Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

pánové, již přes rok rozmýšlím kulovnici v 243. možná v nějaké 6,5 (takže asi CM). chtěl bych ji na lov dravé a srnčí na delší vzdálenost (řekněme 250+m) kde si už s 8x57 netroufnu. Poslední dva roky jsem se k průběrným srncům za světla nedostal blíž. Delší dobu jsem si myslel na steyr scout, protože se mi prostě líbí. Nicméně je to emotivní rozhodnutí abych měl svou scout rifle, na kterou bych stejně nakonec dal konvenční variábl. logičtější cestou by byla tikka, na kterou bych mohl použít i nočko v budoucnu termo pokud bych z nějakého důvodu chtěl lovit v noci na dálku (což je takovej oxymoron. Rozpočet je omezen jen představivostí, když se mi něco bude líbit tak prostě pár let počkam než našetřím, k životu tu flintu nepotřebuju, nicméně cena musí odpovídat užitné hodnotě. Napínáčky nepoužívám. Nemáte někdo zkušenost s nějakou pěknou kulovničkou v 243? chvíli jsem sledoval bazary, občas se tam objeví nějaké ZGčko v 243/6,5SE. pevná mířidla nechci. nerez provedení nice-to-have. nechám si poradit délku hlavně. poměrně se mi líbí jednuška od bergary s 20", ale 243 by asi chtěla 24". preferuju spíš lehké provedení, počítám že bych s ní hodně chodil a střílel z trojnožky/batohu/balíků slámy

dík za typy

edit: chtěl bych možnost to osadit šeptadlem
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

nedávno jsem pořídil CZ527 carbine v 7,62x39. zvažuju na ní nechat udělat závit a koupit šeptadlo, které bych v případě potřeby mohl dát i na kosu. když jsem práci poptával u puškaře, tak mi na otázku, jestli dokáže odhadnout, jak šeptadlo na hlavni ovlivní rozptyl kvuli změně kmitů, odpověděl, že to rozptyl neovlivní, jen posune bod zásahu. Neříkám že se mi plete, jen to tvrzení beru jako hodně odvážné. Nemáte někdo zkušenost z podobného projektu? přejít na 300AAC je možnost, ale rád mám k jedné zavedené ráži více pušek
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Haluziak »

Rozptyl to samozřejmě ovlivnit může a to jak pozitivně tak negativně, kdyby tomu tak nebylo neexistovali by EC Tunery :D
Co se týká bodu zásahu, tak ten to také změnit může (velice pravděpodobné) a nemusí (málo pravděpodobné).

Mě 308 s tlumičem střílí, jak kdybych to strhával - doleva dolů :D Přesnost S vs BEZ tlumiče jsem neřešil stejně mám olšový ruce. Zatím nejlepší terč na 100m 0.69MOA stříleno s tlumičem.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Serža »

cosi se peče...zbraň už mám zaplacenou, ale ne převedenou/doma, pár dílů objednáno....čekejte pokračování
(tenhle obrázek je koláž)
Přílohy
Savage.jpg
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
GreenhornVelky
Příspěvky: 36
Registrován: 23.09.2023 12:11
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od GreenhornVelky »

Nejlepsi zbran je vylucne a jen ta, do ktere sezenes naboje vsude. I za cenu jisteho kompromisu ve vykonu. Tedy na postapo apod. jen 9l, 308w a 7,62x39. S prihmourenim oka 7,65 br, 22lr. Vse ostatni se rychle zmeni v kyj. Jak rychle ? Viz tabulka :)
vaha naboju.jpg
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Serža »

tedy luk a šípy, případně prak...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PaF »

vratnikp píše: 14.04.2023 14:39 pánové, již přes rok rozmýšlím kulovnici v 243. možná v nějaké 6,5 (takže asi CM). chtěl bych ji na lov dravé a srnčí na delší vzdálenost (řekněme 250+m) kde si už s 8x57 netroufnu.
xxx
pevná mířidla nechci. nerez provedení nice-to-have. nechám si poradit délku hlavně. poměrně se mi líbí jednuška od bergary s 20", ale 243 by asi chtěla 24". preferuju spíš lehké provedení, počítám že bych s ní hodně chodil a střílel z trojnožky/batohu/balíků slámy

