Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od cipis »

Na to je jednoduchá obrana, stačí to donést na zbraně a položit to na stůl s dotazem, je to třeba registrovat?

V případě pochyb o kategorii zbraně rozhoduje zkušebna. Ta má poslední slovo, do které kategorie ta zbraň patří.

V momentě, kdy se mění kategorie pouhým zasunutím a vysunutím zásobníku, tak nějaká změna při prodeji je už brnkačka.

Pojem "uvedení na trh" má bohužel moc výkladů a záleží, o čem se bavíme. Jedna věc jsou např. homologace, no a další věc je soukromý prodej. Při uvádění na trh prodejcem (jako firmou) jsou podstatné ty homologace, zkoušky, oprávnění atd. V případě prodeje soukromou osobou se toto řešit nemusí (protože to už pořešil ten původní prodejce/výrobce), ale za uvedení na trh se to dá taktéž považovat. Je to to stejné, jako když se prodává barák, který se také nějak postavil, x krát prodal, zdědil, ... Prostě ho někdo tím inzerátem/realitkou uvede opět na trh.
perlufanda
Příspěvky: 122
Registrován: 26.09.2017 11:49
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od perlufanda »

Napíšu to ještě jinak pro pochybovače. Už pár let u policie nesloužím, ale jak se vypisuje pokutový blok nebo posílá spis správnímu orgánu, si ještě pamatuju. Takže virtuálně si dejme příklad a vy mně ten pokutový, pardon, nyní příkazní blok, vypište. Před 11 dny jsem prodal svého D Gladiatora a nový majitel byl dnes kontrolován policií a pochlubil se kupní smlouvou. Co mu tedy do příkazu policista, který si uvedení na trh vysvětlí po svém, napíše? Uvedení na trh může být to stejné jak pojem zbraň podle zákona o policii. Jednou je to zbraň střelná, bodná nebo sečná ve smyslu $ o použití zbraně, podruhé je to cokoliv, co může učinit útok proti tělu důraznější ve smyslu $ o prohlídce osoby, tedy třeba i občanka. Ale s tou pokutou jsem tedy zvědavý, tak schválně😛.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od cipis »

Vzhledem k tomu, že ta trubka se ještě chlubila, tak si myslím, že byla i dostatečně blbá na to, že to nenechala spadnout do správního řízení ...
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Germanik1 »

Potom to není trest, ale přirozený výběr 😆
Udělám co musím
perlufanda
Příspěvky: 122
Registrován: 26.09.2017 11:49
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od perlufanda »

Hoši, sranda musí být, ale víte, o co mi jde:

Zákon o zbraních - § 76a
(1) Držitel zbraně kategorie C-I nebo D se dopustí přestupku tím, že
a) střílí ze zbraně uvedené v § 7 písm. a) nebo i) v rozporu s § 15 odst. 2,
b) střílí ze zbraně kategorie C-I v rozporu s § 14a odst. 4 písm. e) nebo ze zbraně uvedené v § 7 písm. b) až f) v rozporu s § 15 odst. 3,
c) nosí zbraň viditelně na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném, anebo na takové místo přepravuje zbraň kategorie C-I v rozporu s § 14a odst. 4 písm. a) nebo zbraň kategorie D v rozporu s § 15 odst. 5 písm. a),
d) nosí zbraň nebo s ní na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném jakkoliv manipuluje, pokud je jeho schopnost k této činnosti snížena požitím alkoholických nápojů, návykových látek, léků nebo v důsledku nemoci,
e) převede vlastnictví ke zbrani nebo střelivu na osobu, která k jejich držení není oprávněna, nebo je přenechá takové osobě v rozporu s § 15 odst. 5 písm. c) anebo vyveze, doveze, provede tranzit anebo přepravuje palnou zbraň kategorie D v rozporu s § 15 odst. 6, nebo
f) v rozporu s § 14a odst. 5 neohlásí nabytí vlastnictví ke zbrani kategorie C-I nebo převod vlastnictví ke zbrani kategorie C-I, s níž doposud nakládal, anebo nevede evidenci zbraní kategorie C-I, které jsou předmětem jeho podnikatelské činnosti.

