AR z pohledu rozpadu

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Ehm, já myslím, že si Bivoj dělá šoufky, ale ne každý to pochopil. Optika za 90k a pro šetřílky za 4é.. :D
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od PeFi »

PaF píše:Jinak lov .223 bych neviděl jako problém. Myslivec nemůže z etických důvodů nic "ustřílet", pokud půjde o jídlo nebo o život při napadení, máš v .223 zásobníku typicky 30 ran.
Otázka zněla, zda je .223 dostatečná na černou. S .223 lze sice zabít i slona, ale ...
Naše černá zvěř je CXP2, velké prase i CXP3 a .223 na lov CXP2 vhodná prostě není: https://www.chuckhawks.com/gun_game.htm

Ustřílet je zajímavý nápad, ale jelikož se zvěř po výstřelu rozběhne a zraněná zalézá tak, aby ji nešlo najít, tak ustřílení ve stylu vybíjení prasat na pláních Texasu není řešení. Pokud má lov sloužit jako zdroj jídla a ne k vyhubení prasat v okolí, tak je potřeba být schopen odlovenou zvěř snadno dohledat a nerozstřílet jí střeva. S .223 to u prasete bude chtít ránu, která zasáhne CNS buď přímo, nebo alespoň šokovou vlnou, a prase má mozek malý. S větší ráží se dá lovit podstatně lépe, .223 je malorážka s přebytkem energie a malé průřezové zatížení je potřeba kompenzovat moderní expandující municí a i tak bude slušná šance, že zraněné zvíře někam uteče a tam si zdechne.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Samozřejmě že .223 na prase ideál není, ale do ustřílení to má daleko. V USA se s .223 běžně prasata loví a fakt je neustřílí jako černoušek slona kalachem. A díru to umí udělat pěknou.
https://www.ar15.com/forums/ar-15/Best_ ... 16-458295/
Takže pro normální lov u nás jistě ne, na obstarání jídla v případě nějaké PA to zcela jistě stačí (ne, nemyslím 10.5" FMJ). To je furt dokola.
Hlavně to patří do jiného vlákna. :?
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od viktor »

no spise otázka je co vlastne zakladatel vlakna mel presne na mysli kdy vlakno zakladal. Protože moznosti jsou dve :
a ) je AR vhodna puska pro rozpad ano ci ne ?
b ) pokud ano, tak jaka verze a jake nahradni dily sebou …
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Toran@ga »

štaflík píše: Docela mě překvapilo, jak je výměna většiny věcí na AR snadná a je vlastně mnohem snažší, než na AK či Sa. Vyměnit vytahovač na AR? Doslova sranda. ...).
Štaflíku, co je to za rozpadlickou výhodu? U AK je mi celkem jedno jak složitě se tam mění díly, proč bych je jako měl měnit? :) :D
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Nicotinick »

Třeba.... proto ? :)
ak extractor.jpg
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Zarozak »

Toran@ga: Protože....dám třeba úplně smyšlené příklady,kdy je výhoda zbraň opravit kladivem,ne nereálné.Jasně,že u kalacha většinou není potřeba nic vytahovat ze spoušťáku atd. i když je to mnohem větší oser než rozkuchat AR

Flinta spadne z vysoké skály na šutry,z činžáku na beton,budou se s ní muset vylomit dveře,přerazí se o šmejda,bude se muset použít jako šprajc ke slanění,bude se s ní muset něco vypáčit,když prostě jiná možnost momentálně nebude a bude na tom záviset život a nebude možnost někde potom sáhnout pro jinou) Kalach-pomačkají se plechy,vylomí se nějaký z trunionů na nejtech,ohne se nějaký z nosičů mířidel a střihnou se kolíky-lze srovnat kladivem,vyklepat,vybomírovat po nahřátí, zanýtovat nažhaveným nýtem a poskládat(samozřejmě něco přeháním s nadsázkou,ale šikovný člověk si jistě nějak poradí nebo bude v komunitě k dispozici kovář/zbrojíř.Nebude to už ono,ale vrata od stodoly to pořád trefí
AR-odlomí se kus upperu nebo technická část loweru-končím

