7,98 x 57 selhače co stím?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
SWED
Příspěvky: 144
Registrován: 06.10.2015 21:22
Pohlaví: muž

7,98 x 57 selhače co stím?

Příspěvek od SWED »

Z dravím.Dnes jsem byl na střelnici provětrat K98k.A s nesené zásoby 100ks vyšla jediná.(poslední ze zásoby oceláků)vše ostatní selhaly.Náboje jsou mix s roky výroby 1938 až 1944 mosazné a osazené zápalkou berdan.Co stím? vzhledem,k tomu že těchto nábojů mám větší množství(několik tisíc).Očekávám,že i ostatní budou mimo provoz a nákup nové munice v tomto množství je u mě v vzhledem k mému stavu mimo moje finanční možnosti.Nehledě na můj arzenál postaven kolem této ráže.Napadá vás jak je zprovoznit.Být to oceláky tak mám technologii,ale u mosazi je my na prd.S pozdravem SWED.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: 7,98 x 57 selhače co stím?

Příspěvek od Nicotinick »

Zajímavá ráže. Kdo to vyvinul ? :D :D :D

Úplně upřímně. Co tak asi od 70 let starých nábojů čekáš ?
Kdo to vyrobil ? Němci za války?

"Zprovoznění" jedině přelaborací. Pracností a časově nesmysl. Berdany, stav mosazi, stav prachu....nasyp to radši do studně. ;)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: 7,98 x 57 selhače co stím?

Příspěvek od michal »

Zkus vystřelit z jiné zbraně- můžeš mít krátký úderník a i když to bouchne na zápalku, tak to nestačí. Válečné i předválečné náboje jsou stále funkční ( a ještě pár desítek let budou).
V opačném případě sehnat hilzny, delaborovat a přebít.Nebo dát do pásu a udělat ozdobný doplněk domácnosti. :D
SWED
Příspěvky: 144
Registrován: 06.10.2015 21:22
Pohlaví: muž

Re: 7,98 x 57 selhače co stím?

Příspěvek od SWED »

Úderník je v pohodě. Zatím odpálil vždy vše.A nábojů mám několik beden a tak v zájmu subjektivity vždy odebírám pár vzorku z každé.No přebít do jiných hylzen pokud my řekneš kde jich vzít levně tisíce tak sem s nima.Ale nové jsem nenašel pod 11 kč a pokud jich vezmu hypoteticky 10 000 tak jsem mimo mé finanční možnosti.Zatím mě napadlo de laborovat dno nábojnice celé odvrtat opatřit závitem a udělat nové se závitem s novým lůžkem a zátravkou pro boxer 5,3 a to při zašroubování do zbytku nábojnice zalít nějakým super lepidlem na závity.Bo u oceláků jsem to dělal tak,že jsem staré lůžko vyvařil srovnal svár se dnem nbc a "vyvrtal" nové lůžko s zátravkou. což musíte uznant u mosazi nejde.Zkoušel jsem jej zaletovat mosazí,ale pak to neudrželo zápalky po výstřelu byli vyražené u K 98k to nevadilo,ale u G 43 to dělá bordel v mechanismu.Grrrrr. SWED.
Wolf
VIP
Příspěvky: 144
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: 7,98 x 57 selhače co stím?

Příspěvek od Wolf »

Předělání berdanu na boxer není tak složitý, ale při množství tvých nábojů to bude i tak práce na hodně zimních večerů :)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=AkKJfvMyuDg
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
SWED
Příspěvky: 144
Registrován: 06.10.2015 21:22
Pohlaví: muž

Re: 7,98 x 57 selhače co stím?

Příspěvek od SWED »

Dík za typ,o něčem takovém jsem uvažoval,ale přišlo mi to jako blbost jenom lisovat nové futro pro zápalku,ale očividně to funguje,tak si tu sadu zkusím pořídit a uvidíme co s toho bude.No co by člověk neudělal pro své miláčky aby netrpěly hlady :P .Pokud,ale má někdo další typ,sem s ním.SWED.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: 7,98 x 57 selhače co stím?

Příspěvek od Fabulous »

To je strašná smůla, že najednou úplně všechny náboje přestaly fungovat. Za to můžou asi trpaslíci ;)
SWED
Příspěvky: 144
Registrován: 06.10.2015 21:22
Pohlaví: muž

Re: 7,98 x 57 selhače co stím?

Příspěvek od SWED »

Copak jsem napsal,že vše přestalo fungovat.Ale mnou náhodně vybraný vzorek v počtu 100 ks a vyšel jeden.Takže statisticky mi vzchází,že cca 1 % náhodně vybraných z uskladněných kusů je špatné tak usuzuje,že i ostatní budou mít významní % mimo službu.A tak jen hledám způsob jak vše napravit na pravou míru.Bohužel zásoba byla pořízena více jak 70 lety a né vždy byla řádně uskladněná.A co si budem povídat nic nevydrží věčně.U oceláků byl selhač v řádech 2% procent ze všech mnou vystřelených.Bohužel jsem neskladoval hilzny bo jsem si říkal máš zásobu mosazných ty jsou lepší.....blalbla...A jsem teď v :moon .Tak jen do mě. :P SWED
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: 7,98 x 57 selhače co stím?

