Tuning nábojů

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Tuning nábojů

Příspěvek od Bill Masen »

Původně jsem chtěl založit téma s názvem " Stříbrné kulky, přiznejte se kdo je máte" s dovětkem, že jsem myslel samozřejmě střely a ne kulky. :chuckle
Jako majitele Lupary, mě zajímá především tuning brokových nábojů. Už je tady odkaz na speciální brokové náboje na lov dronů a na TyTrubce spousta dalších. Mě zaujal především tento návod https://www.youtube.com/watch?v=7kYMt7y3K2o na konverzi obyčejnýho sporťáku na slug. Zkoušel jste to někdo? Zkusil bych to, ale především bych chtěl dělat nějaké slabší buckshoty, nebo váleček rozdělený na čtyři části, jako měli amíci ve vietnamu do těch děr v džungli. Taky jsem někde viděl brokovej náboj naplněnej kulatýma neodymovýma magnetama.
A co dalšího by se tam dalo nacpat? Stříbro na vlkodlaky? Kolík na upíry? Sůl na slimáky? Ampule s prasečí krví na muslimáky?
A samozřejmě mě pořád zajímají Vaše stříbrné kulky. :wasntme
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od jerry.mysak »

jako mladík jsem si dělal náboje se sekaným olovem. Odlil jsem si tyčku olova cca 10 mm v průměru a naštípal štípačkama na polštářky. Když to do něčeho narazilo, tak díky tvaru to rejdilo v cíli na všechny strany. Zkusil jsem to na praseti pověšeným na šrákách při zabíjačce . Hezkej masakr. Pak mě ale táta zfackoval, takže už jsem to víckrát nezkoušel.

Další byl olověnej špalek místo breneku. Měl 70 g a flinta kopala jak prase. Průbojnost nic moc, ale špalek na štípání dříví udělal kotrmelec.

Jinak na upíry je škoada stříbrný broky. Jen bych postříbříl olověný:-)
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od jerry.mysak »

jo a kámoš si dělá do brokovnice diabolky. Pro ráže 20, 16 a 12. Lítá mu to docela přesně.
Přílohy
IMG_20161122_113759.jpg
IMG_20161122_113817.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od Bill Masen »

A jakou to má hmotnost?
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od Dancek »

Jestli to jsou tyto, tak 20 ga má necelých 23 g a 12 ga asi 34 g.
Přílohy
Diabolky Lyman.jpg
Diabolky Lyman.jpg (71.56 KiB) Zobrazeno 12820 x
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od Wagoneer »

Bill - dle toho videa ( a dalších podobných ) na trubce jsem to zkoušel. Jednoduché a levné, funguje to. Přesnost dostačující. Oproti loveckému breneku trochu horší. Cena to vyvažuje. Střely se často objevují na bazar-huntingu, cca 3,-.
Levné brokové náboje na předělávku musí mít stejnou nebo trochu vyšší hmotnost brokové náplně než váha slugu!
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od Bill Masen »

Upřesni prosím tu poslední větu. Jako že nová náplň musí mít stejnou, nebo vyšší hmotnost, než původní?
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od Wagoneer »

Bill - jde o to, že v levných brokových nabojích jsou malé broky. Celá náplň váží třeba 24g. Aby měly v cíli nějakou účinnost, používá se "rychlý" prach, lehkě střely mají zpravidla vyšší rychlost. Pokud místo nich dáš težší slug ( obvykle 28-32g), vývin tlaků je rychlejší, než se těžká střela rozpohybuje a mohlo by dojít k překročení tlaku v komoře.
Je to víceměně laicky řečeno, ale dobré rady lze najít v odpovídajícím vláknu na střeleckém webu.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od Stenny »

Bill: Obráceně. Když předěláváš třeba Trapy s 28g broků, tak ten vložený slug by měl mít 28g nebo o něco málo méně. Znám člověka, který cpe odlévané slugy 24g do nábojů s původně 28g broků, aby získal vyšší rychlost.

Jinak takovou klasikou jsou brokové náboje nabité drobnými mincemi, viděl jsem kdysi zásah podobné předělávky (nějaké snad měděné mince, tuším že francouzské drobné) do telefonního seznamu a vypadalo to o dost destruktivněji než buckshot. Ale krytí je fakt špatné, na deset metrů už ne všechny byly v siluetě na EPP, jestli si pamatuju popis toho výrobce.
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od Dancek »