Pošlu nějakou neš´tastnou náhodou dvě kule do laufu,což bude v nepřízni rozpadu mnohem více pravděpodobné,než dnes v dobách čistých a suchých
Kalach) Někde se povyduje lauf,nafouknou se plechy v přední části těla nebo se střihne trunnion na nejtech,v nejhorším případě se zhoblujou uzamykací ozuby na rožcích.Sklepe se to zpátky dokupy a tak nějak je velká šance,že to bude šlapat dál a sřílet dopředu
AR-rozstřelí se upper,praskne závorník vejpůl-končím
Ale to je mimo téma,je to o AR

Štaflík:No ten rail by asi stačil takový,aby tam šly nacpat pevná,nokto předsádka a puškohled nebo kolimák,případně nějaký osvit,baterka atd.Prostě víc věcí najednou,vím,že je to v rozpadu asi úplná blbost,ale kdoví

Dotaz na ty,co mají zkušenost: Člověk,co umí relativně střílet,vezme norinco,naláduje 5 nábojů a vystřelí přes nějaký solidní puškohled na 100m,flinta ve stolici nebo pevně na bagách

Vezme jinou z těch levnějších doporučených AR se stejnou délkou a tloušťkou laufu,se stejným puškohledem,naláduje 5 ran,vystřelí na 100m za stejných podmínek jako s norincem

Potom vezme DD za stejných podmínek a tech parametrů,jako předchozí a dá zas 5 na 100m


Co z toho bude mít nějlepší výsledek na terči a proč? Nemyslím,že skupina z jedné flinty bude mít o 1,5mm horší rozptyl jak jiná flinta(jasně tvrdochrom vs tenifer atd.) prostě do oka bijící rozdíl
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od hrd »

Norinco mám pár let, vystříleno tak odhadem mezi 5 000 a 10 000. Kupoval jsem ho jako 1. AR, že než se vyhraním, ať je to co nejlevnější a pak si koupím něco jiného, už pořádného. Nestalo se, nakonec jsem u něj zůstal.
- rozptyl běžným střelivem u mě cca dvojnásobný oproti speciálu od JP
- spolehlivost dobrá, nepočítám-li nějaké závady zásobníku, měl jsem závadu (konkrétně double feed) za celou dobu všehovšudy dvakrát
(na kurzech jsem mezitím viděl mnoho 2x i 3x dražších AR, co se zasekávají, popř. střílí s větším rozptylem než Norinco)
- ulomil se mi čep u napínací páky, tak jsem ji rovnou vyměnil za novou (dal by se asi sehnat i ten čep, ale preventivně jsem tuto výměnu měl stejně v úmyslu)
- dále se mi rozpadl čep držící gas tube (náhradní od Coltu stál asi 100 Kč), vše ostatní zatím slouží (dokonce jsem ještě ani nemusel měnit těsnící kroužky), čepy možná budou nejslabší místo? ale zase jsou cenově zanedbatelná položka
- vytknul bych tomu dioptr, co nebyl excentrický, takže při překlopení se posune nástřel, řešil jsem to jeho výměnou
- za cenu (tenkrát) 15 000 Kč, podle mě, nepřekonatelný poměr cena/výkon, ale dnes už to nutně platit díky levným US AR nemusí