Příspěvek od the.marek »

SWEDe, SWEDe... Dívím se, že se sem ještě obtěžuješ psát, nikdo ti tady nevěří ani nos mezi očima pane pohádkář... :chuckle :lol:
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: 7,98 x 57 selhače co stím?

Příspěvek od Nicotinick »

Wolf píše:Předělání berdanu na boxer není tak složitý, ale při množství tvých nábojů to bude i tak práce na hodně zimních večerů :)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=AkKJfvMyuDg
Není složitý ? :shock: :D :D A to si ještě před to přidej delaboraci bullet pullerem, vysypání prachu, potom formátování krčku v matrici, naprachování, osazení střely, zaškrcení.....to je tak na 20 nábojů za večer. :o K tomu koupit lis, přípravky , matrice.....to si raději koupím nové komponenty a náboje vyrobím nové a hlavně spolehlivé.

Ale jak píší kolegové výše. Kdoví jak to je. ;)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: 7,98 x 57 selhače co stím?

Příspěvek od brven »

to SWED
Nenapsal jsi, jestli ses pokusil selhače delaborovat. Kromě slabého zápalníku zásadně mohou selhat jen dvě komponenty, zápalka a prach. Delaborací to zjistit jde. Po vysypání prachu zjisti zda došlo k průšlehu a jestli jsou napálena některá zrna. Pokud selhala zápalka, je to horší, pak mají chlapi pravdu a zahoď to. Pokud byla napálena aspoň některá zkus, vem jiný nevystřelený, vysypat a nasypat nový prach např. D073.6 Pro první pokus cca pod 50gr. nacpat kuli a zkusit.
Měl jsem 2 8x57 selhače od kamaráda. Po delaboraci jsem zjistil, že byly asi skladovány v oleji. Přes 2/3 objemu byl prach žmolkatý, slepený. zrna částečně napálená.
Přesypat prach by bylo to schůdnější řešení.
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: 7,98 x 57 selhače co stím?

Příspěvek od Wdog »

SWED: jak již bylo řečeno, na vině je zvlhlá zápalka, zvlhlý prach, nebo oboje. Já osobně bych takto nespolehlivým nábojům už nevěřil. Pokud byly skladovány pořád stejně v bednách, a v těch nebyly hermeticky uzavřeny do menších obalů, je špatná celá bedna. Už se jim nedá věřit, jejich hodnota je +/- nula.

Otázka je, co se ještě dá zachránit a za kolik. Bez přebíjení (alespoň jednoduchý lis, matrice a kapslovačka) se neobejdeš.

a) nábojnice s berdanovými zápalkami lze přebíjet. Starou vyndáš speciálními kleštěmi (třeba RBCS) a nebo ostrým hrotem. Pak musíš sehnat nové berdanové zápalky, což je složitější, ale ne nemožné. Stále se vyrábí, ale je to menšinová věc, a cena bude vyšší než boxerové. Usazení je podobné.

b) jinou možností je delaborace těch starých nábojů, třeba delaboračním kladívkem, a použití pouze jejich střel - ty budou v pořádku (=úspora 5-6 Kč na ks). Mosaznou 1x vystřelenou nábojnici s boxer zápalkou koupíš s trochou štěstí za 5,- Kč/ks, nová zápalka 0,60 Kč, prach 2-4 Kč dle typu, a střely bys vzal z těch starých nábojů. Tedy +/- do 10 Kč/ks + práce. Pořád jsi tak na 40% ceny nových 8x57 nábojů (od PPU).

c) pokud chceš "doživotní" zásobu, nemusíš kupovat či vyrábět 10.000ks hotových nábojů, ale zkompletuješ třeba 500ks, a k tomu si nakoupíš komponenty (prach a zápalky) na dalších x-tisíc ks. Uskladníš spolu se střelami z těch starých nábojů a s lisem a matricemi. Kdykoli si můžeš dodělat další várku nábojů do právě vystřílených nábojnic. Navíc to takto zabere míň místa.
mdok1
Příspěvky: 1
Registrován: 21.05.2017 16:52
Pohlaví: muž

Re: 7,98 x 57 selhače co stím?

Příspěvek od mdok1 »

Ahoj, mal by som záujem o tie nábojnice, nie náboje. S Berdanom problém nemám, prebíjam aj Berdan, aj Boxer. Vedel by si mi nejaké poslať? Za protihodnotu samozrejme. Ďakujem.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: 7,98 x 57 selhače co stím?

Příspěvek od Zarozak »

To buď rád,žes netrefil na nějaký náboj zevnitř pěkně nahlodaný korozí-ono to tam při průniku vlhkosti kolem střely nebo zápalky,nebo když to uvnitř trochu nakondenzuje začne dělat pěknou chemickou pakárnu dost agresivní.Na vnější pohled takový patron vypadá jako nový,ale potom to utrhne střelu i se zbytky krčku,vyduje lauf,nebo odtrhne dno a dokáže to dost nechutně fouknout do schránky,vytrhnout její dno i s obsahem,příp. do xichtu.....Nebo pomalé hoření starého prachu a brutální zvýšení tlaku v rouře taky dokáže udělat zajímavou podívanou v podobě rozštěpeného bambusu...
Takové patrony patří do vitrínky ne do komory :roll:
Odpovědět