Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od krvfx »

Jestli jsem přehlédl téma, tak se omlouvám - hledal jsem, ale nenašel. Čistě hypoteticky, pokud bych na to měl volné prostředky - dejme tomu, že mám zbraň A, kterou běžně používám. K ní bych si pořídil zbraň úplně stejnou - B, ale chtěl bych si ji nakonzervovat a uložit pro případ, že bude potřeba třeba až za 20 let. Jaký by byl nejlepší postup? Co mi v tom brání? Platí jak pro krátkou, tak dlouhou.

Zaprvé, nevím, jak konzervovat pistoli s polymerovým rámem, jestli to vůbec jde. Pokud ne, bude pistole A i B celokovová
Zadruhé, určitě je potřeba nejdřív zbraň vyzkoušet - jak to nejlépe udělat?
Zatřetí - kontroly PČR při výměně zbrojáku - nejsou povinné, ale prakticky je u nás vyžadují. Akceptovali by zakonzervovanou zbraň? Pokud by bylo nějak čitelné sériové číslo?

Určitě je s tím i spousta dalších problémů. S uskladněním počítám v nevytápěné místnosti buď v samostatně stojícím objektu nebo ve sklepě, samozřejmě příslušně zabezpečeném. Na jednu stranu by v tom ležely peníze, ale na druhou stranu je to v podstatě investice.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od cipis »

Ad kontrola. Vzhledem k tomu, že to bude 1x za 10 let, tak to ber jako kontrolu stavu uložené zbraně, tj. bys ji měl vypucovat, udělat pár kontrolních střeleb, dát ke kontrole, vypucovat, zakonzervovat a je to :)
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od Apokalyptik »

Kupit plastovu zbran ako ulozenku nie je dobry napad. Riskovat vlastnosti plastu za 30 rokov a viac.... :shake
Plast KREHNE.
Ocelovu masinu poriadne namazes, zabalis do mastneho papiera a mas pokoj.
Nie som zastancom nijakeho materialoveho purizmu, doma je plastak, Hliník :chuckle aj ocel, kazdy je na nieco ine.

Samozrejme musel by si chodit na tlakovky. Sem tam z toho aj vystrelit, prekontrolovat, premazat, zakonzervovat.

Vela ludi ma zbrane z II.WW a v pohode mu funguju. To by sa dnes uz asi nemohlo stat. Vyrobcovia na nejaku trvanlivost :moon
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od Steril »

Plasťáků bych se nebál, mám pistoli z roku 77, jeden z prvních polymerů - asi celkem low-tech materiál. Sice jí extra netrápim ale občas dostane záhul a nemyslim, že by byla jakkoliv zkřehlá.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od krvfx »

Mě ta kontrola čeká dřív, pak to bude (doufejme) až za 10 let.

Armáda má určitě předpisy a různé Walthery ze skladů Bundeswehru a ČZ ze skladů ČSLA jsou na svá léta v super stavu. Taky bych řekl, že klimatizované sklady nejspíš nemají. Namastit a zabalit do papíru - jak a čím? Jak často kontrolovat? Nedávno jsem odkonzervovával bajonet AK a zásobník pro UZI - je to celkem pakárna, ale dá se to.

Postup by tedy byl následující:

Vyzkoušenou pistoli (+ zásobníky a základní ND) řádně vyčistit a promazat (čím?)
Vhodnou vazelínou napatlat řádně tak, aby byla pokrytá celá (jakou vazelínu konkrétně zvolit?)
Zabalit do papíru (předpokládám nebělený balicí papír by mohl být OK)
Uložit do vhodné krabice (plechová, dřevěná, plastová, vzduchotěsná?) i se střelivem?
Krabici označit datem uložení a šup do skladu

Obavy mám hlavně z nízkých teplot, určitě bych chtěl odolnost minimálně do - 20 °C do + 60 °C v extrémech, většinu roku 0 °C - 20 °C dejme tomu po dobu 5 - 10 let, kdy by po téhle době proběhl opačný postup, zkušební střelby, kontrola na PČR a zpětné uložení.

