (umožňuje velmi rychlé vložení obou nábojů současně). Navzdory prehistorickému vzhledu to střílí rychle, takže k sebeobranným účelům to použitelné bude, k lovu rovněž. Nevýhodou ovšem je oproti běžným pumpám zdlouhavější nabíjení schránky a nemožnost jejího průběžného dobíjení.
Brokovnice s odsuvným závěrem se např. v USA používají pro střelbu jednotnou střelou tam, kde není z důvodu bezpečnosti nebo hájení zvěře povolen lov kulovnicemi. Mají malou nábojovou kapacitu a i rychlost střelby je nízká. V našich podmínkách prakticky nemají pro sebeobranné účely smysl, stejně tak i pro lov.

Brokové automaty
Brokové automaty jsou jednohlavňové zbraně, opatřené nábojovou schránkou nebo vyjímatelným zásobníkem. K vyhození prázdné nábojnice po výstřelu a znovunabití dalšího náboje dochází automaticky díky otevření závěru tlakem z hlavně odebíraných plynů, nebo zpětným rázem - zákluzem a jeho následnému opětovnému uzavření pružinami. S výjimkou některých modelů pro ozbrojené složky schopných střílet i dávkou, se naprostá většina brokových automatů vyrábí v samonabíjecím provedení, tedy 1 stisk spouště = 1 výstřel. Některé modely brokových automatů mají i možnost přepnutí na manuální - opakovací režim střelby. Lovecké automaty (určené pro lovecké účely) mají v některých zemích zákonem omezenou nábojovou kapacitu na 2+1. Jinak se ale standardně vyrábí i v kapacitě větší, od cca 4+1 do nějakých 7+1 u taktických modelů. Výhodou brokových automatů je velice rychlá střelba. Nevýhodou automatů je to, že ne s každou municí spolehlivě fungují. Z tohoto důvodu mnohé ozbrojené složky preferují opakovačky - pumpy. Pro sebeobranné účely jsou tedy automaty vhodné jen s prověřenou municí, se kterou spolehlivě fungují za všech okolností (zejména za různých teplot). O jejich dobré použitelnosti pro lovecké účely není pochyb.

Obecně platí, že u všech brokovnic dochází při otevření závěru (zlomením, posunem předpažbí, tlakem plynů...) k opětovnému natažení bicího ústrojí.


PS: O délce hlavní brokovnic, zahrdlení a druzích nábojů někdy příště... :hi
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od Reno »

Délka brokové hlavně
Volba vhodné délky hlavně brokovnice záleží na tom, k jakému účelu bude používána. U brokovnic používaných k loveckým účelům se nejčastěji používají hlavně o délce cca 70 - 76 cm a se zahrdlením. Zahrdlení může být buď pevnou součástí hlavně, nebo výměnné (vnější nebo vnitřní). Pro sportovní střelbu na asfaltové holuby se volí délka hlavně a zahrdlení podle disciplíny. Obecně jsou to pro disciplínu trap delší hlavně a zahrdlení např. 0,75 a 1, naopak pro skeet jsou to hlavně kratší a zahrdlení např. 0 a 0,25 (obojí pro ráži 12). U brokovnic používaných pro obranné / bezpečnostní účely se obvykle používají kratší hlavně (např. 47 cm i méně) a bez zahrdlení, které může v některých případech nebezpečně kolidovat s jednotnými střelami. Brokové hlavně mají v drtivé většině případů hladký vývrt, který neobsahuje žádné drážky, polygon a podobně. Existují však některé modely brokovnic určené pro střelbu jednotnou střelou, které cosi připomínající drážkování (např. Paradox) mají.

