Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Haluziak »

Argonaute, nebál bych se produkce Savage, Bergara, Howa. Savage Arms 110 Tactical stával kolem 26k. Kolik stojí teď nevím ale myslím si, že je to povedená flinta.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Ulfhednar »

Range i 527 je škoda. Zbrojovce chybí "scout rifle". Ale neřekl bych, že je CZUB 600 Lux dražší, než Tikka. Ve stejné kofiguraci je o fous levnější. Problém s Tikkami je ten, že nikdo je nemá skladem, a když zavoláte na krám, vyleze z nich, že cena bude vyšší, než mají na webu. Samozřejmě nevelký příplatek za osvědčenou T3 Hunter 90% lidí bude stát za zaplacení vůči CZUB, která papírově vypadá super, ale reálné zkušenosti jsou zatím minimální a většina lidí od fochu ví, že CZUB je málokdy dobrá "na poprvé", a že má ve zvyku používat uživatele jako betatestery.
Jinak Alfa mi cenově dává smysl. Zásobník, montáž v ceně, vnitřnosti nejsou zinek... nevidím moc konkurentů s cenou. Kvalita se uvidí časem...
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Haluziak »

Tak přišel nový rok a je potřeba přemýšlet co si nadělit pod další stromeček a to bude asi klika. Otázkou je jaká - celý čas byla velkým favoritem Savage 110 Tactical 24" 6,5 Creedmoor, Jenže Savage přišel s Axis II Precision. Ano Axis je jejich low end flinta ale to šasi se mi děsně líbí a ať si zaprděný myslivci říkají co chtějí, podlě mě vývoj postupuje a s takovouhle flintou se myslím loví mnohem líp než s Brnem. Zvlášť na těch holinách co tu vznikly po kůrovci. Jinak určení této flinty je zábava na střelnici, pokud mě někdy vezmou do sdružení tak myslivost a v případě PA likvidace dvounohé škodné a vzdálenost, kde ještě nepředstavuje hrozbu.

Takže dotaz č. 1, jaké výhody má šasi systém oproti klasické pažbě, pokud je pažba dobře zpracovaná (bedding, free float stavitelná lícnice a délka pažby)?

Dotaz č. 2, doporučili by jste jinou flintu (ne Čekej Závadu, od těch mám malorážku a stačí) v ceně cca 30k, která splňuje min 22" hlaveň, odnímatelný (ideálne AICS) zásobník, závit na hlavni, dobrá (a lehká) spoušť už z výroby?

Dotaz č. 3 (mírně OT) co si myslíte o spojení takovéto flinty s Vortex Viper PST Gen II 5-25x FFP MRAD?

Dotaz č. 4 (hodně OT) víte o nějaké 100m střelnici v nějaké rozumné vzdálenosti od Dačic/Telče a o střelnici 100m+ kde se dá alespoň trochu trénovat s potenciálem takovéto flinty v nějaké rozumné vzdálenosti od Dačic/Telče? Na Placy nebo na Lazeckou se mi fakt asi nebude chtít.

A sorry za OT v posledních dvou dotazech ale přijde mi lepší to mít takhle po hromadě.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
BlackList
Příspěvky: 135
Registrován: 08.04.2013 21:48
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od BlackList »

Pokusím se stručně odpovědět:
1) šasi většinou obsahuje vše - jako drop-in - tzn. zásobníková šachta, často stavitelná lícnice, bývá lehčí.
Pažbu zase lépe prdneš na bag na jakékoli překážce má výhodu i nevýhodu větší váhy.
Šasi může mít horní rail, což asi nevyužiješ. Může mít skládací kloub pažby (nejen skladnost/transport/skrytí, ale i pohodlí čístění). Můžeš u některých časi vyměnit pažbu a/nebo pistolovku za AR-kový standard.
John o tom povídá víc zeširoka tady: https://www.youtube.com/watch?v=qls8xN48_00

2) možná bych se zeptal, proč min. 22" hlaveň a proč uvažuješ ráži 6.5 Creedmoore - jakou vzdálenost uvažuješ na střelbu a jestli není pro naše krátké střelnice lepší standardizovaná, rozšířená (levná) ráže 308Win.
Jen se ptám, abych si to poskládal správně v hlavě, ty požadavky.
Takže přibližně na jaké vzdálenosti, v jaké přesnosti a rychlosti bys chtěl pálit + jakou mobilitu bys od flinty chtěl?

