AK-47/74 a jejich klony

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 131
Registrován: 27.07.2015 4:54

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Walt »

Kratas Sa58 od CSA (aspon ten muj) je mlsny, barnauly slapou v pohode, sypane S&B se sekaly
Kryt pruzin od GE drzi nastrel i po opetovnem sejmuti a nasazeni, ovladani vypusteni zaveru a zachytu zasobniku ukazovackem prave ruky je pohodlne
Ale cena rozhodne nepotesi
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od čimango »

Hrd: Jo, podle fotky to vypadá, že záchyt má a kompenzátor také. Asi to bude lepší volba - pažbení hodím do žlutého kontíku a dám tám dřevo. Chtěl jsem si sice zkusit i tu rámovou pažbu, ale stejně asi nebude nic moc.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Jestli máš kolimátor s takovou paralaxou že ti dokáže eliminovat natočení osy kolimátoru samotnýho tak si opravdu s víkem nemusíš dělat starosti.
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Andy Glock »

Asi do toho teď hodím vidle, ale....... není kouzlo toho kraťase že je tak krátkej a skladnej?
Já bych na něj žádnou optiku, svítilnu, ... nedávala.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Ray »

Když pominu smrtící dostřel, tak je to velmi efektivní zabiják hlavně na krátkou až střední vzdálenost (25-100m), tam je kolimátor, dle mě, dost citelný upgrade, jelikož si půlku cíle nezakryješ mířidly. Na delší vzdálenost tyhle ruské ráže limituje hlavně přesnost krátkých kvérů, ale minimálně až po těch 100m je to pořád přesné dostatečně a taky se hodí mít něco, co tvrdě penetruje překážky i to za nimi.
Z hlediska PA má ta věčná mantra ohledně průraznosti 7,62x39 proti oné náchylnosti lehké 5,56x45 (a naopak větší přesnosti), dle mě, opodstatnění právě v tomhle rozsahu. Proto se po nějaké době budu zbavovat 9mm PCC a půjdu do SBR (nejlíp právě v 7.62). I s tlumičem to bude sice pořád pecka, ale už né taková jak jen s prasetem (subsonic neřeším).
Ono je totiž vlastně celkem jedno, že máš tlumič, když jsi donucen vystřelit v sebeobraně, takže pro mě tišší 9mm ztrácí smysl. Buďto tě někdo vidí první, nebo jsi debil, že se do toho v PA pustíš dobrovolně. Na hitmana si hrát nebudu a na nějaký jistý tichý kill, do kterého budu ochoten jít, bude rozhodně stačit tlumená pistole. Pořád mám v plánu v PA razit strategii ve smyslu "vyhni se střetu, nebo naber dostatečnou vzdálenost, pak se zdekuj a neriskuj zranění/případně si na něj někde počkej a vyber místo pokud tě začne pronásledovat". Přidal jsem k tomu ale ještě to, že dokud budu nucen nějakou dobu zůstat v "ohni", chci rozpoutat co největší peklo. Protože jak hovoří definice umlčovací palby: "umlčovací palba je účinná jen když si nepřítel myslí, že když opustí kryt, tak bude zasažen", tím lépe když dostává na prdel i samotný kryt.

Nemám v plánu na to dávat žádné obludy, spíše jen malý, max středně velký (asi spíš otevřený) red dot, který té kompaktnosti moc nemá šanci ublížit.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 131
Registrován: 27.07.2015 4:54

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Walt »

Walt píše: 06.08.2021 8:03 Kratas Sa58 od CSA (aspon ten muj) je mlsny, barnauly slapou v pohode, sypane S&B se sekaly
Kryt pruzin od GE drzi nastrel i po opetovnem sejmuti a nasazeni, ovladani vypusteni zaveru a zachytu zasobniku ukazovackem prave ruky je pohodlne
Ale cena rozhodne nepotesi
Neupresnil jsem razi, mam .223 Rem
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Přesnost těch kvérů stačí na 100% zásah hlavy na 200m a trupu na půl kiláku. Limitujícím faktorem je výkon náboje. No a pak ještě střelec co si šroubuje optiku do víka pouzdra závěru :lol:
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

Nevím o tom, že by nějaký kolimátor měl paralaxu (tu jsem viděl pouze u puškohledů). Tím asi lze diskuzi na téma pohybu krytu závěru s kolimátorem uzavřít.