- daní za nízkou cenu je rozměrová nekompatibilita, pokud se začnou vyměňovat nebo tunit součásti, co konkrétně jsem zjistil:
- zásobníky Magpul Gen3 a Lancer mi v tom chodí OK
- závit na hlavni OK (výměna originálního tlumiče plamene za jiné úsťové zařízení - Miculek, Vortex, ..., je tedy bez problémů)
- předpažbí je kratší, Magpul MOE, hliníkový FAB se musí upravit, ale Perun Arms a Midwest free-float pasují bez úprav
- mušku lze vyměnit, ale US mi přijde volnější než Čínská
- natahovací páka (BCM) pasovala OK
- spoušťové čepy jsou nepatrně tlustší, originální Čínské nešly do US spouště, která měla menší díry
- spoušť Sabre Defence nechodila spolehlivě, nosič závorníku byl příliš vysoko, tak padalo kladivo, Hiperfire EDT šlape OK
- šroub pažbičky mám nějaký divný, ani metrický, ani US, při výměně ručky (Magpul MOE) se musel použít ten originální Čínský a musel se zkrátit
- dioptr (Colt) do hledí pasoval OK
- mám pocit, že čep lučíku spouště je také nějaký jiný, nicméně já lučík neměnil, tak si nevzpomínám, jestli je průměr větší nebo menší
- pažba Magpul MOE commercial byla na trubce hrozně na fest, tak jsem zůstal u originální Čínské
- výměna US "latch plate" u pažby byla OK (chtěl jsem tam mít úchyt na jednobodový řemen)
- gas-block je rozměrově odlišný od US, pořídil jsem si montáž na gas-block od GGG, ale bez úprav nepasovala
- originální pojistku jsem musel při výměně spouště také vyměnit za US
- díra pro záchyt zásobníku je také poněkud rozměrově odlišná, při rušení oboustranného vypouštění zásobníku jsem musel nechat část původního záchytu a vyměnit jen ten vnější díl

To je vše, co si vzpomínám, je přitom možné, že jiné Norinco to může mít ještě i jinak, např. ručku a pažbu údajně někdo měnil bez problémů. Pro představu, že se mohou objevit nějaké potíže, to ale stačí :) Nakonec se vždy všechno podařilo vyřešit, ale jestli to opravdu stojí zato a nejít raději do nějaké US AR, to je otázka. Nicméně kdo tunit a měnit nechce (asi jediné, co bych doporučil, je výměna spouště, přitom ten Hiperfire za cca 3000 Kč je OK a funguje skvěle), tak bude asi spokojen a může dát peníze místo do zbraně do střeliva, zásobníků, optiky atd.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od bivoj »

2 Nicotinick - ta váha je asi jediná nevýhoda té HK. Je pravda, že když jsem ji měl v rukách (16' verze) tak mě ta váha trošku překvapila. Ale s tím se "dá žít" a myslím si, že výhody převažují.

2 štaflík - kupodivu, ani jsem si moc srandu nedělal. Pokud kupuji pušku s výhledem, že by měla sloužit po rozpadu za nepříznivých podmínek a už kupuji zbraň kolem 70k, tak na optice přeci nebudu šetřit, ne? Pokud chci to nejlepší na trhu taktických puškohledů, tak to má holt nějakou svoji cenu. Aby bylo jasno, nebavím se celou dobu o pušce na plinking, ale právě dle názvu threadu - z pohledu rozpadu, kdy na té pušce a příslušenství bude záviset život můj a případně mých blízkých a to v nepříznivých či extrémních podmínkách. Já si tedy svůj život cením na trochu vyšší hodnotu, než 150 000 korun...
Naposledy upravil(a) bivoj dne 07.02.2019 18:15, celkem upraveno 1 x.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Nicotinick »

Zarozak : Ano, jistě mezi Norincem a DD bude rozdíl, aby taky nebyl když DD stojí cca 3x tolik. To je jako srovnávat Dacii a Subaru. Jde také o to, jak velkou přesnost kdo za své peníze chce. Někomu na 100 m stačí 3 MOA, někdo je nasranej, když to není pod MOA.

Takový Savage MSR 15 je co do přesnosti minimálně naprosto srovnatelný s jakýmkoliv modelem DD o stejně dlouhé a tlusté hlavni, stojí půlku.
DD je výborná flinta, na vrcholu své kategorie, ale není to zázrak. Stejně je to nakonec všechno hodně o střelivu.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Zarozak - jednak si myslím, že se v řadě věcech dost pleteš či vycházíš z mýtů a klišé a hlavně:

Zkusím POTŘETÍ :devil zdůraznit, že na srovnávání AK a AR tu máme EXTRA vlákno, tak zkus tohle vlákno nezabít. Díky a pokračuj, prosím, tam, kde se to hodí.

