Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Pez »

Tak to dnes Zeman podepsal :yes
https://www.hrad.cz/cs/pro-media/tiskov ... #from-list

Dobrovolné kurzy střelecké přípravy
Určitě stojí za přečtení, otevírá to některé další možnosti.
Zakon o nakladani se zbranemi....pdf
(246.1 KiB) Staženo 92 x
Kurzy má organizovat:

(1) Program střelecké přípravy pro oblast vnitřního pořádku a bezpečnosti České republiky organizuje Ministerstvo vnitra a pro oblast obrany České republiky Ministerstvo obrany.
(2) Vláda může nařízením stanovit, že program střelecké přípravy bude zajišťován akreditovanou osobou, pokud jsou pro takový program střelecké přípravy stanoveny kurzy.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Nový zákon o zbraních 2022 - novela 2020

Příspěvek od devlop »

Výborná zpráva!
jinak nechci tady zavádět politiku, ale dovedete si představit, jak by to dopadlo, kdyby místo Zemana seděl Drahoš?.... ;)

před dvěma lety
Zeman na rozdíl od Drahoše podpořil zavedení ústavního práva pro držení zbraní, podle něj by to umožnilo obejít evropskou směrnici o zpřísnění podmínek pro držení zbraní.
"V každém obchodě nemůže být prodavačka s pistolí a každý, kdo do něj vejde, nemůže být zastřelen," reagoval Drahoš na Zemanův argument
https://www.denik.cz/z_domova/volby-201 ... 80123.html
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: dobrovolné kurzy střelecké přípravy

Příspěvek od PaF »

Teď jen, abychom na prováděcí předpis nečekali 10 let...
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Nový zákon o zbraních 2022 - novela 2020

Příspěvek od Královák »

Já bych to tak horké neviděl - nejdříve mě to také naštvalo, ale pak jsem si uvědomil, že ty domobranecké skupiny může zakládat i jiná sorta obyvatel a to mě polilo horko. Pokud budeš mít touhu se připojit k obraně státu, tak je tam možnost v rámci nějaké té zmiňované spolupráce s AČR (teď nemyslím AZ ale tu novou formu) a podle mě by jsme toho měli všichni se zbrojákem maximálně využít - systém stejně o nás ví, že máme zbraně, tak proč se nestat kolečkem systému, které může s tím systémem trochu točit.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Nový zákon o zbraních 2022 - novela 2020

Příspěvek od gannicus »

Se zákazem tzv domobranných skupin naprosto souhlasím z důvodů, které popsal královák. Stačí se podívat k sousedům, jaké mají problémy Slovenští branci (detailně se to probíralo ve starším casus belli na svobodném vysielači) - jsou ostrakizovaní a považovaní za extremisty. Zkrátka podobné organizace musí být vždy řízeny státem, cokoli jiného nutně musí skončit špatně.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Nový zákon o zbraních 2022 - novela 2020

Příspěvek od Zarozak »

Pez píše: 19.12.2020 8:47 Spíše takto:
Ráže max 6,35 mm, energie max 16J = D
Ráže nad 6,35 mm, energie max 16J = C1
Jakákoli ráže, energie nad 16J = C
Aneb proč něco běžnému plebsu zpříjemnit, když to jde zkurvit hezky po česku :puke
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od PaF »

Se zákazem ozbrojených skupin typu Lidové milice souhlasím, zákazem pravidelných občanských hlídek v oblastech pod narůstajícím tlakem agresivních takyobčanů nebo dosud neobčanů si už tak jistý nejsem. Zákon tu není na pár let. Že nám zatím ani jedna popsaná verze reálně nehrozí, neznamená, že nám to vydrží...
Samozřejmě, čím víc se nás zapojí, tím větší bude naše síla a budeme mít větší vliv. Nakonec, když je v US zle, koho povolávají...?
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Germanik1 »

Všechno fajn do chvíle, než někoho napadne podle Zákona o Branné povinnosti povolat absolventy střeleckých kurzů ke službě vlasti. Dobrovolně s tím nemám problém. Stát se nedobrovolně brancem bych se stávajícím politickým etablismentem nevydýchal. A to bude hrozit.
Udělám co musím
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od PaF »

Mobilizace je úplně jiná káva a povolat nás můžou všechny, kdo jsme byli odvedeni. A ano, řídil by nás Zeman a jeho GŠ. Šílená představa, ale naprosto reálná a v souladu s platnou legislativou. Pokud bys nechtěl bojovat, budeš zatčen a odsouzen, případně můžeš dávat majzla a včas emigrovat. A pak určitě vznikne zahraniční armáda a jednou dostaneš metál v rámci 4. odboje. Do té doby spi klidně, horší jak ČSLA to nebude :rofl .
Tak jsem se teď kouknul do BZ a ejhle, já už jsem out, mně už Zeman velet nebude. ;)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Bill Masen »

PaF píše: 22.12.2020 12:11...zákazem pravidelných občanských hlídek v oblastech pod narůstajícím tlakem agresivních takyobčanů nebo dosud neobčanů si už tak jistý nejsem...
To ale stát tím zákonem nezakazuje, ne? To není prosazování zájmů, ale bránění zájmů.
Snad nejsem moc naivní, když si myslím, že to je vztyčený prostředník k EU, jak zarazit omezování zbraní našich lidí a potom až bude stát mobilizovat všechny chlapy, bude vědět, že pár z nich umí zacházet se zbraněma a má je doma. K povolávání tady má AZ, které má vycvičené i k boji.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Nový zákon o zbraních 2022 - novela 2020

Příspěvek od Pez »

Královák píše: 22.12.2020 7:37 tak proč se nestat kolečkem systému, které může s tím systémem trochu točit.
Trochu mám obavu aby systém nechtěl točit s námi. Abych se nestal spíše nástrojem systému.

Zřizuje se systém střelecké přípravy, jehož účelem je zlepšování znalostí, schopností
a dovedností osob oprávněných k nakládání se střelnými zbraněmi pro potřeby zajišťování
vnitřního pořádku nebo bezpečnosti České republiky.

Ke všemu moje zbraně, které bych chtěl používat při střelecké přípravě, budou muset být v registru vyznačeny a stát může s nimi nakládat při např. nouzovém stavu (ten je třeba teď 🤔).

Nebráním se pomoci státu, kdyby bylo potřeba, akorát bych se nerad stal figurkou ve hře politiků.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nový zákon o zbraních 2022 - novela 2020

Příspěvek od Bill Masen »

Pez píše: 22.12.2020 19:18...nakládání se střelnými zbraněmi pro potřeby zajišťování vnitřního pořádku nebo bezpečnosti České republiky...
No a to je právě ta oblast, do které EU nesmí zasahovat.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Pez »

Důvodu vzniku zákona rozumím.
Jen mi v něm některé formulace nejsou úplně jasné, lépe řečeno vzbuzují ve mě obavy. Jasně jsou to jen spekulace, ale cesta do pekla bývá často dlážděna dobrými úmysly.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Germanik1 »

Pro mne bude rozhodující prováděcí předpis. Jak vstoupit a jak vystoupit. Pak se uvidí
Udělám co musím
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od cipis »

https://www.mvcr.cz/soubor/novela-zakon ... u-pdf.aspx

znění včetně vyznačených změn
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od vrbodol »

Tak pokud dobře chápu 30r zásobník můžu normálně používat, akorát se mi nepodařilo vyčíst jestli to co bude nově spadat do ohlášení (perkusky repliky, flobertky) se musí hlásit všechno nebo jen nově zakoupený? Nebo ještě vyjde nějakej prováděcí předpis který to upřesní.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od cipis »

Jestli budeš chtít v nové samonabíjecí zbrani na náboje se středovým zápalem (průkaz zbraně vydaný po cca. půlce února) používat nadlimitní zásobníky, tak si musíš na tu zbraň vyřídit výjimku. Jestli budeš chtít, jako držitel ZP (a ne tetička bez ZP) nabývat nadlimitní zásobníky, tak si budeš muset vyřídit výjimku.

Co nabudeš do cca. půlky února, tak neřešíš, je to v přechodném ustanovení.

Nejtrapnější bude, když si pořídíš novou pušku, stejnou, jako už máš doma, tak v jedné budeš moci 30rd používat a v té nové ne, dokud si nevyřídíš výjimku.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od jameson363 »

Mate nekdo tuseni, jestli se meni neco v tom, ze si clovek muze napsat dlouhe kulove na obranu?
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od jameson363 »

Germanik1 píše: 22.12.2020 14:41 Všechno fajn do chvíle, než někoho napadne podle Zákona o Branné povinnosti povolat absolventy střeleckých kurzů ke službě vlasti. Dobrovolně s tím nemám problém. Stát se nedobrovolně brancem bych se stávajícím politickým etablismentem nevydýchal. A to bude hrozit.
Jakozto fanda dobryho gearu, na kterej jsem zvyklej, me nejvic desi, ze by me navlikli do toho reneaktingu valky ve Vietnamu, co se taha na zakladaku :roll: to bych misto hrani si na vojaky radsi pomahal vlasti vytiranim podlahy v nemocnici :D

Popravde potlacovani ruznejch domobran mi prijde blbost. Jako chapu umysl statu, ale ted se tihle ruzny pomateny pitomci diky jejich prezenci na verejnosti daj s vhodnym vedenim vyuzit i k necemu uzitecnymu, jakozto pomoc pri povodnich atd. To ze nemaj zadny pravomoci a nic nemuzou delat uz stanovuje spousta dalsich zakonu a takhle se budou jen sdruzovat ilegalne a misto nejaky uzitecny cinnosti, kterou muze stat nejak usmernit, budou jen skryte malovat vetrniky, nadavat a vymejslet konspirace.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Germanik1 »

Někdo by mohl říci, že slovíčkařím. Ale spousta lidí má problém ztotožnit slova Vlast a Stát. Někteří pamětníci hovoří o zakládání novodobého Svazarmu. Neuvědomují si, že hlavním cílem zákona bylo čelit Eurosojuzu. Bude hodně záležet na prezentaci prováděcích předpisů a na osobnostech, které se budou angažovat
Udělám co musím
Odpovědět