Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od skagerak »

Koukam, ze tu doslo ze strany lumberjacka asi k nejakemu nepochopeni...?? :?:
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Lumberjack »

Pokud jsem se někoho svojí odpovědí nějak dotkl, tak se omlouvám.
Jen jsem chtěl odpovědět na otázku hlaveň 7,62x39 bez chromu, ano či ne a zdůvodnit proč. Sám ji na kose mám tak jsem myslel.... no nic.
Ještě jednou sorryjako :nod
Už dám pokoj
Uživatelský avatar
Pahrb
Příspěvky: 690
Registrován: 29.06.2015 18:35
Pohlaví: muž

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Pahrb »

Lumberjack píše:Tak chrom má samozřejmě určitý význam i dneska. Pokud budu používat vojenské střelivo s ocelovým pláštěm (ke kterému se stejně nedostanu),u zbraní střílejících dávkou, u určitých magnumových ráží, u brokovnic při použití ocelových broků.
Chrom se používá k zmírnění otěru drážek a polí právě při použití tvrdého materiálu střely, nebo při použití našpuntěné ráže, kde je velký objem výmetné složky.
Ovšem použití chromu je z technologického hlediska dost složité. Musí se počítat s nárůstem materiálu a přesně upravit průměr vývrtu. Musí se strhnout hrany na vývrtu, protože chrom se na ostrých hranách usazuje nestejnoměrně a ty hrbolky se blbě odstraňují. A velkej problém je udržet stejnou sílu vrstvy po celé délce hlavně (protože se v hlavni špatně lapuje) aby se střela při průletem hlavní nerozkmitávala.
Takže jednoduší a dneska daleko používanější cesta je nitridace hlavně na nějakých cca 70HRc což prodlouží životnost a výrobně je to oproti chromu jednoduché. Prostě se lauf v ochranné atmosféře napustí dusíkem.
Shrnuto - Ano, chrom ještě určitý význam má, ale pomalu se od něj upouští.
Naprosto presne.
bivoj píše: Teda, slyšel jsem za život už leccos, ale blbost jako je tato slýchávám jen vskutku vyjímečně...
Tak to si budes muset jeste radne nastudovat nejake moderni zbrane, synacku.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od bivoj »

Pahrb píše:...Tak to si budes muset jeste radne nastudovat nejake moderni zbrane, synacku.
Pokud jsem synáček, tak ty budeš už asi senilní dědek... a troufnu si tvrdit, že v moderních zbraních a zbraňových systémech mám větší přehled jak ty. A napsat obecně, že, cituji "...chromovani je z dnesniho pohledu davno prekonana technologie dobra leda pro Cinany." bych se neodvážil ani náhodou. Zkus těmito moudry ohromovat třeba inženýry firmy Rheinmetall...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od viktor »

vy znate nejake "moderni" zbrane ? :? tim nemyslim prez 100 starého mausera obaleného "bakelitem" a vydaveneho za moderni zbran :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od bivoj »

2 viktor - ohledně malých ručních zbraní je ten vývoj velmi střídmý. Ale pokud bys mohl navštívit Eurosatory, mohl bys vidět, kam se moderní vojenské zbraňové systémy posouvají...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Pahrb
Příspěvky: 690
Registrován: 29.06.2015 18:35
Pohlaví: muž

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Pahrb »

No nevim, ja se pohybuji kolem presnych pusek a tam je to bud nerez, nitridace (melonit), nebo nic.

Spousta zbrojovek tvrdochrom ani neumi nanest. Je to zastarala technologie. Preziva mozna u hlavni pro kulomety a kanony, ale v tom se zas tak nepohybuju. Mel jsem za to, ze se bavime o puskach.

V civilnich zbranich je to krok zpatky, nebo je to stary smecko za par korun.

A ano, cinani na tom jedou ve velkym, zadnou jinou technologii upravy vyvrtu nepouzivaji. Pro pusky je to davno pase.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Matěj »

Tvrdochrom v "přesné pušce" je blbost z podstaty věci, ovlivňuje přesnost totiž k horšímu... U spotřebáku, se kterým se leda suší a běhá na zádech, ve válce dá pár dávek a pak "obsluha" padne, tak opodstatnění má. Tam se zase na nějak velkou přesnost vlastně ani hrát nemusí...
Uživatelský avatar
Pahrb
Příspěvky: 690
Registrován: 29.06.2015 18:35
Pohlaví: muž

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Pahrb »

