AR z pohledu rozpadu

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Nicotinick »

No pokud bude Kotlinka rozjebaná tak jako kdysi Flandry, asi bude jedno co má dneska kdo za zbraň.

U těchhletěch úvah je možná zajímavé zapřemýšlet, proč v IDF, kde .urva dobře ví co a za jakých okolností ne/funguje, mají platformu M16/M4 pořád jako hlavní zbraň a je otázkou, zda ji Tavor u všech jednotek nahradí. A superodolný Galil leží desetiletí ve skladech a čeká na záložáky nebo export. ;)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od jerry.mysak »

řešíte tu hovna
Všechny dnešní zbraně jsou dostatečně vyzkoušený různýma armádama a fungují jim. At už AK, M16 , SA58.
Některý jsou odolnější vůči znečištění, jiný trochu mín. Jo to jen o tom jak velký vůle jsi ochotnej akceptovat. Velká vůle= odolnost proti znečištění, ale obecně menší přesnost.

Jestli někdo považuje za rozpadlickou zbran něco, co na podzim strčí do hnojiště, v zimě to vytáhne, hodí do rybníka a na jaře z toho oklepe bláto a bude střílet tak sorry. I rozpadlík by měl pečovat o svou zbranˇa pokud ne, tak je to hovado má si vzít klacek.

Prostě a jednoduše, při alespon minimální rozumnej údržbě bude každá zbran dobrá. A i s rezavým krámem kterej nemá skoro drážky budete za kinga proti maníkovi s klackem.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od skagerak »

@nicotnik, pokud bys dostal m16/4 zadarmo taky bys to uprednostnil pred galilem, kt se navic pronese...

@Jerry , vsechny zbrane nejsou vyzkousene armadama, konkretne ARka dela tintilion vyrobcu skladacu a subdodavatelu, logicky muze byt vysledek vselijakej od spicka po sunt, armadni AR je zas asui neco jineho
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Cep »

Nicotinick píše: A superodolný Galil leží desetiletí ve skladech a čeká na záložáky nebo export. ;)
A názory z IDF, že do služby budou chodit s M16/M4, ale do války by vzali Galila?
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Matěj »

A to je názor odkud? Zdroj? :)
Jinak Galil je těžký jako kráva, měl jsem. AR je do služby fajn, to je fakt. :lol:
Já si konečně dovezl dnes toho HK, takže přihlásit, odstrojit V-AR a snad dostojí pověsti. Snad se pomalu ale jistě blížím k finále a to získat konečně tu správnou rozpadlickou AR...
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Cep »

No, někde na těch internetech jsem to zaznamenal. Ale mohl to být stejně specifický názor jako ten, který po operaci Pouštní Bouře tesknil po M14 místo M16.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Cep »

COOK OFF TEST IWI GALIL vs. COLT M16 - od 1:20 tam M16 vystřelí 3x jaksi sama od sebe... https://www.youtube.com/watch?v=DvccUuJ0i-4
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Nicotinick »

No, po tomhle vcelku běžný samozápal, a co ? To nějak s PA souvisí ? :)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
mc.ready
Příspěvky: 167
Registrován: 06.11.2016 14:26
Pohlaví: muž

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od mc.ready »

...v celku bezny :D No ja bych to nechtel, spouty serepeticek v necem co vypada vachrlate :lol:
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Nicotinick »

Tuším, že třeba takový Sa.58 měl konstrukčně odolnost proti samozápalu garantovánu do 180 ran, tedy 6 zásobníků v režimu full auto. To jenom k tomu, o jaké varchlatosti se tady bavíme. ;)

M16 si ji "šoupla" tuším po 8.. Alébrž ve zkratce, to video nemá pro tohle vlákno žádnou vypovídací hodnotu.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Maximus »

Vzhledem k tomu, že IWI X95 je zatím za rozumné peníze v nedohlednu, tak přecházím z kosy na klasickou bezpístovku AR 15 jako mou primární dlouhou.

