Střelivo do historických zbraní

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

To zaškrcení vypadá brutálně. Fungovat to bude.
Otázka je, zda se na místech zaškrcení časem nezačne trhat nábojnice.
Nepodaří se ti zformátovat krček nábojnice na menší tak, aby tam střela pevně držela bez nutností takého zaškrcení?
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od TomSmith »

Myslím si to samé jak Wdog, i jsem to psal že jsem si musel udělat vlastní expanzní prachovací vložku aby to dobře sedělo. Ale takto brutálně zaškrcovat ... :roll:
Dyť ty střely nato mají drážku a stačí to do ní mírně stáhnout a nepohne se to ani kdýž používám bezdým.
A stejně nejlepší je to dělat dobově černým prachem, to pak nemusíš škrtit vůbec, neb je to plné takže střela se nemá kam hnout :)
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
právě že to negungovalo. Asi jsem to už psal, ale nabil jsem plnej zásobník, klepnul pažbou o dřevěnou podložku a střely u nábojů před komorou začali zalejzat. Tohle drží.
Když bude praskat krček, tak mám připravenej háček na vytažení krčku. O nábojnice nejde, mám asi 2000 nábojnic do 44 Mag.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

tady je hotová .45-70. Matricí stáhnu krček o cca 0,2mm méně než má střela, v délce střely. Musím pak dost rozhrdlit, přes středící přípravek nasadím střelu, zalisuju na délku a rozhrdlení přežehlím matricí v délce cca 1,5 mm. Okraj nábojnice se krásně lehce za zapertlí do drážky střely.

Ted když je ta kurvakrize a nejde střílet, tak aspon nadělám zásoby. Plněno 29,5 gr D060, střela 405gr (26,25 g).
Jo je to max navážka ,ale ten RB to vydrží (12 mm stěna laufu a rám taky bytelnej, čepy v pořádku) a vzhledem k váze skoro 6 kg u flinty nepředpokládám moc velký kopanec.

Ta střela mimo nábojnici je zmetek. Používám je na hrubý nastřelení než se dostanu do terče
Přílohy
20210115_120828.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

mimochodem
objednal jsem Molykote D-10 GBL na potahování střel ( používají to i strely.cz) a zkusím s tím nahradil mazaání směsí vosku a sádla.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Tak mám dilema. Koupit U.S. Springfield Model 1882 Chaffee-Reese v ráži 45-70 kterých bylo vyrobeno pouze cca 700 ks, nebo jít do Winchester 1885 low wall .25-20 WCF kterých v téhle ráži taky moc vyrobeno nebylo. Obojí v moc pěkným stavu a za cenu cca 2000 euro. Co jsem koukal, tak se ceny pohybují od 2000-3700 euro, takže cena pěkná.

Na obojí nemám, budu si muset mezi nimi vybrat. Zatím to vypadá spíš na sprinfielda, teda pokud mě v aukci nějakej nasrávač nepřeplatí. Pro sprinfilda hovoří to že 45-70 přebíjím, naopak winchester je terčová flinta s dioptrem. Ale musel bych zase řešit další ráži.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od TomSmith »

Na tu malorážku v .25-20 WCF to zas budeš řešit kokily, matrice, ladit navážku pro prťavou střelu.
Do toho bych nešel ... leda by to mělo pouze viset na zdi.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Já bych se taky přimlouval za tu m1882 Chaffee-Reese, je to přece jenom mnohem vzácnější puška.
Ale pokud je to v aukci, tak pozor, aby to někdo nepotřeboval a nevytlačil cenu.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
mám svůj limit a přes něj nepůjdu. Nemusím to mít za každou cenu.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Tak jsem se dostal na přebití 56-50 Spencer. Původní navážka je 45 gr BP a střela 300-350 gr. Když jsem zkusil nasypat ty 3 g BP do nábojnice, tak bylo plná po okraj. Bez komprese by se tam žádná střela nevešla.

použil jsem střelu dia .515 - 450 gr (30g), protože mám tyhle kleště. Podsypal jsem to 20 gr D060. Prachu jsem tam dal podle citu a pokud má někdo nějaký počítací software (quickload), byl bych rád, kdyby jste mi spočetli tlaky. Případně rychlost na ústí pro 24" lauf.

