Křesadlovka

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Křesadlovka

Příspěvek od herman »

Celkem mne tady zaráží, že se řeší jaká ráže , jaká zbraň a podobné nesmysly. Já se ptám: kolik máte munice a jak máte zajištěnou další dodávku? Přebíjení, kde seženete další prach a zápalky. Klasické perkusní zbraně? Jo, černý prach není problém vyrobit, no o kvalitě lze diskutovat. Ale zápalky?
Proto mne napadlo jedno: stará dobrá křesadlovka.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: křesadlovka

Příspěvek od krvfx »

Wdog
Příspěvky: 515
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: křesadlovka

Příspěvek od Wdog »

krvfx: dobrý odkaz, to si musím pořádně nastudovat..

herman: osobně si myslím, že křesadlovka je již pouze historický systém, dobrý jedině pro nadšence a westerňáky. Je to totiž složitější systém, s nutností mít perfektně vyladěný zámek a prach navíc, s určitou prodlevou střelby. Perkusní zbraň ti leccos odpustí, křesadlovka ne.

Někde jsem četl, ža za WW2 si nějaké hnutí odporu v odříznuté oblasti snad někde v džungli přebíjelo náboje (do klasické opakovačky) doslova na koleně, včetně "domácí" výroby prachu a zápalek, lití střel. Úspěšnost výstřelu prý měli cca 80%. Tzn. 20% nábojů selhalo.
Jak možná odborníci či nadšenci do chemických pokusů potvrdí, ...různé třaskavé slože citlivé na náraz primitivně vyrobitelné jsou. Neřeším stabilitu a pod., ale podle mne jsou v extrémním případě perkusní záplaky podomácku vyrobitelné.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1299
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: křesadlovka

Příspěvek od Kapo »

Kresadlovka je fajn. Mám, a aj trochu odstrielané. Ale život by som jej nezveril.

To už radšej dobrá kuša, ktorá ju dokáže nahradiť, ovela spolahlivejšie. Je nenáročnejšia na strelivo, a obsluhu. Strelivo-šípy sa dajú reciklovať, je tichá, za to dostatočne výkonná. A je aj za podobnú nadobúdaciu cenu.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: křesadlovka

Příspěvek od krvfx »

Wdog: K osahání ji mají u Brýmové. Naživo mě překvapila, je to docela velká puška.

Jinak další alternativa ke křesadlu je doutnákový zámek. Doutnákovou ručnici dokáže udělat prakticky každý. Kamarád střílí z replik na různých historických akcích a křesadlovky a doutnákovky používá běžně - akorát nestřílí kule, ale papír.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: křesadlovka

Příspěvek od Hohepa »

V jednom dokumentu porovnávali kuši s mušketou na střelný prach a proč se pušky rozšířily a vytlačily kuše.
Rychlost střelby - stejná
Ranivost - stejná
Černý prach se navíc nesnáší s vodou - deštěm, dělá rámus a kouřem prozrazuje polohu střelce.

Hlavní rozdíl je v míření . Z pušky se "trefí" po krátkém zacvičení každý.
Střelba z kuše vyžaduje trénink. U ní totiž dochází ke zpětnému rázu od začátku pohybu tětivy , tedy ještě v době kdy je šíp v kuši a s tím musí střelec počítat. Puška "kopne" až když už je kule venku a z hlavně unikají zplodiny.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1299
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: křesadlovka

Příspěvek od Kapo »

Hohepa, kolko máš nastrielané z kresadlovky a z kuše?