K věci - nedává mi smysl cpát baterku na rail na 12ti hodinách. Proč? A pokud bych měl na zvětšovák, kolimátor, puškohled a noční vidění, asi bych měl na to, vrazit do flinty i ty 2-6 litrů na dlouhé railové předpažbí. Přijde mi, že obouváš Rollse na protektory z bazaru.

Toranga - protože i u AK může být něco, co chceš vylepšit. Protože i u AK se může něco podělat, či opotřebovat. Zkus si položit otázku - byli/jsou v Rudé/Ruské armádě zbrojíři? A mají zbrojířské sady? Schválně... A to říkám, jako vyhlášený AK pozitivní jedinec. Ale nesnáším ty mýty typu:
"AR se sere furt, AK se nesere nikdy a nejlepčí je Sa58".
A jinak: Zkusím POTŘETÍ :devil zdůraznit, že na srovnávání AK a AR tu máme EXTRA vlákno, tak zkus tohle vlákno nezabít. Díky a pokračuj, prosím, tam, kde se to hodí.

:!: http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... &start=580 :!:
Bivoj: no, můj život má pro mě cenu milionů, o dětech nemluvě, ale i tak si asi pušku za miliony nekoupím a nejsem si jistý, kolik by mi ty miliony přinesly reálných pozitiv. V reálu by se asi většina problémů řešila pistolí. A skoro bych si tipnul, že Tvoje pistole stojí méně ;)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od bivoj »

Ano, moje pistole stojí méně - prostě protože stojí tolik, kolik stojí - ale vybíral jsem je ne podle ceny, ale podle spolehlivosti (a osobních zkušeností). Můj život má pro mě cenu nevyčíslitelnou (asi jako pro každého ten jeho a jeho rodiny), ale už jsem se tak nějak dostal do věku, kdy mi není proti srsti si koupit relativně drahou ale kvalitní a spolehlivou věc (a to nejenom zbraň). Třeba študák po škole prostě bude mít ten budget úplně někde jinde a tam rozumím lavírováním nad poměrem cena/výkon. Bohužel, když si člověk začne kupovat kvalitní (a tím pádem občas i relativně drahé) věci, tak pro velkou část okolí se automaticky stává nadutým snobem a spousta lidí si myslí, že si tím chce "něco dokazovat" či se dokonce chlubit. (A tím kupováním kvalitních věcí rozhodně nemyslím rozhazování peněz ve stylu sportovních "hvězd"). Z tohoto důvodu mi ani ten Heckler ani ten Nightforce nepřipadají mimo, neboť z pohledu rozpadu se jedná o super odolné a prověřené kvalitní věci, které mě nenechají ve štychu. Takže pokud člověk nepočítá každou korunu, tak si myslím, že tato sestava celkem naplňuje ducha vlákna...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Matěj »

HK bude mít, stejně jako každá "pístovka" (všichni víme, jak to myslím :) ) na trhu, problém v menší zaměnitelnosti dílů než běžné typy AR. To zase já spatřuji jako nevýhodu. Zatím to není ve světě tak rozšířeno.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od bivoj »

2 Matěj: https://www.m4carbine.net/showthread.ph ... -and-MR556

Kompatibilita s mil-spec součástkami překvapivě velká - viz obdobná fóra.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Bivoj, máme nějaká věrohodná a na dosti velkém vzorku založená vyčíslení, že ten HK je významně přesnější a spolehlivější, než třeba Bravo, DD, LMT...?
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Toran@ga »

Štaflíku, už jsem jako pěna :angel

zkusím to jinak, nezávisle na platformě.

Nevím kde žijete a jak hustokrutý válečníci jste. Nicméně nedělám si iluze že kdo přežije více ozbrojených střetů bude mít velký štěstí a zbraní se bude kolem válet dost.

