Revolvery

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Revolvery

Příspěvek od Maximus »

To Wdog: Samozřejmě že budu souhasit s tím, že pro začínajícího střeleckého "joudu" (také jsem takový byl - ještě před ZP jsem měl revolver na CO2 :chuckle) je revolver přitažlivý očividnou jednoduchostí, která je ale především daná absencí elementárního drilu se samonabíjecí pistolí, nicméně stále dokola propagovaná "nespolehlivost" kvalitních samonabíjecích pistolí je natolik zanedbatelná, že to nemá absolutně žádný praktický význam z hlediska civilního, policejního a ani vojenského využití. Pokud někdo trvá na revolveru, tak jde především o subjektivních pocitech (mám pocit, že ... jeho obsluhu zvládnu jednodušeji a lépe, ... jsem fandou Clinta Eastwooda, Johna Wayna, Sedmi statečných,..., lépe mi sedí v ruce a líp s ním nastřílím, ... chci střílet sportovní střelecké disciplíny pro revolver,...prostě se mi revolver líbí,...) to všechno samozřejmě beru a chápu (někdo má rád holky, někdo vdolky :hand).

- ano, pro nájemného vraha může být výhoda, že revolver nevyhazuje vystřelené nábojnice, ale profesionál použije stejnak "černotu" a použitou zbraň "po práci" zlikviduje. Pro použití legální zbraně v rámci NO či KN je to zcela irelevantní argument

- ano, člověk který (velmi zjednodušeně) chodí na střelnici jen dělat dírky do papíru, tak nemá moc příležitostí získat výše zmíněné dovednosti. Je to snad chyba samonabíjecí pistole, že její obsluha nezná/nemá zájem se naučit tyto dovednosti a eliminovat tak jednu z mála hypotetických výhod revolveru. Proč bych nemohl natáhnout pistoli sedíc u stolu o opasek, kapsu, botu, hranu židle, stolu,... - pokud mám funkční aspoň jednu ruku, tak obvykle ty zmíněné věci jsou tam taky. Navíc že bych přebíjel sedíc u stolu je zcela absurdní požadavek - pokud začnu sypat z pistole, tak rozhodně nezůstanu sedět za stolem jako tvrdé Y? A klidně se vsadím, že jednou rukou přebiju a natáhnu svoji pistoli rychleji než jakýkoliv "jednoruký" revolverář přebije svoji zbraň bez nějakého extra "fičurmentu" a to se považuji za velmi velmi průměrného střelce

- psal jsem, že skoro každá moderní služební pistole má výstražník náboje v komoře, takže v tebou zmiňovaném případě je každý revolver jasně pozadu

Nikoho zesměšňovat nechci, ale pokud sem někdo příjde (ZP má od laminovačky ještě "teplý") a prezentuje svoje subjektivní názory a dojmy téměř evangelicky, tak se nemůže divit, že to pozvedne střelce, kteří třeba už střílejí nějaké to desetiletí. Navíc se choval, jak se choval (svoje posty zbaběle smazal) - na hrubý pytel hrubá záplata. :evil:.
Milan_rozpad
Příspěvky: 139
Registrován: 29.10.2014 21:40

Re: Revolvery

Příspěvek od Milan_rozpad »

trochu nesouhlasím, osobně něco už mám za sebou a důvody proč revolver jsou i ty, proč mám SW airweight
a nikoliv G26 atp

- velikost
- váha
- spolehlivost (komu se nekousnula 26 ka střílel málo :)
- možnost munice
- okamžitá oprava, selhač se řeší "sám"

i z dvoupalce lze na 50m trefit poper (a člověk nemusí být Harry) a stejně 95% situací je kolem 2-3m vzdálenosti

vždy je ve stavu pohotovosti, ano jde nosit pistoli nadrcnutou ale osobně si tak dokáži představit jen něco
s vnějším kohoutem, ano G čko a podobné jdou nadrillovat ale ...

