Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
coloredo
Příspěvky: 80
Registrován: 15.03.2016 22:29

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od coloredo »

Pořád je to jenom návrh zákona, takže než se to schválí, tak půlka věcí může být klidně jinak. Takže bych se k tomu neupínal, přece jenom známe naše poslance. :D
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od mukl »

cituji: "a) obhájí přece každej"
...toť otázka :? Asi nestačí přijít a říci: Já jsem kulturní a sportovní sběratel, tak tady mne máte ... :talk
Takže vojenské, původně samočinné zbraně a zásobníky k nim jsou pro normální lidi problém...
A to mne mrzí. Kriminalizace obdivovatelů krásných, "surplusových" zbraní a fandů střílení z nich.
Je to návrh, kdo ví, co se všechno stane, kdopak ví co bude...já vím. Mohlo a může to být ještě horší...
Jedno je jisté. Dobře už u nás "na tomto poli" bylo. A problémy nebyly. Podepsal jsem všechny petice. Papírové...elektronické...Sám jsem psal dopis europoslancům....
A ku..a, ten nastupující fašismus mně fakt pěkně sere :finger
Nejde o to, jestli ty krámy potřebuju, nebo ne. Nepotřebuju... Ale nechci se toho vzdát. Jde o princip! A ten je jasný. Mají strach. Mají strach z ozbrojených, obyčejných lidí...
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Nicotinick »

A tak to, že největším "hybatelem" směrnice EK byla Francie a Německo, se snad už obecně ví. Dneska jsem ten zákon prostudoval (relativně) a až na pár drobností to v rámci možností vůbec není špatně. Jaké je jiné řešení ? Fuckovat implementaci ? V důsledku možných sankcí v současné době politicky neprůchodné. Tlačit na Czexit ? Zatím z hlediska ekonomiky i politiky neprůchodné. Čekat, co přijde po květnových volbách do EP ? Výsledek nejistý. Mně to přijde jako celkem vyčůraná švejkovina a díky za relativně racionálně přemýšlející lidi na MV. Pro stávající držitele zbraní kat. B2 by se nemělo nic měnit a automaticky se zbraně (a zásobníky) jen převedou.

Další věcí by měl být nový branný zákon, který by snad i měl možnosti držitelů zbraní kat. B2 rozšířit.

Není to úplně ideální, ale to se snad ani nedalo čekat.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od mukl »

...tak určitě! Ale člověk si někdy chce také postesknout. A kde jinde, než "mezi svými", že ano. Alespoň tedy doufám... :angel
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od proforma »

Skoda, ze Chovanec sklada mandat, o jeden rozumny hlas mene... Mozna bude chybet...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Noir
Příspěvky: 44
Registrován: 13.02.2014 22:39

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Noir »

Myslím, že se lidem z LEXu povedlo ze zákazové směrnice vykřesat, co se jen dalo. Jen mne trochu mrzí konec zbrojních průkazů - přeci jen to usnadňovalo prodej nábojů mimo maloobchod.
Každopádně může fabík začít vymýšlet nový produkt na konec hlavně;)
A k mezinárodní soutěži - LEXáci loni školili Švýcary v soutěžích LOS. Slovákům se totiž jejich vlastní organizace nějak rozklížila.
Bak-ly
Příspěvky: 160
Registrován: 05.12.2015 0:27
Pohlaví: muž

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Bak-ly »

Zatím to vypadá skvěle. Všude se řeší ty hlavní změny, ale mě osobně zaujaly některé okrajové změny (či upřesnění stávajícího znění). Pro ty, kteří to nemají čas číst celé:

§ 2 písm. h) - podle mého je to možná do budoucna příprava pro zrušení nutnosti ZP pro městskou policii

§ 5 a) - pobavilo mě, že do zákona přibyly plamenomety :D

§ 12 c) - se střelivem S3 a S4 může nakládat osoba oprávněná nakládat se zbraní, pro kterou je střelivo určeno. Trochu se obávám, že by to znamenalo by to, že už nekoupíte střelivo, ke kterému nemáte zbraň :/ A pokud doma máte střelivo, na které nemáte zbraň, je to také problém. To samé platí o komponentech na přebíjení.

