AR z pohledu rozpadu

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Napadlo mě založit vlákno o AR, které by neřešilo tacticool doplňky, přesnost, nejzvučnější značky, donekonečna vztah stoupání a hmotnosti střely ani to, že ARka dělíme na pístová a pístová ;) , ale jen to, jak zvýšit pravděpodobnost, že náš poodle shooter bude makat co nejspolehlivěji a s co nejmenší citlivostí na péči.

Předesílám, že vlákno má mít informační hodnotu pro začátečníky, po čem koukat, při výběru. Zkušený tu neobjeví nic, co by nevěděl, ale bude fajn, když doplní, opraví...

Takže co by měla mít levná, poctivá, dělnická AR do nepohody, co si hlídat, co se na nich musí měnit?

Zkusím úvodní výkop, po čem jít:

1.) Chrom, nebo tenifer v hlavni, komoře a nosiči závorníku. Není to jen pro vyšší životnost, ale i tvrdší, čistitelnější a hladší povrch, který při nevelkých vůlích, se kterými AR pracuje, přispívá k vyšší spolehlivosti. Pozor, "stříbrný" nosič závorníku neznamená nutně chromovaný. Chrom se cpe primárně dovnitř, "tam co jezdí závorník". Ano, chrom v hlavni snižuje přesnost. Ale celá řada chromovaných AR nemá problém motat se kolem MOA, ba i kousek pod, když dostanou krmení, co jim chutná. Pozor na "chromoly" hlavně - neznamená to, že hlaveň je chromována, je řeč o leguritech. Chromovaná hlaveň je "chrome-lined".
2.) Nosič závorníku (resp. sestavu nosič + závorník, čili bolt carrier group - BCG) s označením MPI/HPT. Ono to zas tak moc neznamená, ale lze doufat, že tato klíčová skupina prošla alespoň minimálním ověřením kvality. MPI (https://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_ ... inspection), nebo česky MT (http://b-mat.cz/sluzby/magneticka-kontr ... gIrdfD_BwE) je schopná odhalit povrchové a těsně podpovrchové diskontinuity, tedy pro naše účely zejm. různé trhliny či nehomogenity materiálu. HPT je prostě jen "bum!" s našlapaným nábojem a následné "jé, ono se to nerozbilo".
3.) BCG typu M-16. Proč? Je těžší a pomalejší (což je pro nás výhoda) a pro kutily snáz přestavitelný na fullauto, až to legislativa dovolí... AR BCG je více vykousaný a lehčí. Colt je v některých modelech "vykousaný" ještě víc (a pro sichra má ještě jiný průmě pinů v loweru). AR závorníky jsou vyžadovány v některých státech USA. U nás nejsou třeba, tak proč si zbytečně hrát na Communifornii.
4.) M-4 feed rampa - dvě dost hluboká vyžvejknutí, pokud možno bez hran u zamykacích ozubů https://www.ar15.com/forums/ar-15/Rifle ... 12-628766/ - prostě aby šly náboje radostněji do komory.
5.) Staked gas key - tedy ďobnuté imbusy (držící gas key na nosiči závorníku), aby se nepovolovaly. Tepelně namáhané imbusy kmitající zuřivě tam a zpět se mohou povolit. Vyběhnutý imbus následně může oddělat celý BCG i upper. Proto se ze dvou stran "ďobnou" důlčíkem, resp. speciálním nástrojem (MOACK) a tím zajistí. Česky se tomu snad říká "plastické přetvoření součástky důlčíkem". Prostě staking.
6.) Totéž je dobré mít u "castle nut", tedy převlečné matice, co nám drži trubku bufferu k upperu. Levnější řešení je zapatlat to Loctitem, nejlevnější pak hodit na to bobek.
7.) Hodí se být co nejblíž Mil-Spec. Vůbec ne proto, že Mil-Spec by bylo lepší (je to jen požadavek na to, jak flintu postavit co nejlevněji, aby ještě furt fungovala), ale proto, že nám roste pravděpodobnost, že nám bude do kvéru pasovat co nejvíc součástek. A to ani ne tak pro krutý tunning, ale pro náhradní díly. Tj. Mil-Spec hlavně co se rozměrů týče.
