Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od Fabulous »

Tak tohle je vlákno pro fajnšmekry a milovníky velké rány.

Poohlížím se po nějaké dobré, nepříliš drahé pušce, ale mám v této oblasti málo zkušeností :(
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od malajizva »

mě by se líbila druhoválečná sovětská protitanková PTRD :angel
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od Strelec45 »

PTRD 41: Mám rád svou klíční kost. :mrgreen: :lol:

Tak určitě ... proč si někde nepůjčit a nestřelit, ale jinak co s tím? Tohle ani na domácí obranu jeden nevyužije. :chuckle
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Svačina
Příspěvky: 11
Registrován: 07.01.2016 14:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha/Střední Čechy

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od Svačina »

Tuhle ráži bych taky rád, až budu přesvědčenej že ovládám .308, rád bych sáhnul po něčem výkonnějším. Bohužel teď tady ani nejde moc pušek v .50 BMG sehnat. Dá se říct že přibývá opakovaček v .338 LM ale pořád to není .50 :twisted: kdysi tu vyvinul Highland Arms pušku Hamr 99, ale už s vývojem a výrobou přestal a nehodlá ji obnovit...
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od Strelec45 »

Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
jeniceek
Příspěvky: 40
Registrován: 02.01.2015 19:55
Pohlaví: muž

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od jeniceek »

Z hlediska rozpadu teda nevím, je to velké, těžké, drahé, neskladné, kope to jako kráva a slyšet to jde na několik kilometrů.
O střelivu platí víceméně to samé.
Osobně jsem měl to štěstí vyzkoušet Bushmaster BA 50, krabičku nábojů .50 BMG skladuju ve svých zásobách.
Jediná ohromná výhoda je, že když se s tím vyfotíte a dáte to na net, socanovi z EU praskne žilka.
Myslím že za stejné peníze koupená opakovačka v 308 nebo 338 bude na tom podstatně lépe.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od malajizva »

Pánové, a čím chcete zastavit (až bude rozpad) třeba auto? takové nákladní, zodolněné pár plechy, které puška neprosřelí? já minomet nemám ;)
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
jeniceek
Příspěvky: 40
Registrován: 02.01.2015 19:55
Pohlaví: muž

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od jeniceek »

No vzhledem k tomu jak blbě se shání průbojné střelivo a na související legislativu to asi jistí kanystr s naftou a pytel hnojiva.
Na běžné osobní auto nebo náklaďák podle mě stačí FMJ nebo monolitická střela v 308. Větší problém bych u toho náklaďáku viděl v hybnosti, sice střelbou (nejspíš) půjde zastavit motor, ale pořád je to několikatunová masa oceli která se řítí kupředu.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od Fabulous »

Já to vidím takto: puška .50 BMG + 10 nábojů za 1500 Kč celkem = 5 až 10 zničených vozidel, letadel, vrtulníků za desítky až stamiliony korun na vzdálenost kilometrů. Vysoká efektivita s minimálními náklady a dost času na únik.

Ideální ekonomický doplněk na obranu osady nebo i státu (až nám teda dojde těch 70 kusů raket).
Svačina
Příspěvky: 11
Registrován: 07.01.2016 14:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha/Střední Čechy

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od Svačina »

Strelec45 píše:No a co tohle... 8-)

http://www.zvi.cz/vyrobni-program/falcon.html
U tohoto jsem kdysi někde viděl cenu, nepamatuju si už kolik to přesně bylo, ale bylo to hodně...

Dá se tu sehnat i srbská Zastava M93 Black Arrow, ale kvůli ceně kolem 10k € také mimo...
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1133
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od Haluziak »

Na netu se dá najít video, kde borci střílejí do jedoucího (volnoběh) motoru nějakého pickupu. Nezastaví se po první ani po druhé ráně.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
jeniceek
Příspěvky: 40
Registrován: 02.01.2015 19:55
Pohlaví: muž

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od jeniceek »

Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4364
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od bivoj »

Fabulous píše:Já to vidím takto...
Příliš optimistické. Vynásob ten počet nábojů desíti a pak to bude +- sedět, ovšem i tak pouze v případě, že střelec bude velice dobře vědet kam v případě každého konkrétního typu konkrétního dopravního prostředku přesně střílet. A s tou eliminací "na kilometry" - v případě pohybujícího se cíle naprosto nereálné, v případě statického pak platí co jsem napsal výše - odstřelovač musí přesně vědět kam střelit aby daný dopravní prostředek co nejpravděpodobněji vyřadil z provozu. (A to nepíši zničil, protože na to je .50 přece jen malá ráže - např. při prostřelení např. nádrže fakt auto nebouchne jak ve filmu.)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od malajizva »

tvl jak to v tý velký válce s tou puškou dělali, že zastavili tank??? Asi se musím podívat na nějakej ruskej film ;) :lol:
Protitanková puška PTRD byla navržena konstruktérem Děgťarjovem v roce 1932. Zbraň využívala nově vyvinutý náboj ráže 14,5 mm s ocelovým jádrem, který dokázal probít 25 mm pancíř na vzdálenost 500 metrů. Od roku 1941 byl zaveden náboj s wolframovým jádrem, který dosahoval vyšší rychlosti a měl lepší průbojnost. Uvádí se, že na vzdálenost 300 metrů dokázal prorazit 40 mm silný pancíř, pokud projektil dopadl kolmo na objekt. Protitanková puška PTRD byla s úspěchem používána proti německé technice, která měla slabší pancéřování (obrněná vozidla, tanky starší generace). Proti novějším německým tankům však byly v čelním boji neúčinné, proto bylo střelcům doporučováno, aby stříleli do pásů nebo z boku či zezadu pod věž, do prostoru motoru a palivových nádrží, na hnací kola, zaměřovače či periskopy.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od Alstratt »

