Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Geiger
Příspěvky: 83
Registrován: 07.01.2013 23:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha-západ

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Geiger »

Když západní voják zemře v boji, protože se mu zasekla zbraň, je to všude v médiích a na zbraň se snáší kritika. Když se to samí stane nějakýmu talibánci v A-stanu nebo Somálci v Africe, tak se o tom nikdo nedozví a pověsti zbraně se to nijak nedotkne.

Nemyslím si, že by v oblasti odolnosti, spolehlivosti a údržby byly nějaký velký rozdíly mezi těmito platformami. Přeci jenom jsou to zbraně stvořený pro armádu, ve kterých se musí každý voják naučit s nimi střílet a starat se o ně. Takže pro rozpadlíka by něměl být problém to zvládnout. Spíš by si měl co člověk od zbraně očekává ( přesnost, ergonomii, modularitu, cenu, ráži atd).
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od marish »

Konečně rozumný příspěvek v tomhle tématu a řekl bych i dobrá tečka za ním.
che
Příspěvky: 2
Registrován: 30.03.2014 23:13
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od che »

Čest osobně jsem zastánce pušek Armalite .Emky jsou přesnější ,lehčí mají menší zpětný ráz a množství příslušenství se z kalašnikovy nedá srovnat. Kromě US ARMY je zařazena do výzbroje
i v řadě neamerických speciálních jednotek například v SAS BOPE nebo IRA. .-D které modelu AR Dávají přednost před všemi ostatními .
Tada
VIP
Příspěvky: 149
Registrován: 10.12.2012 22:44
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Tada »

AR-15 není špatná zbraň, odolná proti špíně je... Co je třeba si uvědomit, že odolnost systému AK je naprosto extrémní. Odolnost AR je normální.

Osobně jsem tak, jako každý v mém okolí, kdo vyzkoušel AK, kompletně zavrhl Vz.58...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Fabulous »

AR-15 je odolná špíně spíše jen mírně. Vždyť je to válec (závěr) šukající v těsné hliníkové trubce. Základ spolehlivosti řešení AK, SA58, G36 atd. jsou dvě kolejničky a okolo spoustu místa na bordel.

Osobně, jako většina v mém okolí, kdo vyzkoušel AK, SG, SIG, HK, AR a řady dalších, opět a opět doceňuji skvělé vlastnosti moderně vybaveného Vz.58. Je to geniální konstrukce, která je plně srovnatelná s nejlepšími v oboru a leckdy je předstihuje.
Tada
VIP
Příspěvky: 149
Registrován: 10.12.2012 22:44
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Tada »

Já měl kosu ustrojenou na plno, viz můj inzerát na střelectví, ale prostě to nebylo ono... AK mi sedí víc, ale jsem trochu nefér, protože používám AK-74.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Maximus »

Někdo má rád holky, jiný zase vdolky a navíc zbraň může být i vyjádřením příslušnosti k určitému civilizačnímu okruhu ;).
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od štaflík »

Do těhle úvah bych se nepouštěl. Sa58? Zdařilý kříženec mezi SKS a Sturmgewehrem na komunistické střelivo? ;)
Tada
VIP
Příspěvky: 149
Registrován: 10.12.2012 22:44
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Tada »

štaflík to vystihl asi nejlíp :D

Co na AK hlavně preferuji je velmi čitelný chod spouště, který mi umožňuje mnohem přesnější střelbu s menší snahou než z kosou. Za dva roky, co jsem kosu měl, jsem si na tu mizerii spouště nezvykl.

Co mi na AK naopak pije krev je ta pojistka, s kosou se dá rychle zajišťovat a odjišťovat při přesunech, s AK to jde blbě, musím se naučit příslušnou techniku. V Rusku cvičí trošku jinak, tak je potřeba cvičit podle toho, na co je zbraň dělaná no :)

Uvidíme až s klukama zajdem pořádně zastřílet bude to AR-15 vs. AK74 vs. CZ 858.

Ještě se podívejte na AR-15 a AK - obě zbraně se vyvíjely. AK se vyvinulo v AKM a pak se změnil i kalibr apod. To samé zbraně série AR. Kosa? Vůbec žádný vývoj během let, jen se vyměnilo dřevo za bobroblit a bodáky, co praskaly za bodáky co praskaly o něco méně...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Maximus »

Prosím moji poslední poznámku brát s nadhledem :lol:. Pokud by tomu tak skutečně bylo, tak by moje oblíbené PM a Mosin musely z domu :twisted:.

Někomu sedne kosa, nekomu AK, někdo ocení víc výhody M4 a spoustu věcí si kupujeme i proto, že se nám líbí či máme k nim nějaký citový vztah. Všichni také nejezdíme v Oktávce 1,9 TDI.

Co se týká evoluce kosy, tak její existence v rámci výzbroje zbraní Varšavské smlouvy je to taková "chyba v matrixu" - všichni používaly AK a i u nás měl přijít do výzbroje modernizovaný klon AK v podobě systému LADA. Chyběla vůle něco za státní peníze výrazně modernizovat. Nicméně "zlaté české ručičky" se v této oblasti opravdu našly a doplňků na SA 58 je spousta a kosa jde zcela ultimátně "potunit". Tyto úpravy dokáží podle mne zcela odstranit léta zanedbávanou modernizaci a posunout tuto zbraň do 21. století.

Někdo může vyčítat, že není v mikrorážovém provedení (nepočítám až ne tak povedený Sporter), nicméně osobně považuji ráži 7,62x39 jako ideální ráži pro bojiště typu střední Evropa či "rozpad", takže mě tato výtka vůbec netrápí a navíc je velké plus jeho cena a dostupnost střeliva a dílů pro tuto zbraň v rámci středoevropského prostoru.
Tada
VIP
Příspěvky: 149
Registrován: 10.12.2012 22:44
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Tada »

Každá zbraň vychází z požadavků té které armády a z koncepce ozbrojených sil (teda vše krom CZ 805, pokud bychom nechtěli připustit, že koncepcí v naší armádě je kupovat věci co nefungují za nejvyšší možné ceny).

Osobně si myslím, že když postavíme na palebnou čáru českého, ruského a amerického vojáka, kteří mají odslouženo a odstříleno stejně a se standardní zbraní zavedenou v armádě (předstírejme, že náš by měl pořád Vz. 58) a měli by útočit na cíle ve vzdálenosti 25-300m, tak si myslím, že nějaká efektivita se bude lišit jen minimálně.

Rusové jsou velmi praktičtí lidé, je to vidět na jejich vybavení na Krymu. Opravdu specializované útvary se objevují i se západními zbraněmi a zbytek má prostě AK-74M, ale už dost často vybavené kolimátory a optikou.

Všimli jste si toho, že na Krymu se skoro nevyskytují RPK?

Edit: Kosu jsem měl krom granátometu natuněnou na maximální možné maximumu 8-) A stejně šla z baráku.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Maximus »

To u mě nejde - mám ke kose i osobní citový vztah, takže to je skoro jako bych z domu poslal pryč milovanou manželku :lol:.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Strelec45 »

Jste moc náročný. :mrgreen:
Důležitější je mít něco adekvátního v ruce. Stejně záleží mnoha faktorech ne jen na zbrani. Terén, moment překvapení, "umění" a zkušenost se zbraní, vzdálenost, světelné podmínky, překážky po dráze střely a nemusí to být zrovna stýblo trávy, atd. atd. atd. Takže každý železo v ruce je dobrý a nemyslím tím sekyru, kyj nebo lešeninovou trubku. I KDYŽ... :D
Tada
VIP
Příspěvky: 149
Registrován: 10.12.2012 22:44
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Tada »

Já jsem na lidi a na věci přísnej, jak něco nefunguje jak požaduju, tak to prostě jde z domu - auto, zbraň nebo ženská.

Kosa fungovala + -, samozřejmě nárůst hmotnosti zbraně byl obrovský, garantuju vám, že když na kosu dáte předpažbí GE, dekl pruži, pažbu od GE, baterku a dopředu Eotech, tak už nikdy nebudete potřebovat kompík ;) Zpětný ráz a zdvih prostě zmizí. :D

Na AK-74 jsem přešel i proto, že mám AKS-74U, což je zase srdeční záležitost pro mě a chtěl jsem mít kompatibilní zásobníky. Jinak bych přešel na AR-15.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od štaflík »

Strelec :yes
Tada: jakožto Berylistu mě pojistka netrápí, je skoro lepší než na Kose, zato záchyt je handicap. To tovaryšč Kalašnikov podcenil, byť to asi měl v zadání. Se spouští máš zcela pravdu. Kromě fyzického stáří Kos a trochu subtilní kontrukci IMHO největší slabina Kosy. Ani Zendlův wonderpart to neřeší, zas tak moc.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Fabulous »

Chytře zvolená modernizace kosy její hmotnost nezvýší více jak na 3,5 kg, což je obecně přijatelná hmotnost vojenské zbraně. Některé moje doplňky jsou naopak lehčí, než originální díly :)
che
Příspěvky: 2
Registrován: 30.03.2014 23:13
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od che »

Čest osobně jsem zastánce pušek Armalite . Emky jsou přesnější , mají větší účinný dostřel, menší hmotnost i zpětný ráz a daleko širší sortiment příslušenství například granátomet M 203, tlumiče , puškohledy , kolimátory , taktické svítílny kompenzátory aj.
Lehčí náboj 5.56 mm dovoluje vzít do akce více munice než v případě ráže 7.62 mm- Vz.58. a AK 47.
Kromě US ARMY je zařazena do standardní výzbroje i v řadě neamerických speciálních jednotek například SAS , BOPE nebo IRA. ;) které v naprosté většině bojových situací dávají přednost útočným puškám AR
před všemi ostatními .

Dva stejné a stejně nesmyslné příspěvky = ban. Fab
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od štaflík »

Che, a to jsem se chtěl zeptat: jaký máš názor ma pušky Armalite?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Terminated Account »

Štaflíku, je mi záhadou, jak praktik a člověk který má rád fakta neustále vyčítáš kose subtilní konstrukci. Sorry ale je to blud, který nemá opodstatnění a když zaběhnu do osobní roviny, tak se neuraž, ale začínáš být jako další zaseklá gramofonová deska.

Krycí plech závěru jsem dával zmáčknout na základě tvé výtky několika lidem. Nikomu se nepodařilo plechu cokoliv udělat.

V čem je frézovaný rám kosy subtilnější oproti plechovému kalachu?

Jinde argumentuješ mohutností pístu u kalachu. Proč by musela mít kosa stejnou lešeňovou trubku, když její konsrukce je zcela dostatečně dimenzovaná a prověřená léty úplně stejně jako kalach? Této debaty se nadále účastnit nebudu, protože argumenty mi připadají, jako když se sejdou pivaři a hádájí se které pivo je lepší. Jednoduše vyhrávají osobní preference.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od štaflík »

MG, myslím, že jsi v posvátném běsu nad domnělou dehonestací Kosy přehlédl slovo "trochu". Prostě vnitřnosti Kosy jsou vedle AK subtilní, ať již pístem (to je to nejmenší, výhodou je jen tepelná kapacita), bicím ůstrojím (zde je rozdíl markantní), vytahovačem, uchycením sklopky, tloušťkou hlavně atd. Krycí plech, krerý se nesmí pohnout, jinak zbraň nestřílí je také objektivně problém. Myslím, že nejlépe to vystihuje kniha Manuál obrané a defenzivní střelby deznamem problematických dílů zde probíraných flint.
Odpovědět