AR z pohledu rozpadu

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Matěj »

Mimochodem, Magpuly mají podle mě jednu nevýhodu a to průhledové okýnko. Sice střelec ví, kolik má v zásobníku nábojů, ale taky to pak ví protivník. To mi na nich celkem vadí. Pokud střelec není ucho, tak by měl mít alespoň přibližný přehled, kolik toho v zásobníku má, stress nestress.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Maximus »

Proto řeším bodák u ARky a nikoliv u 58, kdy původní bodák je opravdu jen bodlo nouzově použitelné jako nůž či minopich.

U toho pidi okýnka u Magpulů se moc nebojím, že by tam nepřítel nakukoval, ale osobně to považuji za zbytečnost. Průhledné zásobníky jsou dle mého horší verze, ale stejně jen u AK nelze odhadnout, jestli tam máš posledních několik nábojů nebo prázdno. U civilizovaných zbraní se záchytem závěru tě prozradí právě ten zachycený závěr a ne pohled do plastového zásobníku, kdy stejně není vidět na poslední náboje v zásobníku a ani do komory. U průhledných zásobníků se spíš bojím jejich křehkosti, která s časem poroste (aspoň to vždy tak platilo).

Krátký průhledný Lancer chci jen na střílení lepšími přebíjenkami na střelnici pro přehled o nábojích u krátkých položek a o taktice s něčím takovým ani neuvažuji.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Ray »

2 Matěj
Nikoho se ptát nemusíš, řeknu ti to já. Normálně se bodáky na Breny nefasujou. Zřejmě čekají ve skladu až na válku.

Mimochodem, nevím kolik stojí normálně, ale toho Colta LE6920 jsem teď viděl v jednom eshopu skladem v akci za 28k, kdyby se zde v diskusi někdo inspiroval.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Rafael »

Praktické zkušenosti nemám, ale kdybych si mohl vybrat, tak bych se určitě raději nechal zastřelit než propíchnout nějakým bodákem nebo bajonetem...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Maximus »

Pro efektivnější použití bodáků u M4/LE6920 by se asi hodilo toto "prodlužovátko", jen je otázka tuhosti takového řešení:
https://www.ebay.com/itm/Bayonet-Adapte ... SwiONYL2mI

AČR svého času nakupovala bajonety za cenu hodně přes 4000 i pro krátké Breny, na které ty bodáky nešly ani fyzicky nasadit.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Maximus »

U DAVE WESTERN GUNS s.r.o., kde byla akce je dle mých info už jen poslední rezervovaný kus a další budou až někdy výhledově. Počítám ale, že už ne za 27 900 kč.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Matěj »

Maximus píše:Pro efektivnější použití bodáků u M4/LE6920 by se asi hodilo toto "prodlužovátko", jen je otázka tuhosti takového řešení:
https://www.ebay.com/itm/Bayonet-Adapte ... SwiONYL2mI

AČR svého času nakupovala bajonety za cenu hodně přes 4000 i pro krátké Breny, na které ty bodáky nešly ani fyzicky nasadit.
Z fitky to moc důvěryhodně nepůsobí. Ono hrozí zlomení bodáku už při špatném vpichu (třeba mezi žebra), proto se učilo bodat do měkkých částí, do břicha (dnes přes nosiče platů se sunkama apod.už to.moc dobře v boji nepůjde). Proč tedy riskovat další možné kurvítko?
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Matěj »

Rafael píše:Praktické zkušenosti nemám, ale kdybych si mohl vybrat, tak bych se určitě raději nechal zastřelit než propíchnout nějakým bodákem nebo bajonetem...
Popravu bodâkem u nás v kraji (možná obecně možná všude, nevím) používali partyzáni na odhalené zrádce. Určitě tam hrálo roli i psychologické hledisko. Pokud je to tedy pravda, mám to z besedy s jedním partyzánem. Pokud to nespletl ve svém věku on a pak mezi tím ve svém věku já.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Zarozak »

Maximus píše:Vzhledem k tomu, že IWI X95 je zatím za rozumné peníze v nedohlednu, tak přecházím z kosy na klasickou bezpístovku AR 15 jako mou primární dlouhou.

V české "kotlince" je jaksi zvykem považovat AR 15 za přesnou zbraň, která je jinak "zgarb", který má problém odstřílet bez závady několik zásobníků a bez čištění co 300 výstřelů se znefunkční.

Samozřejmě AR15 má několik kvalitativních úrovní a low-cost verze, které ve Walmartu koupíte za cenu základní zrcadlovky rozhodně nepovažuji za tu adekvátní rozpadlickou úroveň.

Děkuji za inspiraci jednomu zdejšímu diskutérovi, který mě přivedl k mé finální volbě - Colt LE6920 což je asi nejvíc mil-spec AR 15 na trhu. Vychází totiž přímo z vojenské M4, kterou pro americké ozbrojené síly vyrábí právě výhradně Colt.

Tato zbraň se 16" hlavní a stoupáním 1:7 má potenciál s těžší kvalitní střelou atakovat přesnost subMOA a s běžnýma 55 gr. sypačkama je stále normálně použitelná na běžné střelnice v okolí (do 100m).

Díky komplet tvrdochromu lze bezpečně používat náboje s ocelovou nábojnicí - chystám se testovat 62 gr. FMJ od Barnaulu, které se dají sehnat pod 7 kč (na sypání do 100 metrů snad budou ok). Pro střílení na delší vzdálenosti a případně lov zkusím přebít stovku 65 gr. střel Sierra SBT (poloplášť GameKing).

Protože AR 15 je primárně "LEGO pro dospělé", tak nějaký tuning je také v plánu - už je na cestě hliníkové předpažbí (obyčejná hliníková "čína" s ocelovým ořechem), pažba od FABu GL-CORE a pistolovka od Magpulu. Spoušt u mého AR není až tak špatná (moje kosa má spoušť rozhodně horší bez šance ji vylepšit jako u AR), ale asi si zkusím zaexperimentovat s JP pružinami na snížení odporu - minimálně budu mít další pružiny do NZ :).

Z kosy jsem tam přehodil svůj EOTech a časem zkusím jak mi to půjde v kombinaci se zvětšovákem 3x (asi Vortex :-))

Sada základních náhradních dílů do NZ stojí do dvou tisíc (když vezmete cenu současných dílů do Sa vz. 58, tak to není moc velký rozdíl).

Pokud někdo řeší životnost kvalitní mil-spec AR 15 vs. kosa, tak je potřeba vzít v potaz několik faktorů:
1) kolik má rozpadlík nasysleno střeliva (opravdu málokdo ho má tolik, aby ustřílel jakékoliv kvalitní AR15)
2) jaké střelivo bude k dispozici a kolik ho bude k dispozici (plné sklady berzprizorního střeliva jsou opravdu sci-fi a pokud se nějaké vojenská munice dostane rozpadlíkům do rukou, tak jaká ráže to asi bude :chuckle )
3) jak moc je pravděpodobné, že budu v případné PA situaci střílet jeden palebný průměr za druhým bez možnosti alespoň občas vyčistit zbraň nebo že budu žít v bažinách či zatuchlém podzemí
4) jsou pravděpodobné "krutopřísné" přestřelky nebo půjde spíše jen o krátké nastřelení, kdy rozpadlík musí rychle ukázat, že umí nebezpečně kousnout (zde vidím potenciál přesné samonabíjecí zbraně v roli DMR) a útočníci pak rychle pochopí, že tudy cesta nevede - snažších cílů bude dost :devil
5) klasická krycí palba při omezené zásobě či dostupnosti střeliva bude luxus, který si bude moci dovolit málokdo (ostrostřelci budou oproti kropičům ve značné výhodě)
6) výhody nižší hmotnost zbraně a plného palebného průměru - minimálně 4 až 6 zásobníků při nutnosti se přesunovat na větší vzdálenost s bagáží na zádech (v této roli vede lehká AR 15 v ráži 5,56 mm NATO umožňující bezpečně používat vojenskou munici i civilní střelivo 223 Rem)

Průběžně budu referovat o zkušenostech s mým PA "Colťákem" :)

Prosím,pokud už máš s tím něco nastříleno na 100m poděl se o zkušenosti,ideálně doplněné fotem s nějakým opakovaným nástřelem. Mě osobně by to moc zajímalo, protože moc AR teď v okolí nevídávám oproti dobám nedávno minulým,kdy mě AR nezajímala a abych si udělal nějaký ucelený obraz.
Oproti 7,62x39 v jakémkoliv tuningu to je v přesnosti určitě minimálně 1x skok dopředu to ano, ale co čtu z tvého příspěvku, tak abys nebyl trošku zklamaný tak,jako já ;)
Taky jsem si koupil AR abych si v mířence polepšil oproti kalachu a doufajíc ve všudevychvalovanou přesnost hned i přikoupil ne zrovna nejlevnější puškohled, aby to bylo opravdu echt......Bohužel skutečnost je taková,že se saigou s puškohledem POSP 8x42 nastřílím opakovaně lepší výsledky ve 100m, tak jsem z toho trochu rozpačitý a dnes mi to už připadá jako zbytečná a nemalá investice, ale je možné,že mám trošku náročnější kriteria na přesnost.
Dodnes jsem od doby co ji mám nezjistil,jak taková základní AR třeba nejběžnějšího typu M4 střílí ostatním krajanům a jakých s tím dosahují výsledků. Jeden praví to a druhý zase ono,sestříhaná videa s youtube jsou mi ukradená,když tady máme úplně jiné běžně dostupné komponenty pro přebíjení. Bavím se o nejběžnější střele 55grs ne nějaké speciálky za půl výplaty v krabičce

Jo a hlavní výhoda bodáku je přece to,že oproti střele dokáže propíchnout hafo balistik-bez plátů a jen a jen proto by měl rozhodně být ve výbavě ;)
morho
Příspěvky: 304
Registrován: 10.07.2016 19:57

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od morho »

Maximus píše:Vzhledem k tomu, že IWI X95 je zatím za rozumné peníze v nedohlednu
Rozumná cena je kolik? Možná kdyby nás bylo víc, dostali bychom se na lepší cenu. Já mám tuhle pušku taky v hledáčku..
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Nicotinick »

Zarozak: A není to náhodou tím, že se ti nedaří odladit přebíjený náboj ? ;)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Zarozak »

Možná,ale i továrním to není echt každopádně
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Maximus »

To Zarozak: Co mas za AR a jakou hlaven (délka, stoupani)? Já s 16” a stoupanim 1:7 jsem smířen s tím, ze levné 55 gr. střelivo bude jsem na “sypani”.
Jinak počítám spis se strelivem 62 gr. a víc.
Barnauly 62gr. (ne ty 55gr.) stojí 6,70 a Hornady s přesnou 69 gr. HPBT 13,20 - ovšem obojí má ocelovou nábojnici a do komory bez tvrdochromu bych takoveto střelivo asi nedaval (mimo jiné i proto jsem ale bral Colta).

O víkendu mě čeká větší strileni, tak budou i fotky. Ovšem to budu střílet jen pomoci kolimatoru. Vzhledem k A2 musce budu muset pořesit nějaký “riser” na optiku.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Zarozak »

Mám MP 15 sport II,komora NATO,stoupání 1:9,poměrně tlustý profil laufu celý v melonitu. Tuto o cosi málo dražší flintu oproti těm nejlevnějším jsem vybral právě extra kvůli tomu laufu s vědomím,ať je to to nej pro běžné 55grs sypačky. Jinak bych koupil nejlevnější 1:7 staga,busche asi.Já si přebíjím,takže to stejně oceláky atd. nikdy neuvidí. jen s těmi výsledky nejsem moc spoko
Mrkni na ZK forum do sekce přebíjení .223,tam jsou asi docela výmluvné výsledky v té první sadě,kde to bylo stříleno z profi stolice a tím nejlepším nábojem,co jsem schopen udělat,tam lze opravdu vyloučit chybu střelce. Je tam vidět,co dělají s výsledkem různé navážky atd. i ty asi nejlepší navážky pro 55grs GGG z mojí flinty.
I přes ty všechny pozitivní věci,které to má s ohledem k použití 55grs střel není ani jeden výsledek pod MOA
Určitě pak pošli nástřelky,jsem hodně zvědavý,jak to chodí a jak to asi bude chodit všem/většině.Protože výsledky,které někdy čtu na forech mi přijdou úplně neuvěřitelné(ve vztahu k 55grs střelám)
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od pepaf »

Mám taky COLT M4 Carbine, hlaveň 16,1" 5,56, 1:7, materiál 4150 CMV-NonChrome Lined o průměru cca 19 mm.
Výměna pažby za Magpul STR a jinou pistolovou ručku Magpul. Nahoře Aimpoint COMP M4.
Střílím běžné SB 55 grn. Zásobníky Magpul M3, Lancer a kovový HK - vše bez jakéhokoliv problemu.
ND - preventivně mám nějaké v sadách, ale ještě nic nebylo potřeba. Čištění nepřeháním, ale mazací body respektuji.
Jsem už mírně starší chlap, na VZS jsem měl ještě rok i "pumpičku", takže si ani dnes nehraji na subMOA. Ale porovnání mých reálných soustřelů s tím co dalšího mám - např. s SA 58, AKM, GALIL AR ...vyznívá jednoznačně pro M4.
Je to samozřejmě i tím, že na ty jiné zbraně je montáž kolimátoru problematická...
Bodák bych koupil, ale v CR jsem již nenašel a ze SRN poštou nepošlou.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Zarozak »

Ještě k tomu bodlu. Pokud někdo máte 16" s carbine systémem,tak ho na to stejně nijak rozumně neumístíte.Oko na záštitě bodla bude plandat někde na laufu a bodla bude před lauf vyčnívat jen kousek. Oko bodla musí být aretováno na flashideru a rukojeť vzadu na A2 mouše. Aby to nějak fungovalo,je zapotřebí mít aspoň mid-lenght/rifle nebo lauf 14,5" s carbine lenght
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Maximus »

To samozřejmě resim - ocelový prodlužovak, který to vyrovna, případně speciální edice bodaku pro M4 ;)
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Maximus »

S mým AR od Colta jsem zatím velmi spokojen - limity zbraně jsou daleko před mými schopnostmi.
Dosud jsem vystřílel +- 180 nábojů PMC Bronze 55 gr. pomocí kolimátoru. Na 50 metrů je rozptyl dán především mojí schopností střílet bez zvětšující optiky jen s tečkou kolimátoru. Takže rozptyl pár cm - silně uvažuji o optice 1 - 8x, která bude lépe kompenzovat mé optické vady oka než kolimátor a dosáhnu i mnohem dál.

Samozřejmě počet závad nula a zdá se mi, že ty náboje PMC skoro nešpiní. Teď o víkendu zkusím konečně ty Barnauly 62 gr.. Opravdu se mi na závodech nechce trávit čas neustálým zobáním nábojnic ze země a řešit, kolik jich mi střelci po mně rozšlapou. Proto doufám, že to bude fungovat.

Čekám na "riser", který mi umožní zvednout optiku nad A2 mouchu, abych mohl pomocí optiky 4x32, co se mi válí už dlouho doma nevyužitá, trochu relevantněji otestovat přesnost zbraně a nábojů. Zatím zůstanu u kolimátoru jako primárních mířidel a budu postupně testovat různé varianty.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Haluziak »

Maxime, abys nemusel sbírat existují lapače :D Přesně pro tenhle účel ho mám.
https://www.btibrands.com/product/ar-15-brass-catcher/
Něco obdobného ale snad za 3USD mám z Číny a funguje
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od dolmar »

Maximus: Mám AR15 s twistem 1:7 jako Ty, a pokud jedu někam na závody, tak právě abych nesbíral nábojnice používám Barnauly 62grs a jsem s výsledkem spokojenej. Optiku jsem na pušce měl, Vortex 1-6x24, ale sundal jsem ji, na závody je to pomalý ( jasně, jak na který ). Lapač nábojnic mám z AE, montuje se na lištu na předpažbí, stál +- 3 USD a funguje dobře.
Odpovědět