Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

AR s tvrdochromem nešla u nás dlouho sehnat, na svojí jsem bez jistoty dovozu čekal jeden rok.

Na čemkoliv drží magnet do kvéru nedávám - pokuď je na výběr. Bohužel teprve až s barnaulama dokáže AR trumfnout 58 a AK s civilnim/vojenskym střelivem co se týče průbojnosti.

AR mám spíš jako malou spotterskou snajperku. Do 200m jen v nouzy a na 500m max. Ono je to jinak těžký když člověk jednou pochopí mj proč US vojáci vedle m16 nosili i olejničku za pravym uchem.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Maximus »

To pepaf: Mas pravdu Colt ma 16,1". 16.5" má moje klika v 308.
Původně me vadil ten delší lauf oproti vojenske verzi, ale u teto ráže je kazdy cm hlavně navic kvuli vykonu dobrý. Driv jsem chtel nějaký cqb special s kratouckou hlavní, ale jak psal Viktor je to pro usi masakr. Vystřelit z toho v uzavrenem prostoru bez sluchatek je jistota permamentky na ušním.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od bivoj »

hrd píše: 11.03.2021 14:45 ...Akorát nevím, když bych měl běžet do lesa, jestli nebudu stát před trezorem a přemýšlet, kterou si vzít...
:D Mám to stejně a nedávno jsem dokonce nad tím uvažoval, jaké kritéria by musely nastat abych třeba místo kosy zvolil AKčko nebo místo nich ARku... Každou z pušek mám totiž udělanou trochu odlišně s jinou výbavou, optikou ap. Také má každá jinou teoretickou odolnost při určitém stavu okolních vlivů.

Kdybych věděl, že jdu "do lesa" na dlouho, spát budu max pod širákem, v záhrabu nebo při dešti v lepším případě někde pod celtou a nebude moc čím čistit a mazat po dlouhou dobu, asi vezmu AKčko. V případě, že bych měl možnost občas někde přespat v nějaké "partyzánské chajdě" nebo srubu atp, asi vezmu kosu. No a kdyby nás byla skupina, se zajištěnou logistikou a podporou, vezmu AR... ;)

(A to jsem ještě nezmínil, že bych mohl váhat, jestli vzít i kliku v 308 nebo karabinu v 9mmL s tlumičem, což se oboje může v určitých situacích hodit lépe než SA/AK/AR...)

Edit - oprava překlepů.
Naposledy upravil(a) bivoj dne 11.03.2021 15:11, celkem upraveno 2 x.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Ulfhednar »

No, já jsem jednou rozřezal střelu 62 grs. od GGG a jejich vojenskou SS109 a rozdíl jsem nenašel... ;) Ale zkoušky tvrdosti apod. jsem nedělal. Takže to neberte jako zásadní info.
A ještě zajímavější bylo surplusové střelivo MEN, kde jeden čas byl zamotaný podíl střel s trošku pevnějším jadérkem...No, nebudu ani naznačovat. Je to pár (málo let), možná to bylo jen pár pomíchaných šarží od MENu, nebo to bylo špatné značení, ale pokud máte MEN na plinking a blbnutí, pozorně je prohlédněte, než je vystřelíte. Možná jsou trošku šikovnější a kousavější, než se zdá a hodily by se do NZ.
Óðinn á yðr alla
Fik
Příspěvky: 24
Registrován: 17.08.2016 14:45

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Fik »

A dají se nějak poznat podle značení ty "pomíchaný" ?? ;)
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Zarozak »

mukl píše: 09.03.2021 21:15 Ptal se, ptal, ale špatně :cry: . Název vlákna je jasný. AR vs Sa58 vs AK. A já vím, že potřebuje AKSU :head .
Jo, jenže trefit dneska AKSU je ještě horší, jak se strefit z AKSU :lol:
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Zarozak »

Ulfhednar píše: 11.03.2021 15:10 No, já jsem jednou rozřezal střelu 62 grs. od GGG a jejich vojenskou SS109 a rozdíl jsem nenašel... ;) Ale zkoušky tvrdosti apod. jsem nedělal. Takže to neberte jako zásadní info.
A ještě zajímavější bylo surplusové střelivo MEN, kde jeden čas byl zamotaný podíl střel s trošku pevnějším jadérkem...No, nebudu ani naznačovat. Je to pár (málo let), možná to bylo jen pár pomíchaných šarží od MENu, nebo to bylo špatné značení, ale pokud máte MEN na plinking a blbnutí, pozorně je prohlédněte, než je vystřelíte. Možná jsou trošku šikovnější a kousavější, než se zdá a hodily by se do NZ.
Měl jsem MEN se stříbrnou špičkou, 62gr a červeně zalakovanou taky stříbrnou berdan zápalkou a ze střely se na magnet nechytalo nic, ani nebyla žádná šance, že by něco uvnitř střely k magnetu tíhlo. Naopak dost nasraly ty berdany, byla toho bedna a vše posléze do šmelcu. Pak určitě vím, že byly i MEN s boxer zápalkou a taky NATO značením, páč jich mám pár zamíchaných v kropící směsce na přebíjení. Další jiné MEN jsem už nikdy neuzřel, ale věřím, že jsou. Nicméně, pokud je to taky berdan, tak pro mě beze smyslu......jelikož u nás mnoha nábojnicím vyraší nohy a utečou ještě před dopadem na zem, takže bez peněz se k nim těžko jinak dostat. Nemáš nějaké bližší info k těm jádrovaným?
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Ulfhednar »