Nebyl jsem na vojně, ale slyšel jsem o tom, že se takhle nějak ukládaly a kontrolovaly armádní zbraně.
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od Etranger »

Vazelína časem vodnatí a nadělá víc škody než užitku.Viděl jsem kdysi P38 rozloženou a komlet zalitou hovězím lojem,po víc jak 40 letech po vytažení zcela bezvadná.Krátkou bych asi odmastil,důkladně vysušil a zalil voskem tak aby se neudělaly vzduchové kapsy.Nevím jestli je to dobrý nápad ale nic lepšího mě nenapadá.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od herman »

Kdysi se něco takového řešilo ve Střeleckém Magazínu (myslím, že to bylo tam - možná Střelecká Revue) Byl tam i tento návod. Odšroubovat střenky, ty zabalit do suchého sáčku a vyvakuovat. Samotnou zbraň ponořit do benzínu s rozpuštěným včelím voskem. Nechat benzín co nejvíce odpařit, pak zbraň vytáhnout a nechat pořádně vyschnout a odvětrat. Ale je to již drahně let, takže neručím za přesnost.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od Wdog »

Myslím, že k tomu přistupujete zbytečně složitě. Totiž:
a) pokud je to registrovaná zbraň, stejně bude muset minimálně 1x za 10 let na PČR ke kontrole. Pokud donesete zbraň ve vazelíně nebo ve vosku, orgán vás s ní vyhodí a přijdete znovu s vyčištěnou. Při normálním uložení v trezoru v obytné místností a pokojové teplotě nemusíte se zbraní dělat vůbec nic, stačí mít mírně namazanou. Zrezaví vám třeba klíče uchovávané roky na nočním stolku? Ne, a stejně je to se zbraní.
b) pokud uchováváte např. ve vlhkém sklepě nebo studené garáži, stačí prostříknout konzervačním olejem zevnitř a zvenku, dát do igelitu, vysát vzduch a dobře uzavřít, a ještě jednou igelit. Pokud nemá přístup vzdušná vlhkost, nemá co a proč zrezivět.
c) při například zakopání je vhodné uložit navíc ještě do pevného vodotěsného obalu, třeba trubky, ale zakopat jen na vlastní zahradě, jinak vám to najde a sebere nějaký smrad s detektorem :-) .. a vykopávat na každé vyzvání PČR kvůli kontrole??
d) voskování, ponořování do oleje, vazelíny .... nemá cenu, protože neukládáme tank na 50 let do hangáru jako zálohu na další světovou válku ...
e) s plastem nevím, nemám zkušenost, ale asi jako dle bodu a)
f) nezapomeňte, že registrované zbraně máte vlastně od státu jenom půjčené, a u takových jsou trvalé "mezigenerační" uložení a konzervace dost nepraktické
Naposledy upravil(a) Wdog dne 11.03.2014 8:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od herman »

Co máte všichni s těmi deseti lety? Pokud vím, tak zbroják je na pět let a pokaždé musím ukazovat zbraně.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od Wdog »

Héééj, nečtete zákony, od 1.7.2014 je v účinnosti novela zákona o zbraních, která prodlužuje dobu výměny zP na 10 let. Takže pokud PČR zachová tradici ukazování zbraní při příležitosti výměny ZP, tak budou všichni nosit železo jednou za 10 let.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od Strelec45 »

Odkaz? Jsou tam ještě nějaký změny? Dík. Třeba do SZ nebo jiné vlákno...
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od cipis »

OT:
Pánové, nezlobte se na mě, ale tohle je snad základní povinnost držitelů ZP, aby si toto pohlídali. Takže jestli nejste schopni sledovat, co se děje na půdě legislativy, tak ztrácíte defacto potřebné znalosti.
Doporučuji se podívat na stránky ministerstva vnitra či na řadu článků na různých střeleckých fórech či webech. Nehledě na to, že to i zde bylo v jednom threadu.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od Wdog »

