AR z pohledu rozpadu

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
alpi76
Příspěvky: 469
Registrován: 29.05.2013 16:04
Pohlaví: muž
Bydliště: Chomutov

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od alpi76 »

Štaflíku, ADC nejsou jen sportovní speciály. Jejich základní řada M5 Basic není vůbec špatná. Slitina 7075-T6, M4 feed rampa, nitridovaná hlaveň (ale heavy profile, což mi nevadí) a prý také Milspec. Je ale pravda, že v této verzi nabízí jen 12,5" a 14,5" hlaveň. Puška je téměř bez vůlí mezi upperem a lowerem (na rozdíl od MR 223) a moc pěkně zpracovaná. Já jsem spokojen.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Alpi - aha, tak ty jsem nějak nezaregistroval, dík. Vždycky jsem viděl jen ty "Ferrari". Myslíš tuhle?
https://www.armed.cz/adc-puska-samonabi ... -223-rem// ?
Minimálně na pohled je moc pěkná.
Mimochodem já byl fakt překvapený, že ani ten redneck Bushy nemá žádné vůle lower-upper. Fakt je to na krev a ani se to nehne.
Uživatelský avatar
alpi76
Příspěvky: 469
Registrován: 29.05.2013 16:04
Pohlaví: muž
Bydliště: Chomutov

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od alpi76 »

To je verze Plus. Já myslel tuhle Basic:

https://www.armed.cz/adc-puska-samonabi ... -rem-14-5/

ADC nová byla také na krev spasovaná. Teď už tam je micro vůle. Musím fakt hodně zabrat, aby se to trochu hnulo.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od bivoj »

Královák píše:...v USA prostě chybí taková náboženská úcta ke zbraním jako u nás...
Především je to dáno tím, že pušku tam ve většině států koupíš v krámě stejně snadno, jako rohlík (teda snáze, neb rohlíky v USA nevedou ;-)) a tady ty opravdu lowendy tam, s ohledem na jejich kupní sílu a ceny zbraní celkově, stojí pro ně fakt směšné peníze. Nemají s tím povětšinou ani žádné byrokratické starosti a obstrukce jako u nás. Takže když si v rámci nedělního nákupu přihodí do košíku klumpr, který se pak nehodí ani k plinkingu, tak to prostě píchnou do záhonu jako tyčku k rajčatům a jede se dál.

Aby člověk získal reálnou představu, kolik zbraně pro amíky stojí v přepočtu kupní síly, tak aby získal relativní přepočet, stačí ceny zbraní na našem ČR trhu vydělit desíti a dostane člověk cenu v korunách, "kolik to bolí amíka". Tzn. když nějaká lowend AR (např. DPMS Oracle) stojí u nás cca 19 000,- Kč tak je třeba si uvědomit, že pro amíka je reálná cena taková, jako pro čecha cca 1 900,- Kč.

Co se týče vhodnosti AR platformy do rozpadu, tak tady nechci vyvolávat žádný flame. AR je velmi dobrá zbraň pro regulerní armádu, kde má voják za sebou plnou logistiku, zbrojíře, možnost přístupu k čištění, mazání a náhradním dílům a většinou s ní není v poli déle jak pár dnů. Pokud se zvolí AR "hardcore" verze (chrome lined + veškeré ty další zodolňující serepetičky) tak jistě vydrží i nějakou tu dobu bez pečlivé údržby a mazání. Ale nikdy nebyla navržena jako zbraň pro vidláky tak, aby dlouhodobě fungovala při minimální či nulové údržbě. Vzít si ji v PA na patrolu kolem warlordova hnízda je tudíž OK, ale na nějaký daleký několikaměsíční přesun bez jakékoliv podpory či prostě na pokročilé PA existují IMHO vhodnější zbraně.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Královák »