V české "kotlince" je jaksi zvykem považovat AR 15 za přesnou zbraň, která je jinak "zgarb", který má problém odstřílet bez závady několik zásobníků a bez čištění co 300 výstřelů se znefunkční.

Samozřejmě AR15 má několik kvalitativních úrovní a low-cost verze, které ve Walmartu koupíte za cenu základní zrcadlovky rozhodně nepovažuji za tu adekvátní rozpadlickou úroveň.

Děkuji za inspiraci jednomu zdejšímu diskutérovi, který mě přivedl k mé finální volbě - Colt LE6920 což je asi nejvíc mil-spec AR 15 na trhu. Vychází totiž přímo z vojenské M4, kterou pro americké ozbrojené síly vyrábí právě výhradně Colt.

Tato zbraň se 16" hlavní a stoupáním 1:7 má potenciál s těžší kvalitní střelou atakovat přesnost subMOA a s běžnýma 55 gr. sypačkama je stále normálně použitelná na běžné střelnice v okolí (do 100m).

Díky komplet tvrdochromu lze bezpečně používat náboje s ocelovou nábojnicí - chystám se testovat 62 gr. FMJ od Barnaulu, které se dají sehnat pod 7 kč (na sypání do 100 metrů snad budou ok). Pro střílení na delší vzdálenosti a případně lov zkusím přebít stovku 65 gr. střel Sierra SBT (poloplášť GameKing).

Protože AR 15 je primárně "LEGO pro dospělé", tak nějaký tuning je také v plánu - už je na cestě hliníkové předpažbí (obyčejná hliníková "čína" s ocelovým ořechem), pažba od FABu GL-CORE a pistolovka od Magpulu. Spoušt u mého AR není až tak špatná (moje kosa má spoušť rozhodně horší bez šance ji vylepšit jako u AR), ale asi si zkusím zaexperimentovat s JP pružinami na snížení odporu - minimálně budu mít další pružiny do NZ :).

Z kosy jsem tam přehodil svůj EOTech a časem zkusím jak mi to půjde v kombinaci se zvětšovákem 3x (asi Vortex :-))

Sada základních náhradních dílů do NZ stojí do dvou tisíc (když vezmete cenu současných dílů do Sa vz. 58, tak to není moc velký rozdíl).

Pokud někdo řeší životnost kvalitní mil-spec AR 15 vs. kosa, tak je potřeba vzít v potaz několik faktorů:
1) kolik má rozpadlík nasysleno střeliva (opravdu málokdo ho má tolik, aby ustřílel jakékoliv kvalitní AR15)
2) jaké střelivo bude k dispozici a kolik ho bude k dispozici (plné sklady berzprizorního střeliva jsou opravdu sci-fi a pokud se nějaké vojenská munice dostane rozpadlíkům do rukou, tak jaká ráže to asi bude :chuckle )
3) jak moc je pravděpodobné, že budu v případné PA situaci střílet jeden palebný průměr za druhým bez možnosti alespoň občas vyčistit zbraň nebo že budu žít v bažinách či zatuchlém podzemí
4) jsou pravděpodobné "krutopřísné" přestřelky nebo půjde spíše jen o krátké nastřelení, kdy rozpadlík musí rychle ukázat, že umí nebezpečně kousnout (zde vidím potenciál přesné samonabíjecí zbraně v roli DMR) a útočníci pak rychle pochopí, že tudy cesta nevede - snažších cílů bude dost :devil
5) klasická krycí palba při omezené zásobě či dostupnosti střeliva bude luxus, který si bude moci dovolit málokdo (ostrostřelci budou oproti kropičům ve značné výhodě)
6) výhody nižší hmotnost zbraně a plného palebného průměru - minimálně 4 až 6 zásobníků při nutnosti se přesunovat na větší vzdálenost s bagáží na zádech (v této roli vede lehká AR 15 v ráži 5,56 mm NATO umožňující bezpečně používat vojenskou munici i civilní střelivo 223 Rem)

Průběžně budu referovat o zkušenostech s mým PA "Colťákem" :)
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Matěj »

Životnost laufu v ráži 5,56 je řádově nižší než 7,62, takže předpokládám, že nejeden rozpadlík bude mít v nz zásobu, aby jeden lauf ustřílel...