Moje skúsenosti sú také, že dnešnú modernú kušu, s optikou, či bez, vezme hoc kto, a bez tréningu v pohode triafa na 50m sirkovú škatulku. U kresadlovej to však nefunguje.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: křesadlovka

Příspěvek od Hohepa »

Samozřejmě porovnávali historické dobové zbraně.
Je také rozdíl mezi reflexní a kladkovou kuší.
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: křesadlovka

Příspěvek od Seldred »

Nebude tam hlavní důvod dostřel? Už i původní křesadlovky dostřelily svou kuli výrazně dál než sebesilnější kuše. V dobách zavedení do armády se střílelo v salvách proti sobě (přesnost nic moc) a tak i na větší vzdálenost těžká kule dokázala zabíjet, Nikde jsem nenašel účinný dostřel kuše, tak nebude hlavní důvod tam?
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1299
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: křesadlovka

Příspěvek od Kapo »

Jasné, je iné porovnávať stredoveké zbrane navzájom, a porovnávať trebárz stredovekú kušu s dnešnou. Len si nemyslím, že je to správna cesta, vyzbrojovať sa stredovekými zbranami. V núdzi sice vie poslúžiť aj kresadlovka. Ale je lepšie si zadovážiť dačo užitočnejšie. :wasntme
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: křesadlovka

Příspěvek od Heike »

Hohepa: Tak ten ,,dokument" jsem viděl taky, prostě si vzali něco do hlavy a je. Na druhou stranu, po salvě z kuší by neměl Napoleon problém s bojištěm zahaleným střelným prachem. A co takové dělostřelectvo, proč vytlačovala děla balisty a praky už ve středověku? Docela rád bych toho chytrolína postavil s kuší proti hulánovi s kopím, a byl bych zvídavý, zda by dal přednost kvéru s bodákem nebo si drnčel své teorie. Historie mívá své slepé uličky, jako třeba větrovka Girandoni, zbraň, co v 18.tém století vypálila 22 ran za minutu.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: křesadlovka

Příspěvek od Hohepa »

Proč chytrolín ?
Prostě jako střelečtí laici vzali repliky dobových zbraní a porovnávali. Nabíjení jim trvalo stejně rychle , brnění to likvidovalo cca stejně ........ , jen prostě s tou kuší se neuměli trefit na rozdíl od flinty.
A s toho vyvodili závěr.
Pro mě to má větší hodnotu než kdyby se tam sešli mistři světa ve střelbě a soutěžili kdo je přesnější na 20 , 50 , 75 , 100 metrů. Já jsem laik ne mistr světa .

Prostě čím víc to po doomsday pude dolu tím starší techniky najdou uplatnění.
Tedy i ta křesadlovka má své ..

P.S.: k té průbojnosti . Někde jsem viděl testovací video , kde kuše s loveckým hrotem prostřelila neprůstřelnou vestu .
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: křesadlovka

Příspěvek od bacil »

To video bylo zase velice rychle staženo. Bylo to s obyčejnou reflexní kuší Jandao 225LBS a důježitá je rychlost a váha šípu, tedy s podobnou rychlostí, ale s kratším šípem to asi nebude mít ten samý efekt.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: křesadlovka

Příspěvek od krvfx »

Je to celkem logické - ten nabroušený šíp vlákna přeřízne, střela je musí přetrhnout. Viz třeba https://www.youtube.com/watch?v=LahLb7dfPyg
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: křesadlovka

Příspěvek od Heike »

Chytrolíni proto, že na základě představy hledali pro svou domněnku důkaz, a ten našli ve své nešikovnosti. Něco jiného kdyby se zamysleli, proč třeba kuše, luky a pušky táhl Cortez proti Aztékům najednou, a že to nebyli profíci, tomu nevěřím, takže ve schopnosti trefit se to není. Pro mě má v tomhle větší cenu seriózní práce hiostorika než pořad na Zoomu. Američané nevědí, že pokud měl někdo kuši, nebyl to násilím naverbovaný vesničan, jelikož to byla velmi drahá zbraň, ale třeba měšťan nebo žoldnéř. A pušky se masově šířily pospolu s píkami, takže zase je to proti té teorii, jelikož doba pravidelných armád přišla později.
qarter
Příspěvky: 6
Registrován: 09.02.2017 16:42

Re: křesadlovka

Příspěvek od qarter »