Stejná nebo poněkud nižší váha slugu než měla původní broková náplň se doporučuje z bezpečnostních důvodů. Na US fórech občas píší, že je to navážka, od které se může přebíječ v začátcích odpíchnout a podle potřeby pak množství prachu prachu zvýšit.
Ve skutečnosti když plyny tlačí na zátku nebo dno košíku, broky se pohybují nejen dopředu, ale i do stran, čímž způsobují větší tření v hlavni a zvyšují tím tlak. Slug se tlakem plynů přes zátku nebo košík nijak nerozšiřuje, proto pod ním při stejné váze jakou mají broky a všech ostatních podmínkách stejných, vzniká menší tlak.
Stejný způsob jako na videu jsem zkoušel také, ale jednak se mi 7/8 oz slug litý do kleští od LEE pohyboval v košíku a z mojí velmi krátké hlavně a asi i vlivem málo pevného uzavření patrony, to fungovalo hanebně. Daleko lepší byla komplet přebitá patrona, uzavřená do hvězdy.
Přílohy
Tlak broků.jpg
Tlak broků.jpg (72.89 KiB) Zobrazeno 12674 x
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od Bill Masen »

Moje potřeba je především snížit zpětný ráz a i výkon náboje. Nechci s tím střílet na 50 m, stačí mi na patnáct. Buckshot má devět broků o průměru 8,4 mm a 36 gramů. Pokud vykuchám skeet a dám tam těch broků jenom šest, tak jsem na původní hmotnosti skeetu. A zalil bych je třeba voskem, aby tam drželi. Dostanu takto buckshot, kterej bude kopat jako sporťák?
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od JenDAG »

pokud je zalijes voskem, tak dostanes slug
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od Wagoneer »

Jendag - přesně tak.
Bill - pokud chceš takto udělat levný buckshot, nejlepší je opatrně rozebrat hvězdu/uzávěr náboje, vysypat bročky a dát
tam velké broky stejné váhy, aby necestovaly použít ucpávku ( vyseknutou třeba z plsti nebo koberce ) a hvězdu znovu uzavřít. Je to trochu jeb...ka, ale dá se.
Obecně s tím voskem pozor. Klasický svíčkový vosk taje pŕi nízké teplotě a po delším střílení je komora horká. Pokud v ní je takto dělaný buckshot déle, vosk povolí, broky se sesypou k jedná straně a lítá to všelijak. Navíc si zas...š hlaveň. Když už, tak vosk z pastelek.
mahatma
Příspěvky: 11
Registrován: 19.09.2015 13:16

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od mahatma »

na slug z brokov jedine včelí vosk, teplota topenia cca 60°C
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od Stenny »

Bill: Nevím, jestli někde seženeš zakružovačku na brokové náboje, ale pokud jo, tak by bylo možné ty buckshoty prostě zkracovat na příslušný počet broků. Krom slabšího zpětného rázu bys jich tak do trubicového zásobníku dostal víc.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od Bill Masen »

JenDAG píše:pokud je zalijes voskem, tak dostanes slug
Hmm, máš recht. To je blbost.
Stenny, žádná zakružovačka nebude, líbí se mi na tom videu především ta jednoduchost. Zkracování do trubky asi má smysl, do Lupary ale ne.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od Stenny »

V tom případě by\ch to udělal tak, jak radil někdo přede mnou - rozebrat crimp buckshotu, vysypat broky, vložit vhodně silnou filcovou ucpávku, vrátit potřebný počet broků a crimp zavřít v ruce. Jednoduché (relativně), levné.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od Bill Masen »

Co je crimp?
Takhle by to šlo, jenom nevím, jak bude v tom náboji vypadat košíček. Asi by to bylo dobrý pro další zjemnění zpětnýho rázu. Otázka na někoho se zkušenostmi, jakou nejmenší hmotnost střely do toho 24g skeetu můžu dát a na co si dát pozor.
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od Wagoneer »

Bille - crimp je to uzavření brokověho náboje.
Jinak s tím lehkým nábojem to zas tak jednoduše nefunguje. Každý náboj je optimálně spočítán s ohledem na výkon zápalky, prostor pro prach, prach samotný, hmotnost náboje a také kvalitu uzavření náboje. Dohromady to dá správný vývin tlaku prachové náplně a optimální výstřel. Když dáš lehkou střelu, sice vyletí ( to vyletí i kousek hadru ), ale s tím i hodně nespáleného prachu a náboj poletí jen kousek bez účinku. Asi by si to chtělo něco přečíst, laborování nedopadá dobře..:-)
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Tuning nábojů

Příspěvek od viktor »

no nez zacnete blbnout viz vyse uvedene tak par poznamek
a ) zajimava data najdete v manualum pro strelne prachy lovex ( je to az uplne vzadu ) ke stazeni napr na strankach strobl.cz
b ) spravne uzavreni brokoveho naboje je fakt hodne dulezite. Nejde ani tak o nejaky dej vystrelu ( na to ma sila zavreni brokoveho naboje prakticvky nulovy vliv ) ale o jeho delaboraci v druhe hlavni ci zasobniku, pri vystrelu jineho naboje. Jednoduse receno delaborace zpetnym razem. Vysypanej naboj do zasobnku pumpy muze byt zajimavy problem, nekdy hodne zajimavy.
c ) stroje na prebijeni brokovych naboju jsou a jednoducha zakruzovacka by se asi i nekde na bazaru nasla..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Odpovědět