Já nejsem držitelem zbraně kategorie C-I, ale Gladiátora, na kterého zákon pohlíží jako na zbraň kategorie D. O mně, jako držitele grandfatheringované zbraně, se nikde zákon v přestupcích (ani jinde) nezmiňuje a tak by mne i policista neměl podle čeho ocenit, i kdyby výklad uvedení na trh byl takový, jak se tady píše. Neprodávám totiž zbraň kategorie C-I, ale jsem držitel zbraně kategorie D a podmínky prodeje by se měly vztahovat jak na D a i ti po mně následující prodejci, viz. GUNLEX. Rozhodující by měla být pouze ověřovací značka na zbrani. Snad teda, zkoušet to nehodlám, ale je to logické. Až za 50 let umřu a můj vnuk Gladiátora zdědí a pokud bude platit tento zákon, měl by jej zdědit jako D, tudíž naprosto anonymní zbraň.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od cipis »

To není právě pravda, kvůli tomu uvedení na trh. Byť u toho dědění to bude zajímavější ... Ale než umřeš, tak se to zase třeba x krát změní :D

Ty, jako stávající držitel nemusíš dělat nic. Ani nemusíš nahlásit, že jsi to někomu prodal. Máš prostě D.
Jak ji někdo koupí, tak ji nabyl po účinnosti nového zákona, který změnil kategorii této zbraně. Takže trvám na tom, že ten, kdo si to od tebe koupí, tak ji musí jít zaregistrovat. Ale opět, až ji ten dotyčný pošle dál, tak on nemusí vůbec nic (jen si pohlídat, že kupující je 18+, svéprávný atd.). No a další zase zajde na PČR a zaregistruje na sebe.

Jedeme tu "výdrb" s tacticalem 858, který je vedený jako nová zbraň, byť vyrobená ze staré, tak to není A, ale B. No a tohle s D -> C-I je prostě výdrb, stejně jak B + +zásobník -> A-I, na druhou stranu. Až by člověk řekl něco za něco.

Prostě jsou podmínky dané, Gladiátor 02/20221 je C-I, ty předtím podle toho, kdy byly nabyté.

Takže jestli chceš, prodej svého Gladiátora a pohlídej si akorát tu plnoletost a svéprávnost atd., ale jestli se má nebo nemá registrovat, tak je ti šumafuk, nezajímá tě to a nemůže ti nikdo nic. Pokud za tebou přijdou, ano, prodával jsem v dobré víře, nashledanou.
perlufanda
Příspěvky: 122
Registrován: 26.09.2017 11:49
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od perlufanda »

Proč teda gunlex zastává můj názor? A kde v zákoně je tato povinnost kupujícího napsána? Nikde!! Na základě jakého § (jaké povinnosti) by pak kupující, co měl zbraň ode mne, prodej zbraně dál ohlašovat a prodej naopak ne? Jak by teda znělo rozhodnutí správního orgánu, který by chtěl kupujícího pokutovat? Musel by tam napsat konkrétní povinnost, kterou kupující porušil, ale ten ztučněný § o koupení grandfatherinkové D zbraně přece nehovoří a v povinnostech držitele C-I a D zbraní taková povinnost taky není uvedená. Jedno obecné pravidlo říká něco o formálních a materiálních znacích u přestupků a trestných činů a tady v tom zákoně žádné formální znaky, o kterých se tady mluví, nevidím a všechny problémy se točí jen o výkladu pojmu uvedení na trh, který lze vykládat různě. Tuhle debatu může rozseknout jen soud, kdyby došlo na věc. Volal jsem ale bývalým kolegům, ať nahlédnou do ASPI nebo Becku, kde jsou výklady k jednotlivým zákonům, ale tento je moc čerstvý a nic zde zatím není. Pokud bych neměl pravdu, zákon je napsaný špatně, nesrozumitelně a měl by se rychle opravit, aby byl srozumitelný.

https://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/ ... ustanoveni
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Pez »

Gunlex uvádí:

Přechodná ustanovení uvádějí:

Na zbraň podle § 6a, která byla podle zákona č. 119/2002 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona považována za zbraň kategorie D a která byla přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona platně ověřena podle zákona č. 156/2000 Sb., o ověřování zbraní a střeliva, podléhala-li taková zbraň v době svého uvedení na trh ověřování, se nadále pohlíží jako na zbraň kategorie D, pokud byla na trh uvedena přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.

S výjimkou znehodnocených zbraní podléhají ověřování (kusovému nebo homologačnímu) všechny uvedené typy zbraní. To znamená, že veškeré dosud držené zbraně těchto typů, které dosud byly v kategorii D, zůstávají v kategorii D. Tyto zbraně lze rozlišit od později vyrobených podle ověřovací značky, vedle které je vyznačen rok ověření. Lze s nimi nakládat stejně jako s jinými zbraněmi kategorie D, včetně převodu na jinou osobu.