Vrátím se k tomu,co napsal jako první "herman".Pokud by šla civilizace zpátky po nějakém VP,tak nejdéle použitelnou palnou zbraní by asi opravdu byla křesadlovka.Prach,tedy černý,se dá vyrobit v domácích podmínkách.To je pravda.I ten pánvičkový.Pokud bych měl vyrobenou pušku a uskladněnou,tak aby přežila v provozu schopném stavu do doby až dojdou zásoby běžného střeliva,tak je to skutečně zbraň,která by mi asi velmi dobře sloužila k lovu i obraně.Koneckonců do počátku 19. století s těmi křesačkami řádili naši předci na všech kontinentech.Takže ještě sehnat pazourek.To by asi byl největší problém.Naleziště jsou sice leckde,ale kvalita různá.Slezsko,Rakousko,Britanie-to je krapet z ruky.Holt asi výměnný obchod,jako v neolitu kdy byla pazourková pecka platidlem a žádanou komoditou.Nebo Hornbach :!: :roll:
qarter
Příspěvky: 6
Registrován: 09.02.2017 16:42

Re: křesadlovka

Příspěvek od qarter »

Jenom ještě dodám-ono je to o tom, jak daleko zpátky by civilizace couvala a jak dlouho a kam by zacouvala v dovednostech.Vždyť nejmladší generace už pomalu nebude umět ručně počítat,bude tak úzce zaměřená profesně,že nebude vědět jak dejme tomu pěstovat obilí,nebo péct chleba,protože google holt už nebude.Natož aby někdo něco věděl o metalurgii.A to už vůbec nemluvím o tom s čím vším bychom se po nějaké katastrofě museli potýkat.Připomenu jenom nukleární zimu a podobné radůstky.Tím chci jenom říct,že by asi opravdu došlo tak nejvýše na luky a šípy.Ale to by asi bylo úplně jiné vlákno.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: křesadlovka

Příspěvek od Hohepa »

střelný prach je vlastně úplně sranda vyrobit :D
zkus to
ten skutečně funkční, je magie předávaná z mistra na učně
( tím nemyslím míchání nakoupených chemikálií, ale výrobu alá 17. století )
qarter
Příspěvky: 6
Registrován: 09.02.2017 16:42

Re: křesadlovka

Příspěvek od qarter »

Hohepa píše:střelný prach je vlastně úplně sranda vyrobit :D
zkus to
ten skutečně funkční, je magie předávaná z mistra na učně
( tím nemyslím míchání nakoupených chemikálií, ale výrobu alá 17. století )
Ale já netvrdím,že je to sranda,jenom tvrdím,že při nějaké snaze a zkušenostech to jde i v "domácích" podmínkách.Samozřejmě,že to nebude kvalita Sviss ;) ,ale asi bych s tím začal dřív,než mi dojde střelivo do moderních bouchaček.A rozhodně si troufám tvrdit,že by se mi to povedlo lépe,než výroba perkusních zápalek.Ale to bych stejně následně potřeboval prach.Takže nakonec stejně luk a šípy.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1299
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Křesadlovka

Příspěvek od Kapo »

Hold, romantický rozpadlizmus. :D
Myslím, že našu generáciu už to nebude trápiť. Lebo dnes je zbraní a streliva viac, než bude potreba na kompletnú genocídu planéty. Po celkovom kolapse ostane po svete spústa bordelu po civilizácii, ktoré ukončia život tomu zvyšku, čo zaleze do bunkrov /atomové, chemické a biologické zbrane, elektrárne a závody..../

Problémov bude viac. Pri výrobe čierneho prachu-BP narazíš v PA dobe na tieto ťažko prekonatelné prekážky:
-výroba funkčnej kresadlovej zbrane /58čku neprerobíš/
-výroba použitelnej sanitry- NaNO3 /nie si koloniálna velmoc, aby si mohol potrebné dovážať z celého sveta/
-síra /taktiež/
-vhodné drevené uhlie /ak zoženieš dáke vyššie spomenuté komponenty, nebudeš mať vedomosti, a asi ani dosť materálu na pokusy/
-olovo /všetko dostupné bude minuté prebíjačmi/
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Odpovědět