Za me osobne jednoznacne Desert Tech HTI v provedeni FDE, naprosta spokojenost s ni. Behem chvilky si to jednoduse prehodis treba na .375 CT ci jine takze furt strilis z jedne a te same zbrane ale jine. Takze zadne nove ovesovani a zvykani si na jinou pusku. Mam ji ovesenou optikou Tangent Theta 525P, MDT Ckye-POD, tlumic, PVS 27 MUNS a Armasight Apollo Pro. To vse k mym ovesenym zbranim jak vanocni stromecek Desert Tech MDR (NG2 maxflo + mzlmax a dalsi ...) ve verzi 6.5 creedmoor od ES Tactical a ted mi prijde novy Sear Assembly od JARD. Jako pistol k tomu mam Sig Sauer M17 jak civilni verzi tak armadni edici. Dalsi uz je prodano takze si s timto soucasne vystacim. V podstate skoro tu samou pusku lze koupit i v .308, .338 atd pod skratkou SRS ktera je uz ve verzi A2.

Ovsem zasoby .50 bmg streliva doporucuji vetsi, ono by ty pocty sedely pri neuveritelnem stesti na extra dlouhe vzdalenosti a zalezi taky strelba do ceho. I kdyz to moc prozrazovat nechci tak jedna z dvou praci delam odstrelovace v nasich jednotkach a neni to tak lehke i kdyz uz se mi podarilo se dostat na velkou vzdalenost pohybujici cil o cem radsi psat nebudu. Ono je to docela tezke kde potrebujete k tomu spravne podminky, mnohaleta praxe, na co strilite, taky na stesti ... Nerealne to neni uz se mi podarilo maly cil trefit pres 2.5 km v pohybu smerem k nam a to radsi nebudu psat do jakeho mista ale vazne spis o neuveritelnem stesti, skvelych podminkach, dobry oci, dobry cit, umet to a z toho mam v jednotce jednu prezdivku. Stalo se tak v iraku kde jsou na to vhodne podminky, v ceske krajine tak dobre podminky nehledejte je to zbytecne nenajdete takove.

Jinak at mate jakoukoliv odstrelovacku tak na nejake vyrazovani tezkych obrnencu rovnou zapomente.

Jen pro zajimavost Anzio 20 mm:

https://www.youtube.com/watch?v=E92CLD5VXKg

Sincerely,
Alstratt
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od Strelec45 »

malá jizva: o tom roku 1932 pochybuji, puška vznikla na začátku IIWW, když byli napadeni Německem. Samo to nepamatuju, ale zrovna wiki moc nedůvěřuju. Dokonce jsem někde četl, že to zmákul myslím za tři týdny. Tohle napsal p. Visigr, vojenský historik co se specializuje na těžkou techniku...
https://www.stoplusjednicka.cz/ptrd-41- ... oti-tankum

a jak to dělali? No trefili pancíř, střela vletěla dovnitř, vzala s sebou střepiny pancíře a pak to vevnitř lítalo, odráželo se dělalo z osádky sekanou. :roll: Z boku možná i na ten motor, že to prorazilo blok, nebo chladiče, případně převody, ale to není vyřazení techniky na hned. No a pokud dobře pamatuju, tak Němci používali benzínové motory i do tanků, takže při použití průbojné resp. spíš průbojné zápalné střely sice nádrž nevybuchla, ale začaly hořet výpary a od toho pak za i celý tank, obrněnec... to bylo i na kolegu bivoje. ;)

Svačina: Ta cena byla bratru kolem 150.000,- ale jak píšeš, už je to dlouho, dobrých 10 let.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od Matěj »

Nezapomeňte, jaké tanky byly při vzniku druhoválečných PT pušek... A hlavně, jak nedostatečně byly pancéřované, oproti pozdějším typům (oproti dnešním ani nemluvit). Ostatně proto je v průběhu války začali už nahrazovat jinými prostředky. Mimo to, existovaly příručky, kam na konkrétní typ daného vozidla střílet, kde a jak zranitelné. Vesměs šlo o poškození pásù a znehybnění vozidla. Samotné zničení pak proběhlo jina než PT puškou. Další věc je, že pokud chce někdo efektivně s takovou zbraní fungovat, tak se neobejde bez dlouhodobého tréninku, u nás není moc střelnic, kde potenciál zbraně plně využít (vojenské nepočítám, jen civilní běžné dostupné). K tomu všemu, v civilní střelivo efektivitou daleko zaostává za necivilním...

Mimochodem, děda mi kdysi říkal, jak se zaručeně poznal střelec z PT pušky - chlap jak hora s výraženými zuby :)
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1133
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od Haluziak »

jeniceek píše:Myslíš toto?
https://www.youtube.com/watch?v=3zd-hMXeMoA
Přesně :) jen jsem byl líný na telefonu to hledat.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od skagerak »

Taky rozlisovat "antimaterialova" puska a "odstrelovaci" puska....
K tem ruskym , jsem zaslechl neco o tom ze prumer vyvrtu se k usti zuzoval a narostla rychlost nebo tak... vi nekdo jestli to tak bylo prip podrobnosti?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Velkorážné pušky .50 BMG a spol.

Příspěvek od Fabulous »

Což třeba toto? Příznivá cena a jednoduchost. Jedná se o americkou pušku STHF 50 za 2500 USD.
60E13FAF-5D52-48EB-9E2B-109B406E19E6.jpeg
Odpovědět