8.) Hodí se co nejmenší vůle mezi upperem a lowerem a ideálně, když je toho dosaženo bez různých vymezovacích kroužků na čepech, nebo vložek mezi oběma díly.
9.) Dust cover (takový ty "dviřka na péro" vpravo na upperu, co z nich nevyletí kukačka, ale hilzna) je fajn. AR nemá moc místa mezi kmitajícím BCG a upperem a i když si DI něco umí vyfouknout, bordel vevnitř nechceme. Social a nebo Sport verze ho někdy nemají.
10.) Forward assist se hodí spíš při kontrole, zda je náboj v komoře a následném doražení závěru. Není dobré do něj mydlit ve chvíli, kdy se náboji nechce do komory. Většinou to vede k většímu průšvihu. Zpravidla na flintě je, moc bych to neprožíval.
11.) Twist hlavně mezi 1/7 (žere i těžší střely) a 1/9 je pro nás dobrý. Poradí si s nejrozšířenějšími 55 grs. MilSpec u M-4 pušky je 1/7.
12.) Materiály - bavíme se o levných AR, drahé pušky mohou mít jiné materály a lepší, naopak u levných jiné, než níže vypsané materiály většinou mají důvod pouze v šetření výrobce.
Upper a lower pokud možno z hliníkové slitiny 7075-T6/T5 (http://www.alunet.cz/ENAW-7075). Někdy se používá 6061, ta je hodně tvárná, ale většinou nemá optimální odolnost pro flintu. T5, T6 se týká tepelného zpracování. V úvahu je třeba vzít i povrchovku. Bu'dto se fosfátuje, nebo se potahuje teflonem (většinou lepší). Z pohledu technologie se tyto součásti dělají buď "lisováním" (dva "zhrubakusy" se bácnou k sobě a dokudlají CNC) - forged. Druhá možnost je vyfrézovat tyto celky z jednoho kusu materiálu - billed. Tato technologie se u levných ale ani u vojenských pušek nepoužívá. Mívají to spíše dražší sportovní speciály.
Hlaveň - je X ocelí, uhlíkovek i nerezovek. U levných AR je víceméně ideál 4150 chromoly. A ideálně 4140 chromoly + chrome-lined, nebo tenifer (či jiná metoda nitridace). Používá se i u většiny pušek pro armádu - 4150 CV + chrome lined. Není to zázrak, ale při solidním zpracování a dobré povrchovce vydrží hodně. Čili solidní kompromis odolnost/cena/přesnost (ta je bita nejvíc). Levnější civilní varianta je 4140. Ta ve skutečnosti nemusí být vůbec špatná, ale na to, aby byla dobrá, je citlivější na tepelné zpracování. Zjednodušeně - pokud máte levnou AR s hlavní ze 4140, tak tam 4140 bude pravděpodobně použita jen pro úsporu. Naopak pokud bude u dražší flinty, je možné, že výrobce jí tam dává z jiných důvodů a ví co dělá. Chce to pak zapátrat. Zkrátka napůl i z markentingových důvodů je dnes u levnějších flint (ale i u drahých flint do nepohody) nejjistější a cenově přijatelnou volbou 4150-T6 chrome lined, či nitridovaný.
Nerezovky se u levných flint moc nevyskytují. A pokud, je třeba rešerše, jak je na tom konkrétní flinta. Nerezky se používají u "target" nebo "match" flint. Nepotřebují chrom (který zhorší přesnost), přitom se dobře čistí a odolávají tření. Pokud uvidíte ARko za dvacet, třicet s nerezovkou, trochu to smrdí. Trochu dost.
BCG: armáda požaduje ocel carpenter C-158. V civilním světě se používá i tvárnější 9310. Pravda je, že často výrobce neuvádí, z čeho BCG vykrouhal. Je prostě třeba projet reference, protože ani jedna ocel není zárukou dobrého a trvalého BCG.

Obecně AR je lego, čím více Mil-Spec, tím víc lego kostiček máte k dispozici. Pokud máte MilSpec pušku, tak i na levném kousku lze časem postavit velmi slušnou věc. BCG třeba od Bravo Company (BCM), spoušť koho chcete atd...Nebo i jen díly (ejector, extractor + pružiny a piny) BCG od Brava + sadu pinů a pružin do loweru. Cenově nic hrozného.

Co je spotřebák u AR a co se hodí mít:
Těsnící kroužky O-rings na závorník. Jsou tam tři, vyměníte je třeba i švýcarákem a stojí cca 20-30 Kč, v sadě na Brownell i o dost méně. Životnost cca 3 tisíce výstřelů, spíš víc. Když se BCG s vysunutým závorníkem postaví na závorník a ten se vahou nosiče zasune, je třeba vyměnit kroužky. Málo tlaku, short stroke a další radosti. Čili servis asi za 30-70 korun a chvíli práce. Mezery (přerušení) jednotlivých kroužků mají být oproti sobě pootočené zhruba o 120°.
Hromada problémů je způsobena unavenými pružinami či zaflákanými vytahovačem a vyhazovačem. Opět díly za drobné, lze snadno vyměnit doma. Polovinu servisu AR uděláte nábojem a švýcarákem. K druhé polovně potřebujete specializované a drahé nářadí.
Hodí se mít i "lost part kit". Čili pytlíček s často ztrácenými součástkami. Typicky závlačka zápalníku, cam pin (řídící čep rotace)apod.
Obecně rozpadlický set dílů na AR se vejde do 1500-2000 Kč a do pytlíčku do kapsy (bude obsahovat piny, pružiny, kroužky, vyhazovač a vytahovač, zápalník a cam pin. Když tomu přihodíte z Brownells sadu 5x3 kroužky za asi tři stovky a náhradní buffer, dva, máte dílů na dloooouuuh. Tedy, pokud nejste 3G kropiči, nebo nemáte pech na pondělní výrobu.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Nicotinick »

Jestli můžu, jen doplním svůj názor. Bez nějakého násilného rozporování.

Ad 1.) Tenifer (Melonite, QPQ) určitě . Nejen kvůli přesnosti, ale dává hlavni pár tisíc ran na výdrži navíc. A v současné době je na flintu výrobně levnější než "chrome lined".

Ad 2.) Je to celkem jedno. MPI řeší sice povrchové a podpovrchové vady, ale neodhalí to vadu na nejslabším místě AR. Tedy v důsledku rozloupnutý závorník v díře na kolík. "HPT" procházejí všechny zbraně na zkušebně.

Ad 3.) Ano, ale ne kvůli hmotnosti. Těch cca 20 g má na hybnost závěru zanedbatelný vliv, stačí vyměnit buffer za těžší, nebo jiné vratné brko a je to jinak. Závěr typu SP1 s odhaleným zápalníkem má tu nectnost, že zápalník trpí radiálními rázy od kohoutu a po.ere se spíše dřív než zápalník v závěru typu M16, navíc může zablokovat a poškodit spoušťový mechanismus při selhání přerušovače.

Ad 8. ) Zanedbatelná věc, která nemá naprosto na nic vliv a která se dá vymezit kouskem plastu do loweru za pár halířů . Důsledné vymezení vůlí při výrobě, jsou ovšem pro koncového uživatele náklady navíc v řádech tisíců na pultové ceně.

Ad 11.) Bych doplnil o výběr zbraně komorované ve .224 Wylde. Je to dobrý kompromis pro použití nábojů 5,56 NATO i .223 Rem.

Ad 12.) Pušky z materiálu 6061 se u nás snad ani nevyskytují. (Alespoň o nich nevím). Co mám od kámoše žijícího ve Státech, tak se tam vyskytují jen u nejlevnějších No-name klumprů za 299 USD v akci a stejně vydrží déle než je "trvanlivost" hlavně.

Se zbytkem se asi nedá nesouhlasit.
Jen bych ještě doporučil delší plynový systém než M4. Mid-length gas system, odebírá to plyn dále od komory, než standardní Carbine gas system a kde je výrazně nižší tlak, závěr není tak přeplynovaný, puška se chová líp a výrazně méně trpí BCG a kolíky na spoušťovém mechanismu. :)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Super, díky moc.