No a právě záleží na jaký typ rozpadu se připravuješ - je to sice OT, ale jako nejpravděpodobnější vidím situaci, kdy dojde pouze k dočasnému nefungování státu, kdy nebude fungovat policie, armáda atd. a na to ta AR bohatě stačí. Já sám si myslím to samé, jako Pahrb v témě Arzenál - prostě je jedno jestli to bude AR, AK nebo kozlice s opakovačkou - stejně budu ve svém okolí patřit k těm lépe vyzbrojeným a osobně se domnívám, že já ve svém věku a zdravotním stavu s rodinou na krku proti vycvičeným profesionálům(bývalí příslušníci PČR, AČR) či amatérům(hobbíci z Losu atd.) nemám šanci ani s 10 AR a 20 Ak a tunou nábojů. Jak jsem psal - obojí jsem držel a střílel na střelnici a na instiktivnější střelbu se mně jevila jednoznačně AR.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Nicotinick »

Jak jen ještě jednou napsat, že to "spasování bez vůlí na krev" u AR neznamená naprosto žádnou výhodu ? Že je celkem jedno, jestli střed širokého kohoutu bije na zápalník pár desetin vlevo nebo vpravo ? Že prostě fabrice jen stačí ufrézovat na výkovku o chlup méně materiálu po stranách závěsných ok upperu, udělat těsnější díry na kolíky, případně tam dát oversize Non Mil-Spec kolíky ? A že to pro žádnou fabriku víceméně není problém, jen pár "vět" v programu CNC ? Ani pro HK, ani pro DD, ani pro BCM atd....? Ovšem zkoušeli jste někdo rozebrat tohle na krev spasované AR okamžitě po rychle vystřelených 100, 200, 300 ranách ? Nedejbože dávkou ? :) ;)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Celkem souhlas. Jen bych zase ale řekl, že gro dílů a nářadí pro poměrně DLOUHODOBÉ (hodně tisíc výstřelů, či roky poklidného života) udržování AR v dobré kondici se pohodlně vejde do schránky v pistolovce ARka, váží pár gramů a stojí pár stovek/hodně málo tisíc. A pak možná půjde v bezvadném provozu udržovat i déle, než třeba Sa58 bez dílů. Na sucho to na rozdíl od Kalacha většinou nepoběží, ale nepotřebuje litry zázračné vodičky (bavíme se o běžné chromované, relativně "vojenské" M-4, ne o sportovním speciálu nebo terčové pušce s přesností kvalitní kliky). Ale maličká lahvička aspoň Ballistolu, nebo BreakFree váží asi jako rozdíl mezi plným zásobníkem v 5.56 a plným zásobníkem v 7.62x39.
Docela mě překvapilo, jak je výměna většiny věcí na AR snadná a je vlastně mnohem snažší, než na AK či Sa. Vyměnit vytahovač na AR? Doslova sranda. Kroužky, pohoda atd. Ani k výměně hlavně nebude opravdu šikovný člověk potřebovat žádnou extra výbavu. Myslím, že AR chce trochu víc znalostí o její údržbě, o něco víc, než potřebujete u Sa58 a o dost víc, než u AK, ale žádná věda v tom není a zbrojíře v 99% případů potřebovat nebudete ani dlouhodobě. K většině zbrojířských prací na AR stačí náboj. Švýcarák už tomu dává další level a Armorers tool z Glocka z vás udělá kinga rozebírání ARka. Samozřejmě na castle nut se hodí speciální klíč. Ale proč bych ho v poli sundaval? Buffer i pružinu vtyměním i bez toho). Samozřejmě, že pro našroubování nové hlavně se hodí speciální klíč a momenťák. Ale vedle výměny hlavně i AK nebo Sa je to furt mateřská školka. A ano, je nevýhoda, že výměna předpažbí je v jednom a bez vercajku u ARka relativně porod, ale zase - to v poli nepotřebuji a ve dvou to jde dobře (buddy's help).
Uživatelský avatar
Rampa
Příspěvky: 81
Registrován: 10.12.2018 19:03

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Rampa »

Škoda, že nemají nějaké "Redneck AR" na paškálu tady, protože toto jsou už vypovýdající čísla... :-D.