Zastavil bych se u toho hluku, resp. u krátkých pušek. Nemám vlastní bojovou zkušenost, ale co jsem četl a slyšel od jiných, realita často bývá taková, že to začne létat a neví se, odkud. Těžko v reálu počítat s tím, že cíl bude zřejmý, nekrytý a kontrastní, spíše se dá čekat, že se bude krýt a maskovat. Identifikace, kde alespoň přibližně je nepřítel, je tedy první, co je potřeba udělat. K tomu lze použít jednak záblesk výstřelu, jednak hluk střelby (nebo např. i bordel zvířený od úsťové brzdy). Záblesk je samozřejmě demaskující hlavně za šera a v noci, ale často se dá pozovat i ve dne (třeba střelba z tmavšího místa, z budovy apod.). Pokud se bavíme o tlumičích hluku, jejich cílem v tomto případě tedy není tichý výstřel ze zálohy, ale ztížit určení směru, odkud střelba jde. Sonický třesk určení směru nepomůže, takže ani nevadí použití standardního (ne subsonického) střeliva. Jako druhý efekt tlumiče hluku je dokonalé skrytí záblesku výstřelu. Pokud nemám tlumič hluku (má své nevýhody), tak z tohoto pohledu je lepší delší hlaveň a kvalitní tlumič plamene. Za mě tedy, pokud má někdo krátkou pušku bez tlumiče anebo úsťovou brzdu/kompenzátor na pušce, deklaruje postoj "je mi jedno, že víte, kde jsem a klidně na mě zaměřte palbu".

Druhá věc, pokud mi výše uvedené nevadí (mě by vadilo, ale každý může mít na to jiný pohled), pak by mě zajímalo, jestli počítáte s tím, že v PA, resp. po celou bodu, kdy může dojít k boji, budete mít neustále nasazená sluchátka jako na střelnici? Nebo počítáte s tím, že bude dost času si je odněkud vyndat a nasadit než budete potřebovat vystřelit? Mě se tohle těžko představuje, aktivní, s gelem, ty vydržím mít na sobě i hodiny v kuse a nejsem přitom hluchý, že neslyším nic okolo. Ale není to vybavení, u kterého bych se v PA spoléhal, že bude k dispozici (baterie, elektronika...). No i kdyby, stejně myslím, že bych je nasazená celý den pro případ "kdyby něco" asi neměl. Proto tedy doporučuji si vyzkoušet, jak to vypadá, když se z pušky střílí bez sluchátek. Já to zkoušel v otevřeném prostoru (vz. 58, AKM, M4, FAL) a žádná hitparáda. V uzavřeném prostoru jsem si úplně bez netroufnul, měl jsem alespoň špunty (AKM, M4, Bren) a pro mě to je tedy k posrání (a to ani u jedné nebyl kompenzátor). Zažil jsem člověka, co v uzavřeném prostoru kalil z G3 a byl údajně v pohodě, ale u mě tohle nefunguje. V návalu adrenalinu bych to možná ustál, ale co potom? V 18-ti na vojně to je asi něco jiného než v pozdějším věku anebo dokonce ještě v PA. Nemít vadu sluchu považuji za velkou výhodu v jakékoliv době.

PS: shrnuto - majitelé AKSU, nakupte si tlumiče. I to nejhorší (z pohledu hluku), co jsem asi doposud zkoušel (krátký Bren v 5.56), je s tlumičem i v uzavřeném prostoru bez sluchátek a s nadzvukovým střelivem snesitelný. Na pravidelný trenink bych to neriskoval, ale varianta budu s tím střílet, až mi půjde o život, je za mě úplně OK.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od PaF »

Nezkoušej to, Jaromíre,... Rozhodně to bude mít vliv na funkci ;)
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od xgordon »

hrd píše: 07.08.2021 12:26 ... Nemám vlastní bojovou zkušenost, ale co jsem četl a slyšel od jiných, realita často bývá taková, že to začne létat a neví se, odkud. ...
Na YT su videa z Afganistanu, z kamery namontovanej na prible vojaka. Skusim nejak dohladat to video z historie na PC. Na otvorenom priestranstve, nemali potuchy odkial strelba prichadza. V zastavbe to ale nie je o nic lepsie. A ked to lietalo okolo nich, bolo pocut len svistanie.

Moja skusenost k strelbe v uzavretom priestore bez sluchadiel. Par rokov dozadu som skusil v suterene vystrelit 9mm P.A.K z plynovky, bez sluchadiel. Bolo tam plno veci, skrine, linka, na zemi dlazba. Vystrel ma ohlusil, ze mi zvonilo v usiach, na par sekund dezorientacia. Iba obraz bez zvuku. Naslednu pol hodinu som mal sluch tak citlivy, ze hlasna rec alebo TV mi bola neprijemna. A to bola smiesna nabojka, ktora je slabsia nez napr. luger. O puskovom strelive ani nehovorim. Takze iluzia o prestrelke v dome je naozaj len iluzia.

Odtvedy si sluchadla beriem uz aj ku flexe ci kotucovej pile. Strelnica jak by smad. A to rezem len sviatocne. Sused co sa s tym pracuje kazdy den, je hluchy ako poleno.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Tazi »

Adrenalin dělá divy,...vícerá osobní zkušenost. Takže střelba v místnosti z 9mm luger není nic hrozného, a já osobně jsem to ani moc nevnímal. Že to není zdravé na uši je druhá věc, ale jsou o dost horší ráže.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

Pro AKSUfily, co si nepotřebují nic kompenzovat dlouhou hlavní, se objevila potenciálně zajímavá nabídka na FB.
Zelený sport by měl mít MicroGalily, dokonce snad s 1:7. Nic podrobnějšího k tomu ale nevím, jen tohle.
Přílohy
232495048_380147037047381_2074445790257493513_n.jpg
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od NoobsRush »

no jestli kvalita těch micro galilu bude stejná jako klasickejch popř SAR co měli, tak to je lepší nechat passé. Z těch stovek silně opotřebenejch flint jich bylo jen pár skutečně vhodných k nákupu.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od M M »

Neviem z ktorej varky si mal Galil ty ale moj SAR + dalsich niekolko (SAR, AR) v okoli boli / su vyborne - ale to su veci kupovane tak pred 4-5 rokmi. Aj cierne lakovane / otlcene, aj tie repasovane z dalsej varky so sedym fosfatom. Ale na FB ZS bolo tusim cca rok dozadu spominane ze od dalsej varky ustupili pretoze to fakt k tomu nebolo.

Akurat zvazujem cestu do Prahy kde by mali aktualne mat SARka od Proammo. Som zvedavy ako budu vyzerat.
Pokial prekusnes vahu, tak jedine co tomu chyba je moznost rozumne nasadit optiku (koli tomu som svoj predal a kupil AR). Ale ako sa stava tak ma to mrzi a za tych 13k co za to chcu ... pokial to bude v rozumnom stave a nebude to mat odbruseny drziak na bodak, asi sa neovladnem :D .
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Ray »

Hmmm košer AKSU :lol: To by šlo. Pomalu jsem ze zoufalství začal pokukovat po dražším kompaktním řešení AR15 v 10,5" + MVB ARC-X pažba, ale asi ještě chvilku počkám a uvidím. Hlavně se musím jednoho kvéru zbavit :(
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od NoobsRush »

M M píše: 12.08.2021 22:12 ...
Já jsem ho nakonec nekoupil. Chtěl jsem SARko hned z několika důvodů a vzdal jsem to. U třicátýho kusu se mě dokonce zeptali co se mi nelíbí "za tu cenu" a že kdyžtak mají tunu náhradních dílů včetně hlavní, tak jsem slušně odpověděl že všechno a odjel jsem. Ono to většinou funguje právě tak, že oni dotáhnou kontejnery vyřazených/prodaných pušek, který si proberou prvně lidi a krámy co mají licence a zbytek rozprodávaj za pár šupů. Na galily od ProAmmo taky čekám, ale pochybuju že to dají do oběhu za stejnou cenu co Zeleny Sport.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od M M »

V obehu uz su - od 10.8 ich ma v Prahe minimalne BVS za 12800,- (svoj som kupoval pred X rokmi za 11.000 takze cena OK). Bohuzial minimalne este par tyzdnov sa tam nedostanem, takze keby niekto miestny mal moznost na to kuknut a hodit spravu ako vyzeraju, nebolo by zle :). A uvidime aku cenu hodi na tie avizovane ZS.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Matěj »

Já měl Galil SAR z první várky od ZS a mimo odřenou povrchovku na botce pažby, stav super, dokonce stoupání vývrtu 1:7. Ale, prostě těžké, tunning nulový atd., tak šla z domu.
Nicméně mi toto přijde pořád oproti AKSU těžší , delší (údaje z Googlu). Navíc se vsadím, že možnost tunning opět tristní, jako u všech pušek Galil.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

Já bych si tam dal duralové předpažbí s malým kolimátorem a nějaký menší tlumič a mám vytuněno.
Nebo možná i jen ten tlumič a nechat to bez kolimátoru. Beru to jako PDW, ne univerzální pušku.
Jinak pažba vypadá, že by šla zkrátit. Tak lehké jako AKSU asi nebude nikdy nic (ani Onyx nebo Beryl),
ale zase to je v 5.56.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Ray »

Co to AKM SEMI POLICE 7,62x39 od ZS? S optikou se člověk vleze do dvacky. Má to v té ráži smysl jako nějaká mid range sniperka, nebo je to blbost? Přinejhorším to jde dotunit sklopkou a předpažbím do formy ÚP. Bude na to existovat i nějaká klasická boční weaver montáž, nebo je to jen čistě na ty "PSO" optiky?
IMG_20210813_184704.jpg
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Odpovědět