Střelivo do historických zbraní

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Irving
Příspěvky: 9
Registrován: 01.09.2020 13:41

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Irving »

Zihat do plnecervena je moc. Doporucuji dodrzet postup dle toho polopatistickeho videa, ktere jsem dal vyse.

U me je spravna teplota cca 6-8 sekund pri uchyceni drzaku nabojnic v akuvrtacce a pomalych otackach. Nabojnice nechavam spise volne chladnout, protoze se me je nechce po vhozeni do vody zase susit.
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Borci, to se mi na přebíjení historických ráží líbí, je více možných postupů, je to zábava, a někdy je to alchymie až náboženství :-)

kuny:
Žíhání:
Přesný návod na žíhání nábojnic si najdi třeba na tom youtube. Já jsem někde četl, že kalení a popouštění (žíhání) u mosazi je naopak jako u oceli, takže mosaz prudkým ochlazením měkne. Ale snadno si můžeš na internetu nají něco o metalurgii barevných kovů. Každopádně, v praxi je známo, že nábojnice postupně opakovaným používáním tvrdnou (křehnou) a zahřátím a ochlazením naopak změknou. Dobrý tip ti dali kolegové, je vložit nábojnici do trubičky, nebo třeba ořechu nástrčného klíče ála gola, a třeba upnou do aku vrtačky a pomalu otáčet, ať se prohřeje dokola a zároveň je přední část nábojnice. Já to dělám na sporáku, a aku-vrtačkou, a barvu zahřátí tak nějak od oka. Hned hodím do vody, a nakonec je nechám 15 min. v troubě na 100 st.C. vysušit.

Lis:
na rozdíl od klasického přebíjení, pro tvarování nábojnic na jiný tvar potřebuješ opravdu velkou sílu, a tedy pořádný lis. Ty síly při tom jsou veliké, trhají se shellholdery a poskakuje stůl ... já používám RCBS RCII, ten je v pohodě, ten vydrží, je litinový a váží cca 8kg.

Přetvarování nábojnice:
když hodně měníš tvar nábojnice, jsou v zásadě dvě možné techniky (nemám soustruh, takže na toto používám jen originální matrice, ale různých ráží). (1) použiješ postupně tvarování ve FL matricích různých ráží, kdy mají podobné rozměry, postupně použitelné na zmenšování tvé nábojnice. Nebo (2) tvaruješ jen v originál FL matrici té finální ráže, ale velmi pomalu, postupně na více kroků. Podívej se na můj obrázek níže, mám pocit, že už jsem ho sem na fórum někam dával, ale nemohu to najít. Když tak sorry za tapetování. Jsou na něm vidět postupné kroky tvarování ve FL matrici, nábojnice jsou do poloviny vyžíhané, zmetkovitost cca 10% kusů.

.303 british - když se k ní dostaneš, vyzkoušej, vždycky si ale napřed zaměř potřebné rozměry a zjisti teoretické rozměry těch jiných. Liší se to mírně i podle výrobců. Pokud už nějaké nábojnice máš, a jsou použitelné, tak použij, to co máš, kdyby to nešlo nebo byly drahé, hledej jiné.


45-90 to 8x58RD - kopie.jpg
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

tak já sem dám obrácenej postup. Jak z 303 british udělat 40-40 maynard.
-nejdřív na soustruhu upíchnu kousek krčku, nechám trochu delší, páč roztažením se délka sníží
-pak roztáhnu krček a kus těla na daný rozměr
-v matrici překalibruju (při předchozím kroku se ta hilzna kroutí a roztažení není úplně v ose)
-na soustruhu zakrátím délku a odsoustružím hranu u zápalky na průměr 11 mm
-naletuji kroužek
-výstřelem dofouknu dle komory
Přílohy
20210613_102354.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

v neděli bych chtěl vyzkoušet dát pár ran. Nemám ještě hotový kleště, tak jsem použil překalibrovaný střely do vetterli co maj cca 20g, podsypu 13gr D063.