Snad to nebude bráno jako reklama.
http://testyzbrani.cz/

Jinak na US fórech se běžně udává, že "životnost" (abstraktní a neuchopitelný to terminus technikus) např. 4140 chrome-moly hlavní (neplést si s chrome-lined) je u semi-automatic střelby klidně 12 000 rounds... V reálu to znamená, že člověk prostřílí 120 000 Kč, což je třeba i 4x cena zbraně... Když prostřílím stejnou částku v 7,62x39, jsme na řekněmě 20 000 výstřelech. Obě zbraně budou fest olítané, byť s největší pravděpodobností stále velmi dobře funkční s nějakými menšími servisními a spotřebními servisy. Nicméně člověk stejně bude koukat po nové, stejně jako u auta. Auto má životnost motoru taky klidně 500 000km, ale už při 100 000, 200 000, 300 000, jak kdo, kouká po jeho náhradě, protože se na něj chce spolehnout a nechce řešit případné výměny, servisy a celkově pocit z toho předmětu. Proto nechápu, proč zrovna u zbraní, které člověk používá tisícinově oproti dopravním prostředkům každý trvá na tom, aby byly nesmrtelné a ještě jeho pravnuk z oné kosy střílel emzáky v 5. sv. válce, i když už budou mít všochni pulsní pušky :-D.

Jinak za mě aktuálně nejvíce muziky za dobrý peníz, je již výše zmiňovaný STAG a nebo Bushmaster. nebál bych se ani jiných, jako je DPMS a v neposlední řadě Norinco, u kterého je to ovšem trošku i o štěstíčku, na jaký kus narazí. Nebál bych se ani Savage MSR15 Patrol.

Určitě bych se vyhnul PAR (Štaflík to vystihl), LUVO a moc dobře na mě nepůsobí ani Ruger, SW, Mossberg, špatné ale určitě také nebudou.

Kdo chce dát za AR cenový nesmysl (DD, HK...), nech sa páčí, nicméně dotyčný si ve velké míře kupuje především dobrý pocit. Poměr cena/výkon netřeba komentovat.

EDIT:
nechromovaná, nenitridované, netenerifinovaná atd. AR hlaveň.

6K life for accuracy shooting Sub MOA
10K life for Hunting accuracy past 150 yards MOA
20K life for less than 100 yard shots, less then normal MOA
25K life for 50 yard with less normal MOA.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Matěj »

Napadla mě taková kacířská myšlenka, co Norinco? :)
V okolí jich pár mám, majitelé jsou spojení, že to žere všechno a je to spolehlivé.
Pominu to, že je to čína, zpracovaná od pohledu jako kladivem a majzlem, povrchovka na nic a těžší než cokoliv jiného ve stejné konfiguraci...
Jak je na tom toto z hlediska PA? Samozřejmě bez tunningu po vytažení z krabice. Popravdě nevím, jak moc se dá norinco vubec ladit? To, že cenově už odpovídá levnější US produkci neřešme. Jedná se o porovnání, nikdo ho tu nezmínil.
Berme to jako hypotetickou otázku a ne, že tvrdím, že je nejlepší. :twisted:
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od bivoj »

Královák píše:No a právě záleží na jaký typ rozpadu se připravuješ - je to sice OT, ale jako nejpravděpodobnější vidím situaci, kdy dojde pouze k dočasnému nefungování státu, kdy nebude fungovat policie, armáda atd. a na to ta AR bohatě stačí...
Jj, tady prostě nebude významější rozdíl ve spolehlivosti mezi AR/AK/SA s tím, že na straně AR (resp. ráže .223) je více výhod (přesnost, zpětný ráz, váha střeliva ap.) - tedy pro 90% předpokládaných měkkých scénářů. V případě dlouhodobého "tvrdého" PA, který je ale velmi málo pravděpodobný (leč není nemožný - WW3, pád meteoritu, výbuch supervulkánu, mega sluneční erupce, atp...) a v případě např. potřeby přesunu daleko na jih z důvodu jaderné zimy bych ale ARko namazal a zakopal pod barákem a na cestu vzal kalacha/SA58. Nicméně jak píši výše, toto je hardcore PA, kdy počet přeživších by byl velmi redukován již v samotném prvopočátku průseru.

