Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Skalik
VIP
Příspěvky: 343
Registrován: 24.11.2012 16:29
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Skalik »

Chlapi, vím, jsem otravný ... :head

Sorry za to, ale fakt nevým kde se jinde zeptat. Pořád stejné téma opakovačka .308, jaké zvolit střelivo? Tak nějak z principu preferuju S&B, ale klidně si nechám poradit jinak.

Jde mi o účely PA, takže potřebuju dobrý poměr cena/výkon, rád bych si něco naskladnil a to se za 35kč/kus dělá dost blbě.

Takže k meritu dotazu. Jakou váhu střely zvolit? Budou mi fungovat normální S&B nebo musím jít do nějakých lepších kategorií? Bavíme se o spolehlivém vyřazení nepřítele na vzdálenost 300m - 500m, střelba na vitální zónu nebo klasická nekrytě ležící.

Díky a ještě jednou sorry
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Nightmare »

Mně chodí docela dobře DAG - zcivilněný střelivo, sypačky od S&B a perfektně mi chodí PPU Match... DAGy jsem. kupoval za cca 13, nejsou úplně krásný, ale chodí dobře, S&B cca 16 - 18 a ty PPU jsem kupoval za 21,-
Kupuju když najdu dobrou cenu...

EDIT: váhu musíš řešit podle twistu v laufu, i když imho u týhle ráže to není průšvih. Horší je to u .223, kde ty lehčí musíš víc roztočit, takže 1:7 - 1:9

Prosím doplňte opravte, kdyby to byly plácy. Díky
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PaF »

Takhle těžko poradit. Záleží i na pušce, délce hlavně, twistu apod. Ale jestli to chceš pro PA, ne na sniper závody, je to jednodušší. Kup si 3-5 krabiček různých pro Tebe cenově dostupných nábojů a vystřílej je na nástřelné terče na 300m. Z nich vyber nejlepší nástřel a nakup stejnou šarži v množství, které ufinancuješ.

Pokud si chceš hrát, porovnej ještě přesnost u studené rány a pak přesnost ran zásahů v tempu vystříleného zásobníku. A vyber to střelivo, které má nejlepší kombinaci. Já takhle pro svoji .223 Rem vybral S&B .223 REM (FMJ, 69 GRS) ze přijatelných 12Kč.

300m proto, že to vleže s oporou jde na vitální zónu i přes mechaniky a jen se základními dovednostmi. Ač se to nezdá, 500m je o móóóc dál. Tam už je to o oku, rukách, spoušťáku, skle, bipodu apod.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Nightmare »

PaF: ámen. U tý studený rány taky záleží, jestli má tlustej match lauf nebo párátko typu REM700 v lovecký verzi...
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

V pohode, jsem rad ze na foru muzu taky necim prispet, vetsinu casu z jen cerpam od lepsich.
Muj nazor co se tyce streliva na niceni papiru a zive sily:
SB dostava sve prezdivce Slaby a Blby, proste s nima krom sypacek na pistolovy LOSy a malorazkovejch clubu nemam dobrou zkusenost.
Nechces li prebijet, naskladnuj GGG. Klasicky 147 gr FMJ je za 15 kc neprekonatelny.
O neco fajnovejsi naboj by mel byt 175 gr HPBT matchking, ale jeste jsme nemeli prilezitost si na nej udelat fundovany nazor.

Nicmene pokud chces strilet nad 300m, je dulezitejsi co umis, nez cim a co strilis. To chce praxi. Je tam mrte faktoru- odhad vzdalenosti, pokles strely, vitr, vyskovy rozdil mezi strelcem a cilem... Osobne praktickou precizni strelbu nad 200m neresim, je to uplne jinej svet, potrebny zazemi poskytne maloktera strelnice. Jako vse v zivote, je to o prioritach a zdrojich...Mam vyzkouseno, ze jsem na 200-300 metru efektivnejsi s kalachem nez s klikou co se tyce zasahovani nekryte lezicich figur

Co se tyce loveckyho streliva. Nesouhlasim s predpokladem, ze pri pravdepodobnem scenari bude mit rozpadlik co lovit. V soucasnosti premnozena zver, srnci a cerna,je zavisla na soucasnem zemedelstvi. Pokud nastane upadek,nebude se hospodarit a zver k lovu odstrelem proste nebude. S 308w na lov mam ne uplne dobre zkusenosti. Lovecke SB jsou za mne sracky, hrozne podlevaji. Geca taky nic moc. Rozbiji min, ale i tak je u srnciho treba 2/3 zeber vhodny tak pro kocku, ani psovi bych to nedal. Osobne se, co se loveckeho streliva tyce (7.62x39 a 8x57) drzim streliva Sako hammerhead. Mozna i 308w od saka bude dobra. Ale to ti musi poradit nekdo, kdo 308w aktivne lovi (Maximus?)
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PeFi »

S 308w na lov mam ne uplne dobre zkusenosti. Lovecke SB jsou za mne sracky, hrozne podlevaji. Geca taky nic moc.
Ale ten výsledek vůbec není o značce výrobce, ale o dopadové rychlosti v kombinaci s konstrukcí a hmotností použité střely. S&B má na trhu minimálně 6 různých typů loveckých střel, mnohé střely v různých hmotnostech, ale drtivá většina myslivců rozlišuje akorát "Mercedes/Renault" a ignoruje to, že obě "automobilky" dělají od malých aut po tahače návěsů.

Aneb Mercedes (C classe) je na ... protože se do něj nevejde ani jedna paleta, zatímco Renault (Magnum) je super, ten odveze 24 palet.
Nee Mercedes je super, protože má spotřebu akorát 6l/100 km, zatímco ten Renault je na ..., protože si vezme klidně 30 l/100 km. Vidíte tu absurditu? A toho jsou myslivecká fóra plná.
Zkusme si tady prosím zachovat trochu vyšší úroveň. :angel
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

máš pravdu, však jsem taky odkazoval na někoho, kdo 308w loví. Já čerpám ze zkušenosti, kterou mám jako člověk starající se o chlaďák. Volaj, že mám převzít a pověsit ulovený kus. Ptám se, čím je střelenej. Odpověď SB 308w. Vidím, že je to hodně znehodnocený. Je pravdou, že je standartem kupovat nejlacinější střelivo, protože myslivce by tich 20 ran ročně o 30 kč dráž zruinovalo.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PeFi »

Ona ta nabídka S&B v ráži 308 obsahuje především dost těžké střely s různou tvrdostí a je celkem chudá v oblasti středně těžkých a lehkých střel. Když pak někdo z blízka (vysoká dopadová rychlost) trefí srnu (lehké měkké zvíře) těžkou měkkou střelou (rychlost expanze odpovídá měkkosti střely a rychlosti dopadu), tak to s velkou pravděpodobností nebude vypadat hezky.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Maximus »

Vetsinu sparkate zvere mam naloveno mym starym mosinem r. v. 1944 s Timney spouští a ATI pazbou - mam na nem NV.

308 pouzivam na srnčí, ale tam strilim jen na krk, tak to neni moc reprezentativni. Pouzivam Geco TM - s nim jedno sele na 180 metru po komorove ráně uslo jen par metru.
Benefit tohoto streliva je extremni přesnost v me zbrani, ale zasoby končí a cena je nekde jinde. Jinak budu ted experimentovat s ruznymi gramazemi Hornady ELD-Match.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PeFi »

Z teorie kolem průřezového zatížení pro ráže .30 vychází, že pokud zvěř nemá nad 100 kg, tak v podstatě není potřeba volit střely těžší než 150 gr. Když už člověk má těžší střely, tak ty pak u .308w nemusí dobře fungovat pro vzdálenosti nad cca 100 metrů, protože ty knedlíky lítají z hlavně celkem pomalu - pak to může zachránit jedině měkká kvalitní střela (Hornady SST a podobné, zřejmě sem patří i to Gecco TM).

Ono je docela užitečné si udělat tabulku pro jednotlivé typy střeliva a vzdálenosti 50 / 100 /150 /200 metrů a do tabulky si vynést energii, rychlost a průřezové zatížení. Ideální dopadové rychlosti, při kterých dobře fungují všechny typy střel jsou někde nad cca 750 m/s (nad 2400 fps).

Z tabulky se ukáže, že 180 m už je na ráži 308 pro většinu laborací celkem za hranou - dopadové rychlosti jsou nízké, takže šok nemusí nastat, střela nemusí expandovat a zvěř může odbíhat. Zachraňuje to, to, že šlo o sele (tj. hodně pod 100 kg) a že kvalitní měkké střely expandují i při nízké dopadové rychlosti (2000+ fps).

Když si člověk udělá takovou tabulku pro různé ráže, tak zjistí, že .308w není zrovna terno. Taky je z té tabulky vidět, že např .243w by naopak mělo fungovat překvapivě dobře.

V podstatě univerzální pro naše podmínky v ráži .308w je něco jako třeba Hornady Interbond 150 gr a střílet do cca 100 metrů, pak by měla .308 slušně fungovat pro účely lovu.
Pokud z tohoto "středu" uhnu k těžší střele, měla by být spíš měkčí, pokud použiji tvrdou střelu, tak musí dopadnout vyšší rychlostí.
Pokud použiji těžkou tvrdou střelu (180 gr), tak by to mělo být na vzdálenost tak do 50 metrů (bavíme se o lovu ne o dělání děr do papíru nebo lidí) a na druhém konci by neměla být srna, ale něco velkého.

Tolik teorie, praxe je samozřejmě pestřejší.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Maximus »

Od kolegy, který 308 střílí vše, tak si stěžoval, že větší kusy černé 80kg+ mu střela GECO TM ne vždy prostřelila.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Haluziak »

PeFi píše: 09.03.2022 23:03Když si člověk udělá takovou tabulku pro různé ráže, tak zjistí, že .308w není zrovna terno. Taky je z té tabulky vidět, že např .243w by naopak mělo fungovat překvapivě dobře.
Od kámoše táta loví právě .243 a nedá na to dopustit. Má s tím nějaké srny i na velmi velké vzdálenosti (skončili v ohni, nebo udělali pár kroků)
Druhá věc je, že je to pan střelec - vím, že střílel asfaltový holuby brokovnicí od pasu nebo třeba pistolí.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PetrNO »

to je nekonečná debata... 7-8, 308,3006 a jiné.. na 308 koupíte největší výběr střel.. já používám "silvertipy" a naprosto spokojenost od lišky do 110 kg prase (a ne neprostřelilo ho to, celá střela zůstala pod výstřelovou škárou.. jenže to vzalo 2 kosti a srdce...) takže... nerozštípala se nic..
což se u SB "střižný hrany" říct nedá
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PeFi »

Maximus píše: 10.03.2022 1:29 Od kolegy, který 308 střílí vše, tak si stěžoval, že větší kusy černé 80kg+ mu střela GECO TM ne vždy prostřelila.
Za vším hledej fyziku.

Obecně střílet měkkou střelou do tvrdého cíle prostě není ideální. TM je prostě měkká střela, což znamená že hodně rychle zvětšuje svou plochu a to zvětšení z původního objemu je velké, tedy rychle předává a ztrácí energii.

Zde máme těžkou střelu se zcela dostatečným průřezovým zatížením (sectional density, SD), která ale po cestě skrz pašíka ztratila veškerou rychlost. Pokud neprostřelila, tak předala veškerou svou energii. Pokud nemusel dohledávat, tak to není špatný výsledek.

Dobrý výsledek by se s vysokou pravděpodobností dostavil, kdyby prasátko touto měkkou střelou střelil někam, kde je měkké, tedy na krk. Jinak je to trochu jako střelit měkkou střelou do neprůstřelné vesty a doufat, že to bude fungovat - nebude.

Obecně zlepšení s konstrukčně stejnou (tj měkkou) stejnou střelou lze dosáhnout:
- s ještě těžší střelou (zvětšit průřezové zatížení), jenomže na to 308 nemá moc výkon, takže to má šanci fungovat hlavně na vzdálenosti pod 50 metrů, kdy těžší avšak trochu pomalejší střela pronikne hlouběji neboť díky nižší rychlosti a většímu průřezovému zatížení bude pomaleji expandovat, tj energii bude předávat na delší dráze.

- zvýšením dopadové rychlosti střely - střílet na menší vzdálenost, nebo zvednout prachovou navážku, použít lepší prach (viz řada Superformance u Hornady)

Teoreticky mohl taky trefit kost/kloub nebo u starého kusu štít a tam pak měkká střela musí být extrémně těžká, aby vůbec měla šanci projít.

U tvrdých střel většinou potřebuješ dopadovou rychlost větší než 750 m/s, jinak se jim nechce expandovat, 900+ m/s v principu nevadí.

U měkkých střel pro spolehlivou expanzi chceš rychlsot větší než cca 650 m/s, avšak ne o moc rychlejší než cca 850 m/s, protože jinak expandují příliš rychle a fragmentují, navíc aby generovaly šok a zvěř neodbíhala, tak by stejně bylo dobré, kdyby ta dopadová rychlost nebyla pod cca 750 m/s. (U větších ráží jako 8mm a 9mm rychlost, která je potřebná navyvolání šoku klesá někam k 700 m/s, což je důvod proč tak dobře fungují na černou. Naopak .243w to kompenzuje vyšší rychlostí při vysokém průřezovém zatížení).

To je důvod, proč obecně chceš u .308 dopadovou rychlost nad 750 m/s bez ohledu na to, jestli je střela měkká nebo tvrdá s tím, že měkká střela tu nedostatečnou rychlost kompenzuje většími škodami, které po cestě napáchá.
A to je problém ráže .308 - líta to s většinou prachů spíš pomalu a těch dodatečných cca 30-50 m/s, kterých dosahuje .30-06 pak dělá překvapivě velký rozdíl.

Závěrem: Na prasata 80kg + by měla být s .308 spíš cesta ve střele, která je lehčí a tvrdší (bondovaná nebo monolitická), ale především musí dopadat na cíl dost rychle - pak bude prostřelovat.
Když už měkkou měkkou střelou, tak na krk a ne klasicky, ale zase - musí to dopadnout dost rychle, jinak ten stop-efekt může být slabší.

Bohužel u .308 se low-cost munice, která by měla v100 kolem 750 m/s nebo vyšší, hledá dost blbě. Nicméně třeba u RWS se bez problémů najít dají (RWS ID Classic, RWS EVO GREEN atd)!
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PeFi »

PetrNO píše: 10.03.2022 8:46 to je nekonečná debata... 7-8, 308,3006 a jiné.. na 308 koupíte největší výběr střel.. já používám "silvertipy" a naprosto spokojenost od lišky do 110 kg prase (a ne neprostřelilo ho to, celá střela zůstala pod výstřelovou škárou.. jenže to vzalo 2 kosti a srdce...) takže... nerozštípala se nic..
což se u SB "střižný hrany" říct nedá
winchester silver tip se v .308 dělá ve dvou gramážích 150gr a 168 gr
150gr má v100 = 790 m/s
168gr má v100 = 757 m/s
Tady je hezky vidět jak se tato měkčí střela chová při různých dopadových rychlostech (v balistické gelatině):
https://www.nosler.com/products/bullets ... r-tip.html
Optimální rozsah je někde mezi 2500 fps (cca 750 m/s) a 2900 fps, ale funguje slušně až do cca 2000 fps.

Geco TN:
170 gr má v100 = 696 m/s - je o 60 m/s pomalejší, než prakticky stejně těžký winchester silvertip to je dost zásadní rozdíl.

Závěrem: .308 má šanci s moderními střelami velmi dobře fungovat, pokud má střela hmotnost přiměřenou cíli (dostatečné průřezové zatížení) a současně dostatečně vysokou rychlost. To první je drtivou většinou střel na trhu splněno, ale to druhé je v mnoha případech kámen úrazu, díky kterému nemá .308 dobrou pověst.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

:yes :yes :yes dík za lidský podání
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PetrNO »

PeFi: díky, já jedu tu 150, protože hodně "stoupání"... (americká flinta)..

ale třeba tohle mi napsali z "weatherby"(jejich flinta) na konkrétní kus

jak říkám, za mě je .308 úplně super náboj do střední evropy, vhodný na "cokoli" a je to jen o výběru munice a ten je největší(a to neřeším přebíječe)

a hlášky o rozbíjení/neprostřelování téměř vždy skončí u toho že ten člověk použije nějakej "krump náboj" typu Střižná


I would recommend a bullet in the 150-168gr range with a 1:12" twist rate. A 185gr bullet will most likely not stabilize properly. I have listed below the ammo we have had good results with.

.308 WINCHESTER
STANDARD BARREL - HUNTING RIFLES
Rank Brand / Weight / Bullet Type Manufactures Code
1 Federal 165gr Sierra GameKing Ballistic-Tip P308C
2 Federal 165gr Barnes TSX P308H
3 Federal 150gr Soft Point 308A
4 Winchester 180gr Silver-Tip X3083
5 Remington 150gr Core-Lokt Soft Point R308W1
HEAVY BARREL - VARMINT & TACTICAL RIFLES
1 Federal 168gr Sierra MatchKing Boat-Tail Hollow Point GM308M
Bakly1
Příspěvky: 107
Registrován: 12.05.2017 11:55

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Bakly1 »

existuje nějaký univerzálnější "lovecký" náboj v 308? jde mi samozřejmě o zásobu na PA. Jinak střílím jen do papíru tak se v tom nevyznám. Co byste doporučili?
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PetrNO »

v cz když umíš trefovat tak stačí "cokoli", i ta střižná hrana..
jinak ti každý bude cpát něco jiného, ale počítej že tyhle náboje "začínají" na 30 a spíš 60-100/kus :-)
Bakly1
Příspěvky: 107
Registrován: 12.05.2017 11:55

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Bakly1 »

jasný, scenary taky nejsou za pětikačku :-D
a nechci toho dělat zásobu na tuny, jen pár krabiček na "cokdyby" takže vyšší cena za náboj mě až tak netrápí
Odpovědět