Do komory jdou nábojnice krásně, díky velkýmu nákružku se pěkně vybírají z hlavně
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

jerry mysak:

40-40 maynard ... dost dobrý.

Jen mi není jasný ten ten přechod z předposledního na poslední tvar (na tvé fotce). Když kroužek naletuješ na ten úzký spodek (předposlední tvar), tak se to při výstřelu utrhne, nebo ne? ... a vystřelit to zase bez toho kroužku
nemůžeš.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

neutrhne. Nábojnice se opírá dnem o "závěr", kroužek slouží jen pro vyndání z komory. Žádný síly na něj nepůsobí.

Střílí to krásně. Měl jsem asi 25 nábojů, 8 jsem spotřeboval na nastřelení mířidel, 7 na nastřelení dioptru, 2+2 jsem nechal vystřelit kamarády a pár já. Chlapi dali desítky (vleže na 50 m bez opory), já si 2 utrh a jinak taky střed.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Nemyslel jsem utržení kroužku ode dna dozadu, ale při tom rozšíření báze při prvním fireformovacím výstřelu. Ale to nevadí, je to jedno, hlavně když to funguje.
Každopádně dobrá práce :yes , osobně mám radost, když se podaří rozchodit každý takový neobvyklý historický kousek.



... tak já se taky trochu pochlubím, podařilo se mi rozchodit drážkovanou 20ga Husqvarnu, střela kulička 16,9mm.
H 20ga cartridge final small.jpg
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

a jak to lítá?


Ten kroužek je naletovanej v místě kde je hafo masa (mosazi). Tam se tvar ani nehne.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

jerry.mysak:
ta 20ga je výborná.

kuny:
rozmohl se nám tady takový zlozvyk. Někdo vznese dotaz, na nějakou zapeklitost, jiný mu dobrácky poradí. Potud správně. Ale ten kujón, původní tazatel, už pak nenapíše, jako to u něho dopadlo. ... tak takhle tedy ne, soudruzi, takhle by to nešlo! :) :) :)
Zkus nám tady napsat výsledek tvé práce na té 32-40. ... jednat se rádi zasmějeme cizímu neštěstí, ale i pochválíme dobrou práci, třeba budeme tiše závidět, a především můžeme pak kopírovat vhodné postupy ...
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Venet »

Spýtam sa tu...
Aj keď je to trochu na hrane... Predsa len Mosin je historická zbraň len s odretými ušami. Oproti tým skvostom ktoré tu prezentujete.
Továrne SBčka - tréningové FMJ mi už lietajú celkom dobre aj keď vždy nejaká uletí hore. (ale tých je nedostatok, a nejsó a nebudó)
Tak som začal prebíjať - dával som 40,9gr S060 strela SB FMJ 180gr.
Strielal som na 100m zo sedu s oporou. Sústrel 3,6cm. Akurát že, ten sústrel je cca 30cm nad miestom kam som mieril.
Máte potuchy prečo?
A čo sa s tým dá robiť?
Ďakujem
Venet
Cogito, ergo armatum sum.
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Ty tréninkové SaB ti chodily na střed? A jsou to ty náboje označené jako V334982? Tedy 180gr a Vo 786 ms?

Pokud se ti líbí přesnost (soustřel), tak by bylo optimální vyměnit mušku za vyšší (cca o 2mm). Ale to jsi asi slyšet nechtěl.

Moje rada je, přisypat prach. To, že to lítá mnohem výše, může být nižší úsťovou rychlostí.