No pak a to je dle mně důležité zda jsem vlk samotář a nebo mám rodinu a nějaké ty bližní? Je lepší svůj rozpočet utratit např. za DD a ultra optiku, nebo koupit 3x Low end pro každého kdo umí střílet? ;)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Toranga: koupil jsem lowend.
Ale každý má ten rozpočet jiný. Pro někoho je 3x HK jako prd, jiný kvůli vylítané Kose nežere. Oba mají právo na svůj boj a svou šanci.
Osobně to mám tak, že chci kvér, se kterým jsem co nejvýkonější a kvůli kterému se nemusím škrtit v jiných aspektech života.
Největší chybou je, a to se jistě shodneme, koupit si vysněný kvér na stropu svého rozpočtu a pak nemít na tréning.
A určitě nemlč a piš. Jen to cpi do vlákem, kam to patří. :hand :beer

Mimochodem ta laciná Armalite, co sem hodil Nicotin, vypadá jako velmi použitelný základ...
morho
Příspěvky: 304
Registrován: 10.07.2016 19:57

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od morho »

V téhle debatě vidím trochu problém v tom, že pod rozpadem si každý představuje něco trochu jinýho. Jugoslávie, Sýrie, východní Ukrajina, zombie apokalypsa, středoamerický státy, bratrská pomoc z východu... se liší.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od bivoj »

štaflík píše:Bivoj, máme nějaká věrohodná a na dosti velkém vzorku založená vyčíslení, že ten HK je významně přesnější a spolehlivější, než třeba Bravo, DD, LMT...?
Přesnější vzhledem k tvrdochromu v hlavni evidentně nebude. Ale co se týče spolehlivosti, tak mě osobně stačí seznam speciálních sil (tedy těch jednotek, které nemusí obracet dvakrát každý dolar a skutečně "dostanou o co si řeknou") viz: https://en.wikipedia.org/wiki/Heckler_& ... K416#Users

A nevěřím, že by si zrovna speciálové neudělali hodně dobrý "vyčíslení" ohledně spolehlivosti HK v boji. (proč by si jinak tak drahou zbraň pořizovalo tak enormní množství speciálních jednotek po celém světě a nepoužívali třeba DD?) Za mě je to doporučení, kterým nemůžou konkurovat byť i dražší a přesnější výrobky, neboť se pořád bavíme o AR z pohledu rozpadu - tedy naprosto spolehlivé pušce pro boj v nesterilních podmínkách a ne o terčovce a sportovní pušce.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Mno, 16" .223 ve váze skoro Dragunova mně osobně smysl nedává.
A stejně tak si nemyslím, že pušky pro speciály jsou zárukou dlouhodobě nízkých servisních nákladů a spolehlivosti v nesterilních podmínkách.

Speciálové většinou působí v krátkých, úderných misích, většinou je to spíše o přesných pár rnách (hit and run), než o kropení, mají špičkové logistické zabezpečení, nejlepší zbrojíře, zároveň se o své zbraně musí umět (a zpravidla umí) postarat na špičkové úrovni a mají k tomu špičkové prostředky.
Myslím si, že puška běžného frontového vojáka, brance blátošlapa, dostává za uši 10x tolik, co nějaký navoněný kousek pro speciály. Týdny a měsíce v provozu, ke zbrojíři se také ne vždy dostane, špičkovou údržbu ať svého "páníčka" nebo zbrojíře taky nemá...

Mimochodem naši speciálové dlouhé roky používali docela obyčejného Bushmastera a co mám info z druhé ruky, problémy s tou zbraní nebyly. Takže bingo, redneck Bushmaster je puška pro speciály. :lol: (navíc ho mají i Novozélendští a Italští speciálové a malajskýá a Gruzínská policie a armáda, takže cooool).
Çísla, čísla, čísla, to je pro mě argument. Jinak dneska je kde o tacticool užíváno krutopřísnými speciály ale moc se neřeší, jak k tomu přišli, k čemu to používají a za jakých podmínek.
Tím nechci říct, že ten HK není parádní puška, i když těžká. Ale jen že ten argument "čísla mě nezajímají, mě stačí, že to používají speciálové a z toho plyne, že ta puška je megaodolná" může být v řadě případů zcela lichý.
Odpovědět