AK-47/74 a jejich klony

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Fabulous »

hrd píše: 22.03.2021 7:43 Asi to byl jen problém konkrétního kusu (ale mě to odradilo, původně jsem do 550 chtěl jít jako do té "nej" vojenské pušky). Jinak určitě neříkám, že zásobníky nefungují, ale že nemusím ten celoplast (SIG, Beryl apod.).
Nemyslím si, že to byl problém konkrétního kusu. Pušky řady SG jsou prostě naladěné výhradně na vojenské střelivo a mnoho let zde nic jiného dostupného nebylo. My to řešili dvěma způsoby. Já se mocně zásobil náboji ve vojenské specifikaci (bez jádra samozřejmě), kolega provedl úpravu regulátoru tlaku (snížení množství plynu).

Pozdější zcivilněné SG již měly regulátor také upravený, aby korektně fungovaly s civilními náboji.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Počet vyrobených zbraní je celkem důležitej parametr, asi nikdo dnes nebude řešit trénink se ZK420 když jsou tak dva ks v muzeu. Ak rozvrátilo tradiční kolonialní systém už jen tím že kdejakej mentál to mohl nasypat kolonialnímu úředníkovi do zad. To co před sto lety stačilo i na Čínu dnes nestačí na Sierru Leone.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od FMJ »

Seržo, počet vyrobených zbraní je pro zařazení mezi "nej-" zbraně více než pochybný důvod, která nevypovídá o tom, jak ji který uživatel subjektivně hodnotí (má-li vůbec možnost s něčím porovnat). Zrovna v případě AK to znamená, že:
- armády bývalého východního bloku je mít tak nějak musely (pořad se podivuju nad tím, proč Čechům zůstal vz 58)
- ozbrojené síly v Africe to berou proto, že tam všichni na koncept útočné pušky neseženou nic levnějšího a učit se zacházet s něčím jiným je pracné a drahé
- arabský svět to měl zavedeno hlavně díky podpoře ze strany bývalé SSSR.

Neříkám, že je AK špatně - rozhodně je to jedna z nejpoužívanějších vojenských zbraní, ale tvrdit o ní, že je díky tomu nejlepší je fakt blbost. Obzvláště, když se jejím prodejem v minulosti spíš rozšiřovala sféra vlivu.
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 287
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

Uzivatelské Jméno píše: 22.03.2021 11:58 Počet vyrobených zbraní je celkem důležitej parametr, asi nikdo dnes nebude řešit trénink se ZK420 když jsou tak dva ks v muzeu. Ak rozvrátilo tradiční kolonialní systém už jen tím že kdejakej mentál to mohl nasypat kolonialnímu úředníkovi do zad. To co před sto lety stačilo i na Čínu dnes nestačí na Sierru Leone.
Důležitý možná, ale není jediný dostačující na tvrzení, že se díky tomu jedná o nejlepší zbraň... Důvody již napsal FMJ...
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Existence zbraně kterou vyzbrojuješ je u vojenských zbraní parametr vůbec nejdůležitější. Jinak se lehce může stát že výzbroj bunkrů co potřebuješ roku 1938 bude podle plánu hotová v roce 1956.
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 287
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

Uzivatelské Jméno píše: 22.03.2021 14:43 Existence zbraně kterou vyzbrojuješ je u vojenských zbraní parametr vůbec nejdůležitější. Jinak se lehce může stát že výzbroj bunkrů co potřebuješ roku 1938 bude podle plánu hotová v roce 1956.
Někdo zpochybňoval existenci AK???
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od JOBU »

Predchádzajúci príspevok sa nerecituje.... :head
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 287
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

Snažil jsem jakýkoli patos zkušeného recitátora potlačit, omlouvám se, pokud se nezdařilo... :D
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Asi jsem se špatně vyjádřil. Celou dobu poukazuju na to že nejde jako dobrou vojenskou zbraň hodnotit například takovou kterou za 40 let není schopno mírové Švýcarsko vyrobit ani pro vlastní mobilizační potřeby. TTD na nástěnce vypadaj fajn do doby než nafasuješ násadu od krumpáče nabarvenou na černo s tím že když nepříjde kontejner s čínskejma akáčkama tak ti do důchodu, případně vnukovi tu Sig551 určitě vyrobíme. (dle stránek výrobce jich bylo vyrobeno dokonce jen 450 tisíc - drtivá většina bude bez lišty).
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