Střela je mazaná lakem Molycote a zakrinpovaná do drážky. Jinak by v trubicovým zásobníku docházelo k zasouvání střel do hilzny.

Největší problémy byly s délkou nábojnice. Našel jsem na webu rozměry náboje, kde byla blbě uvedená délka náboje. Moc krátký. Takže docházelo k tomu, že při podávání náboje závěr skřípnul následující náboj a celý se to seklo. Protože do mechanismu není vidět i když se flinta rozebere, trvalo mi docela dost dlouho než jsem přišel v čem je problém. Nakonec se mi jako nejvhodnější jeví délka 42,5 mm. Při této mi to krásně přebíjí i vyhazuje. Ted se ještě dostat na střelnici.

PS
nábojnice se nechají koupit u Štrobla, nebo použít popraskané 50-70 a pokrátit.
Přílohy
20210308_094047.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Dobrý.

Dost krátká nábojnice a těžká střela, to bude prda.

K černému prachu - oni dobově měli dost tenkostěnné nábojnice, takže se tak vešlo více černého prachu než do současných. Dále sypali trychtýřem z výšky, a dělali kompresi.

Tlaky bych ti i spočítal, ale potřebuji více údajů k tvému konkrétnímu náboji.

Prach: Lovex D060
Laborace: 20,0 grs.
? Váha střely: xxx grs. (skutečná)
? Průměr střely: xx,x mm
? Délka střely: xx,x mm
? hloubka usazení střely: xx,x mm (=OAL mínu délka nábojnice)
? délka nábojnice: xx,x mm
? délka náboje OAL: xx,x mm
? objem nábojnice naplněný vodou: xx,x g !! ... dost důležité, vzít prázdnou nábojnici, zalepit díru po zápalce lepicí páskou, naplnit vodou po okraj a celé zvážit, pak odečíst váhu prázdné nábojnice.
?vývrt v mm: drážky / pole
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od TomSmith »

Nejvíc objemu kdysi vyšětřili na dně nábojnice. Dnes je to tlustý monolit s vybráním pro zápalku.
Tehdá měli dno v podstatě jen tenký plech s prolisem pro zápalku.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Wdog
? Váha střely: 450gr
? Průměr střely: 13,08 mm
? Délka střely: 25,2 mm
? hloubka usazení střely: 10,2 mm (=OAL mínu délka nábojnice)
? délka nábojnice: 29,4 mm
? délka náboje OAL: 43,5 mm

ten zbytek hlt musím změřit doma
? objem nábojnice naplněný vodou: xx,x g !! ... dost důležité, vzít prázdnou nábojnici, zalepit díru po zápalce lepicí páskou, naplnit vodou po okraj a celé zvážit, pak odečíst váhu prázdné nábojnice.
?vývrt v mm: drážky / pole
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

tomsmith
jo to máš pravdu. Původně to byl okrajový zápal, takže jak píšeš. Tenký měděný plíšek.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Wdog
takže zbytek údajů:
přesný průměr střely (střední) 12,97
mezi drážkami je 13,00
mezi poli 12,55

objem v nábojnici pod střelou 1,75 cm3
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

jerry.mysak:

ahoj, spočítal jsem ti ten náboj pro 56-50 spencer v programu Gordon Reloading Tool. Průběh tlaku v grafu je na délku hlavně.

Pozor, původní data pro prach D060 v programu se mi zdála cca o 10% silnější, než jsem měřil v reálu na hradlech u jiných ráží, tak jsem si parametry tohoto prachu stáhnul o 10% dolů.
Délka nábojnice, délka střely, délka náboje a hloubka zapuštění střely, co jsi napsal, nesedí vzájemně asi o 1mm, tak jsem to upravil. Objem nábojnice se měří celkový bez střely, takže jsem tvých 1,75g (cm3) vody zvýšil na 2,8g vody, tzn. celkový objem nábojnice. To bych ti ještě doporučil ověřit, má to velký vliv na tlak.

