Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od štaflík »

Nejsou k tomu žádné informace, značky apod. 95% CIPovaného střeliva ze ZS jsou hlavně kulomeťáky a střelivo do samonabíječek (FN FAL, HK G3, M14). Obávám se, že v lepším případě to nebude jen moc přesné, v horším to flintě nebude dělat dobře. Možná a s výhradami si vzít něco jako NZ pro průser v případě omezeného rozpočtu. jen pár ran na nastřelení a zapsání klikání a schovat na průser s tím, že opakovačku s tím možná odděláš (ve smyslu přesnosti), ale budeš mít levné nouzové krmení.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PetrNO »

Radek: gratuluji, jen taková blbá poznámka.. neměl si začít o rok dřív?:-) aby to nebylo 16-19 měsíců, to víš tikka:-)))))))

za příplatek to budeš mít z Říše tak do měsíce:-))) to víš, specifický trh v CZ

je poznámka k řídícímu oku

mám to taky tak a slyšel jsem takovou hlášku - do kulovnice se vždycky nějak porovnáš (proti brokovnici)... má Vanguarda pravákovou a střílím nalevo...

nepozoruji problém - mířené rány, 50-120 metrů zvěř, na střelnici 100-200

takže na tom asi něco bude, takže jsem si koupil v pohodě pravou, jen jí držím vlevo:-)
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PetrNO »

vojenské "cipované" bych v civilních flintách (bez tvrdohromu) nestřílel....:-)
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Radek07 »

Ano, z jiného zdroje mám, že se jedná o vojenské staré surplusy - ocelové střely s pokovenými plášti - tzn. prohánět to pouze pochromovanými laufy. V Brněnské Alfě-proj budou údajně prodávat SB se slevou při odběru většího množství (400-1000 ks po 15-16,--Kč). Na běžný výcvik do 100 M to bude stačit.

to PetrNo: jsem pohodlný a nechce se mi do toho skládat ;) a také bych potom nerad řešil případné reklamace u německých soudruhů, raději u spolehlivého domácího prodejce s jistotou lepšího servisu. Ta čekací doba snad tak horká nebude :?
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PetrNO »

no nechci ti brát iluze:-))) ale rok dva zpátky jsem slyšel brekoty lidí typu 12 měsíců se teprve rozehříváme..

a to s reklamací u spolehlivých českých/nespolehlivých německých? si slyšel kde? ) kolegové si i pro auta jezdí do německa, mají to cca 80 km ))) přístup nesrovnatelný:-) (nové auta..)

skládání ber v "", já se neskládám.. chytnu nalevo, tvář k pažbě, optiku mám akorát a stříllím )) a to že mi nábojnice letí před obličej mě u kliky fakt nevadí )))
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od devlop »

jen takový lamerský dotaz - pažba plastová vs. pažba dřevěná. Dají se nějak shrnout výhody dřevěné pažby nad pažbou plastovou? Pro plastovou je samozřejmě spousta plusů, hmotnost, větší odolnost vůči vlhku a změnám teplot, schopnost částečně utlumit zpětný ráz atd. I na fóru myslivosti jsem našel článek, kde vyzdvihují plastovou pažbu. Je tedy dřevěná pažba jen takový retro pozůstatek minulosti, frajeřinka nebo tam jsou alespoň nějaké výhody nad plastem?
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od štaflík »

IMHO je někdy pevnější či odolnější a řekl bych, že zimě vzdoruje lépe. Ne nadarmo chtěli kanadští rangeři dřevěné pažby na nové flinty.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Strelec45 »

No na plastu neuděláš dvojitou zatáčku první vlevo. :D Takové pažby se dělaly pro praváky mířící levým okem. ;)
Zas na druhou stranu bych se bál, abych neměl tříšky v nosu při výkonný ráži. :lol: Přeci jen to bylo na černoprachých puškách.
DVOJKA.02.jpg
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PetrNO »

kromě tradiční "elfštiny" nevidím žádný smysluplný důvod... (mám několik zbraní ve dřeve a několik v plastu..)

vždy když dojdu v -15 po 4 hodinách z lesa tak trnu jak to chytne vlhkost-konodenzát, mažu atd..

hmotnost možná.. trošku..
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Maximus »

Osobně preferuji u kulovnic plast - v dřevě mám jen lovecké brokovnice. Dřevo je takové tradiční - třeba takový troják s plastovou pažbou by byla ultra perverzita. U plastu mě tolik nemrzí, když to schytá v revíru či na střelnici nějaký ten ťukanec či škrábanec. Měl jsem plastovou pažbu ATI v revíru i při -15 °C a žádný problém jsem také nepozoroval.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Baca »

PetrNO píše:kromě tradiční "elfštiny" nevidím žádný smysluplný důvod... (mám několik zbraní ve dřeve a několik v plastu..)

vždy když dojdu v -15 po 4 hodinách z lesa tak trnu jak to chytne vlhkost-konodenzát, mažu atd..

hmotnost možná.. trošku..