dík za typy

edit: chtěl bych možnost to osadit šeptadlem
Lehké provedení a 250m+ mi teda nejde dohromady v žádné ráži. I v lovecké přesnosti už musíš sáhnout po odstřelovačce, jinak to budou vyhozené peníze.
btw.... v jaké honitbě lovíš, že můžeš střílet na takovou vzdálenost z balíku slámy? Když to na konci lízne šutr v zemi, bude to žabka až do další vesnice, k další silnici, zastávce apod.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Serža »

dokonáno jest:
https://serzovo.wordpress.com/2023/10/2 ... -blackout/
(než se na něco zeptáte, přečtěte si blog)
Přílohy
IMG_20231023_234020.jpg
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Radek07 »

pozn.: koukám, že jsi taky levoočko, po asi půlročním cvičení jsem se přeonačil na pravé řídící oko, jde to pomalu, ale funguje to. Člověk má potom větší výběr flint.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Serža »

proč myslíš? kvůli klice vlevo? to je bohužel vlastnost té Savage a nejde to změnit. proč to tak je je popsané na blogu
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Radek07 »

ok, už to vidím :) , jinak flinta super :yes
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PaF »

Flinta super, ale s puškovou pažbou už ta klika vlevo bude značně omezující. Aspoň kdyby to byl přímotažný závěr, pak by to šlo řešit nadhmatem za kliku vytaženou nahoru. Budu zvědav, jak s touto délkou hlavně bude střílet na 300m.
Bylo by zajímavé i video, jak při střelbě přebíjíš - jak měníš úchop.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Serža »

- klika vlevo problém není, dá se s tím fungovat vcelku v pohodě
- přesnost na 100m s 200grs standardním krmením S&B (subsonic) a s tlumičem cca 1 MOA (a to jsem slepej a mám volšový ruce)
- problém je, že střela strašně padá a když chci mít optiku na těch 100m na střed, tak mám vertikální komínek vytočený téměř na doraz (lišta bez podbroušení) - takže to potřebuju dostat tak o 40 MOA dolu = hledám vhodné lišty + montáže
- překvapila nehlučnost = člověk slyší u ucha cvaknout úderník...pak chvíli nic...a pak plesknutí střely o terč
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

PaF píše: 19.10.2023 18:58
vratnikp píše: 14.04.2023 14:39 pánové, již přes rok rozmýšlím kulovnici v 243. možná v nějaké 6,5 (takže asi CM). chtěl bych ji na lov dravé a srnčí na delší vzdálenost (řekněme 250+m) kde si už s 8x57 netroufnu.
xxx
pevná mířidla nechci. nerez provedení nice-to-have. nechám si poradit délku hlavně. poměrně se mi líbí jednuška od bergary s 20", ale 243 by asi chtěla 24". preferuju spíš lehké provedení, počítám že bych s ní hodně chodil a střílel z trojnožky/batohu/balíků slámy

dík za typy

edit: chtěl bych možnost to osadit šeptadlem
Lehké provedení a 250m+ mi teda nejde dohromady v žádné ráži. I v lovecké přesnosti už musíš sáhnout po odstřelovačce, jinak to budou vyhozené peníze.
btw.... v jaké honitbě lovíš, že můžeš střílet na takovou vzdálenost z balíku slámy? Když to na konci lízne šutr v zemi, bude to žabka až do další vesnice, k další silnici, zastávce apod.
v příměstské pahorkatině, co se týče střelby tak jsem předposranej, jednak všude v revíru nám courá mraky lidí, a dost trpim na loveckou horečku, takže jsem jako první ráži zvolil osmičku. za dva roky co lovím mám uloveného daňka (115m), 4ks srnčího (70,100,40 a 70m) a lišku nočkem (110m) popravdě těch cca 120m je pro mě maximální komfortní vzdálenost. a vzhledem k tomu že rád utrácím hypotetické peníze co nemám, za věci co nikdy nekoupím, rozmýšlím něco, čím bych teoreticky dosáhl na srnčí vytažené uprostřed pole ve svahu, sice taková místa v revíru jsou cca 3, ale víš jak.
plus jsem si myslel, že pokud ta 243 lízne kámen, tak se fragmentuje podobně jako 223
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PaF »

Spoléhat na fragmentaci je asi dost riziko. Bude záležet i na druhu střely, materiálu odrazné plochy, úhlu apod. Rozhodně tolik proměnných, že by tě to mohlo dovést do průšvihu.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PaF »

Serža píše: 24.10.2023 0:11 dokonáno jest:
https://serzovo.wordpress.com/2023/10/2 ... -blackout/
(než se na něco zeptáte, přečtěte si blog)
Blog jsem si přečetl a mám pár postřehů...
Flinta je fakt cool :yes . Na můj vkus je na ní pro střelbu do 300m zbytečně mohutná optika. Myslím, že 1-10x by bohatě stačilo a pomohlo by to kompaktnosti.
Co mne překvapilo (s 300aac nemám žádnou zkušenost) je propad, který to má v subsoniku. 116 cm na 100m je šílené. Nebude dobré z toho střílet v tunelu, abys to neškrtalo o strop. ;) Na 300m to asi nebude moc použitelné, snad pro souboj s minometem.
Bude zajímavé, jaká bude skutečná přesnost na 300m nejlepším dostupným střelivem a případně parametry balistické křivky subso na takovou vzdálenost.

Málokdy mám chuť vyzkoušet pušku s klikou, ale tady bych si dal říct. ;)
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PaF »

2 Serža
A ještě dotaz, koukal jsem, že Tvoje Savažka je i v jiných rážích. Proč jsi nešel třeba do .308 Win., která jde taky utlumit (samozřejmě míň)? Kvůli zpětnému rázu (to by byl např. můj důvod).
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Serža »

1) protože 300AAC se dá líp utlumit (ten rozdíl je výrazný .308 subsonic vs 300AAC subsonic. oboje s tlumičem)
2) ano, protože míň kope
3) levnější střelivo (nepřebíjím, nebudu přebíjet a neplánuju přebíjet)
4) nemám ambice střílet dál než zmíněných 300m, ale spíš to vidím tak na 100-150m
5) optika je, jaká je = zůstala mi z minulé pušky
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Serža »

aktuálně čekám na jinou pistolovku a hlavně lištu se sklonem -40 MOA
pak to znova nastřelím a pak se uvidí
aktuálně je vertikální komínek skoro na doraz (na 100m)
protože je optika v MRAD a FFP, bude to veselé počítání...něco jako střelba z kuše :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PeFi »

vratnikp píše: 14.04.2023 14:39 pánové, již přes rok rozmýšlím kulovnici v 243. možná v nějaké 6,5 (takže asi CM). chtěl bych ji na lov dravé a srnčí na delší vzdálenost (řekněme 250+m) kde si už s 8x57 netroufnu.
Co se týče výběru ráže, tak si zkus dohledat pro jednotlivé ráže a konkrétní provedení střeliva (úsťová rychlost, + balistický koeficient) jaká bude teoretická dopadová rychlost v těch cca 250+ metrech. Chce to katalogový list, kde je rychlost i balistický koeficient a balistickou kalkulačku.

Já to kdysi hledal (v anglosaských mírách) a jako kritérium jsem měl :
Ve 300 yardech(cca 270 metrů) rychlost minimálně cca 2500 fps (760 m/s).

Když to zkusíš tak zjistíš, že většina běžných u nás populárních ráží nemá šanci rozumně fungovat (dopadové rychlosti jsou nízké na to, aby střely správně fungovaly). I když zvolíš vhodnou ráži, tak i tak musíš v sortimentu střeliva dost pečlivě vybírat - většina běžného továrního střeliva předpokládá lov na podstatně menší vzdálenosti a lítá to z hlavně příliš pomalu, protože příliš vysoká dopadovka v kombinaci s měkkou střelou nedělá dobrotu.

Z těch "malých" nemagnumových dobře vychází jedině .280 Remington a případně 7x64. Vzpomínám si, že .243 na papíře taky ukazovala velmi slušný potenciál, ale ale v poznámkách ji už nemám a už je to dávno, co jsem to řešil, takže pro .243 si to musíš zkusit spočítat sám. Hraničně použitelná vychází i .270, ale tam je vhodné munice pro etický lov na tyto vzdálenosti jako šafránu.
Odpovědět