Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Strelec45 »

Snad jedině... Plastový nebo keramický nůž, pokud by jsi byl fajnsmekr. :chuckle

A individuální povolení by nebylo možné?
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od malajizva »

Kregane, můžeš změnit práci. :yes
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
čimango
Příspěvky: 392
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od čimango »

Tak to budu f p☆deli a asi to bude poslední kapka. I když minimálně na některých ministerstvech přes rám chodí jen návštěvníci, zaměstnanci ne.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Bill Masen »

čimango píše:...KelTec v 7,65...
Takže Kel.Tec P32? Co byly tvoje důvody ke koupi a proč tý ráži věříš? Myslím tvoje osobní důvody.
kregan píše:...Nově budu mít kancl za rámama bez možnosti uložení, tak řešim co s tim...
Co domluva se zaměstnavatelem, šéfem ochranky? Kuli zaměstnancům tam ten rám asi nebude, ne?
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Matěj »

Bill Masen píše:
Matěj píše:...nosil jsem dřív i 9x17, níž bych asi nešel...
Matěji rozveď to trochu. Klidně i pocity proč níž už ne. Od tý ráže se všechno odvíjí, velikost a hmotnost zbraně, chování při střelbě a tedy i opakovatelnost zásahu, schopnost zastavit útočníka...
Čistě osobní preference, rozdíl ve výkonu není sice zásadní, ale je. Kromě toho rozměry nábojů 9x17 a 7,65x17 jsou podobné (některé zbraně používají i stejné zásobníky), vše co je v 7,65 seženes většinovou i v 9x17 (bavime. se o moderních zbraních). Není tedy, podle mě, důvod ochuzovat se při nákupu zbraně na obranu o tu trochu výkonu, když už můžu mít stejnou zbraň v obou rážích. Cenový rozdíl obou nábojů prakticky zanedbatelný.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Maric »

Strelec45 píše:Snad jedině... Plastový nebo keramický nůž,
Sice už budu trochu OT, ale řada plasťáků Cold Steel FGX (Nightshade) nevypadá jako sebeobranné prostředky úplně marně. Otázka je, zda neobsahuje "něco" na co reagují detektory kovu, protože teroristi....

https://youtu.be/-XoEgqLJMQw
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Bill Masen »

Matěj píše:...Není tedy, podle mě, důvod ochuzovat se při nákupu zbraně na obranu o tu trochu výkonu, když už můžu mít stejnou zbraň v obou rážích...
Ono jak tady psal čimango, tak ta Kel-Tec P32 má 186 gramů a sedm nábojů, P-3AT v Browningu 240 gramů a šest nábojů. To je rozdíl 20 % hmotnosti a jeden náboj. Tak jestli to nestojí za tu trochu výkonu.
A budu rád, když mi budeš oponovat. :hi
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Nuwara »

Strelec45 píše:Snad jedině... Plastový nebo keramický nůž, pokud by jsi byl fajnsmekr.
Jak se brání nožem? Nějaké případy, kdy někdo útok na něj vedený přerušil či zastavil nožem? Kde a kdo vyučuje nějaké techniky obrany nožem?
Kde kdo vyučuje obranu proti noži, ale to je něco sakra jiného... Někdo vyučuje útok nožem nebo boj nože proti noži, ale to je něco sakra jiného...
Za mě - nůž není obranná zbraň.

A abych nebyl OT - nosím 9L. Jedním z důvodů, který tu zatím nezazněl je i to, že se zbraní kterou nosím mám nejvíce natrénováno a stále trénuji.
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Haluziak »

Nuwara: Obrana nožem je to stejný jako boj nožem, prostě způsobit protistraně dostatek bolesti, nebo ztráty krevního tlaku, že svého jednání zanechá.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Bill Masen »

Nuwara má pravdu. Nůž je řezničina.Útok nezastavíš a ten člověk skape za hodinu.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Maric »

Nuwara, Bill: Jako u všech sebeobranných prostředků platí, že je lepší mít a nepotřebovat, než nemít a potřebovat. Pokud nemůžu mít u sebe z nějakého důvodu pistoli, tak je dobré mít nějakou bodnou(řeznou) zbraň. Bodnout někoho do ruky, nohy či boku nevyžaduje žádný speciální výcvik. S teleskopem či kubotanem už výcvik docela potřeba je. A nebo pepřák, u kterého je riziko, že nebude účinkovat, zasáhnu sám sebe. No a nejhorší varianta je bránit se holýma rukama.