Barnauly jsou sice levné, ale dost pušek s nima závadí. Přesnost stojí za prd. Každopádně na nějaké střílení řekněme do 50 m OK (na 100 už mi chodily mizerně), tedy za předpokladu, že s nima puška chodí bez problémů.

Zvětšovák od Vortexu si prvně vyzkoušej a rovnou ho porovnej s něčím "dražším" -> rozdíl prostě uvidíš. Cena je zde prostě úměrná kvalitě.

Jinak trošku nechápu snahu porovnávat AR a 58 :), ono to prostě nejde, oboje je něco jiného. A samozřejmě, sám zjišťuju, že nejlepší je mít oboje (Sapik už nemám, ale mám v plánu kupovat v této ráži něco nového - asi AK, protože sehnat pěknou 58, už bude dnes nereálné).
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Maximus »

Co se týká životnosti hlavně, tak se bavím v případě AR o tvrdochromované mil-spec hlavni z M4, ta rozhodně 10 tisíc vystřelů dá v solidní přesnosti (na samonabíječku). Pokud si koupí někdo AR15 alespoň bez nitridace hlavně, tak to je opravdu krám na hraní na střelnici či na střílení "nouplísáků" s jednosměrnou jízdenkou do pekla.

Výhoda tvrdochromu v AR je právě v možnosti používat bez rizika ocelové nábojnice - po odstřílení 7 - 9 tisíc oceláků si za ušetřené peníze mohu koupit rezervní hlaveň ;) a ta původní chromovaná ještě určitě nebude po smrti.

Barnaul není v 223 Rem jen 55 gr. FMJ, ale právě i 62 gr. FMJ (máš zkušenost s ní a v jaké hlavni, s jakým stoupáním a délkou???) plus lovecké laborace. Znám zase lidi, kterým to na kropení do gongů do 100 metrů funguje docela dobře.

Srovnávám s 58, protože v naší komunitě je to považován za určitý etalon - nicméně zatímco můj Novohradský funguje xy let na 100%, tak moje Gazela moc nemá ráda čínské poměděné náboje. To teď řeším s puškařem a doufám že zdárně, nicméně vytuněná kosa už je hmotnostně nad AR a bez tuningu zas na to nedám kolimátor. Přesnost je obou těchto platforem nestovnatelná a pořádná optika je na rozdíl od kosy na AR opravdu využitelná (na jedné kose mám POSP 4x24, takže mohu porovnat).

Kosy samozřejmě nepošlu do světa, ale AR chci mít jako svoji primární zbraň do zajímavých časů - výsledky z jakýkoliv "realistických" závodů jasně mluví pro platformu AR. Pro reálné použití proto nemám low-cost verzi a ani vytuněný závodní speciál s minimálními vůlemi stavěný pouze pro střelnice.

Pokud se bavíme o apokalypse způsobené v Evropě výbuchem supervulkánu Campi Flegrei a ovzduším plném sopečného popela, tak platforma AK či SA vz. 58 bude určitě lepší volba, ale pro většinu ostatních scénářů vidím spíše pozitiva na straně kvalitní AR.

