Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PaF »

Tak doporuč něco konkrétně. Z reklamy Tě snad nikdo podezírat nebude. Nemyslím, že tady má takové doporučení ekonomický potenciál. Myslím, že většinu z nás to zajímá, ale kupovat spíš nebudeme.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PeFi »

Ale nakonec mě místní myslivci naštvali tak, že jsem zůstal ohledně lovu teoretikem - já jim vyšel docela dost vstříc, když jsem však následně projevil zájem vstoupit do sdružení, tak jsem byl slušně poslán do pr... Pro dobrotu na žebrotu. (Časem si snad zalovím u přátel v USA, ostatně tam mě střelba na větší vzdálenost chytila, byť v tom nijak dobrý nejsem).

Z toho co je na u nás na trhu trhu mi nakonec jako asi nejlepší kompromis na lov na delší vzdálenost vyšla 7x64 / .280 Remington a v těsném závěsu za nimi .270 Wichester. Být v USA, mít trochu peněz navíc a chuť přebíjet, tak bych šel do Tikky předělané na .280 Ackley Improved.

Mé pořadí do tzv polní honitby bylo takovéto:
1. 7 x 64 nebo .280 Rem
2. .270 Winchester
3. 7mm-08
4. .308 Winchester
5. 7 x 57

Nicméně i v rážích, které jsou na špici, to na ty trochu delší vzdálenosti chce těžkou měkkou střelu (má lepší balistický koeficient) a na menší vzdálenosti pak je otřeba volit lehčí měkkou nebo lehkou tvrdou (podle tvrdosti a hmotnosti cíle).
Co jsem četl naše lovecká fóra, tak myslivci střelivo volí naprosto nesystematicky, neboť netuší nic o teorii v pozadí, a pak jim to funguje jako horoskop - někdy to vyjde a někdy ne.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PaF »

Díky za zkušenost... Takže módní 6,5 nic?
Ale koukám, koupit flintu v .280 Rem. není nic snadného.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PeFi »

Jo v ráží .280 Remington Tikka nedělá asi nic a Howa 1500 taky ne; s balisticky velmi podobnou 7x64 je to stejný. Proto .270 Winchester.

Já jsem chtěl 7-8 mm, protože to je taková univerzální velikost díry, kde vhodným typem střely máš pokryto vše co se u nás loví.

6.5x55 SE nemá oproti .270 Win téměř žádnou výhodu, respektive má ji jen pokud jdeš lovit s malou ráží něco, na co bys měl mít spíš něco jako .30-06.

6.5 Creedmoor je potenciálně hodně zajímavá ráže, stejně tak .260 Remington - takže bych vybíral mezi těmito dvěma - ty rozdíly jsou tak malé, že je to skoro jedno a řídil bych se dostupností a cenou střeliva, Tikka se dělá v obou variantách.

Podstatný faktor taky je, jestli si člověk chce přebíjet sám, nebo jestli je odkázaný na tovární střelivo.

Pro ráže běžnější v USA je dobrým zdrojem informací Hornady. Spousta zajímavého se dá s trochou trpělivosti vydolovat z RWS.
Jak už jsem psal - u Hornady je rychle dohledatelná rychlost střely v 300yardech a tím bych se při výběru ráže a ambicích lovit na 250+ metrů řídil.

V podstatě algoritmus: určit si minimální požadované průřezové zatížení podle toho co chci lovit, podívat se jakou dopadovou rychlost mají střely v dané ráži ve vzdálenosti, na kterou chci lovit ,a podívat se zda je pro mou kombinaci v sortimentu nějaká vhodná střela.
Odpovědět