Jenze i u spotrebovaku kolisa presnost s tim, jak se tvrdochromovana vrstva oloupava. Uz Jugosi s tim meli problemy a tak na to kaslali, ze jim ty problemy s technologii navic a tvrdochromem jako takovym nestoji.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Serža »

jenže jugoši z toho sypali vlastní civilizovanou hodnou munici
za celej rok tam jsem jinou než Užice nepotkal...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od bivoj »

Pahrb píše:...Spousta zbrojovek tvrdochrom ani neumi nanest. Je to zastarala technologie...
Není to zastaralá technologie, a už rozhodně ne pro vojenské využití. Akorát, že dobře udělat přesnou chromovanou hlaveň něco stojí. (Blbě - resp "tradičně" to umí udělat každej číňan). Je pravda, že u sniperek či obecně u pistolí ap. se to příliš nepoužívá, ale doporučuji ti zajet se podívat na mnou již zmiňovaný Eurosatory (třebas rovnou letos v červnu). Pak teprve můžeme pokecat trochu odborněji, co vše se dnes tvrdochromuje ve vojenských zbraních (co se týče hlavní palných zbraní)... Do té doby jsou takový ty tvoje "Je to zastarala technologie" výkřiky jen plácáním (a navíc nepravdivým).

Pozn. - Dobře technologicky udělaný tvrdochrom se NEMŮŽE (a nesmí!) jakkoliv "oloupávat" běžným provozem zbraně v době plánované životnosti hlavně.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Hohepa »

Není chrom jako chrom :wasntme
Hodně lidí od fochu nadává, že bez šestimocného chromu se nedá moc kvalitně chromovat např. majitelé veteránů aj.
, že ten trojmocný moc nedrží...
...ale ten šetimocný Eu zakázala svojí směrnicí RoHS protože je prý karcinogení.
Armáda bude určitě mít vyjímku stejně jako v bezolovnatých pájkách.
IMHO i to je možná důvod proč výrobci přestávaj chromovat hlavně u civilních kvérů.

https://www.mmspektrum.com/clanek/progr ... ovani.html
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od jolky palky »

Co říkáte na toto? Mohla by z toho být dobrá dostupná DMR?
https://ruger.com/products/sfar/specSheets/5611.html
https://www.mpicz.com/produkty/ruger-so ... er-sfar-20

Kvalita Rugeru je za mne víc než dobrá.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od čimango »

To se mi moc líbí. Cca 3,3 kg je na ar v 308 úžasná hodnota. A cena je velmi konkurenceschopná. Asi bych s nákupem chvíli počkal, jestli se neukáže nějaká slabina. Káždopádně ji zapisuji na seznam úkolů v blízské budoucnosti. Jsou už nějaké zkušenosti z USA?
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od kuny »

Keď je reč o tých Rugeroch, nemáte niekto skúsenosti s puškou Ruger Precision Rifle v kal .338 LM? Tá cena je tiež veľmi prívetivá, len či to nie je krám a či s tým má zmyseľ mieriť na 1km a viacej? Ďakumem za radu.

https://www.top-guns.eu/opakovaci-puska ... -lapua-mag
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od jolky palky »

čimango píše: 14.07.2023 20:23 To se mi moc líbí. Cca 3,3 kg je na ar v 308 úžasná hodnota. A cena je velmi konkurenceschopná. Asi bych s nákupem chvíli počkal, jestli se neukáže nějaká slabina. Káždopádně ji zapisuji na seznam úkolů v blízské budoucnosti. Jsou už nějaké zkušenosti z USA?
NIc extra jsem nenašel, asi jí prubnu. Musím hledat laboraci.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
alpi76
Příspěvky: 469
Registrován: 29.05.2013 16:04
Pohlaví: muž
Bydliště: Chomutov

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od alpi76 »

Má už tu pušku někdo? Také se mi moc líbí...
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od PaF »

To vypadá fakt dobře a konkurenceschopně. Navíc dovozce MPI je solidní firma, se kterou jde rozumně řešit i ND a reklamace.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od M M »

Trochu OT: Na temu ND pre Ruger mozem dat k dobru ze som na diely do sufliku (revolver co som dost strielal) cakal 3 roky (raz za 1/2 roka urgoval). Ale to nie je problem MPI ale Rugru. MPIci su z toho co som s nimi riesil mailom / telefonicky seriozni.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Pušky obecně - výběr, rady, atd.

Příspěvek od Trace »

PaF píše: 21.11.2023 22:04 Navíc dovozce MPI je solidní firma, se kterou jde rozumně řešit i ND a reklamace.
Velice hlasite potvrzuji
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Odpovědět