1.) Však jo, delší životnost je obecně známá a zmiňuji ji. K ceně Ti nevím. Nejlevnější AR (Norinco) je chromované. Řada DPMS a Bushmasterů (kromě těch úplně nejlevnějších, ty nemají nic a terčových, ty mají nerez) je chromovaná. Starší, levnější "předprůserové" STAGy jsou chromované, tenifer mají až po převzetí Wolfem (možná na něj přešli pro úsporu nákladů). Na druhou stranu levnější S&W, aktuální STAGy, NEA... mají nitridaci, jak píšeš. Takže asi ano, obecně to platí, ale na poměrně deformovaném českém trhu vychází chrom často levněji či stejně, jako tenifer.
V tomhle kontextu mi přijdou zvláštní VAR a PARky, kde používají "battle ready" pístový (nebo ultra pístový, nebo externě pístový, nebo jak to pro piston nazi lidi nazvat) systém a frknou k tomu sice přesnou, ale v podstatě "salonní" hlaveň od WL, co se do bláta moc nehodí.

2.) Myslím tím, že tím prostě alespoň elementárně řeší QC. Třeba Colt a STAG se tím dost chlubí (jasně marketing, chápu). Naopak "newyorským" Bushmasterům byla absence těchto tří magických písmenek BM hatery vyčítána. A v Huntsvillu už BM začal MPI používat (stejně jako upravili řadu věcí, co se jim vyčítalo) a hned se tím náležitě chlubí. Ano, moc bych to neprožíval a asi to bude z velké části marketing. Prostě ta tři písmenka potěší, závěry z toho dělat nejde.

3.) To co píšeš je dost podstatný argument. Asi víc než ta hmotnost. Na druhou stranu hmotnost se na US AR forech dost řeší a panuje obecná shoda, že pomalejší M-16 BCG lépe, resp. spolehlivěji "krmí" komoru a celkem to tam nikdo nerozporuje. Těžko říct, statistiky se asi sotva najdou. A určitě to jde poladit charakteristikou bufferu, jak píšeš :yes . Na druhou stranu to spíš už patří do vyšší dívčí a ne pro začátečníka, hledajícího rozpadlickou AR, což jsem si dal jako zadání tohoto vlákna.
Každopádně závěr je jasný: M-16 BCG :yes

8.) Hele nevím, moje celkem levná AR má prostě "nulové" vůle. Ať s tím i kroutím, vrklám..tak do mezery nedostanu ani cigaretový papírek a ani se to nehne. Jinak si myslím, že malé vůle mají dvě výhody:
-zvyšují pravděpodobnost, že je puška relativně precizně vyrobená a na rozměry výrobce kouká (což prostě u ARka je bohužel důležité)
-čím méně a menších děr do ARka, tím v poli lépe.
Ale souhlasím, že to není úplně zásadní argument. Spíš věc, co potěší.

11.) Pravdu máš. A zapomněl jsem zmínit, že samozřejmě je podstatné aby zbraň žrala .223 i 5.56. Zejm. u evropských výrobců to není samozřejmost.

12.) Člověče měl jsem zato, že (některé) NEA jsou z 6061, viz http://www.strelectvi.cz/forum/nea-nort ... 36709.html. Ale možná je to šum a týká se to jen předpažbí. Každopádně vojenské M-16/M-4 jsou z 7075-T6.
Ještě jsem měl zmínit, že 7075 není korozně kdovíjak odolná. Ne, že by to shnilo před očima, ale není od věci podceňovat povrchovku a film nějakého konzervantu tomu jistě neublíží...
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Matěj »

Když to tak člověk čte, tak je vidět, že AR vlastně rozpadlický kvér není. Moc elementů ovlivňujících správou funkci zbraně, které se můžou podělat. :mrgreen:
Na střelnici mám V-AR, dlouho uvažuju, kterou kulantně řečeno, AR standardní konstrukce (aby se nerozjel zaee flame) koupit jako záložní s tím, že za záložní, co bude většinu času v trezoru, nechci dat tolik co třeba stojí DD apod., co jsem ale měl možnost otestovat kusy na CZ trhu, tak jsem si popravdě nevybral nic, s čím bych s klidným svědomím šel "do války". Popravdě, nevzal bych si tam ani VAR.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od viktor »

diky za fakt dost dobre vlakno.
pokud bych uvazoval o nejake zbrani z hlediska rozpadu tak zacnu asi jinak
je 5,65 NATO vhodna raze pro rozpad ? respektive je dostecne univerzalni ? Respektive 5,65 NATO je razi jednotlivce a armada disponuje celou radou zbrani, vy budete mit jen jednu... je 5,65 to prave ? Pro lov ? pro strelbu na dejme tomu chranene cile ( budovy a spol ) .. odpovězte si sami
k AR, dela to sice desnej kraval ale strili se z toho dobře..
vynechte vsechnu podporu a zabezpeceni co ma k dispozici armada...
vynechte všechny mozne prostředky udrzby a servisu, zapomente na všechna specialni mazadla a konzervacni prostředky a nahradte je dejme tomu motorovym olejem. naftou... popřípadě to neudrzujte vůbec..
alespoň si představte ze ji sverite do ruky nekomu kdo ji za a) vůbec nezna b ) nemá k ni zadny vztah c ) bude ji sebou vláčet cca mesic lesem za ruznych povetrnostnich podmínek a zauvažujte co z toho zbyde a jak to bude schopne cinnosti
tak a potom zas zvazte nazev vlakna :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Fabulous »

Osobně jsem názoru, že malé vůle jsou k ničemu. Proč AK funguje zahnojené? No protože jsou vůle zemědělské a mechanizmus s nimi počítá. Argument minimálních vůlí jde jasně proti záměru rozpadlíka.

Ad materiál 6061 - DPMS AR10 měla lower odlévaný z tohoto šamcajku. Ale fungovalo to.
Uživatelský avatar
xFuriousDx
Příspěvky: 49
Registrován: 21.02.2015 0:15
Pohlaví: muž

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od xFuriousDx »

U AR doporučují měnit pístní kroužky každých 2000 ran, vytahovač 3000 ran, hlaveň 10000 atd. U Kalacha se mění akorát střelec.... :-D

Konkrétní doplnění ;-)
2,500 round interval,

* Inspect and replace as necessary extractor spring, insert and O-ring

5,000 round interval

* Replace extractor spring
* Replace extractor insert
* Replace Crane O'ring
* Replace gas rings
* Replace action spring

10,000 round interval

* Replace bolt

15,000 round interval

*Replace barrel.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od cipis »

Já teda nevím, ale v nadpisu je z pohledu rozpadu ... Takže uvažovat počty vystřelených nábojů v tisícovkách, tak je dost nesmysl. To bude člověk rád za pár ran, ne pár tisíc či desítek tisíc. A pokud těch pár ran přežije, tak bude dost náhradních dílů od těch, co to nedali ...
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Nicotinick »

xFurious : A tak požadavky a specifikace údržby 3Gun nebo IPSC střelců jsou poněkud jiné, než požadavky Somálských pirátů nebo bojovníků RUF v Sierra Leone. :D

Omlouvám se za OT, nerad bych aby se to tady zahumusilo nekonečným sporem, co je lepší. 8-)

(Mezi námi ještě jedno mírné OT, doporučující výměny pružin po pár/desítek tisících ranách existují i u Glocka, přestože "vydrží" těch ran řádově statisíce. 8-) )
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od viktor »