3) Mám s ním dobré zkušenosti. Taky bych na taktiku volil spíš FFP a konkrétně Vortex PST i Sightron SIII jsou za mě dobrý.
Určitě bych se držel obrazce/klikání v MIL/MIL. Na přepočty v metrickým systému je to sladký - jen se musíš smířit s "velkým" klikem 10mm/100m (většinou je klik 0,1mrad).

4) netuším, leda poradím mapu na serveru kvalitních zbraní.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Haluziak »

BlackList díky na video se podívám doma, jako sklopná pažba by se mi líbila ale to je tak vše co bych asi využil, na tuhle flintu půjde dvounožka popruh, sklo a tlumič (ano supersonické střelivo a tlumič ale holt je to pro střelce a jeho okolí - třeba 4nohý parťák příjemnější)

22" kvůli úsťové rychlosti, třeba ten 110 Tactical má 24". 6.5 Creedmoore obstojně lovecky přebíjí kámoš, a co jsem se dočetl, tak odpouští střelecké chyby o prsa korejské ženy líp než právě .308 (plošší dráha, menší snos větrem). Navíc se o 6,5 tvrdí, že má mnohem lepší účinek na zvěř než právě .308. Od kamaráda táta celý život lovil s .243Win (což je "taky" 6,5, tedy skoro :) ) a to měl srny v ohni i na u nás "nemyslivecké" vzdálenosti - kolem 600m. Co se týká vzdáleností tak zatím jsem se dostal na střelnice s nej vzdáleností 100m, ale rád bych s tím střílel alespoň na 300m a pak alespoň 1-2x ročně na střelnici 300m+ jenže co jsem se přestěhoval tak jsem nejdelší našel 50m :( s čímž se pojí to, že pokud už se budu trmácet někam daleko na 300 nebo 300+ střelnici tak se musí střílet, čemu by mohla pomoci kanelovaná těžká hlaveň.

AD mobilita pokud se bavíme o myslivosti, tak holt dostat se do revíru na kazatelnu, tohle není flinta na to se prodírat houštím a hledat selata. PA je to na střechu baráku strategie bránění hradu. Střelnice je to pro radost = dělat si čtyřlístky do papíru. Střílet terče v neznámých vzdálenostech etc. etc.

MRAD mi právě učaroval jednoduchostí přepočtu v metrické soustavě a vím o tom že klik není tak jemný jako u 1/4 nebo 1/8 MOA ale ten jednoduchý přepočet si myslím to plně vynahrazuje.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Kapo »

Asi bych začal tou strelnicou. :lol:
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

ahoj,
začnu svými zkušenostmi:
axisy co mi prošly rukama za tu cenu nestály. Je to taková kulovnice na naučení se a po 500 ranách s ní podepřeš rajčata. Netuším co ten Axis II precision. Ale když vidím spojení Axis a 32 tis kč, v hlavě se mi rozbliká poučka "nekupuj levný věci". Přihodil bych 15 tis a koupil Tikku TAC A1, tam chybu neuděláš.

6,5 CM se mi líbí, ale... životnost hlavně je poloviční, oproti 308w (2000 x 4000 ran)
Známej 6,5CM loví na 300+m lišky, v současné "nehladové" době bych ale na vzdálenost, kde by se projevily výhody 6,5 oproti 308w nelovil bez fakt dobrýho psa. Za náročnej dosled by mi to vzrůšo z LR lovu nestálo. Osobně si myslím, že v "hladových" dobách nebude obecně moc co lovit (krom dvounohé zvěře) a radši bych budget na LR pušku nacpal do levnější praktický kulovnice s nočákem / termem, ale bavíme se tu o LR pušce...

s 308w nemám dobrou zkušenost. hodně to znehodnocuje zvěřinu. Většinou jsem byl u lovu Gecama, s jiným střelivem (Sako?) by to bylo možná o něčem jiném. Průměrný dosled siky lovené 308 Gecama je tak 80m. 30-06 kolem 30m. Po 8x57 zůstává v ohni.

5ti kilovou pušku bych na myslivost nechtěl. Osobně si nedokážu představit, se s ní táhnout lesem 10km a pak něco nastřílet. Popravdě ani na čekaný z kazatelny bych takovou pušku nechtěl. Ale já nemam ambice lovit dál než na 100m.