Osobně příležitostně (podle toho kam jdu) nosím pistoli velikosti compact 9L nabitou deseti. S náboji a kydexem váží přesně kilo a to považuju na 7/24 nošení docela dost, a navíc není pod letním oblečením úplně neviditelná (9 hodina, levá ruka, když chci víc ukrýt, posunuju na 11). Tak zvažuju něco menšího v 9L, možná G43. Je to sice takový vzteklý prcek, ale pár zásobníků pro tréning se s ním přežít dá.
čimango
Příspěvky: 392
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od čimango »

To Bill:

Proč KelTec P32 v 7,65 Browning – dostatečně malá zbraň pro skutečně skryté nošení, P3AT je cca stejně veliký, ale upřednostnil jsem P32 protože jsem nechtěl další ráži do trezoru a v 7,65 toho mám více, navíc ji přebíjím. P3AT jsem v ruce neměl, nevím tedy, jak velký by byl subjektivně váhový rozdíl. Z rozpadlického hlediska je ráže 7,65 Browning v našich končinách stále hodně rozšířená. V armádních skladech už jí moc nebude, ale za trámy a pod matracemi bývalých příslušníků SNB bude ještě lecos a v civilním sektoru také.

Proč ráži věřím? – Nevěřím. Ale nevěřím prakticky žádné – zvlášť pistolové. Mám praktickou zkušenost s děláním mrtvol z jedlých zvířat (myslivost) a mnohokrát jsem viděl jak „neúčinné“ z hlediska rychlého zastavení relativně malého živého tvora mohou být i výkonné puškové ráže se střelou s řízenou deformací.

Samozřejmě platí postulát, že čím větší a rychlejší střela, tím větší šance. Za nejdůležitější efekt zásahu považuji trvalou dutinu nikoliv dočasnou (hydrodynamický efekt), jehož vliv pokládám u pistolových ráží za zanedbatelný. Mým favoritem je .45 se střelou SWC, ale přesto nosím „mousegun“ v 7,65, protože větší zbraň bych prostě častěji nechal doma. Je to však zbraň, která se vytahuje opravdu až když se musí střílet, protože hrozba s ní nebude účinná.
Celoplášť 7,65 má v gelu dostatečnou penetraci, k prostřelení útočníka. Zbytek bude záležet na umístění zásahu. Je celkem jedno, čím útočníkovi prostřelíš plíci – i když to bude .308 Winchester, tak po jednom zásahu může, dle aktuálního tělesného stavu a motivace, plně fungovat ještě dlouhé desítky vteřin.

Jinak KelTec je v Evropě nyní nesehnatelný, neb firma přestala vyvážet mimo USA.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Bill Masen »

A jak se to to ovládá? Třeba dvě rychlí rány jednou, slabou rukou na 5 metrů. Jak daleko jsou od sebe zásahy?
čimango
Příspěvky: 392
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od čimango »

Se zapíchnutím to jde, od pasu je to už slabší. Při střelbě je vzhledem k nízké hmotnosti a krátkému úchopu docela vzteklý. Řekl bych tak stejně jako Kevin v Browningu, má i stejně dlooooouhou spoušť. Třeba Glock 42 je mnohem klidnějši (a v mých rukách i přesnější). Vzdálenost zásahů ti neřeknu, ale můžeš vyzkoušet. Když tak sz.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Haluziak »

Maric píše:S teleskopem či kubotanem už výcvik docela potřeba je.
Výcvik, výcvik furt samý výcvik. I pračlověk věděl, že tím klackem (teleskop) má toho druhého majznout po kebuli aby ho vypnul po hnátě aby dal pokoj a po haksně aby ho nedoběhl.