Navíc jsem u svého AR trval na zachování možnosti nasadit bajonet, protože ten nepovažuji pro PA situace za překonanou záležitost a hodlám osobně otestovat něco z Fabovy výroby.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Matěj »

Maximus píše: Barnaul není v 223 Rem jen 55 gr. FMJ, ale právě i 62 gr. FMJ (máš zkušenost s ní a v jaké hlavni, s jakým stoupáním a délkou???) plus lovecké laborace. Znám zase lidi, kterým to na kropení do gongů do 100 metrů funguje docela dobře.
Jo, tak na gogky OK, to jsme se trošku nepochopili. Myslel jsem to ve smyslu "přesné střelby". Trefit gong s tím samozřejmě jde i na 100 m. Každopádně trojlístek s tím v terči uděláš asi se stejnou šancí jako máš na výhru ve sportce. Takže na běžné kropení budiž. Snad si bude ten Colt s Barnaulem rozumět, protože jak jsem psal jinde, u V-AR jsem měl časté závady s tímto střelivem, z HK jsem pistil zbytek, co jsem měl založený doma a zdálo se to OK (ale cca 30 ks není směrodatný vzorek).

Přesnost AR v neprospěch 58/AK je bez diskuze. Puškohled na 58/AK mi přijde zbytečnost, kdysi jsem to na své 58 zkoušel a nepovedlo se mi s optikou (zvětšení 4x) z té pušky vyždímat žádný rozumný soustřel, proto jsem zůstal u kolimátoru, kde byl efekt ve finále podobný. Ta puška na to prostě není.

Ohledně bajonetu si nedovedu představit scénář, kde by měl bajonet na zbrani využití. Pokud, což je pravděpodobné, je člověk v případné PA osamocen. Tam totiž útok na bodák postrádá smysl. Osobně s bajonetem proto vůbec nepočítám. Představovat si "prvoválečné" vlny vojáků útočících na bodák jsou podle mého v PA nesmysl.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Maximus »

Třeba na likvidaci nepřítele v boji, kterého mohu efektivně vyřadit bez nutnosti vyplýtvat náboj (překvapení ze zálohy, přišel o funkční zbraň, ...) nebo humánní ukončení trápení protivníka se zraněním neslučitelným s přežitím, což v situaci počítání každého náboje a neexistenci dostupné zdravotní péče může být přijatelnější řešení než nedělat nic :devil.

Pokud mi dojde munice, tak nemusím pušku používat jako kyj, ale jako mnohem efektivnější píku. Třeba časem nějaké náboje získám, takže zase zahodit zbraň by byla škoda. A bez bodáku to bude jen mrtvá váha. Navíc AR je pro použití jako kyj proti AK ve značné nevýhodě - přece jenom hliníkové slitiny a plastová pažba nejsou z tohoto pohledu ideální :lol:.

Použití bodáku je v 90 % o psychologii - nejen toho, kdo má nasazené bodlo (typický agresivní falický symbol), ale i toho, komu hrozí bodnutí bajonetem. Odstrašující efekt při ostraze např. humanitárního materiálu nebo při transportu zajatce bude rozhodně na straně té zlé špičaté a ostré "věci" na konci pušky. V některých situacích je také lepší použít bodák, než střelit do lumpa, za kterým stojí třeba vaše rodina. Co si pamatuji z nějakých historických knih, tak u některých lidí bodák vyvolával reálně větší respekt bodák na pušce, než samotná puška. Proto i před střelbou do davů se jako poslední varování vztyčily bodáky.

Pro řadu lidí je představa o zbraních filmově zkreslená, protože si buď představí, že smrt po zásahu střelnou zbraní bude většinou rychlá (v některých extrémních situacích si dokáži představit, že pro některé zoufalce by to nebyla z jejich pohledu až tak špatná volba) nebo v opačném extrému si vůbec nepřipustí, že by na ně někdo skutečně střílel - třeba "jen" kvůli plenění cizího pole. Bodnutí ostrým předmětem si většina současných lidí dokáže představit mnohem snáz a je to pro ně mnohem "uchopitelnější" hrozba. Lepší je pohrozit bodákem, než muset vystřelit jediný náboj, který by byl v uvažovaných situacích nenahraditelný. Proto bych do PA situací bodák nezavrhoval.

Navíc mluvím o bodáku nikoliv jako o jednoúčelovém bodlu, ale o víceúčelovém noži, který mimo jiné mohu využít právě jako bajonet.