§ 23 - zpřísnění bezúhonnosti, super :yes

§ 38 odst. 2 - zajímavé ustanovení, zajímalo by mne, co je k tomu vedlo, zároveň mi přijdou vzájemně trochu v rozporu odst. 1 a 4

§ 59 odst. 2 - dovoluje střelbu slepými i mimo střelnici. Pokud se nepletu, nyní to nešlo.

§ 68 - vedlejší držitel - po tom myslím dost lidí volalo celkem dlouho :)

§ 69 - jsem zvědavý na praktickou aplikaci tohoto ustanovení - pravděpodobně si opíšete občanky nebo budou vyžadovat smlouvu

§ 76 - přenechávání - taky doporučuji přečíst, zajímavé

§ 80 - (ne)skrýté nošení/přeprava - také doporučuji přečíst

§ 84 (3) Krátkodobé uložení nejvýše 2 zbraní s výjimkou zbraní kategorie R1 nebo střeliva
v počtu nejvýše 500 nábojů ve vozidle je dovoleno, jsou-li zbraně a střelivo zabezpečeny
způsobem, který stanoví nařízení vlády.

§ 96 - vypadá to, že půjde přebíjet střelivo s okrajovým zápalem (tady se moc nevyznám, jestli to má smysl - ale možná by někdo ocenil dělat si vlastní navážky atd.)

§ 153 - celkem se zjednodušil systém přestupků, ale v podstatě se docela zpřísnily sankce. Místo některým v minulosti nižších horních hranic je nová univerzální 50 000,- hranice (pro FO).
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od TomSmith »

To zvýšení sazby v § 153 na 50k Kč je zjevně reakce papalášstva na odezvu střelců k EUsssr zákazům ....
Na ono často zmiňované rešení typu někde jsem je ... ztratil.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od dracekvo »

No a jak bez Zp bude probíhat prodej mezi osobama? On registr ZP bude volně přístupný?
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od gannicus »

K té likvidaci fyzických průkazů - to tedy znamená zákaz prodeje zbraní a střeliva mezi střelci? Civil nemá přístup do CRZu, takže si nemůže ověřit, že druhá osoba má zbrojní oprávnění. Takže jediná možnost bude prodej na odboru zbraní toho, kdo bude prodávat, po potvrzení od PČR o oprávnění obou osob.
edit: dracekvo mě předběhl, ale co už :)
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Nicotinick »

Nebude a ani by to nebylo dobře, aby se kde kdo se mohl podívat na kde koho a kolik toho "doma má". Tady vidím trošku úskalí.

1. Prodávající i kupující si mohou udělat výpis zbrojního listu z CzechPointu (a 100,- Kč ?) aby se vzájemně prověřili. (Já za posledních 5 let protočil možná 15 zbraní, to si k.rva raději zaplatím prodloužení klasického ZP)

2. Prodávající i kupující si mohou nechat udělat Evropský zbrojní pas. (No a ale to jsme zpátky u neskladného papírového průkazu, kde se záznamy píší na stroji)

3. Prodávající i kupující se mohou "zastavit" v nějakém krámě ze zbraněmi, kde jim na požádání majitel vyjede z CRZ. Tenhle argument LEXu považuji za největší koninu. Už vidím, jak narvaném krámku ze zbraněmi majitel čeká na nějaké dva cizí joudy na konci fronty, aby jim zadarmo vyjel výpis z CRZ.

4. Oba se budou v úřední den jebat na OZSBM, kde už bude fronta "přihlašovačů", žadatelů o nákupní povolení, pozůstalých po zemřelém myslivci..............