Sám teleskop tahám a výcvik žádný nemám (nějaké LARPy a semestr Kendó nepočítaje). Je to pro mě prostě jen skladný klacek, žádné páky nepotřebuju, můj primární cíl jsou drobné kůstky rukou krátkým rychlím švihnutím. V případě že by se mi povedl blok nějakého pomalého háku protistrany se pak cílem stává klíční kost.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od JOBU »

Pre teleskop je vhodná aj píšťala na nohe... adept bude vyradený,zostane aj funkčný-len nepojazdný..
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Maric »

Instantní klacek od ESP mám taky a stabilně vozím v autě. Někoho majznout zvládnu taky, to je jasné. Ale málokdy konflikt probíhá tak, že se dá dostatečně rozpřáhnout a udeřit vybraný cíl. Teleskop je multifunkční a dá se použít i jako páčidlo na končetiny, proto ten výcvik, aspoň jedno-, nebo dvoudenní.

Nicméně když přijde na sebeobranu tělo na tělo, tak má i pistole velké riziko selhání. (odtlačení závěru o tělo protivníka - zbraň nevystřelí, nechtěné (či od protivníka úmyslné) potažení za závěr-vzpříčení náboje v komoře, nechtěné vypuštění zásobníku...), z tohoto pohledu se mi jako nejspolehlivější jeví hammerless revolver.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Matěj »

Bill Masen píše:
Matěj píše:...Není tedy, podle mě, důvod ochuzovat se při nákupu zbraně na obranu o tu trochu výkonu, když už můžu mít stejnou zbraň v obou rážích...
Ono jak tady psal čimango, tak ta Kel-Tec P32 má 186 gramů a sedm nábojů, P-3AT v Browningu 240 gramů a šest nábojů. To je rozdíl 20 % hmotnosti a jeden náboj. Tak jestli to nestojí za tu trochu výkonu.
A budu rád, když mi budeš oponovat. :hi
S Kel-Tec nemám popravdě žádnou zkušenost, snad jsem ho neměl ani v ruce nebo si to nepamatuju (já u této ráže mám spíš zkušenost s celokovem - PPK/S, P232 - oboje jsem reálně vlastnil, tedy i nosil... tam ten váhový rozdíl už takový u jednotlivých rážích nebude, cokoliv dalšího jsem jen zkoušel, nevlastnil, takže ani nenosil). Na druhou stranu 60 g je podle mě docela zanedbatelný rozdíl, 200 už bych asi bral v úvahu. Každopádně u takto malé pistolky se dá teoreticky uvažovat o botce zásobníku +1 nb, pokud se vyrábí. Třeba by to stálo za úvahu, těch pár mm se už i při skrytém nošení v obleku ztratí (ono při nošení mi dělá největší problém paradoxně šířka zbraně, než její délka, ale full size 1911 u svého typu postavy k obleku taky neschovám, párkrát jsem zkoušel nosit svého Kimbera, ale z uvedeného důvodu jsem to pro "mírové časy" vzdal)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Bill Masen »

Přidávat na pistoli po který chci, aby byla malinká prodlouženej zásobník je divný. Koupím si malou pistoli a pak jí zvetšuju? S tou hmotností, 60 gramů není moc, 20 % už je znatelnej rozdíl. Proto jsem to psal v procentech a to už rozdíl je. Věř, že když budeš nosit pistoli, co má 180 gramů a pak si vezmeš pistoli co má 240 gramů, tak ten rozdíl poznáš. Ale někomu co nosí půlkilovou to nevysvětlíš. Nebude mít srovnání.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od K4cer »

PM (9M) - už sem to psal několikrát, takže jen heslovitě: přesnej, přítulnej, a velmi spolehlivej pistolet v dostatečný ráži.
Jediný negativum co mě napadá je teoreticky malá kapacita (8, příp. +1), ale zatím není tak zle aby to mělo praktický význam. Pokud bude tak zle, tak budu nosit plnotučnou pistoli nebo kosu se sklopkou.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Odpovědět