Broková ráže
Broková ráže bývá označována v různých formátech, např. jako 12/76. Číslo 12 v tomto případě neznamená 12 mm, ale počet kulí této ráže, které lze ulít z jedné anglické libry olova. Čím je tedy toto číslo menší, tím je ráže větší. Normalizovaný vnitřní průměr brokové hlavně ráže 12 je cca 18,4 - 18,6 mm. Druhá část označení, tedy číslo 76, označuje délku nábojnice v milimetrech. Pro lovecké účely se nejčastěji používají ráže 12 a v Evropě i 16 a 20, různých délek nábojnice. Ve sportovní střelbě na asfaltové holuby suverénně dominuje ráže 12/70. Pro sebeobranné / bezpečnostní účely se nejčastěji používá opět ráže 12, o délce nábojnice 70 nebo 76, v extrému až 89 mm.

Broková munice
Brokové náboje se používají s hromadnou střelou (obsahuje různý počet broků - tedy kolik se jich tam vejde v závislosti na jejich průměru), s jednotnou střelou a speciální. Ty poslední jsou doménou ozbrojených složek, takže se zde jimi nebudu zabývat. Broky se používají zejména olověné, ale v některých zemích (včetně ČR) pro lov vodního ptactva z ekologických důvodů i ocelové. Pro sebeobranné / bezpečnostní účely se používají broky o průměru cca 6 - 9 mm, pro lovecké účely (drobná) naopak broky o průměrech menších. Efektivní dostřel (maximální vzdálenost, kdy ještě spolehlivě a účinně zasáhneme cíl) je např. u pumpy bez zahrdlení v závislosti na použité munici cca 40 - 50 metrů. Na větší vzdálenost už je rozptyl broků tak vysoký, že je účinné zasažení cíle např. o velikosti lidské postavy pouze otázkou náhody. Proto je pro střelbu na delší vzdálenost vhodné použít jednotnou střelu, tvořenou nejčastěji "špalkem" olova s plastovým stabilizátorem, případně i střelou z jiného kovu. Díky hladkému vývrtu však není brokovnice při střelbě jednotnou střelou zrovna přesnou zbraní, takže pokoušet se trefovat na vzdálenosti více jak cca 100 metrů, je spíše o náhodě...

Něco závěrem
Mířidla brokovnic jsou standardně tvořeny plošinou / lištou a peličkou, kterou je možné nahradit např. modernější světlovodnou muškou. Ona plošina / lišta umožňuje velmi rychlé intuitivní zamíření a střelbu. Některé, zejména takzvané taktické modely brokovnic, jsou pro střelbu jednotnou střelou osazeny plnohodnotnými puškovými mířidly, tedy hledím / muškou, nebo dioptrem / muškou. Ano, zamíření na větší vzdálenost je díky nim kvalitnější, ale jak se říká - něco za něco. Profil těchto mířidel totiž obvykle znemožňuje ono velice rychlé zamíření "po trubce", které je pro brokovnice typické. Jinak brokovnice používané k obranným / bezpečnostním účelům není od věci osadit nějakou taktickou svítilnou.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od achopsalista »

Ďakujem Reno,
trafil si to presne ako som to potreboval vediet...
ešte by ma zaujímalo napr. čo píše PaF /skončil u dvojky ZP v razi 16 (3,5k )/,
prečo je 16 nevhodná na obranné účely? spraví menšiu dieru do dverí? alebo je celkovo munícia slabšia? /cena za zbraň velmi prijatelná /...
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od mcrea »

Dříve u nás byla 16 taková standartní ve výzbroji myslivců. Ve světě byla obvyklejší 12. Má samozřejmě menší zpětný ráz, ale taky do náboje vleze méně olova. A asi bude menší výběr střeliva. Neřeš to, pořiď 12, pokud to bude pumpa nebo automat v jiné ráži asi ani nebude.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od achopsalista »

No keď úž konkretnejšie nad tým uvažujem tak zvažujem nejakú kozlicu /vďaka výkladu/ samozrejme výhradne na šport a v prípade pre ženu do baraku keď by som sa v horších časoch napr. dlhšie nevracal z húb...
priznám sa že u mňa je to tak trochu okrajová záujmová záležitosť takže v čo najnižších cenových reláciách /samozrejme nemám samovražedné sklony, takže niečo čo je ešte bezpečné/.
takže čo radíte? na čo sa zamerať /výrobca, typ/?
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od Reno »

Co se týče brokové ráže 16, je sice slabší než 12, ovšem pro lovecké účely v podmínkách střední Evropy je dostačující a dlouhá léta byla. Každopádně je to v podstatě ráže výběhová, např. pro bezpečnostní účely se vůbec nepoužívá. Naprostá většina aktuálně vyráběných brokovnic je v ráži 12, případně někdy i 20. Proto je také v ráži 12 je největší výběr zbraní i nábojů za dobré ceny.

Co se týče volby zbraně, pochopil jsem, že bys rád něco jednoduchého, tedy dvouhlavňovou brokovnici s lůžkovým závěrem. Píšeš něco ve smyslu, že by to bylo výhradně pro sport a v případě potřeby i sebeobranný nástroj. Zároveň ale uvádíš, že je to pro tebe okrajová záležitost? Pak by si to chtělo ujasnit, co tím sportem vlastně myslíš. Sportovní střelba a brokovnice nejsou jen asfaltoví holubi, znám dost lidí, kteří z brokovnic na střelnici střílejí jen tak pro radost např. na kovové poppery a podobně. Pokud tedy nechceš střílet "asfalt", respektive asfalt na lepší úrovni, nemusíš nutně pořizovat jen kozlici, ale klidně i dvojku. A mimochodem, tvojí ženu musíš naučit zacházet a střílet i s tou nejjednodušší zbraní, jinak jí bude k ničemu.

Co se týče nových dvouhlavňových brokovnic s lůžkovým závěrem (kozlice, dvojky) v nejnižších cenových relacích, tak v ČR by připadaly do úvahy buď ruský Baikal (IŽ), nebo například turecké Huglu, prodávané pod značkou CZ - USA. Že by některá z těchto zbraní byla křápem ohrožujícím život a zdraví uživatele, opravdu nemusíš mít strach. Nejlevněji vychází dvojka Baikal MP-43, novou seženeš za nějakých 7.500,- Kč, možná i levněji. Volil bych tu nejzákladnější verzi se dvěma spouštěmi a vytahovači, protože tam se prakticky nemá co porouchat / zlobit. Pro rozpadlíky zajímavou variantou by mohla být tato dvojka ve variantě s hlavněmi o délce 51 cm, kterou lze tím pádem rozložit a transportovat v balíčku stejné délky. 8-) Musíš ovšem počítat s tím, že zpracování zbraní Baikal je poněkud hrubé, včetně dřeva a také chvíli trvá, než se rozběhají do stavu, že je s trochou nadsázky při otvírání nemusíš lámat přes koleno... :D Ale jinak OK. Nejlevnější kozlici Baikal IŽ-27, ale zároveň i CZ - USA (Huglu) pořídíš od 10.000,- Kč. Turecké brokovnice CZ - USA jsou vzhledově oproti Baikalu minimálně o třídu lépe zpracované a to jak kov, tak dřevo. Také hned od začátku běhají zlehka. Jak to je s jejich trvanlivostí nevím, prodávají se jen pár roků, ale reference na ně zatím vůbec nejsou špatné, např. moje žena také z jedné kozlice Huglu "mydlí" asfalťáky a naprosto bez závad. Jen pro zajímavost - v ceně okolo 9.500,- Kč je možné zakoupit "low cost" verze pump Mossberg, označované jako Maverick 88. Jedná se o levné a přitom spolehlivé pumpy. Ano, turecké pumpy Hatsan vychází finančně také dobře, ale pojem "záruční oprava" se ve slovníku jejich majitelů na můj vkus vyskytuje poměrně často. Jinak pokud tu brokovnici nebudeš moc využívat a jde ti o cenu, můžeš se také podívat po nějakých bazarových zbraních v dobrém stavu.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od PaF »

Sebeobrana dvojkou s vytahovaky je pomala, vyhazovaky doporuceny! :D
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od achopsalista »

rád upresním.
zrejme naďalej strávim viac času na strelnici s kosou ako s brokovnicou. strielanie holubov /terč v pohybe/ je lákavá výzva avšak vhodná strelnica je kus od ruky... takže to bude taká občasna športová strelba. skôr som tým mal na mysli že nebude slúžiť na polovné účely...
na bazároch som našiel kozlicu ZH 121-16 za 100-130 euro vraj zachovalé. príde mi to ako velmi dobrá cena...
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od Reno »

Jasně, komisních brokovnic v ustupující ráži 16 je dost a za velmi nízké ceny, on už je totiž skoro nikdo nechce.