-15 nie je ziadna nizka teplota. Kratkodobo ( myslene radovo v mesiacoch) to plast vydrzi, navyse s flintou zajdes po par hodinach do tepla. Kazdy plast vsak v chlade krystalizuje, cim nizsia teplota a cim dlhsie tym viec. Samozejem nejde o hodiny dni tyzdne ci mesiace. Plast ti vsak po par rokoch pravidelnej prevadzky v minusovych teplotach skrehne. Mozno su plastaky, ktore funguju aj po desiatich rokoch v polarnych podmienkach, avsak na jedenasty rok s tym v mraze mrdenes o kapotu ci skalu a pazba sa rozpadne. Drevo nie, spravne osetrene vydrzi STOVKY rokov a moze byt vonku den noc cely rok :-)
Prežiť !!!
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PetrNO »

bavíme se o střední evorpě a globální změně teploty ))

za mě plast... z flint co maj dřevěnou pažbu 60 let a víc se občas bojím vystřelit)) zčernalé dřevo na krajích - proteklý olej a riziko shnití..

moderní polymery a plasty nemůžou mít problémy - co takoví soudruzi z petflaškama?:-)))

dřevo jen na sporotvních broknách.. na kulovnicích co mám s tím chodím jen na společné akce.. na samostatnoé procházky mám plasty ))
jak předřečník.. nebojím se s tím tuknout, po příchodu do tepla pažbu jen otřu hadrem a nemusím nic řešit.... ani opečovávat..
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Baca »

Kazdemu co jeho jest :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od štaflík »

Šmarjá copak takový carský Mosin se šrámy z x válek, odřený o hrany zakopů, zuby Němců, čelisti divokých Kirgyzů a větve tajgy, že kterého si Váňa uřízl párátka a Naděžda si dělala zářezy za Skopčáky není nádherný?? A funguje.
Sám mám plast a jak do něj budu dělat zářezy na pažbu netuším :-)
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Baca »

SKus portable dremelku :-D
Prežiť !!!
Pajik_CZ
Příspěvky: 36
Registrován: 30.12.2015 21:37
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Pajik_CZ »

Dovolím si přispět...
Pořídil jsem si CZ 557 Varmint, až najdu čas, dojdu ji nastřelit. Když bude střílet rozumně, dám sem nástřelky, když ne, už o ní neuslyšíte :lol: Vzhledově se mi MOC líbí, jako jediné negativum bych asi uvedl zvýšenou lícnici, tudíž je obtížnější použití vytěráků a čištění obecně.

K levnému krmení ze ZS - dostalo se mi do tlap pár kousků (asi 300) - s tím, že když bude přesnost nic moc, budou aspoň zdrojem nábojnic. Jsou to opravdu Německé Surplusy, navíc s BERDANOVOU nábojnicí, takže když bude přesnost nic moc a nebude ani zdroj nábojnic, bude aspoň levná rána když bude flintu někdo chtít půjčit :lol:

Abych jen nehanil - nábojnice mosaz, střela NEMAGNETIZUJE, takže železo nepotkala. Takže se asi není čeho bát po patřičné konzervaci kvůli pravděpodobně korozivní zápalce...
Foto krabičky...
Dojčepatronennachflintenschiesen.jpg
Pongo.pygmaeus
Příspěvky: 92
Registrován: 26.12.2015 23:53
Pohlaví: muž
Bydliště: tu i onde

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Pongo.pygmaeus »

Tak a je víceméně hotová. Dnes přišla od puškaře boční horizontální pojistka, takže už nemusím překlápět zleva doprava pod kukrem (tenhle je tam jen ilustrační, přijde tam něco serióznějšího, ne tahle hračka) ... a pak už dodělat jen pár detailů...
IMG_1841.JPG
boční pojistka
boční pojistka
IMG_1844.JPG
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Radek07 »

na můj vkus moc dlouhá pažba a lauf
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PetrNO »

na můj vkus i divná montáž )) resp. kameny )))
já vím že je to asi lepší kvůli přístupu, ale weaver je weaver ))))

navíc když bez mířidel tak bych dal tu montáž i nižší, aby šla optika těsně nad hlaven )))
(nevím teda jestli to nemáš kvůli velký hlavě), ale já 192 s nízkoumontáží na nalepeným weaveru em v pohodě a nevypadá to jak koza na přeskok:-)))

klika vypada gut:-)
Pongo.pygmaeus
Příspěvky: 92
Registrován: 26.12.2015 23:53
Pohlaví: muž
Bydliště: tu i onde

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Pongo.pygmaeus »

Čau, pažba je fakt dlouhá, protože jsem holt trochu víc narost a kratší mi byla nepohodlná, tak mi ji na míru prodlužovali. Tahle pažba tam byla původně.
původní pažba vz.24
původní pažba vz.24
Lauf je taky dlouhej, to je fakt, ale tak akorát, aby se mi to celý vešlo do vaku. V této ráži ostatně delší lauf úplně zbytečnej nebude (nějakej ten joule to nažene a kdyby něco, zkrátit to jde vždycky, ale blbě se to prodlužuje)

Puškohled, bohužel, níž jít nemůže, protože by o něj brnkala ta vintage klika, i když je ohnutá. To jsou holt starý mauserovky. Musela by se klika uříznout a navařit na spolek hranolu a stejně by se tím získal tak maximálně cenťák, a do toho se mi nechce. Navíc mám hlavu jak pytel od banánů, tak bych to ani níž nechtěl. Weaver jsem tam původně měl, ale na tomhle veteránovi mi to přišlo takový nepatřičný.

Doufám, že před dovolenou ještě stihnu jít změřit na hradla navážky, abych věděl, co mám na lisu natisknout. Nakoupil jsem hilzny do zásoby, tak se do jara nebudu nudit ... :)
zkušební střelivo: prach Lovex D073.6, navážka 42-46, grainů OAL 79mm
zkušební střelivo: prach Lovex D073.6, navážka 42-46, grainů OAL 79mm
Odpovědět