Ono vůbec názor na zbraně (jakoukoliv palnou zbraň) z pohledu rozpadu je silně závislý nejen na typu rozpadu, ale i na konkrétní situaci. Můžou být situace, kdy místo samonabíječky bude daleko vhodnější pořádná klika se solidní optikou nebo naopak krátká devítková karabina s tlumičem či dokonce brokovnice... Samonabíječka je taková univerzální "holka pro všechno", když nemůžete nést větší portfolio zbraní.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od cipis »

Matěji, kacířská myšlenka to není, stačí vyměnit komplet sestavu vytahovače a vyhazovače a pak asi už nic netřeba řešit. Tj. krámy do 2 tis. max. i s poštou a rezervní sadou.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od bivoj »

Matěj píše:co Norinco? :)
No, ano, funguje to. Ale to zpracování všech dílů je prostě hrůzné! Z dovolením sem přepostnu nějaká makra z gundraka, ať si uděláš obrázek o úrovni čínského kovoobrábění sám (obrázky rozkliknout pro plnou velikost):
M4_Norinco_CQ_09.jpg
M4_Norinco_CQ_12.jpg
M4_Norinco_CQ_13.jpg
M4_Norinco_CQ_14.jpg
M4_Norinco_CQ_15.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od cipis »

No a ona ta povrchovka střílí? Jinak mi přijde, že museli prohrabat hromadu číňanů, než toto našli. Moje a kámošovo je pěkné :) S přehledem to dá A4 na 300m ... Na 600m jsem s tím také trefil gong, a to jsem měl směsku nábojů a vůbec jsem ten gong neviděl (ACOG 4x32), naváděl mě kamarád s dalekohledem (10x50), žádné ponětí o LR střelbě, větru atd. Prostě jsem se vyskytl na stanovišti, kde byl na 600m gong a měl jsem poslední zásobník s 30 náboji, všechno ostatní jsem vystřílel na kombatovce :D
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od bivoj »

Kdyby povrchovka, ale to hle je opracování vnitřních funkčních dílů! A nevěřím, že by na web dávali zrovna to nejhorší, na co narazili. Já osobně teda s Norincem CQ A1 přišel do styku jen střílením na střelnici - střílelo to dopředu a relativně přesně, nerozebíral jsem ho. Kdybych ho kupoval (jakože nebudu, páč mám jinou AR) tak bych si ho prostě na prodejně rozebral a pokud by to vypadalo jako na těch fotkách, tak bych prostě do toho nešel - sorry, ale vždyť to u některých dílů vypadá, jako by to strouhali na koleně či max ve svěráku a ne na obráběcích strojích...
Naposledy upravil(a) bivoj dne 07.02.2019 13:57, celkem upraveno 1 x.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Fabulous »

AR15 vyrobená AK technologií :D :D :D

Jinak vám zde přidám krátkou, ale o to hodnotnější básničku:

AR v očích Rozpadlíka,
Je jen dildo análníka.

AR není AK roven,
Hodí se jen k mixu hoven.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Nicotinick »

Asi tak. Když kouknu do trezoru na ten plůtek, hromadu dílů na stole a promítnu si minulé vyšlapané i nevyšlapané cesty , tak v duchu tohohle vlákna (a fora) bych pro novou AR v co nejlepším poměru cena/kvalita šel touhle cestou.