Co závody, soutěže, kurzy, kde si pořadatel kontroluje zbraně účastníků, zbrojáky a průkazy zbraní. To si tam správce dotáhne počítač s certifikátem pro přístup do CRZ ?

No nevím. Osobně jsem zastáncem zachování stávající formy ZP a PZ.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Bak-ly
Příspěvky: 160
Registrován: 05.12.2015 0:27
Pohlaví: muž

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Bak-ly »

Super by byla třeba možnost přepisu přímo u někoho s přístupem k CRZ (za poplatek). Všechny náležitosti - že bylo vydáno NP, že osoba může nabýt atd. - by automaticky ověřil přímo CRZ. Ale to je asi sci-fi.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Matěj »

Člověk si nechá udělat výpis a pak cizímu člověku ukáže, kolik má zbraní a do kupní smlouvy napíše adresu.
Doufej v nejlepší, ale počítej s nejhorším. Holt už jsem takový opatrný. :D
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Bill Masen »

Nicotinick píše:...udělat výpis zbrojního listu z CzechPointu (a 100,- Kč ?) aby se vzájemně prověřili. (Já za posledních 5 let protočil možná 15 zbraní, to si k.rva raději zaplatím prodloužení klasického ZP)...
No, tak místo tří stovek za registraci zbraně zaplatíš stovku za výpis. Je to problém? :devil
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Bill Masen »

Matěj píše:...a pak cizímu člověku ukáže, kolik má zbraní...
Vždyť si tam můžeš nechat napsat jenom tu, co prodáváš, ne?
To se všechno dá přečíst v tom stručným shrnutím z prvního odkazu a ve vyjádření LEXu.
Naposledy upravil(a) Bill Masen dne 15.01.2019 13:02, celkem upraveno 1 x.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od TomSmith »

Už jsem to psal jinde, ale situace že mne obyčený příslušník policie kontroluje a že chápe že k zbraním které u mme "našel" nepotřebuji žádný průkaz je fakt sci-fi :mrgreen:
Oni běžní členové policie co slouží na ulici nemusí dělat zbroják takže zákon o zbraních znát nemusí ... a zhusta neznají.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Bill Masen »

TomSmith píše:...běžní členové policie co slouží na ulici nemusí dělat zbroják...
Nemusí, vztahuje se na ně "Zákon o policii ČR". :wasntme
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od TomSmith »

No dyť, pak pantátovi co má max. povědomí o "zbrojním pasu" ;) něco vysvětluj.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Nicotinick »

omyl
Naposledy upravil(a) Nicotinick dne 15.01.2019 14:02, celkem upraveno 1 x.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Nicotinick »

Bill Masen píše:
Nicotinick píše:...udělat výpis zbrojního listu z CzechPointu (a 100,- Kč ?) aby se vzájemně prověřili. (Já za posledních 5 let protočil možná 15 zbraní, to si k.rva raději zaplatím prodloužení klasického ZP)...
No, tak místo tří stovek za registraci zbraně zaplatíš stovku za výpis. Je to problém? :devil
No ale to spolu nesouvisí. Jde o vzájemné ověření, zda dotyčný je majitel zbraně/je oprávněn zbraň nabýt.

A registrovat zbraň, tedy ji fyzicky donést na OZSBM a podat žádost (papírovou) musíš stejně i podle návrhu nového zákona. Přiznám se, že pro jednodušší prokazování se bych zachoval jednoduchý "průkaz" neboli Zbrojní oprávnění a jsem ochoten za něj zaplatit. Ne si za 5 let nechat dělat 15 x čerstvé výpisy kvůli prodeji a 50 x kvůli prokazování někde na závodech, když to bude pořadatel chtít, protože nemá přístup do CRZ atd. Tak jsem to myslel..


Jinak aby nedošlo k mýlce, mně se ten návrh líbí, ne že ne.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Odpovědět