samozřejmě je nevýhoda kapacita a někdo bude tvrdit že přebití, ale realita je taková že s loaderem je čas přebití revolveru srovnatelný s pistolí, samozřejmě mluvíme o přebití 5+5 pistole má prakticky vždy větší kapacitu
Milan_rozpad
Příspěvky: 139
Registrován: 29.10.2014 21:40

Re: Revolvery

Příspěvek od Milan_rozpad »

ano nouzové natažení jednou rukou jde od podrážky po opasek, ale zkoušel jste to někdo se zavěšeným psem na druhé ruce ? osobní zkušenost je k nezaplacení :-d

nemluvím o problémech se střelbou z malých pistolí slabou rukou, kort třeba Glocky rádi nepřebijí, samozřejmě vše o drillu ale ...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Revolvery

Příspěvek od Maximus »

Samozřejmě, že někomu sedne malý revolver lépe než malá samonabíjecí pistole - je to velmi subjektivní otázka a nelze ji paušalizovat.

Osobně mám doma v trezoru mimo jiné Makarov PM či Sig Sauer P239 a ani u jedné pistole jsem nikdy nepoznal závadu způsobenou zbraní a rozhodně je nemám jenom doma na výstavku :twisted:.

Glock také nepovažuji za nejlepší pistoli na světě ;).
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 762
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od des »

g26 sa mi nekousnul(ať už to znamená cokoli) ale má len niečo medzi 8-9k rán
prebíja spolahlivo aj v slabej ruke
poper na 50m dám 8-)

ked si nedokážeš predstavit nosit gloka s nábojom v komore, tak to neni problém technický ale psychický. ;)
Milan_rozpad
Příspěvky: 139
Registrován: 29.10.2014 21:40

Re: Revolvery

Příspěvek od Milan_rozpad »

ano to nepopírám, jen říkám že z tohoto důvodu nemá smysl říkat že revolver nemá co nabídnout a nemá smysl jako záložní zbraň

já z G všech verzí mám něco kolem 2k (jak s přebíjenkami tak továrním) v rámci různých prezentací a zápůjček a hodnotím to jako zbraň zajímavou, ale asi si měl štěstí na kus, protože jsem zdaleka nebyl sám, komu se kousal (myšleno nedostatečně vyhozená nábojnice - energie na přebití) a další
jinak stále bych o g26 uvažoval asi vyjma 1911 ultra mini jako pro mne nejlepší nositelné pistoli

ps. psychický problém mám i v tom, že prostě je to celé natažené, tak si říkám jak se to dlouhodobě zbrani líbí
+ asi všichni známe toto video :)
https://www.youtube.com/watch?v=zYvAxLX6OzE

samozřejmě chyba střelce že v stresové situaci mu sjel po pojistce pouzdra ukazováček a dál to nemá smysl řešit,
ale principielně se mi jako záložní pro nošení i dnes zdá optimální revolver :) není to tak že kdo nosí revolver = ňouma co by nezvládl pistoli, na soutěžní střelbu mám přestavbu 1911, ale ta by se nosila blbě ...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Revolvery

Příspěvek od Maximus »

Rozhodně nejsme ve při - ve speciálních případech (kapesní 2" či naopak něco ve výkonu 44Mag a výš) a pro určité lidi je revolver dobrá či možná i nejlepší volba, ale určitě bych to nebral jako univerzálně nejlepší řešení. Navíc volba zda revolver či pistole je často dost subjektivní - zejména při výběru první zbraně a s minimem praktických zkušeností :mrgreen:.
Milan_rozpad
Příspěvky: 139
Registrován: 29.10.2014 21:40

Re: Revolvery

Příspěvek od Milan_rozpad »

Jasně, jen mne lehce zarazilo že v příspěvku to vypadalo že revolver už dneska nemá vůbec smysl .... nebo tak sem to já chápal ...
I proto i piloti dost často 2 palec revolver užívají jako záložní zbraň, dobře to třeba mají piloti Apachů - dost často jsem viděl v kokpitu krátkou "m-16" :) taková dobrá zbraň pro přežití
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Revolvery

Příspěvek od kregan »

Jako přidanou hodnotu u revolveru vidim právě tu "možnost munice".
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Reno »

Debata, zda je lepší pistole nebo revolver, se v tomto vlákně cyklicky opakuje, ačkoliv má aktuálně pouhých osm stran. :) Pro účely sebeobrany, kdy je zbraň uchovávána / nošena v čistém prostředí a kdy podle statistik v drtivé většině případů ke konfliktům dochází na několikametrovou vzdálenost a vyřeší je několik výstřelů, je při volbě spolehlivé kvalitní zbraně a munice úplně jedno, zda jde o revolver nebo pistoli. Záleží pouze na tom, co se uživateli více líbí a hlavně co mu lépe sedne do ruky. Někomu se prostě přirozeněji drží revolver, jinému pistole. Bláboly o balisticích, nevypadávajících nábojnicích z revolverů a střelbě z kapsy nebudu komentovat... :roll: Jinak důvody, proč se dnes revolvery v ozbrojených složkách používají naprosto sporadicky, jsem již popisoval na této stránce: http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... 4&start=40 Každopádně některé laické teorie na téma oproti pistoli lepší ovladatelnosti revolverů, jsou minimálně úsměvné. Zejména ty ohledně lepší manipulace jednou rukou. Z ostrých zbraní pravidelně střílím již třicet let, profesionálně i soukromě. A zatímco u pistole v "nouzovém režimu" (zranění jedné ruky) bez výraznějších problémů vyměním zásobník oproti standardnímu přebití s minimálním zpožděním ( ZDE jedna ze dvou smysluplných technik), u revolveru je to docela porod i se speedloaderem a to i když člověk není ve stresu, ukázka např. ZDE. Co se týče nošení pistolí s nábojem v komoře, tak jejich moderní typy jsou k tomuto účelu konstruovány a tudíž jsou v tomto stavu zcela bezpečné. Nebezpečné jsou pouze v kombinaci s takovým uživatelem - dementem, který není schopen za všech okolností dodržet ten úplně nejzákladnější a nejhlavnější bezpečnostní návyk - dávat prst na spoušť až v okamžiku, kdy chci vystřelit. Jinak pokud člověk z různých důvodů nosí pistoli bez náboje v komoře a má tak natrénováno, nevidím v tom žádný zásadní problém. Pistoli lze celkem dobře "nouzově" natáhnout i jednoruč, chce si to jen nacvičit.
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Revolvery

Příspěvek od brven »

Při čtení tohoto vlákna jsem zjistil, že se cyklicky opakují stejné argumenty pro a proti v různých podobách. Ale jeden argument, jestli jsem dobře četl, nepadnul. A tím je schopnost velmi snadného přebíjení nábojů v širokém rozsahu laborací. A to by měl být slušný argument pro revolvery. Nezastírám, že mě je revolver osobně bližší než pistole a to přes všechny ta proti, která byla výše zmíněna. Mám GP100 4" především pro zábavu, ale i pro případnou NO. Vzhledem k tomu, že hilzny musíte ručně vyjmout tak je nemusíte hledat a případně tahat z bláta. Tedy ztráta nábojnic je minimální na rozdíl od pistole. Přebíjení revolverových nábojů není tak "citlivé" na funkčnost zbraně a střelec si může vyrobit takový náboj který pro danou situaci je optimální. Pokud chce při mířence dělat dírky do papíru nalaboruje si například tak slabý náboj, že sotva udělá tu dírku, ale nemá žádný zpětný ráz. Naopak přátelé silné rány si také přijdou na své, pokud chtějí, ale samozřejmě jen v oblasti bezpečné laborace, že. To moc u pistole nejde. Pokud i málo podsypete, pistole nepřetáhne. A pokud přidáte víc počítejte u pistole s výraznějším zpětným rázem v porovnání s težším revolverem, který je tolerantnější. A některé pistole jsou sakra mlsné.... I pro období PA má revolver pro přebíječe jistou hodnotu, protože vyrobit náboj se dá podstatě z čehokoliv a v případě nouze i z delaborovaných pistolových nebo puškových nábojů. Komponenty se lépe skladují než samotné náboje.

Shrnuto do jedné věty:
Revolver je vhodná zbraň pro začínající přebíječe (sám jsem tak začínal) a za jistých okolností i vhodnější pro období PA (teoreticky).

Těmi jistými okolnostmi myslím to, že se nebudu někam přesouvat s bednou prachu, kulí, zápalek a přebíjecím lisem na zádech dnes a denně, ale že mám pro tuto dobu dostupné stabilní útočiště.
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Revolvery

Příspěvek od Wdog »

Reno: ale já si svoje bláboly klidně okomentuji. To o balisticích jsem tam napsal schválně jako špek, a pro sebe jsem se pochechtával. Na špek jsi mi skočil. Je to pravda, co jsem napsal? Že nábojnice z revolveru nevypadne a balistik tak ostrouhá?
Je to pravda .... Ale je to úplně mimo mísu.

A stejně tak jsou mimo mísu argumenty vás ostatních o obsluze krátké zbraně po perfektním výcviku po třiceti letech služby u zásahové jednotky. S prvními třemi a 3/4 řádku tvého příspěvku souhlasím, to je zřejmé. Ale ...

... původní externí blog toho frajírka, který se prezentoval jako hulvát a pak sám sebe smazal, byl o čem, Halík? O tom, jak si úplný nováček (z hlediska dotčenosti problematikou zbraní) udělá zbrojní průkaz a hned si koupí první krátkou zbraň. A přemýšlí, jestli pistoli nebo revolver. Z tohoto pohledu se na to prosím dívejte. Ano, spousta jeho argumentů je k smíchu a byla po zásluze roztepána, ale mnohé jsou v pořádku.

Myslím, že jste otočili tuto otázku úplně jinam, a pak si na úplně jiné otázky sami odpovíte. Zkuste se prosím zamyslet znovu, a řekněte nám, jaké jsou tedy výhody a nevýhody pistole / revolveru pro úplného nováčka, co si jde koupit svoji první krátkou ... třeba si to posléze onen chvástavý blogger přečte a poopraví svůj blog.

Co napsal brven je dozajisté pravda, zvláště pro hobby střelce, a mohou být i jiné důvody. Ale to už je zase nad rámec začátečníků.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Revolvery

Příspěvek od kregan »

Začátečníkovi bych doporučil spíš pistoli, protože mu dá dobrej střeleckej základ. Revolver už pak zvládne kdykoli.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Revolvery

Příspěvek od Karlos »

Začátečníkovi bych doporučil ať si nejprve obojí pořádně vyzkouší, pak ještě několikrát a pak už mu nebude potřeba radit, už bude vědět co chce.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Revolvery

Příspěvek od kregan »

Aby takový zkoušení bylo relevantní, musel by vyzkoušet několik (desítek) zbraní, jak pistolí, tak i revolverů. A pokud neni členem střeleckýho klubu nebo nemá za kamarády komunitu střelců, je to dost náročná/nákladná záležitost. Proto chápu ty, kteří si na netu načtou všechno dostupný a počkaj na první výhodnou koupi.
Nehledě na to, že začátečník, který to se střelbou myslí vážně začne obrážet kurzy a většina z nich je koncipovaná pro pistole.

BTW Pokud někdo víte o nějakém "revolverovém" kurzu, tak poprosim o odkaz, klidně přes SZ.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od the.marek »

Zase se tu točí ta stejná dogmata a kraviny dokola, že vás to lidi ještě baví...

Někdo je spíš staromilec a "stylař" a líbí se mu revolvery, někdo je zase militarista, nebo "moderňák" a líbí se mu prostě pistole. Ani jedním bych to nechtěl koupit a v PA bude obojí vyváženo zlatem a lidi pro jejich vlastnictví budou zabíjet a dělat nejrůznější věci a když ne, tak stejně budete rádi za všechno co udělá BUM - kopanec - záblesk - vdova...
Takže asi tak :beer
Milan_rozpad
Příspěvky: 139
Registrován: 29.10.2014 21:40

Re: Revolvery

Příspěvek od Milan_rozpad »

ne asi to nemá cenu, já neříkal že revolver je lepší než pistole, jen sem říkal proč jsem přesvědčen že revolver není mrtvý a má i dnes smysl

a operovat tím že je pro hovada ? nechtěl jsem argumentovat machrováním, ale taky už mám něco za sebou, pár pohárů v závodech ve střelbě (1911 mod.) a střílím už 15 rokem ... takže si myslím že manipulaci celkem zvládám, takový mírně pokročilý začátečník :)

ale i vzhledem k mým tělesným rozměrům my vyhovuje to, že revolver pro mne lze nosit opravdu skrytě a nemusím mít nadrcnuto a nosit bez tohoto mi i po osobních zkušenostech přijde jako vcelku problém, zažil jsem útok psa co mi sebral jednu ruku a nouzové natažení vzhledem k tomu jak semnou cloumal by bylo zcela nereálné

takže revolver nebo nadrcnuto :) a třeba časem taky přejdu na něco ala
http://para-usa.com/2013/firearms/elite/carry.php
ale cenově to je jinde

být profesionál a muset - moci to nosit vyditelně tak o revolveru ani neuvažuji, tam ano dnes zcela postrádá smysl
vyjma záložní zbraně na vitální zvěř
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Reno »

Jak napsal Karlos - pro začátečníka je ohledně volby mezi pistolí a revolverem nejlepší, když si osobně vyzkouší střelbu z obojího a podle toho, co mu víc sedí, si vybere. V Praze a minimálně v každém krajském městě vždy najde nějakou střelnici s obchodem se zbraněmi, kde mají k dispozici několik nejběžnějších modelů krátkých střelných zbraní k vyzkoušení. Jinak revolver s plně nabitým bubínkem není při nošení v podstatě o nic bezpečnější, než SA/DA pistole s vypuštěným kohoutem nebo DAO pistole, obojí s nábojem v komoře.
Milan_rozpad
Příspěvky: 139
Registrován: 29.10.2014 21:40

Re: Revolvery

Příspěvek od Milan_rozpad »

samozřejmě, proto bych místo revolveru pořizoval něco viz odkaz nahoře

jen je problém s rozměry a váhou, revolver vyjde menší a lehčí
nesrovnávám s věcma jako PPK které jsou ještě menší, ale to je dnes už zcela pasé

jinak základ při koupi první zbraně je si zajít ideálně párkrát se zkušenějším kamarádem - kolegou,
vyzkoušet pár konceptů a něco rozumného takto vybrat

akorát často narážím na to, že si třeba lidi pořídí compacta a zjistí že jim to nevyhovuje ani na střelnici
ani na nošení

otázkou je teda zda se rozhodnout že první bude zbraň na naučení se střílet bez cílení jí nosit nebo naopak ...
kompromis je vždy špatně

samozřejmé je se pak naučit dobře zacházet s tou co člověk nosí, ale učit se výhradně na subcompactu
pak může člověka odradit výsledky a vychovat špatné návyky ... takže to je zajímavá otázka jak vlastně začít

já sem jen nečekal tolik až bytostného odporu k revolverům, skoro si vyčítám že sem prezentoval svůj názor
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Revolvery

Příspěvek od Terminated Account »

Jakožto nestranný pozorovatel, musím konstatovat, že zde žádný odpor nevidím. Vidím zde srovnávání výhod a nevýhod z konce dokola. Revolver nebude nikdy pistole a pistole nebude nikdy revolver. Preference jednoho, či druhého je čistě subjektivní zvážené všech informací a dojmů. Nic víc, nic míň.

PS: Smutné je, že toto další kolo diskuse, která nemá z podstaty věci nikdy konec nastartoval zcela subjektivní článek, plný nepravd a mystifikací.
Odpovědět