Nemyslím, že 450 000 vyrobených ks SIG (550?) ho nějak zásadně vyřazuje z úvah do PA. S tím, jestli jich armáda Švýcarska má dost pro své odvedence, bych to nespojoval.
Když by, jak psal Fabulous, měl už poladěný gas-block pro různé střelivo, proč ne.
Lišta tam nebyla, ale dodatečně ji tam lze dát, lépe než třeba na AK.
Samozřejmě dostupnost náhradních dílů, kdyby bylo potřeba, by byl v PA asi problém, ale to, podle mě, platí pro cokoliv mimo AR, vz. 58, AK.
Nakonec, o SIG 550 se říká, že to je vlastně AK vyráběný ve Švýcarsku.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od mukl »

Tak jsem to nakonec vygůglil. Omlouvám se všem znalcům za zbytečnou informaci, ale já jsem až do včerejška trestuhodně! nevěděl :head . Že světoznámá a legndární "Fabrika galanterie jménem Kujbyševa", je a byla z Minsku (Bělorusko - dříve součást SSSR), kde mimo jiné vyráběla miliony řemenů na zbraně AK. Ve znaku mají tu ikonickou "jelení hlavu". Na výrobcích ze starších dekád emblém chybí. Zato je tam plné znění názvu té továrny. V Minsku jsem naštěstí také byl :F . Kdybych to byl tehdá bejval věděl, navštívil bych jejich místní podnikovou prodejnu, kde by se jistě :mrgreen: dala koupit celá sbírka vypečených "kalaších" řemenů všech barev :rock :P . Nebo aspoň odznáček? :oops:
jelen z minsku .jpg
jelen z minsku .jpg (20.19 KiB) Zobrazeno 2394 x
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Serža »

recenze 60r šuplíku (7,62) pro AK
https://youtu.be/W3_jjtUk8v0
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Kotatko
Příspěvky: 214
Registrován: 13.02.2021 20:38
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Kotatko »

Pro kosu se to nedela ?
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Tazi »

Naštěstí ne.
Kotatko
Příspěvky: 214
Registrován: 13.02.2021 20:38
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Kotatko »

Jak nastesti ?? Ma to naky problem ?
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Tazi »

problém s tím není (narozdíl od bubnů,který nevynikají spolehlivostí) ale vypadá to na té zbrani příšerně,je to nepraktický,...mě už honba za megazásobníky naštěstí před pár lety přešla.A myslím,že to nakonec přejde každého,vrátí se ke 30raný klasice,a tyto "monstra" bude prodávat:)
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

Pro mě je "go/no-go" jestli by se vešel do sumky pro 2 standardní zásobníky. Pokud jo, tak proč ne, manipulovat s tím půjde (narozdíl od bubnu). Aktuálně mám jen 40-tky do AR, bubnu a 40-tek do AKM jsem se zbavil. Když na to přijde, dají se svázat 2 standardní k sobě. Ale mít 60 v jednom by nebylo špatné.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Nemaj ocelový vývodky a já od AK požaduju dvacetiletou funkci. Se zásobníkama to bude horší a horší. To poslední co potřebuju je aby ještě zásobníky odcházely na stáří, UV záření a přemrznutí. AK termosety jsem zálohoval ocelákama, AR pmagy hliníkáčema a nad AUGem jsem zlomil hůl (při poslední možnosti koupim funglových 5zásobníků a bicí ústrojí).
U AK zásobníky opírám o předloktí a docela to kazí konvenční postoje který používám často od 50m vejš a nad 100m výhradně. Širší zásobník vadí víc jak delší, ale dvě svázaný čtyřicítky je už moc. Spíš bych uživil kvalitní 10r 5,45 zásobníky a třeba AKSU si vysloveně říká o 15-20r zásobník.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

Věřím tomu, že kvalitní plast 20 let vydrží. Za 20 let jsem viděl třeba prasklou vývodku Magpulu všehovšudy jen jednou. Určitě bych si nenakoupil všechny AK zásobníky jen plastové, ale mít jeden dva velkokapacitní, proč ne.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od mukl »

Syntetický materiál pouze sovětské armádní provenience, jinak armádní plech států VS nebo Jugoslávie. Komerční plasťáky jsou šméčko pro frikulíny. Natahovací "budíček", nesmí chybět. V praktických podmínkách českých střelnic je to sice úplný nesmysl, ale jinak je to naprosto úchvatná hračka sama o sobě :D .
1.JPG
2.JPG
3.JPG
Odpovědět