AK-47/74 a jejich klony

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Chorche »

kategorie zbraně se na pistoli fakt nezmění... ale k tomu zkrácení hlavně bude třeba úměrně zvětšit plynovej kanálek aby to samonabíjelo. Ale neviděl bych to tak dramaticky, prostě zvětšovat postupně a testovat.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

U AK? Tam je, podle mě, takový přebytek výkonu, že zkrácení o pár cm až za gas-blockem (sorry za ten anglický termín) nebude mít vliv.
Spíš bych se obával, že půjde blbě posunout nosič mušky, jak bude vypadat ústí po uřezáni atd. A zkazit si hlaveň je na vyhozeni celého AK.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Chorche »

no vycházim ze skrácenejch kos, tam je kanálek o dost věčí. Jak to bude u 5,45 nevim, ale vosobně bych typoval, že stejný nebo ještě věčí.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od skagerak »

Saigy 223 se nekdy zkracovaly, a fungovalo to, spis semyslim jeste plynu nekdy ubiralo. ...
Tim nerikam, ze se do toho u bsr ma clovek pustit, jen zminuji...
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Matěj »

lagardere píše: 27.05.2020 18:54 To jsou fotky AKM, co je za 12tis na prodej v ZS. Vyrobeno v roce 1966.
Drobné díly na číslech.
Díval jsem se dnes v obchodě na dvě AKM z poslední várky ZS (dnes naskladnili) a fakt pěkné skladové kusy z 60. let. Nemít AKM a chtít, tak do toho asi jdu (stejně jsem neměl NP a obě byly zamluvené a AKM mám, tak jsem to překonal :) ). To samé PM, třeba někdo shání, tak to berte jako tip.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od mukl »

Blahopřeji bratru "Chorchemu" k úspěšné palbě 8-) . Přesnost dobrá! Jen mne překvapuje nespolehlivost podávání :? . Že to dělají ty, jak říkáš, "nestandartní" americké zásobníky? Je to možné :sad .
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od skagerak »

Myslim, ze nekomu (na jinem foru myslim) zavadily neoriginalni zasobniky i v aks74u... chorchemu jednu zavadu udelala absence rampy (asi si to s tim neorig zasobnikem uz nesedlo origa mu to zjvne zvlada....)
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Zarozak »

Chorche píše: 28.05.2020 22:34 tak dneska sem byl konečně vyskoušet tu sajgu. Nejdříf ty "superlativy" :) Bylo to ceeeelkem nastřelený (na 100m to trefilo pistolák), nicméně sem musel dělat korekci jak stranovou tak vejškovou. Po korekci, s flintou vopřenou vo stůl zásobníkem to šlo udržet na 100m do sedmičky pistoláku viz foto. Todle sem kdyš sem byl mladší a viděl dokázal i s kosou. Takže co do přesnosti si myslim že je na tom stejně nebo možná vo chlup líp (vzhledem k mýmu zhoršenýmu zraku).

terč sajga.JPG

Absence kompíku se nezdá bejt problém, flinta nekope téměř vůbec.

Pokud de o spolehlivost podávání, tak sem měl dvě závady. Obě s pindosíma nestandartníma zásobníkama. U čtyřicítkovýho mi to jednou nepodalo první patronu (nevyhráblo jí to ze zásobníku) a u desítkovýho mi to nepodalo jednou poslední - špička seklá o spodní hranu komory - chyba absence feedrampy. Ostatní zásobníky co sem měl (origo šveska z kraťase, hnědý bulhary, židostánskej IMI, druhej pindosí desítkovej) podávaly bez problémů. Takže to nevidim nijak tragicky a rampu kupovat zatim nebudu. Dokoupim bulhary.

No a teď ke klasice pro kerou kalachy nemam rát :mrgreen: Dostřílel sem v 16 hodin. Cesta domu cca hoďka, než sem vybalil flintu, připravil čištění, rozebral tak taky hoďka. No a co myslíte? Liška v trubce a liška v rámu kolem kolejí. A dokonce i liška na pístu, ale ta byla zřejmě jen setřená z trubky. Takže uvařit vodu s balistolem a šup tam s tim. To mě fak nebaví todleto, zlatá kosa :twisted: Nechápu proč aspoň tu trubku neudělaj z nerezu když to neuměj natřít něčim co nehnije... Nebo sou snad ty zápalky u 5,45 vo tolik agresivnější než u 7,62?

Ach jo,jedna trubka ti z korozivních sraček už uhnila a jdeš zase do kweru,kde ti nezbyde nic jiného,než opět střílet korozivní sračky.........a trápit se a trápit.

To kdybys šel do saigy .223,jak se snažím všude každému vštípit do kebule,tak toto viz. výše nebudeš muset nikdy řešit a na 100m třeba nastřílíš i něco podobného :chuckle

Obrázek Obrázek Obrázek


P.s: Samozřejmě je to s POSPem....aby si zas někdo nemyslel něco nereálného :lol:
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Na to že to opíral zásobníkem o stůl má ten rozptyl ještě dobrej. Přesnost i těch nejlevnějších 5,45 není nijak tragická (do 2moa) ale 223 ti samozřejmě umožní víc. 5,45 má ale i svoje přednosti, jednak je to "hardball" a jednak má stabilnější ranivost i bez fragmentace. A vůbec, ani o těch rtuťovejch zápalkách se nedá mluvit jako o nevýhodě.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

Zarozak píše: 30.05.2020 13:26 To kdybys šel do saigy .223,jak se snažím všude každému vštípit do kebule,tak toto viz. výše nebudeš muset nikdy řešit a na 100m třeba nastřílíš i něco podobného ...
Tak tohle nenastřílím, ale držel jsem se stejné strategie a také jsem volil 223 :-) (ale Saigu já fakt nemusím). Pořád jsem přemítal, jakou boční montáž k tomu pořídit, až jsem vzal rovnou verzi s lištou na railu a je vymalováno.
IMG_20200531_172743.jpg
Jinak mám zato, že rtuťové zápalky jsou dobré na -30 a méně, což u nás moc nevyužijeme.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Chorche »

poslyšte mládenci, ten muj terč je nastřelenej na standartní mířidla, žádný pospy ani jiný vymoženosti :) Já to považuju za slušnou přesnost, takovou na kerou sem zvyklej z kosy. Navíc jaxem psal, je to ze sedu na židli a kvér vopřenej jen banánem vo stůl. Žádný ležení, žádný bagy ani nic podobnýho. Ze stoje to uš nenastřílim, páč co sem si rozesračkoval ten kotník, tak nemam v noze stabilitu. Ze stoje prostě na 100m dávam "jen" ten terč. Ale i to mi k radosti stačí :mrgreen: Věčina živejch terčů má podobný proporce jak ten pistolák...
Na sajze je boční montáš, možná tam nějaký kukátko pořidim (stejný co mam na kose nejspíš). Ale to je na 300m a víc kam uš vokem nedohlídnu.
Ohledně těch závad sem ještě zapoměl zmínit jeden dvouvýstřel kdyš sem se snažil o opravdu pomalej stisk spouště. Zřejmě se kladívko sklouzlo. Ale bylo to hodně rychlý co do kadence, ne tradiční kalachovský. Tak nevim.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Zarozak »

Já to střílím taky všechno v sedě,páč je tam vždy na zemi svinčík jako prase a taky místní střelnice leh moc neumožňují.......vlastně neumožňují vůbec nic mimo tupé stání s pistolí nebo sedění s puškou a pokorné děrování papíru, gong je sprosté slovo a skoro důvod k vykázání v pouhé zmínce :-) . Cílem,ale nebylo nějaké chvástání-na to je to ještě hodně tragické.Ale srovnání kde je ten samý stroj jen v přesnější ráži,čili není pravda ,že by kalach byl nějak necílný atd. jak se všude tvrdí. 762 mám taky, ale jak kosa, tak 762 kalach s jakkoli lepším střelivem se rozptylu .223 nerovná ani po kotníky a 545 možná trošku nad kolena,to je prostě holý fakt. Tak jen furt lehce nechápu,proč se ještě dneska pořád tak striktně držet toho korozivního střeliva,když se přebitá .223 s tímto už naprosto rentuje a do papíru se s tím dá vyblbnout lépe a to i na větší štreky. A potom ta největší výhoda,že to člověk po příchodu v podstatě nemusí ani čistit mimo pár průtahů hadem.
Gorbačov
Příspěvky: 20
Registrován: 22.11.2019 1:33
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Gorbačov »

5,45x39 korozivní ruské vojenské střelivo má v podmínkách při desítkách stupňů pod nulou větší spolehlivost, to je asi jeho jediná velká výhoda a Rusko je země s "extrémním klimatem" že...