Mimochodem, zrovna se proslýchá, že PČR nyní dělá globální svolávací akci na prohlídku samonabíječek na bázi vz.58.
Před cca třemi lety to byla například velká akce na prohlížení zbraní v souvislosti s kauzou břatří Řeháků. (mimochodem, bratři Řeháci byly soudem osvobozeni, ale PČR takto zabavené zbraně dosud nevydala, je to již několik let, a u soudu jako důkaz ani nebyly použity)....
Co z toho plyne? ... že toho ukazování legálně držených zbraní může být docela dost, což hovoří proti "trvalé" konzervaci.
Ta logika je jasná, pro PČR je jednodušší prověřovat a kontrolovat légální držitele, protože ty nelegální svoje zbraně ukázat nepřinesou, jak již někdo vtipně poznamenal. Takže řekněme např. v obci XY někdo vystřelí po spoluobčanovi pistolí ráže 7,62 Tokarev, takže si následně PČR předvolá všechny držitele TT33 a vz.52, například. Samozřejmě šance objasnění takto je 0,000x%, většina problémů je totiž se zbraněmi nelegálními. Jedinou věc ale takto možná podchytí, když někdo legálně drženou zbraň ztratí a nenahlásí to, přijdou na to nejdéle do 5-ti, resp. 10-ti let, a než až při vyřizování dědictví třeba za 30 let.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od Joezbrna »

Wdog píše:...
f) nezapomeňte, že registrované zbraně máte vlastně od státu jenom půjčené, a u takových jsou trvalé "mezigenerační" uložení a konzervace dost nepraktické
To je sice pravda, ale nakonzervovat lze i zbraň neregistrovanou, například perkus, historickou nebo vzduchovku, že.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od MRAK »

hlavně nám tu chlapci nezačněte chodit po tenkém ledě, ano .... ?
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od Heike »

Mrkněte co si píší detektoráři. Bedny ukryté werwolfem, nálezy za trámy na půdě...jsou to věci staré víc jak 70 let, takže se dá odvodit jaké prostředí tomu svědčí. Jinak igelitové pytlíky jsou porézní, propouští přeci jen vlhkost. Z téhle diskuze nemůžu. Zakladatel vlákna potichu napíše-hypoteticky- a už se tu konzervují perkusky. Jediné co mi chybí je rozdíl mezi konzervací legálně a nelegálně držené zbraně :rofl
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od krvfx »

Aby se to nezvrhlo někam, kam jsem nezamýšlel - měl jsem na mysli mít kromě hlavní pistole ještě jednu, se kterou by se nestřílelo a vytáhla by se v případě poruchy hlavní pistole nebo při jiné nutné příležitosti. Vše v souladu s platnou legislativou. Jde o to, že když z pistole střílím, tak se opotřebovává. Možná by stačila i náhradní hlaveň plus pár dalších dílů...nepsal jsem nikde nic o zakopávání - jenom o skladování mimo obytné místnosti v nevytápěném objektu - proto se ptám na možnost konzervace - kdybych měl trezor v obýváku, tak bych to neřešil.
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od Steril »

Ještě existuje další varianta - pořídit si pistoli, kterou neustřílíš (Glock, HK) a k ní kritické náhradní díly, hlavně pružiny. Další důvod, proč bych nějakou konzervaci neřešil je, že v případě zabavování zbraní to stejně budeš muset odevzdat a naopak pokud se legislativa nezmění po ustřílení nebo při poruše prostě koupíš stejnou pistoli znovu :)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhodobé skladování zbraní - domácí uloženka

Příspěvek od Fabulous »

Já bych jen doplnil ke Glockovi - prakticky celá pistole má Tenifer, což je i antikorozní vrstva. Takže Glock vám nezrezne i v nepříznivém prostředí.
Odpovědět