S prachem S060 a 44,0grs se dostaneš podle výpočtu na podobnou rychlost jako má náboj SB training, ale pozor budeš už jen 10% pod tlakovým maximem, ale pořád bezpečně, i podle manuálu Lovex.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Venet »

Áno, Vo 786 ms a strela 180gr 2909.
Ďakujem za info, skúsim prebiť na vyššiu navážku a uvidíme ako bude chodiť. ( a dám vedieť)
Tie SBčka mi pôvodne chodili vysoko cca 20cm nad zámernú, a muchu tam neviem dvihnúť, tak som mierne zbrúsil hledí, stranovo chodí pekne, len výškovo...
Dospel som nakoniec na stav kedy tie SBčka chodia na 100m cca 8cm nad zámernú (plus mínus - ale to je spôsobené skôr tým kúskom medzi puškou a zemou) Ale keď som prebil a vyletelo mi to 30cm hore tak som myslel že ma klepne.
Inak podpažbie a nadpažbie mám oškrábané a vložený filc (podľa Jurjeva) Keď som ešte skúšal tie SBčka - tak sa mi moc nechcelo zo začiatku šahať na hledí tak som skúšal všetko možné. Oškrabať, aj filc aj bez filcu len na voľno, a furt hore. Keď som zbrúsil trochu hledí už som sa dostal na prijateľnú výšku. Ale stále sem tam jedna uletená (cca jedna z 10tich) kus vyššie.
Cogito, ergo armatum sum.
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Tak pak napiš, jak to chodí.

Ale pozor, to, že ti to na 100m nadstřeluje, je zcela v pořádku. Vojenské pušky tehdejší doby byly na základní hledí nastřelené např. na 300m přesně na flek, tedy tak, aby v praxi zasáhly postavu po celé délce letu střely řekněme na 0-500m, při zamíření na střed postavy.

Takže, pokud bys udělal výkonově přesnou kopii původního náboje, tak ti bude na 100m nadstřelovat o cca 20cm, a na 300m chodit na flek. Tak je ta flinta postavená. Pokud chceš střílet mířenku třeba na 100m a střílet přesně na záměrný bod, měl bys vychytat laboraci s nejlepším soustřelem a pak na ni upravit mířidla.

Ty různé úpravy uložení hlavně atd. jsou kvůli přesnosti, soustřelu, a ne kvůli výšce zásahu střely.
Pokud ti ulétne jedna rána z deseti, a ostatní jsou OK, je to buď chyba střelce, té by sis měl všimnout, a nebo chyba náboje, u SB to není tak nečekané. Přebíjené náboje budou kvalitnější, měly by být konzistentní.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Venet »

O tom že sa takto nastreľovali pušky som už počul, ale aj tak som to nechápal, alebo skôr bral že to je len JPP. Veď predsa na hledí je základná poloha, a potom sa posúva vyššie na 200, 300, 400m atď. Tak načo by to tam predsa potom bolo?
Toto mi nejde do hlavy...
No a teraz som na vážkach čo s tým. či to dávať na flek na 100m.
No, každopádne skúsim nalaborovať sériu so 44gr, a uvidím čo mi to ukáže.
Takže neostáva mi nič iné len sa s tým hrať.
Teda ja sa na to teším, ale problém je pre mňa - dostať sa dostatočne často na strelnicu :-(
A ďakujem za pre mňa cenné info.
Cogito, ergo armatum sum.
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Oni tehdy často při přijímání nových ručních zbraní do armád uvažovali jinak, než se nám to zdá logické dnes. Znám to hodně z vývoje zbraní 1860-1890. Např. ještě před rokem 1890 si armádní štáby některých zemí mysleli, že při použití opakovačky bude voják plýtvat náboji, takže je to třeba koncipovat jako jednoranku, a náboje v zásobníku jsou " pro jistotu". ... no myslím, že o pár let později, je jatka WWI vyvedla z omylu.

Jinak zpět k Mosince, ještě můžeš zkusit střelit ji s bodákem, to taky posune bod zásahu, dále střelit ji od stolu jen z rukou, bez pevné opěry, vše má vliv, ale neříkám, že to je praktické. Ty pušky navíc mají za sebou pestrou historii, ty nevíš, kolik oprav a repasí má za sebou tvůj konkrétní kus, to může mít taky vliv.

