Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od devlop »

to Stenny: někde jsem četl, že u AK doporučují jako kontrolu stavu zbraně při přerušení střelby střelcem vysunutí zásobníku a kontrola zda je nebo není náboj (opticky nebo hmatem), pokud je tak je jistota (téměř), že v komoře je náboj a závěr se samozřejmě pokládá jak jinak, za natažený :-) Nějaké hejbání se závěrem a prstování, jestli v dírce je nebo není náboj, nedělat. Pokud zásobník prázdný, šup nový , natáhnout (jasně, může tehdy vyletět ten poslední náboj co byl v komoře ale srát na něj) a jede se dál.

to Matěj: já měl na mysli ty ocelové bulhary se záchytem závěru, ty jsou naopak velmi betelní, vývodky jsou mohutnější než u jiných ocelových zásobníků (možná kvůli tomu záchytu), ale to už jsem OT
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Václaf »

Ty plastový průhledný 40-ti ranný mám tři do Zastavy a jsou naládované nonstop. V neděli je vystřílím po návratu ze střelnice napáskuju a zase tejden ležej,ještě nic neprasklo. Mám je asi čtyři měsíce. Tím nechci říct,že se to nestane,ale blbě na ně koukám furt a nic :rofl
Čechy čechům !!!!!
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Matěj »

40 ranné neznám, měl jsem 30ky, na rozdíl od netransparentních neměly plechové vyvodky, což bylo problém. Měl jsem je v 5.45
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Václaf »

Tyhle jsou v ráži 7,62x39 mají plastové vývodky http://www.zelenysport.cz/zasobniky/ak4 ... k-pm-pruhl a pak mám ještě plastové 10-ti ranné a ty mají vyvodky zesílené plechem http://www.zelenysport.cz/zasobniky/ak4 ... y-zasobnik
Čechy čechům !!!!!
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Matěj »

Stejný výrobce, co jsem měl já, i provedení stejné.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Ibex »

rozpadlíci, měl bych technický dotaz - chtěl bych si pořídit opakovačku v ráži 7,62x39 (neřešte proč, prostě chci..) A včíl ta otázka, kterou čekáte - už jsem toho naštudoval hodně a názory na použití vojenského střeliva v pušce bez tvrdochromu se výrazně liší.
Je mi jasné, že rtuťové zápalky tomu nepřidají, ale to si myslím vyřeším pečlivostí při čištění, ale co opotřebení hlavně? Někdo říká to, druhý ono. Nyní mám možnost za hodně dobře koupit CZ527 carabine a musím se rozhodnout rychle...
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od štaflík »

I dnes najdeš carské Mosiny, co střílí velmi pěkně. Když se o to postaráš, pušku to nesežere. otázka je, jaký smysl má (kromě nějaké PA situace) cpát surplusové střelivo do kliky. Ale to už si musíš zodpovědět sám.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Ibex »

Mam sve - mozna nepochopitelne duvody, ktere vsak s PA dobou souvisi. Napr az nam jednou zabavi kosy (a ta doba jednoho dne prijde) budu mit hromadu streliva k nicemu. Tak je budu moci ladovat do kliky. Ale to jen jeden z duvodu. Dalsi jsou pro ostatni irelevantni. Jak jsem rikal, jde mi o technickou stranku, zda vojenske strelivo 7.62x39 opakovacku zhuntuje po 500 ranach, 5000 ranach a nebo ji to pri dobre peci bude fuk....
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od opavak »

Pokud se budeš o pušku dobře starat - poctivě a správně čistit, tak nevidím důvod proč by měla hlaveň (puška) nějak zásadně trpět.
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Trace »

A co SKS? Ten tvrdochrom má. Nebo klikovka je prostě z hlediska zákazu lepší kauf?
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Nuwara »

čoveče Ibexi neopisuj, jo :-)
Jinak já tu svou novou hračku ještě nebyl pořádně vyzkoušet - 100 m. střelnice je zatím pořád zavřená. Asi tam pak zajdeme spolu :-)
Jinak mě k pořízení opakovačky s tvrdochromem nevedl ověřený důvod, ale spíš jsem to tak chtěl preventivně, kdyby opravdu to CIP střelivo mohlo škodit...
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Ibex »

Samonabinecku mam kosu. Kliku uhajim na myslivost..
Neboj Nuwaro, uz mi svrbi ruce Ti ji prubnout :-D
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Lumberjack »

Proč by měl být problém s laufem bez tvrdochromu? Já mám kosu s dlouhým laufem LotharWalther bez chromu, vystřílel jsem cca 2000 Číňanů, Rusáků, Maďarů (co nejlevnějšího seženu) a problém nevidím. Lauf jak zrcadlo, jenom poctivě čistím a mažu.
Do Tokareva taky nekupuju SB, protože bych se nedoplatil a lauf drží. Chce to čistit, ale to jsem dělal i když jsem měl klasickou kosu s tvrdochromem.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Ibex »

a to je přesně na co jsem se ptal :yes
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
Pahrb
Příspěvky: 690
Registrován: 29.06.2015 18:35
Pohlaví: muž

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Pahrb »

Tvrdochrom do opakovacky vzhledem k dostupnosti civilniho streliva je nesmysl. Navic, chromovani je z dnesniho pohledu davno prekonana technologie dobra leda pro Cinany.

z TRG a Tikky uz mi vyslo kde co a nejak to nerezne. Driv se vypali prechodak a pak se stejne vymeni hlaven :mrgreen:
A to je bezna uhlikata ocel.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od bivoj »

Pahrb píše:...chromovani je z dnesniho pohledu davno prekonana technologie dobra leda pro Cinany...
Teda, slyšel jsem za život už leccos, ale blbost jako je tato slýchávám jen vskutku vyjímečně...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Lumberjack »

Tak chrom má samozřejmě určitý význam i dneska. Pokud budu používat vojenské střelivo s ocelovým pláštěm (ke kterému se stejně nedostanu),u zbraní střílejících dávkou, u určitých magnumových ráží, u brokovnic při použití ocelových broků.
Chrom se používá k zmírnění otěru drážek a polí právě při použití tvrdého materiálu střely, nebo při použití našpuntěné ráže, kde je velký objem výmetné složky.
Ovšem použití chromu je z technologického hlediska dost složité. Musí se počítat s nárůstem materiálu a přesně upravit průměr vývrtu. Musí se strhnout hrany na vývrtu, protože chrom se na ostrých hranách usazuje nestejnoměrně a ty hrbolky se blbě odstraňují. A velkej problém je udržet stejnou sílu vrstvy po celé délce hlavně (protože se v hlavni špatně lapuje) aby se střela při průletem hlavní nerozkmitávala.
Takže jednoduší a dneska daleko používanější cesta je nitridace hlavně na nějakých cca 70HRc což prodlouží životnost a výrobně je to oproti chromu jednoduché. Prostě se lauf v ochranné atmosféře napustí dusíkem.
Shrnuto - Ano, chrom ještě určitý význam má, ale pomalu se od něj upouští.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od skagerak »

@lumberjack- ke strelivu ktere ma ocelovy plast se dostanes velmi snadno a nemusi byt ani (ex)vojenske....
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Lumberjack »

Jestli dokážeš sehnat třeba náboje vz. 31, nebo vz.34 ve větším množství za rozumnou cenu, tak jsi šťastný člověk ;)
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od čimango »

Ocelový plášť (plátovaný tombakem) má i leckteré civilní střelivo ze současné produkce SelBel. Průbojné střely mají (většinou) tvrdé ocelové jádro.
Odpovědět