Vy.ral se na slovutné a drahé značky za "ranec" 50 - 60 tis. a pořídil :


StagArms STAG 15...v akci 19.990,- Kč
(nitridovaná hlaveň, nitridovaný závěrový uzel BCG s kontrolou MPI)
nebo
ArmaLite M -15.............21.600, Kč
(chromovaný vývrt, chromovaný nosič závěru , závorník Carpenter 158)
(Pro ty, kteří by se báli Norinca ;) )
a předělal bych ji k obrazu svému:
- přeleštit dotykové plochy spoušťového mechanismu + pružiny JP Trigger Spring ..cca 300,- Kč
(garantuju, že i po tak minimálním zásahu je ta spoušť výrazně lepší než jakákoliv u vz. 58 nebo AK)
- duralové volně plovoucí předpažbí, slim line se systémem M-Lok nebo Keymod
včetně barrel nut - šroubu na hlaveň, z .. ,a teď se podržte, Číny za min 50 -60 USD ...cca 1200,- Kč
(vím o čem mluvím, na flintách kolem mně je 5-6 takových předpažbí, jsou zpracované a drží úplně stejně, jako jména "slovutných" značek za 7-8 násobek ceny. Jen to nechce kupovat úplně levné shity na airsoft za 20- 40 USD. Mimochodem 80% předpažbí prodávaných ve státech jsou z Číny nebo Taiwanu, odkud plují kontejnery zboží v bílém stavu do Ameriky, kde to jen naeloxují a nam.dají na to svoji značku a Made in USA)
-nízký gas-block za cca 1100,- Kč
- Cerakote v libovolné barvě a provedení,..........................2000 - 3000,- Kč
(určitě ne od Proarmsu, ale v Praze je chlapík, který to umí za tuhle cenu ve špičkové kvalitě)
- jiný grip, podle ruky třeba Magpul , nebo dneska spíše IMI CGI (ZS) za cca ..120,- Kč
- sklopná miřidla, čína za min 40 USD, dneska CAA (ZS) za nějakých 900,- Kč
- těžší buffer H2 za nějakých 1150,- Kč
- u ArmaLite, lepší pažbu.....Magpul, nebo alespoň FAB GL cca 1.700,- Kč

Suma sumárum, za 27.000,- až 31.000,- (bez nové povrchovky za 25 - 28.000,-Kč) je individualizovaná suprová, spolehlivá a odolná puška, se všemi ergonomickými výhodami a přesností platfomy AR 15, pro běžného tuzemského střelce naprosto nezničitelná (pokud ji nezkurví kutilstvím, nebo náboji.)

K tomu je třeba připočítat hrst zásobníků, případně nějaký šikovný kolimátor, podle potřeby jiný flesh-hider, nebo komp na ústí. Další stovky až tisíce je možné utratit za přední rukojeť, zvětšená tlačítka záchytu zásobníku a závěru, natahovací páku..jsou na to bambiliony dílů. Pokud ty úpravy nezvládne majitel (a i když to je skládačka, chce to nějaké zkušenosti) tak ještě nějaký tisíc, dva, tři šikovnému a ochotnému puškaři, který ví co dělá.

A furt zbude nějakých 10 - 20 tisíc na náboje. ;) :)

P.S. Matěj : Norinco je normálně Mil-Spec, skoro všechny díly na něj pasují. Jen rozebírání na prvočinitele je trošku obtížnější. Ty fotky jsou nějaký extrém z prvního dovozu, jen aby si lidi kupovali něco dražšího, u GD záměrně. ;)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Yeah
Příspěvky: 137
Registrován: 05.03.2015 21:12
Pohlaví: muž

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Yeah »

Rampa píše:Auto má životnost motoru taky klidně 500 000km, ale už při 100 000, 200 000, 300 000, jak kdo, kouká po jeho náhradě, protože se na něj chce spolehnout a nechce řešit případné výměny, servisy a celkově pocit z toho předmětu. Proto nechápu, proč zrovna u zbraní, které člověk používá tisícinově oproti dopravním prostředkům každý trvá na tom, aby byly nesmrtelné a ještě jeho pravnuk z oné kosy střílel emzáky v 5. sv. válce, i když už budou mít všochni pulsní pušky :-D.
Mam dneska rejpavou : ) Tak si dovolim tady osvětlit o co jde v tom, že chtějí všichni ideálně zbraň která bude efektivně chodit i v rukou jeho vnuka a nejlépe i při likvidaci emzáků v 5té galaktické válce, bez návaznosti na AR, AK, SA a cokoliv jinýho... Spolehlivost zbraně je totiž více či méně přímo spřažená s její životností. Když ti umře auto, tak vylezeš a počkáš na odtah, když ti umře kvér, tak umřeš s ním. To je alfa a omega zbraní. Jestliže zbraň selže je to průser který nelze vzít zpátky. Proto se u této kategorie produktů tak strašně lpí na spolehlivosti (případně na zamlčení nespolehlivosti) z níž potažmo vychází životnost.