SZ
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od hrd »

273330735_252367790413637_8101302443870618539_n.jpg
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od mukl »

Je to tak .... Krutá pravda vždy zabolí :cry: . I když ji sdělí takový "milý" pejsek :cry: .
Naštěstí tu pravdu někteří z nás vlastenců už oplakali, a zařídili se podle toho :mrgreen: . Díky "Hrde" :yes
I své děti vedu k pravdě a nic než pravdě :F Sami vidíte ....
aja.jpg
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od DeadMan »

No, já kupoval CZ858 a SKS v době, kdy to bylo skoro zadarmo, takže já po přečtení toho vtipu ani neplakal :mrgreen:
You cannot kill me as I am already dead!
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Tazi »

Přesně tak. Ještě v dobách levných nákupů jsem si několik Ákáček a SA-58 pořídil, takže ať je lepší ta, nebo ta,... mám to doma:)
Ale mě osobně (patrioti prominou) se víc líbí ˇAkáčka
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od JOBU »

Páčiť / nepáčiť sa musí iba ženská (prípadne chlap, to už podľa chúťok dotyčného užívateľa), zbraň je vlastne iba ako náradie, takže musí iba vyhovovať, alebo nevyhovovať.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od PaF »

To je nesmysl, pokud na něco vynakládám peníze, musí se mi to i líbit. Při dnešní nabídce není problém vybrat tak, aby se zbraň líbila i vyhovovala. Hnusnou vrtačku taky není důvod kupovat. Design je důležitý pro funkci i radost.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Tazi »

JOBU píše: 13.02.2022 11:02 Páčiť / nepáčiť sa musí iba ženská (prípadne chlap, to už podľa chúťok dotyčného užívateľa), zbraň je vlastne iba ako náradie, takže musí iba vyhovovať, alebo nevyhovovať.
Tak já to mám obráceně:) Ženská mi musí vyhovovat, ale zbraň se mi musí líbit.
Jsem už asi na vyšším levelu, a zbraň pro mě není jen nástroj ;)
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Matěj »

Trošku si rýpnu, ale co jiného než nástroj zbraň je? Např. auto beru také jako nástroj a ne např. jako člena rodiny.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Tazi »

Pokud bych měl zbraň jen jako nástroj, stačilo by mi jich mít jen pár kousků. Málokdo má doma tucet kladiv,...
Jelikož mám zbraní pár desítek, a pořád jich nemám dost,... je to u mě už i o jiném pocitu než o nástroji.
Ale samozřejmě, každému podle jeho vkusu.
Pokud má někdo v garáži dva tucty aut, také to není proto, aby byl schopen se někam dopravit.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Matěj »

No, zrovna kladiv a kladívek, od honinářských po bourací, v dílně budu mít asi více než tucet, to není dobrý příklad. :)
Je to prostě koníček, jako sbírání známek. Jen ten koníček nesmí člověku přerůst přes hlavu, což neříkám, že je náš případ. Pár takových lidí jsem v okolí měl, i když v jiných oborech.

PS: Ať nejsme OT, tak jsem měl všechny a přijde mi uživatelsky nejpřívětivější AR, ergonomicky je na tom nejlépe (preferuji HK, takové rozpadlické kladivo), jako obstojný a levný kvér na rozpad pak AK (slušná konfigurace se dá vč. skla postavit do cenovky lepší AR). 58 byla dobrá dokud stála skoro nic a hlavně byly uloženky, dnes je to přebrané a má to velmi omezené možnosti tunningu oproti AK (myšleno z dnešního pohledu, před 10-20 lety, to bylo naopak, ten čas šíleně letí, tuším, že 858 jsem kupoval v roce 2004).
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Tazi »

Tak s tím souhlasím.
AR je uživatelsky asi nejlepší. V době míru, na střelnici, s možností oprav, úprav, čištění,... super.
Na PA dobu radši vykloktanýho kalacha, který vystřelí bez problémů i 8mm králičí bobek ;)
SA-58 pak jako druhou volbu po kalachu.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od skagerak »

PaF píše: 13.02.2022 11:22 Hnusnou vrtačku taky není důvod kupovat.
A co mas proti AUGu ?

Sry zaOT

Designove je nejmazlivejsi sucka aks-74u
at nejsem uplne OT
Odpovědět