Nedívejte se na tyto situace z hlediska naší současné etiky a pohledu na svět - pokud funguje zdravotnictví, bezpečnost, první pomoc, je dostatek zdrav. materiálu a střeliva, tak takto uvažovat moc nelze. Hardcore PA scénář by prostě tento pohled na etiku, morálku změnil, sice ne hned, ale 100 % změnil.

Edit
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Haluziak »

OT pro Matěj:

Zapoj google, Briti zaůtočili na bodáky v Áčku nebo Íčku. SAS se probila z obležení ISIS s bodákama a lopatkama, podle nějaké správy byl jedennhadrák dokonce utopen v kaluži, zbytek se rozprchl.

Ale na mého Norka už bodák nenasadím, :( dal jsem přednost freefloat předpažbí.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Fabulous »

Je to trochu OT, ale nůž na klacku je strašlivá zbraň. Takže pokud mám u sebe pušku a nůž, je nelogické zbavovat se možnosti použít je v kombinaci.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Maximus »

Asi tak Fabe :yes

Zpět k AR - k mému Coltu počítám primárně jen se zásobníky Magpul M3 (jednu M2 jsem dostal ke zbrani), protože vyšly během jednoho rozsáhlého testování zásobníků u americké armády jako nejspolehlivější řešení a vzhledem k tomu, že testovaná M4 je v podstatě to samé jako LE6920 (až na to full auto), tak strýčkovi Samovi děkuji za ušetřenou námahu :lol:.

Ještě chci na zkoušku přibrat jeden průhledný krátký Lancer, který má kovové vývodky a do spolehlivosti je hodnocen velmi kladně. Zásobníky jiných výrobců si otestuji příležitostně na střelnici zapůjčením od kamarádů, jen na ověření kompatibility s mou konkrétní zbraní, ale překvapení nepředpokládám.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Rafael »

Z čistě psychologického hlediska:
Proč C&K četnictvo a později československé nosilo pušky s bodáky a ne jen malé pistolky nebo revolvery u pasu?
Nějaký odstrašující efekt to asi mělo...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Matěj »

Je fakt, že na eskortu zadrženého se i v armádě cvičilo s nasazeným bodákem. Tedy tím odlitkem, čemu se v armádě říkalo "bodák" - zkoušel jsem si ho i brousit, ale stejně to stálo za prd, ostří to vůbec nedrželo a pak jsem to musel zaplatit. :) Jinak jsme to prakticky nevyužili. Když přišly Breny, tak jsme bodáky už ani nevyfasovali (i když tyto by už měly vzhledem k univerzálnosti alespoň nějaký smysl), jestli se začaly fasovat později netuším, to už jsem byl v civilu (ale pochybuju - pro zajímavost se zeptám některého ze stále sloužících kolegů).
Z psychologického hlediska jsem se na to nedíval. Útočit na bodák (polní lopatkou) už leda v nouzi bez střeliva (to už, ale bude mít větší smysl pevná - nabroušená - polní lopatka - to je zase věc, na kterou nedám dopustit já). No, každopádně víceúčelový nůž, který je možno použít navíc i jako bodák, je plus. To je pravda. Jednoúčelák jako ten bazmek na 58, je na prd.

Ohledně zásobníků - také mám zásobu Magpul M3 a M2 a jeví se OK. HK zásobník, co jsem dostal k pušce se jeví taky kvalitně provedený, zatím ale s ním nemám nastříleno moc. A protože zásobníků není nikdy dost, tak mám i vojenské hliníkové zásobníky (ty se dají mnohdy sehnat za dnešní cenu zásobníků pro 58), části jsem vyměnil podavače za podavače od Magpulu (takové ty žluté), měly by být pak spolehlivější než s původním podavačem, ale rozdíl oproti takto neupravenému zásobníku, jsem zatím při "mírovém" použití zbraně nezpozoroval.
Odpovědět