5,45x39 Barnaul je nekorozivní alternativa..dražší samozřejmě..a zas tak hůř nestřílí.

Výhoda 223 proti 5,45 v menším sklonu k rezavění je bohužel velká a kdybych si kupoval saigu, tak jen v 223

Ta puška níže, co ukázal hrd, to je zastava že? Vizuálně mi přišla hodně podobná Galilu.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

Jj, Zastava M21. Neznám detailně Galil, ale předek bude z něj, pojistka a kloub pažby asi také. Rám a vnitřek M70, kryt závěru mi připomíná AKSU. Už to stojí dost peněz, ale chtěl jsem něco jiného než AR v 5.56. Super vypadaly ty staré Tavory ze ZS, ale přišly mi příliš exotické, jestli bych to vůbec uměl čistit, řešit závady při střelbě atd., také uchycení optiky může být problém. Tak jsem nakonec místo s Tavorem odjel se Zastavou. Kdyby se ještě vozily Beryly, tak jsem nejspíš pořídil ten, ale nejsou a asi už nebudou. A všechny další varianty, co mě napadly, jsou drahé a kolikrát i pochybné. Jinak musel jsem si nechat obrousit tu "Galil" pojistku na levé straně, protože mi vadila na palci (ale to jsem řešil i u Norinco AR/CQ a Skorpionu, asi jsem na to přecitlivělý :-) ). Úchyt na baterku jsem vyřešil podobně jako na AKM montáží Magpul, jen je dole na podpažbí. Jo, nevíte někdo, fakt v tom fungují zásobníky z Galila?
IMG_20200601_073110.jpg
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Matěj »

Když měl ZS Zástavy M21 v akci, tak jsem váhal, až kvůli tehdy hodně řešené směrnici, nekoupil. Asi to byla chyba. Bylo by možno se kbtonu trošku víc rozepsat? Přesnost, pevnost krytu závěru, atd. Tak dlouho jsek vybíral AK v 5,56 (ve snaze o něco lepšího než je Galil), až jsem doslova tehdy přebral a už nemám ani toho Galila. :)

Ad zásobníky - spíš než do Galila by bylo dobré zjistit, jestli pasují z Beryla, ty se původní vojenské v Polsku sehnat dají. Do Galila to není žádná sláva, když pominu novovýrobu od jediného výrobce.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

No ještě tam pár kusů je, tak máš šanci :-) A ohlášené jsou i Galily, i když to může asi trvat.
Teprve čekám na průkaz zbraně, tak s dalšími informacemi nemůžu sloužit.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Matěj »

Já od té doby trošku přehodnotil situaci, tak jestli bude něco nového v této ráži, tak to bude na bázi AR.
Galila už znova asi ne, omezené možnosti tunningu a trefit znova stoupání vývrtu, co potřebuju, bude asi taky o náhodě...
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Chorche »

já .223 nechci. Jednak sem línej přebíjet a ani na to nemam čas, mam koníčků víc... a jednak je člověk svázanej stoupáním vývrtu k jednomu patronu. A jednak se mi prostě 223 nějak intuitativně nelíbí. Celej život sem tíhnul k 7,62 a i to 5,45 beru jen jako doplněk. A ne jako plnohodnotnej patron.
Ohledně barnaulů, kdyby se daly rozumně koupit někde kolem mě, tak bych je vzal. Ale nikde nejsou a do Plzně nebo do ázie pro ně jezdit nebudu. Mam surplusy za bůra, tak holt počítam s tim, že spálim něco elektriky za konev horký vody a pár kapek balistolu. A tu práci s tim. Jen by mě zajmalo jak to řešej v armádách. Jestli zběsile čistěj mejdlovou vodou a nebo fasujou po každym střílení nový trubky... :lol:
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od skagerak »

No hlavne ze u 5,45nejsi svazanej k jednomu patronu .... ;)
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Chorche »

no, možná sem se blbě vyjádřil, měl sem napsat polopaticky že u 223 sem stoupáním svázanej s jednim patronem z milionu různejch druhů, kdešto u 5,54 můžu vzít jakejkoliv patron kde seženu, protože to bude vždycky pasovat, protože bude ten samej... :mrgreen: plus mínus autobus.
Odpovědět