v LR nejsem odborník, ale předám ti informace, co jsem vytáhl z kolegy, který řešil podobnou věc 2 roky zpět (hobby LR střelba pro člověka, co jezdí Dacií):

původně chtěl savage, ale přišla se špatnou zásobníkovou šachtou, tak vzal tikku a ted nelituje "jinak má Tikka lepší hlaveň, lepší spoušť, závěr je oproti Savagovi jak namazanej olejíčkem.. Příjemnějš se drží.. Jako až na váhu asi všechno hraje pro Tikku"
výhodou savage je cena a cena zásobníků.
za sklo nejlevnější použitelný sklo považuje RAZOR HD GEN II 3-18X50 EBR-7C MRAD, předpokládá, že toho Vipera budeš do roka měnit z Razora.
kdybys pak střílel soutěžně, s 6,5 spadneš do divize "speciál nebo tak něco" kde půjdeš proti puškám s o řád vyšší cenovkou. s 308 budeš stále v divizi "military - neznám LR názvosloví" kterou často střílí i další "socky", prostě tam budeš konkurenceschopnej

máš radši vzít levnější pušku(savage) a vzít toho razora a nebudeš litovat
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
BlackList
Příspěvky: 135
Registrován: 08.04.2013 21:48
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od BlackList »

Haluziak: To máš s těmi myslivci různé - já zas od pár známých dostával tipy, že osmičkové ráže jsou to pravé na spárkatou - ale tomu nerozumím a tak se do toho raději vůbec nepouštím.
Já řešil střelbu na střední vzdálenost na sport v "socka" variantě - a 6kovým rážím jsem se vyhnul kvůli tomu, co píše kolega - vypaluje to rychleji lauf.
Což neznamená, že bys měl taky :) jen říkám...

Spíš jde o to, na jakou vzdálenost chceš lovit ty, protože jedna věc je sterilní střelba z nožiček na střelnici, druhá věc střelba v terénu, jiný podklad, jiné povětrnostní podmínky, jiné posazení do ramene, apod. - to udělá mnohem víc, než pokles u špatného odhadu vzdálenosti někde kolem 150/200m.
A na větší vzdálenosti už asi stejně budeš tahat dálkoměr...
(O větru nediskutuju, tam je to jasný.)

K té délce - pokud jde o statickou střelbu a až na výjimky s pořádnou podporou, pak bych se nebál ani 24". Pokud je to naopak o pohybu, nablížení, střelbu z ruky nablízko, nebo nějaký snahy o taktiku přes střechu nebo pod podlahou auta, pak bych uvážil spíš 18-20".
Ta 20-22" je podle mě takovej zdravej mobilní kompromis, ale beru vše optikou 308Win, protože 6.5 CreedMoore neznám.

Zajímalo mě to i z pohledu té hmotnosti - pažba vs. chassis - a jestli budeš střílet výhradně z leže (nožky), nebo spíš posed (s bagem) a jiné polohy.
Také se toho týká profil hlavně - chceš tučnější, abys mohl dělat čtyřlístky, nebo lehčí, protože první dvě rány jsou stejně přesné, ale netaháš s sebou kilo navíc? ;)

Ber to s rezervou, zkušeností mám málo - jen přemýšlím nahlas...
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

osmička platí, odpouští horší zásah (dokavaď trefíš komoru - 20cm terč), nepodlejvá. rychle padá - což je pro myslivost, alespon v mých podmínkách příměstské pahorkatiny výhoda. do 150m nijak nekoriguju. dál si troufnu max na lišku. na LR hobby to samosebou neni. Sako hammerhead je skvělá střela v týhle ráži
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 288
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

Savage hlavně jsou ve své třídě nadprůměr. Co třeba ještě Tikka CTR za obdobnou cenu?
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Argonaut »

já tedy nevím, všichni loví v příspěvcích na 500m. Ale podívejte se do polí a luk a já osobně neznám moc místa, kde se dá bezpečně takhle střílet. A to nemluvím o problematickém dosledu a tomu, že to má daleko k myslivecké ráně a rychlému a jistému usmrcení zvěře.

Podle své zkušenosti z vlastnictví většího množství železa nemá cenu chtít jednu flintu na střelnici Long range a zároveň i na myslivost. Ty požadavky i uživatelské potřeby jsou jiné. A pro postapo je to jedno, nikde ,kde to kleklo se z toho nestala střílečka a už vůbec ne na půl kiláku. Dále na přesnou střelbu využije člověk jiný puškohled, atd... takže za mě 2 flitny, 2 puškohledy.

na co bych se zaměřil je jednotná ráže a přebíjení. Zvážil bych ještě 30-06, střela stejná jako v .308. Na druhou stranu největší množství flint a nábojů je v 308.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od jolky palky »

V dané cenové relaci nemá smysl řešit nic jinéhu něž Tikku v 308win. Vše ostatní je kompromis a omezování (jiná ráže než .308win).
S 308win loví hromada lidí a nikdo neřeší nějaké podlitiny(ty se můžou dělat u všech ráží), tak vyhodíš psům o 2 žebra víc...Ale střílíš za pakatel a větší výběr střel v žádné jiné ráži není.
Zkus si střelit srnčí s 8x57 to vyhodíš žeber....
A ty budeš V PA kropit lidi na x set metrů? Ani nepoznáš kdo to je... S tím lovem je to stejný akorát to zraníš, nebo než tam dojdeš tak Ti to někdo šlohne.