jen mala otázka
je 223 rem dostatecna na lov napr cerne zvere ? vim ze 7,62 x 39 taky není zrovna idealni na tento ucel ale ma vetsi sanci. Podle me zbran co ma razi které není vhodna k lovu na nasem uzemi je rovnou nevhodna k rozpadu. A je jedno jake je konstrukce. To ze v nablblejch filmech US strileji z AR na dinousaury je jejich věc :-)
podle me musí rozpadlicka zbran vydrzet brutalni zachazeni, nulovy servis, uzivatelsky musí byt blbuvzdorna a musí mit dostatecne vykonnou razi. Zivotnost cca 1000 ran bohate staci :-) AR nemá ani jedno. Mimo zivotnosti. Presnost 2 moa bohate staci. AR je perfektni sportovni puska a ještě to jde při strelbe na lidske cile do cca 200m na to to bylo stavene a to to také umi. Nic vic nic min. Nez AR bych dal radeji prednost ,22 rl
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Matěj - ty elementy se dají pohlídat při koupy a ty drobnosti, co se měnívají stojí pár korun, vejdou se do hodně malé kapsy a vyměníš je doslova na koleně. Takže nějaký potenciál tam je...
xFurios - u mé pušky píší 3 000, resp. dokud nezajíždí závorník

Viktor - AR (většinou s dlouhou těžkou hlavní) je velmi oblíbenou zbraní na lov prasat v USA, a to včetně lovu z vrtulníku. Zejména za použití SS109. U nás by to legislativně asi neprošlo. Každopádně s ARkem lze ulovit asi všechno, co u nás chodí po lesích (teda samozřejmě kombinace 10" hlavně a 52grs FMJ na to dobrá fakt nebude)...Tohle spíš patří do obecné debaty o AR. Pojďme to udržet na přístupu jak provozovat levnou AR z pohledu použití v PA

Jinak myslím, že případná PA by byla spíš o tom, kdo stihne vystřelit první a přesněji (a tady je AR hodně schopná platforma), než o hekatombickém kropení, po kolena v hilznách....
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Matěj »

Na AR koncepci nedám dopustit, přesná, lehká, ergonomická flinta, ovšem čím víc člověk do to toho vidí, tím víc vidí nedostatků, proč by ji do války nevzal (potažmo do PA). Je to jen čistě můj subjektivní nazor samozřejmě. Jak jsem psal, chtěl jsem kvůli kompatibilitě příslušenství záložní AR, ale tak nějak nevím co spolehlivého koupit. Až mám strach, abych zase nezačal hledat těžkého neergonomického kalacha v 5.56. To si už ale asi taky nevyberu, protože z AR jsem zpohodlnêl... :)
Naposledy upravil(a) Matěj dne 06.02.2019 12:30, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od jerry.mysak »

On to Štaflík spíš myslel takhle:

Mám (chci) AR15 a přijde rozpad. Co můžu udělat pro to, abych si zvýšil šance na přežití.

Jinak souhlas oponentama, že Ak47, nebo SA 58 je lepší volba. Střílí to i zasviněný, orezlý a bez pažby. I náboj je univerzálnější. Zabiješ s tím člověka, zajocha, knoura, nebo medvěda. Až všechno zaroste křovím, tak jej můžeš prostřelit.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Ještě Viktor:
-nevím, proč by AR nevydržela být tahána měsíc po lese? Zvládla to roky v džungli i v písku
-nevím proč vynechat všechny prostředky servisu a údržby. Elementární údržbu potřebuje každá zbraň, má-li na ní být spoleh. I o svá AK jsem se staral jak o mimina. I AK a Sa mají celkem precizní manuály a předpisy k údržbě a není to proto, že se soudruzi nudili.
-speciální mazadla nepotřebuješ. Stačí běžné CLP a v nouzi i ten olej. Zapečený karbon oškrábeš nožíkem.
-někomu, kdo zbraň nezná a nemá k tomu vztah bych do ruky nedal ani AK ani Sa
-ad střelba na budovy - nechci vám brát iluze o mighty 7.62x39, ale když z baráku kouká syčák, je lepší ho trefit (a k tomu .223 má o dost lepší předpoklady), než heroicky penetrovat paneláky tunami 7.62 a doufat, že prevíta statisticky trefím. Ono to mimochodem stejně neprojde, ale to jen naokraj).