Věta "podléhala-li taková zbraň v době svého uvedení na trh ověřování" se vztahuje jednak ke znehodnoceným zbraním, které nepodléhají ověřování z principu, a jednak k některým velmi starým vzduchovkám, poplašným pistolím a obdobným starožitnostem, které byly vyrobeny a koupeny ještě předtím, než zákon začal u tohoto typu zbraní vyžadovat ověřování. I tyto relikvie tak zůstávají v kategorii D, i když nemají ověřovací značku.

Zatím bych postupoval podle toho.
perlufanda
Příspěvky: 122
Registrován: 26.09.2017 11:49
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od perlufanda »

Ještě bych dodal, že namátkou jsem zagooglil a někteří prodejci zbraní D zbraně prodávali i po novele jako D:

https://www.colosus.cz/novela-zakona-o-zbranich-x31625

https://www.armed.cz/clanky/co-prinasi- ... -zbranich/
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Fabulous »

Dle mého: Co bylo v době tormentace D, to je D navždy.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od PaF »

Souhlas... Uvedení na trh musí být vztahováno k prvnímu prodeji po tormentaci. Tehdy se zbraň dostala na trh. A je na něm až do likvidace nebo znehodnocení. Vše mezi tím není uvedení na trh ale prodej, event. nákup mezi prodávajícím a kupujícím. Ale samozřejmě, když vyrobí soud z myslivce pytláka, když se ustřelí na společném honu, je předvídatelnost práva v řiti!
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Wdog »

Právě, to co píšete je logické a možná to tak mysleli i zákonodárci.

Ale státní moc je zároveň schopná prohlásit, že "uvedení na trh" je každý další následný prodej i mezi soukromými osobami. Můžete se podívat na stanovisko MVČR ke prodeji znehodnocených zbraní, odkaz jsem dával tuším na str.20 tohoto vlákna.

Co nyní nevíme, zda bude stejný metr použit i nyní na otázku "D či C-I" a nebo zda to bude posuzováno rozumným způsobem, tak nějak jako to chápete vy.
Upozorňuji na praktické zkušenosti, kdy jsou úředníci schopní až po delší době i několika let vydat právní výklad k určité věci, a následně jsou stíháni lidi na základě tohoto nového výkladu, ale za staré věci.

Koho to skutečně trápí, a má hodně času a peněz, tak ten může: požádat MVČR o oficiální výklad, a když se mu nebude líbit, tak to napadnout u soudu. Nevím ale, zda je možné napadnout jen výklad zákona, asi ne, muselo by dojít ke konkrétní perzekuci, a teprve proti té se bránit soudně.
perlufanda
Příspěvky: 122
Registrován: 26.09.2017 11:49
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od perlufanda »

Já bych to viděl tak, že dokud nebude stanovisko MV ke grandfatheringu ve smyslu zbraní kategorie D vs. C-I, tak bych se vůbec nevzrušoval. Jen pro zajímavost odbočím bokem, nevlastním zbrojní průkaz a netuším, co se tady řešilo nebo neřešilo s nadlimitními zásobníky, ale včera při hledání pravdy jsem vygooglil stanovisko MV z roku 2021, že grandfatheringované zásobníky lze legálně vkládat do negrandfatheringované zbraně. Když tak pardón za odbočku do věcí, kterým vůbec nerozumím. Odkaz jsem si bohužel neuložil a hledat jej nehodlám.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Bill Masen »

perlufanda píše: 27.05.2021 14:58...grandfatheringované zásobníky lze legálně vkládat do negrandfatheringované zbraně...
To spolu vůbec nesouvisí.
perlufanda
Příspěvky: 122
Registrován: 26.09.2017 11:49
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od perlufanda »

[/quote]To spolu vůbec nesouvisí.
[/quote]

Já vím. Ale nečetl jsem obsah celého vlákna a tak jsem to zmínil, kdyby to stanovisko tady na vlákně ještě nebylo, pro lidi, kterých se to týká. S názvem vlákna to snad souvisí.
xb.h
Příspěvky: 43
Registrován: 06.03.2015 19:15
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od xb.h »

perlufanda píše: 24.05.2021 17:00 Zdravím, z vlákna o Gladiátorovi jsem naočkovaný (+- strana 99), že v případě prodeje svého D Gladiatora musí nový kupující zbraň registrovat na PČR. A jelikož tady na rozpadu tahle informace před novelou zazněla i na více vláknech a vlastně i na jiných webech, žil jsem v domnění, že tomu tak je. Zabředl jsem včera na facebooku do debaty ohledně grandfatheringu a závěr byl, že grandfathering se vztahuje na konkrétní zbraň, tedy můj Gladiátor by měl být něco jako zbraň do 1890. Schválně jsem si přečetl celý zákon a nikde není zákonodárcem vyjádřená myšlenka, že by to mělo být jinak, což by v povinnostech držitele zbraně D nebo C-I určitě bylo. No a na gunlex.cz, kde by o tom měli něco vědět, se to píše jasně:

"Podmínky držení
Přechodná ustanovení uvádějí:

Na zbraň podle § 6a, která byla podle zákona č. 119/2002 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona považována za zbraň kategorie D a která byla přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona platně ověřena podle zákona č. 156/2000 Sb., o ověřování zbraní a střeliva, podléhala-li taková zbraň v době svého uvedení na trh ověřování, se nadále pohlíží jako na zbraň kategorie D, pokud byla na trh uvedena přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona. S výjimkou znehodnocených zbraní podléhají ověřování (kusovému nebo homologačnímu) všechny uvedené typy zbraní. To znamená, že veškeré dosud držené zbraně těchto typů, které dosud byly v kategorii D, zůstávají v kategorii D. Tyto zbraně lze rozlišit od později vyrobených podle ověřovací značky, vedle které je vyznačen rok ověření. Lze s nimi nakládat stejně jako s jinými zbraněmi kategorie D, včetně převodu na jinou osobu.

Věta "podléhala-li taková zbraň v době svého uvedení na trh ověřování" se vztahuje jednak ke znehodnoceným zbraním, které nepodléhají ověřování z principu, a jednak k některým velmi starým vzduchovkám, poplašným pistolím a obdobným starožitnostem, které byly vyrobeny a koupeny ještě předtím, než zákon začal u tohoto typu zbraní vyžadovat ověřování. I tyto relikvie tak zůstávají v kategorii D, i když nemají ověřovací značku."

Z tohoto důvodu jsem si zavolal na zbraně a střelivo a byl jsem překvapený, že policista mi tvrdil, že registrovat se musí. Na moje dotazy, na základě jaké právní úpravy mi řekl něco ve smyslu, že není chodící bible a ať zbraň donesu a podíváme se na ni. Když jsem mu říkal, že můj dotaz je obecný, opakoval furt něco o konkrétní zbrani a ať přijdu. Takže tak. Jestli se pletu, tak mne prosím opravte. Vím, že nejen na rozpadu, ale i na jiných fórech, se před novelou psalo o nutnosti registrace v případě dalšího prodeje, což lze obejít neexistencí kupní smlouvy, nebo její antidatací. Jestli se to tady již řešilo, omlouvám se, ale zajímá mne, zda můj názor je správný a pokud ne, tak proč. Nic se nechystám prodávat, ale třeba mne brzo stiskne a chci vědět, jak je to s děděním. :D: EDIT: Joj, tak jsem na tomhle vlákně narazil na stanovisko MV - uvedení na trh, podle kterého se asi řídil pan policista, ale pořád si myslím, že jedna věc je stanovisko, druhá zákon a třetí soud. Soudit se nehodlám ale věřím, že časem to někdo soudně rozlouskne za mne.
Pamatuj, jednou D, navždy D.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od PaF »

A navíc, kdo by Glada prodával, pokud už ho má? ;)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od proforma »

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/demo ... ?zdroj=top

Stat porada pro drzitele ZP kurzy strelby v zalidnenych prostranstvich - ochrana cilu. Po absolvovani kurzu se clovek muze stat clenem oficialni domobrany (neco jako civilni Aktivni zalohy?). Clanek je bohuzel zamcen, takze vic info neni.

Asi zajimava prilezitost, jak naplnit tu obezlicku vuci EU "ochrana vnitrni bezpecnosti" a v budoucnu to muze hrat roli pri dalsim ukrajovani salamu...

Edit: Zrejme se jedna o tyto kurzy https://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/ ... emu-zakonu. Lex je vsak popisuje obecne, zajimalo by mne, jestli uz jsou k dohledani nejaka konkretni data, nebo jestli iDnes jenom opsal info z Lexu.

Edit2: a tady prezvykane od Ligy libe: https://www.google.com/amp/s/ligalibe.c ... pravy/amp/
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od proforma »

:yes

Ja tam vidim jenom jeden problem: podminkou je vznik branne povinnosti = vek min. 18 let. Ale mne nikdy zadna branna povinnost nevznikla... :roll:
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět