Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od opavak »

Ruger Scout.jpg
Ruger Scout.jpg (5.04 KiB) Zobrazeno 6658 x
[quote="viktor"]

Myslím, že zakladatel vlákna měl na mysli palnou zbraň, která se dá použít pro lov zvěře na větší vzdálenost a zároveň také pro "eliminaci nežádoucích osob" v PA době.
Za mě tedy Ruger Scout v ráži .308W :yes … nedávno jsem měl možnost vyzkoušet tuto zbraň (od kolegy z "práce") a jsem mile překvapen. Samozřejmě to chce i kvalitní sklo, aby bylo možné spolehlivě vidět (identifikovat) cíl.
Ale jak se říká: Nejlepší puška je ta, co jí mám zrovna u sebe když je jí třeba - nebo tak nějak :)
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od krvfx »

Tak, tak. Aktuálně mám K31 pro tyto účely:)
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PaF »

A kdo je chabrus na záda, volí .223 Rem ... ;) Chybí jen mechanická miřidla. Možná nechám vyrobit, pokud seženu někoho šikovného.
Přílohy
Ruger Ranch.jpg
Ruger Ranch.jpg (9.84 KiB) Zobrazeno 6616 x
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od viktor »

no ja mam tohle, mossberg v .308 win
viktor
Přílohy
moss.jpg
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Radek07 »

a já tohle v levém provedení a v 308W
Přílohy
tikka.JPG
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od krvfx »

Jo a ještě lámačku HR ve 223:)
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od colek »

Carl Gustav .30-06Spr,spojenost.
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od xmenm05 »

Když se tak dívám na ty flinty - v podstatě spíše kratší hlavně (50 - 55 cm?) a takové polotěžké? Nebo je to zkreslené tím, jak je hlaveň kratší?
Kdo je připraven, není překvapen ...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od bivoj »

Je to zkreslený protože ty hlavně těch scout/carbine/ap. verzí mají většinou kolem 16''-18'' tj. cca 40-45cm.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od xmenm05 »

Laicky řečeno normální lovecká flinta řízlá o cca 10 - 15 cm??
Kdo je připraven, není překvapen ...
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od viktor »

no u mossberga to zkresleny není, skutecne to je tak ze hlaven je kratka a relativne tlusta, navíc kanelovana, ale to je spise pro efekt, mozne nejaky ten gram dolu. twist 10, zaver zodolneny bordelu, dva uzamykaci ozuby na "plovouci" hlavě zavěru. proste je to takova " pracovni" puska,
viktor
- neni to klasicka lovecka puska s urizlou hlavni, je to proste zvlastni kategorie " pracovni" pusky jak do sluzebniho auta policie na praci na kerou treba 5.56 nestaci.
da se rici ze nevinika celkem v nicem, neni to ani moc hezky jako treba lovecke zbrane, ani tak presny jako ostrelovacky, ale je hodne odolny, dostatecne presny a vykonny. Proste zbran kterou odstrcis lod od brehu pouzijes jako padla, potom ji hodis do lodi, nevyzaduje zadny zvlastni servis ani zachazeni a furt dost dobre a dostatecne funguje. :-)
proste puska co bys rad mel treba na pul roku mimo civilizaci atd..
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

viktor píše:no ja mam tohle, mossberg v .308 win
viktor
Ahoj Viktore kolik máš s MVP nastříleno a jak si s ním spokojen? žádné problémy se zásobníkovou šachtou? Zhruba tak tři roky iteruji k výběru praktické kulovnice - původně jsem se hodně ztotožňoval s konceptem scout rifle, ale poslední dobou tíhnu ke klasické pozici puškohledu, tedy MVP patrol byl jasnej favorit, ale negativní názory zde ve vlákně i různě po internetu (zbytečně složitý závěr z důvodu používání zásobníků AR10, problémy se zásobníkovou šachtou) mne zatím od koupě odrazují a dál rozmýšlím. Měls před koupí MVP nějaké tipy na alternativy?

prostě pociťuji nutnou potřebu pracovní kulovnice, ideálně s 16-18" hlavní, v 308w, se zásobníkem, co nejlehčí, na naháňky, natláčky a práci na 200-300m. pevná mířidla nejsou podmínkou, ale pokud mají být, nechť je alespoň moucha světlovodná. Půjde na to VXR 1,25-4x 20, v tom mám jasno.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od viktor »

Ahoj,
WMP patrol je v několika verzích, ja mam vyse uvedenou, tj jinou ale nevim v cem se lisi, moc jsem to nezkoumal s tou co mapr, prodaval zeleny sport. Nastrileno z ni nemam moc cca 200 - 300 ran, vic ne. Se zásobníky a sachtou na ne nemam zadne problémy. mam tri, dva po 10 a jeden ze srandy na 20 ks. Jedine co se občas povoli je je jen krytka zavitu u usti hlavne a to jen proto ze jsem ji linej poradne dotáhnout. Nevim co mysli "zbytecnou slozitosti zaveru". Protože konkretne zaver je ukázkou toho ze uz jednodušeji to nejde.
Co se tyka ucelu pro který to chces bych řekl ze se tomu da vytknout asi jen jedno a to vzhled. Proste není to zrovna moc "myslivecky".
nakonec není problém si ji vyzkoušet, nevim od kud ses, plzensko ci praha jsem ja
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Matěj »

Co vůle? Uvažoval jsem kdysi také, ale na živo mě to moc nakonec nepřesvědčilo. Nicméně, třeba se zlepšili...
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

viktor píše:Ahoj,
WMP patrol je v několika verzích, ja mam vyse uvedenou, tj jinou ale nevim v cem se lisi, moc jsem to nezkoumal s tou co mapr, prodaval zeleny sport. Nastrileno z ni nemam moc cca 200 - 300 ran, vic ne. Se zásobníky a sachtou na ne nemam zadne problémy. mam tri, dva po 10 a jeden ze srandy na 20 ks. Jedine co se občas povoli je je jen krytka zavitu u usti hlavne a to jen proto ze jsem ji linej poradne dotáhnout. Nevim co mysli "zbytecnou slozitosti zaveru". Protože konkretne zaver je ukázkou toho ze uz jednodušeji to nejde.
Co se tyka ucelu pro který to chces bych řekl ze se tomu da vytknout asi jen jedno a to vzhled. Proste není to zrovna moc "myslivecky".
nakonec není problém si ji vyzkoušet, nevim od kud ses, plzensko ci praha jsem ja
viktor
podle webu mossbergu se už vyrábí jen jedna verze - s 16 1/4 " palcovou hlavní a A2 flash hiderem
na krámu v čr jsem ji nikdy naživo neviděl, vždy jen na objednávku
jsem od Plzně-možnost si to osahat by byla super - až bys někdy na plzeňsku jen MVP vyvětrat, mysli na mne prosím
posedlost myslivců tradicí, co se týče zbraní nechápu a neakceptuju, soudí lidi za plastový pažby ale noční digitál a termovize chválí kudy chodí...jakožto pragmatik odmítám platit více, za něco horšího (dřevěná pažba), jen kvuli tradici - to radši dám 100kč u soudu

možná mi mé myšlenkové cvičení pomůžete rozseknout vy zkušenější
vlastní kulovnici nemám zatím žádnou - s ohledem na honitbu a mé osobní preference, jsem požadavky na kulovnici popsal výše, ještě bych mohl doplnit, že rozpočet mám cca 40 tis na kulovnici/ice samotné. k tomu plánuji kompaktní variábl a noční digitál. Momentálně se rozhoduji mězi dvěma řešeními - dvě kulovnice (mossberg MVP/CZ550 range s variáblem + cz 557 se schránkou a digitálem) a nebo jednu kulovnici na vše - tikka t3x battue lite + schwenk na obě optiky. Bohužel starší myslivci mi doporučují kulovnice jen s ohledem na lov za současných podmínek, přesah, který bych od zbraně chtěl jakožto člen tohoto fora nechápou.

tikka na mne udělal skvělý dojem, bohužel cena 2500,- za 5 ranný plastový zásobník je docela likvidační
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Matěj »

Tikka je v pohodě, cena zásobníků je druhá věc, ono stejně jich moc na myslivost nepotřebuješ...
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od viktor »

Ahoj,
jo moznost napis mi SZ t se domluvime,
Vule v zaveru :-) Mossberg ma delany zaver takto.
Uzamykaci hlava zaveru s dvěma ozuby. Hlava je zajistena cepem na vlastní zaveru a to cele s vuli. Cep je zajisten pruchozim úderníkem. Vlastní hlava je prakticky nez vuli a je presna. Zbytek je s vulema ještě ryhovany.
Respektive je to poskladane tak aby to bylo presne presne tam kde to potrebujete a zbytek nebyl citlivej na znecisteni. Navíc to jde velmi snadno rozebrat bez nastroju a zas slozit. Když jsem videl nektere reseni primotaznych zaveru.. :head
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od viktor »

ještě k tvému "duševnímu" ci uvaze.
jo nekteri myslivci to mají zajimave postavene, puska musí byt tradicni a na ni nej optoelektronika :-)
WMP patrol je "pracovni "puska.
na lov uplne v pohode, raze ,308 win je ůpodle me plne dpostatecna vse s velkym přesahem co tady beha. Spise nez o razi jde o typ strely co pouzijes. NIkdy bych nesel na lov zvere pokud bych chtěl maso pod razi ,30 a ne do rychlejsi strely nez cca 700 - max 800 m/s.
Takze bych asi udelal tohle,
"univerzal" typu VWP a spol, a něco tradičního co bych casem potkal, třeba v razi 8mm mauser, nebo ještě lepe me oblibene 45-70 gov. :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Královák »

No, dneska už to není, že by byl někdo odsouzen za plastovou pažbu. Skoro bych řekl, že dneska už to spíše vyjma pár tradicionalistů, co nikdy nechodili se psem v leči, je standart - např. na poslední naháňce, co jsem byl, byla většina kulovnic s plastovou pažbou. K těm zásobníkům - https://www.zbraneastrelivo.sk/gu-ovnic ... iky-tikka/.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Ray »

Mám jednu záludnou otázku, pokud by měl někdo přehled. Prodávají se u nás nějaké bullpup opakovačky v .308 za rozumnou cenu? Našlo mi to jen Desert Tech za bratru 2 kilča a to už je trošičku moc :lol:
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Odpovědět