Jinak Zelený sport prodává mušky na Mosina za pětistovku, takže by se nabízelo řešení si jednu koupit, nechat zvýšit tu vnitřní část té nové mušky, je to jen "kus hřebíku" :-), vyměnit, a tu původní si nechat v zásobě. Když budeš mít perfektní soustřel, jen posunutý nahoře, tak je to elegantní řešení a nemusíš několik let zkoušet různé laborace náboje.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Zarozak »

Přesně jak píše Wdog.....tehdy se mířilo cca na opaskovou přezku a s nadstřelem se počítalo právě proto, aby se různě kvalitním střelivem dala zasahovat tak nějak celá postava na vzdálenosti určené na hledí za všech okolností. Při vojenských dodávkách střeliva z různých fabrik se nedá spoléhat na to, že s každou proveniencí půjde zasáhnout pravé oko na 100m :lol: Třeba u Polského mausera kbk1898 začíná hledí na 300m, kratší vzdálenost tam ani není
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

tak jsem ted řešil náboj 8,15x46R.

Podle chytrých tabulek jsem zjistil, že střela mívá cca 8,2-8,4 mm, tak jsem zakoupil kokily 329 - 160gr.

Odlil pár střel a zkusil do laufu. A ujistil jsem, že se tam střela jaksi nevejde. Mezi drážkami má 7,98mm.

Vzal jsem celoplášt 308 a zkusil lehce naklepnout do vývrtu. Pole se otiskly do střely. Tak jsem koupil kleště 312-160gr. Střela pasovala jak prdel na hrnec. Protože jsem Štroblovi vykoupil všech 20 nábojnic, tak prostoru na testy moc nebylo. Prvních 10 nábojů jsem laboroval 17gr S060. Těmi jsem nastřeloval. Rána mírná a soustřel se zdá že bude dobrej. Zatím nevím, protože desátý náboj byl ve středu a ostatníma jsem se dotahoval a šteloval dioptr.
Dalších 10 bylo s 21gr S060. Absolutně nepoužitelná laborace. Naplocho nejdou, ale na 50m rozptyl cca 30cm.

Takže další postup bude laborace po 5 ks 15,16,17,18 gr S060. Uvidíme jak půjdou, kdyžtak bych zkusil začít s laborací D063 od 17gr.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Ty "chytré tabulky" k této ráži jsou nějaké divné.
Sice je to pořád v CIP, ale tam udávaný max. průměr střely 8,38mm nesedí. Nevím, ale DE soudruzi asi udělali někde chybu. Co jsem se setkal s historickými, existuje hodně dobových kleští na odlévání, tak to vždycky byla střela "menší lehčí osmička", tedy zhruba 8,15mm a okolo 10g.

Tvoje střela .312 bude asi malá, i když GC pomůže, ale chtělo by to okolo .321. To se dá v olovu stáhnout v kalibrační matrici z normální .323. Třeba z LEE 324-175.

Ale když jsme u těch tabulek :-), tak níže přikládám informace a laborace Vectan z roku 2007, když si to porovnáš pro podobný prach, mělo by to pomoci. Ta tvoje S060 je zhruba TU3000, tam mají pro podobně těžkou střelu max. 20grs.

Já osobně bych pro olovo dal D060, cca 15-18 grs.

815_x_46_R_01.pdf
(59.22 KiB) Staženo 61 x
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

dík
zkusím to přepočítat. Ale metoda pokus/omyl je bohužel stále nejjistější jak zjistit nejlepší navážku pro konkrétní zbran.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Venet »

Tak som sa dostal cez víkend na strelnicu prevetrať mosina. :cry:
Wdog, nasypal som ako si mi poradil - 44gr. a strela tak ako predtým fmj, streľba na 100m, sústrel celkom sympatický (s mojimi rukami) 6cm. strielané posediačky.
Akurát že furt všetko hore - 25cm nad zámernú.
Muchu vyššie nedvihnem, takže neostáva nič iné ako zbrúsiť hledí.
Ale moc sa mi do toho nechce, radšej by som mal druhé hledí v zálohe.
Otázka do pléna... Kúpim hledí na dlhého mosina, má tu niekto? Alebo kde by som ho vedel zohnať?
Cogito, ergo armatum sum.
Odpovědět