Jinak se to tady stejně votočí v AK vs AR flame a podle mě už tu bylo to hlavní řečeno. Nelze udělat spolehlivou zbraň s mikrovůlemi a zároveň nelze udělat odstřelovačku s velkými vůlemi protože fyzika. Hledají se tedy kompromisy. U útočných pušek se dospělo ke konsensu, že kompromis pro spolehlivost vs přesnost vs nároky na údržbu jsou okolo 3MOA...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od bivoj »

2 Nicotnik - a proč se vysrat na dražší pušky? U kterých právě nebudu vůbec muset řešit kde a co na to všechno potřebuji dokoupit, aby to bylo alespoň nějak použitelný, ale mám hotovou flintu rovnou z fabriky...

Za mě je ideální "AR" do rozpadu tato konkrétní: https://www.heckler-koch.com/en/product ... rview.html

Koupím na ni jen slušnou optiku (třeba tuto, pro šetřílky pak postačí i tato) a mám vystaráno i pro případ rozpadu.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od cipis »

Neviděl jsem dražší pušku, do které by se nemuselo hrabat minimálně jako do toho Norinca. Každý, kdo si v mém okolí něco dražšího pořídil, tak za a) nastřílel násobně míň nábojů (přece nebudu tak moc střílet, když to bylo drahé, případně to bylo tak drahé, že nezbylo na víc nábojů) a za b) řešil závady, no a protože to byly dražší flinty, tak i dražší odstraňování, protože si to přece nebude opravovat sám, když to tolik stálo. Kámoš koupil nové norinco, vyměnil na mou radu vytahovač a vyhazovač a nepoznal závadu.
Myslím, že se to těžce přeceňuje, co má ta puška vydržet po rozpadu. Po první a úspěšné přestřelce stejně bude mít vítěz k dispozicí 2x tolik zbraní, co měl před ní, tak si bude moci vybrat :)
A jak tu kolega psal o tom, jak se k tomu chovají američané a jak my, tak naprostý souhlas. U některých z nás to už došlo tak daleko, že se málem s tou drahou puškou bojí střílet a když už, tak pár ran. A radši v sedě na palpostu, aby si ji náhodou neodřeli ... A když už teda něco nastřílí, tak pak celý večer pucují. Po těch deseti ranách.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Nicotinick »

Bivoj: Já bych se už vy.ral. Nikomu to nenutím, každý podle svých preferencí. Nepotřebuju platit DD nebo BCM (byť to jsou kvalitní pušky a i na to mám) jejich jméno, píár, pěkný design, cerakote za 7 litrů a vlastnosti, které nikdy nevyužiju, jako že to vydrží pád vrtulníku apod. Ten finanční rozdíl raději prostřílím. Něco jiného je, když to armádnímu zbrojnoši kupuje erár, to bych po tom taky sáhl.

Proti civilní verzi HK (i když to je velmi kvalitní zbraň) pro "rozpad" jednoznačně mluví hmotnost. To bago hlavně je šílené a puška je minimálně o 3/4 - 1 kilo těžší, než srovnatelná DGI AR-15 se stejně dlouhou hlavní a duralovým předpažbím. To je skoro o dva plné zásobníky sebou v báglu nebo na "břiše" více nebo méně. Dojet s tím na střelnici autem je něco jiného, než to celé dny tahat na zádech, kdy každý honí každý gram "zátěže".

Jsem ochoten pustit chlup, ale dát jen za karabinu a puškohled přes 150 litrů, to už je .urva i na mně moc. :) :)
Naposledy upravil(a) Nicotinick dne 07.02.2019 15:54, celkem upraveno 2 x.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Odpovědět