Edit: s něčím už mě předběhli...
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Strelec45 »

S 8mičkou srnčí na krk.... ;)
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od jolky palky »

A v čem si pomůžeš? Střílíš na menší cíl. A co je cennější krkovice nebo žebra? Kvůli tomu, že to má moc energie si vybíráš menší místo pro zásah, kdy je větší šance, že to posereš.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Maximus »

Osobně lovim 308W a obrovsky vyber strel umoznuje vybrat si tu pravou podle toho, co člověk strili a na jakou vzdalenost. Úplně univerzalni asi neni nic.
Jelikož v honitbach kde strilim lovim jen cernou do velikosti loncaka a srnčí, tak jsem spokojeny s Geco TM (Geco ma vice typů strel, ktete jsou na silnější zvěř vhodnější), ktera je z me pusky s 16.5" hlavni velice presna - subMOA.
Zasoby ale dochazeji a ze zkusenosti kolegy vim, že silnejsi kusy neprostreluje. Proto mam nakoupeno nekolik krabic ruznych strel (napr. ELD M v ruznych gramazich, Remington poloplast 180 gr,..) a ceka me laborovani s prebijenim.

Co se týká strelby na vetsi vzdalenosti, tak u primestske honitby v pahorkatine si nedokazi moc predstavit bezpecnou střelbu na vic nez 400 - 500 metrů. V reviru mam jen minimum mist, ktera mi umožňují aspon teoreticky strilet bezpečné na tuto vzdalenost.

Jinak jsem rád za poloviční vzdalenost a bezpecnych uhlu strelby je ještě méně.

Optimistum doporucuji shlédnout na youtube střelbu se sviticimi strelami - docela vas omyje pri představě, jak daleko a pod jakym uhlem se dokáže strela z kulovnice od země odrazit.

Pokud byi to budget umoznoval, tak jako nejlepší kompromis mezi loveckou a odstelovacskou puskou povazuji Tikku CTR v 308W. Jde k ni koupit stavitelna pazba z laminovaného dreva a pak to vypada lovecky vic nez dost s nadstandartnim komfortem na strelnici. Ale potreba to neni.

Mam obě sve lovecke kulovnice v plastu a ve dřevě bych je ani nechtel.

Co jsme psal o tech realnych vzdalenostech strelby v reviru (vyrustal jsem v polni honitbě o rozloze pres 5000 ha, tam by to byla jina) , tak bych se nehnal po tech delkach hlavně. Do 400 yardu neni u 308w relevantni rozdil v přesnosti mezi 22" a 16.5 a pri silnostene hlavni je to ale rozdil 3/4 kg, což je docela dost na tahani a střílení z ruky. Když se prida tlumic, tak ta kratka hlaveň je tak "akurat".
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Matěj »

Jak je uvedeno, Tikka (ideálně .308), v dané cenové hladině nemá konkurenci.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Nightmare »

Jen tak ťuknu, kdyby někdo měl tip... Na Brownells jsem koukal... :angel

Mám Savage TR10 a honí mě mlsná na nějakou lepší/sportovnější pažbu a zásobník. Zásobník jsem taky neřešil, jelikož na "sportku"/zábavku jsem tam knedlíky házel po jednom rovnou do komory...

Takže ten dotaz zní - jsou nějaký alternativy, který nebudou stát 40 tisíc?

Díky
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Kapo »

Teraz som skúmal možnosti, ako na klasickú gulovnicu nabastliť zásobníkovú šachtu a zásobník. A našiel som toto https://www.alfatactical.cz/zasobnikova ... cerna.html
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Maximus »

Na běžné kulovnice jako Rem 700 ci Howa 1500 jsou zasobnikove konverzni sady běžné. Bohuzel na meho Marlina XS7 nic. Individualni vyroba a vlastně i vyvoj by stal vic než ta puska.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Patrol »

Taky provozuju Marlinku. Když dáš tři do zásobníku a jednu vložíš přímo do komory, tak jsi na čtyřech nábojích. Zatím jsem nikdy nepotřeboval z této kulovnice poslat víc ran tak rychle za sebou, že bych nemohl dopáskovat, nebo vkládat jednotlivě.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Odpovědět