PaF -> No jo, pro normálního smrteníka to rychlejší je, ale když ony zrovna ty vyhazováky u těch levnějších brokovnic často zlobí. A někteří "westerňáci" i bez nich přebíjí pekelně rychle. :)
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od DeadMan »

Taky jsem na začátek na vyzkoušení koupil dvojku Baikal IŽ v 16 (pohybují se cca kolem 2-3 tis.) a musím říct, že to byla nezničitelná flinta (v hlavni tvrdochrom) a to byla z roku 1953? naprosto bez vůlí a cena nábojů nebyla zase tak rozdílná oproti 12 jak se všude píše (záleží na velikosti broku, ale bylo to od cca 10 do 20 kč za náboj dle druhu, ale i ten nejmenší birdshot je taky použitelný na obranu).

No a pak mě to začalo bavit a proto jsem pořídil pumpu :mrgreen:

Ta dvojka byla lepší na lov (měla zahrdlení a dalo se s tím až na 50m) a pumpa (cilindr = větší rozptyl) je zase vhodná na úklid svinčíku kolem domu ;)
prof. Orfanik
Příspěvky: 369
Registrován: 16.05.2013 7:51

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od prof. Orfanik »

Prosím o radu - nemá někdo z přítomných povědomost o tom, kde koupit bicí pružinu do jednušky IŽ 18?
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od zdoch »

Se obávám, že asi neseženeš. Málokterej obchodník má tyhle desetikorunový položky v eshopu, takže i když ji bude mít skladem (kvůli embargu na Rusa se obávám, že ji většina ani nemá), tak to na netu nenajdeš, musel by jsi obvolávat obchody, jestli nemaj bicí pružinu zrovna na tenhle model.
Jednodušší bude dát jednušku k puškařovi, nejspíš bude mít podobnou, zakrátí, případně uvine nebo stočí na soustruhu novou.
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od bivoj »

Koupit na nějakém eshopu s pružinami - dle síly drátu, stoupání vinutí a průměru. Korunová položka. Pokud není v dané délce tak koupit delší a zakrátit a zabrousit. (Puškaři to dělají stejně.)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od achopsalista »

a vidíš, na to som pozabudol. to je dobrý nápad mať skladom ešte aspoň jednu strunku do ižky.
neodfotíš ju nech viem ako vyzerá /nechce sa mi kvôli tomu rozoberať/...
zepr
Příspěvky: 21
Registrován: 18.09.2013 20:56

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od zepr »

Prosím o radu.Koupil jsem brokovou dvojku ZP 47.Můžu z ní střílet jednotnou střelou(brenek).Dík!
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od Nicotinick »

Můžeš, minimálně jednou určitě :). Ale vážně.

ZPčka se dělala dlouhou dobu, v různých provedeních, v různých sériích. Většinou se dělala se zahrdlením, mnohdy full, někdy 1/2 choke na levé, 3/4 na pravé, jenom krátké verze (hlavně cca 560 mm) snad byly cylindrické.

Mělo by to být vyraženo na svazku hlavní. Já bych to ale moc neriskoval, i když to byly na svojí dobu velmi kvalitní brokovnice, kombinace 40,50,60 let staré zbraně s takovým Speedy Slugem od Yavascalaru může být její poslední dobrodružství. 8-)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
prof. Orfanik
Příspěvky: 369
Registrován: 16.05.2013 7:51

Re: Brokovnice všeobecne

Příspěvek od prof. Orfanik »

ad IŽ - díky moc
Odpovědět