Tlakové maximum: vzal jsem to z ráže 50-70. Nevím ale, kolik to může být pro 56-50 spencer. Ta je totiž už originálně slabší než 50-70, má menší nábojnici a tedy nižší výkon v době BP.

Při laboraci 20grs. D060 si vem raději kvalitní brýle a přilbu, seš blízko u tlakového maxima pro 50-70 govt !!! . Výpočet přikládám. Rychlost na ústí bude okolo 400ms.

56-50 spencer 20grs D060.jpg

Spočítal jsem také, jaká je zhruba energie Eo pro původní náboj s BP, který uvádíš pro střelu 350grs, vyšlo mi cca 1400 J na ústí. Výpočet zde:

56-50 spencer 45grs BP FFFg.jpg

A pak zpětně, pokud bychom chtěli stejnou energii, jakou to mělo s BP, tak mi vyšlo při použití D060 laboace 17grs. Výpočet zde:

56-50 spencer 17grs D060.jpg

Řekl bych, ty náboje s 20grs. D060 delaborovat a snížit navážku. Tady totiž dáváš hodně těžkou střelu a máš hodně malý prostor v nábojnici. Zaplněnost s D060 skoro 100%, normálně u historických je to třeba okolo 50-60%. To vše udělá vysoký tlak.

Nápad: vezmi pilku a uřízni kus té střely zespoda pryč, aby byla lehčí.

Spencerovka jako taková je spíše lehká uprděná karabina, asi není možné z ní bezpečně vytáhnout energii na ústí 2000-2500 J jako u historických těžkých dlouhých pušek.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
díky , trochu usypu :-) , mám jich hotových jen 5 kousků

Flinta je těžká dost, nemám karabinu, ale pěchotní pušku.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
můžeš mi na ten snížený výkon spočítat navážku pro prach S060, D063 a D036 ?
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
beru zpět. Stáhnul jsem si ten sw a dobrej. Zadarmiko a pěkná db jak nábojů tak střel a prachů.

Co jsem si dělal simulaci (při max tlaku 18000 psů-to jsem vyčet na webu), tak mi finančně vychází nejlíp prach D036 s 10gr kterej vyhoří celej, ale dost rychlej nárůst tlaku a menší výkon. Nebo ta D060 která při 17,5 gr vyhoří ze 2/3 , ale dá vyšší výkon na ústí a má měkčí ránu.
Takže asi půjdu do tý D060. D036 je dost háklivá na váhu, Desetina gr dělá divy.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Tento program Gordon Reloading je opravdu skvělý, doporučuji. Jen pozor, občas zkontroluj aktuálnost verze. Oni cca 1-2 x ročně vydají novou verzi, ale tu si musíš stáhnout celou znovu, a jen si pak překopíruješ uložené soubory tvých existujících laborací do nového adresáře.

Doporučuji si párkrát ověřit rychlost střely reálného náboje střelbou přes hradla, a pokud to nebude sedět na výpočet, tak upravit parametry konkrétního prachu. Některé prachy, i Lovexy, tam mají hodně kompletní data, ta naše D060 už méně, a já jsem si ji upravil cca o 10% dolů (původní data jsou moc "ostrá"). CO je zajímavé, na podobný fakt (přecenění parametrů výkonu D060), mě před pár lety upozornil kolega, co používá Quick Load.

Program ti umožní měnit samotné parametry nábojnic, střel, prachu a ukládat si tvoje vlastní varianty do databáze. Takže můžeš uložit nejen konkrétní laborace, ale i ty parametry komponentů, nebo třeba přidat novou, pokud v databázi není. Třeba moje oblíbené osmičkové kleště na LEE 8mm MAX tam nebyly, tak jsem si je přidal.

Při zjišťování kombinace s jiným prachem se vždy dívej i na % vyhoření prachu, zda už není u historických s tou D060 příliš nízké. Pak by to byl důvod změnit prach. Jinak většině historických puškových ta D060 vyhoví.

Poslední doporučení: u historických, neCIPových ráží, si vždycky změř ten objem nábojnice, ty tlaky na tom hodně závisí a program je podle toho objemu počítá. Samotný vnitřní objem nábojnice totiž není přímou funkcí délky nábojnice, a proto doporučuji vždy změřit.
Odpovědět