-brutální zacházení k AR - myslím že nesportovní AR vydrží celkem dost. I když jo, AK vydrží víc.A Mosin ještě víc. A husitská píšťala ještě mnohem, mnohem víc.
-nulová údržba? Proč nulová?
-uživatelsky blbovzdorná je, pokud se nebavíme o pokročilejším servisu, tam je to naopak magie.. Myslím, že když dáš do ruky nezkušené ženské AR, bude s ním nebezpečnější, než s 58.
-fakt si myslíš, že SS109 nebo nějaká lovecká či těžší střela z delší hlavně je slabá? Tam, kde 7.62 čistě proletí, ti .223 urve ruku i s ramenem. Ano, neprostřelí kolejnici, pravda.
-přesnost 2MOA bohatě stačí? Řekl kdo? Fakt očekáváš, že v případě konfliktu ti všichni postojí odhalení a pokud možno se ještě nastříknou nějakou reflexivní barvou? Blbost, budeš střílet na někoho, z koho kouká tak 1/4 hlavy s okem za muškou. A tam se hodí mít přesnou pušku a navíc pušku, ze které není těžké být přesný. Kde nebudeš muset přemýšlet, jestli je dotyčný 100, nebo 400m daleko, abys nastavil hledí a ten malý terč trefil. A hlavně - ze které bude umět být přesná i tvoje žena nebo dcera, když ty budeš nemocný, raněný, mrtvý. nekupuji zbraně výhradně jen pro sebe.
-v čem je .22lr účinnější?

Myslím, že M-4 zaostává primárně ve schopnosti vést nepřetržitou palbu dávkami. Prostě se začne vařit. Jestli máte fullauto a vaše scénáře počítají s tímto https://www.youtube.com/watch?v=9aqopEQr7wI, pak jsou určitě lepší zbraně.

Mimochodem ještě k životnosti hlavně - ono těch 10-15 tisíc, co se u chromových AR udává není o tom, že to praskne, nebo bude střílet za roh. Je to o tom, že začne klesat přesnost. Po čase (třeba dalších 10000) klesne na přesnost nového Sa58, po dalším čase na přesnost běžného používaného Sa (jo, já vím, všichni máme/měli jsme zaručeně nestřílené Sa 58 s úplně novou hlavní vyrobenou ale ještě ze staréocelivmnohemvyššíkvalitěnežjakoudnesněkdoumívyrobit) atd. Kouzlo je prostě jen v tom, co se skrývá za slovem "životnost".
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od viktor »

no odpověď je asi taková, že moje verze jak se pokusit přežít " rozpad " je se zašít a pokud možno vyhnout jakýmkoliv střetům než si to horké hlavy vyřídí mezi sebou. Takže nejít do přestřelky, ale zmizet. 22lr nadělá daleko méně kraválu než 5,56. Ani si nechci hrát na snipera a lovecké rána na cca 50 - max. 100m tak na to ty 2 MOA stačí. Nakonec až budu potřebovat AR, AK ci SA asi jich bude celkem dost se různě někde válet. Nejde mi ani tak o AR jako o náboj co používá. Vojsko co ho používají mají celou paletu dalších zbraní s různou účinností. A potravinové balíčky. Jako rozpadlík ne.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Kanci se v USA s .223 ARkem zcela běžně loví. https://www.ar15.com/forums/outdoors/_2 ... /9-658414/ Z M-4 to chce ideálně lovecké střelivo, s 20" je běžně berou (třeba z vrtulníků) i SS109. To mi pocitově přijde takové na hraně, ale je to tam běžné a asi jim to funguje.
https://www.ar15.com/forums/ar-15/Best_ ... 16-458295/
Takže jo, .223 dá prase i člověka. U té malorážky si nejsem tak jistý. ;)
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od opavak »

Nejlepší AR (assault rifle) z pohledu rozpadu se mi jeví zbraň AKS 74U :lol:
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
heh
Příspěvky: 33
Registrován: 27.11.2014 13:38

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od heh »

Na AR15 máš .22 adaptér prakticky do kapsy. Prohodíš BCG a dáš malorážkové šuple.
Přílohy
142149.jpg
mc.ready
Příspěvky: 167
Registrován: 06.11.2016 14:26
Pohlaví: muž

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od mc.ready »

:shock: a tohle, ze ma byt zbran pro rozpadlika? :D
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Vrazíš do voka...
Odpovědět