Střelivo do historických zbraní

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

byl by zájem o nějaký návody jak vyrobit náhradní munici do historických střelných zbraní? Osobně ulítávám na rolling blockcích, který se dělali i v pár exotických rážích. Ted´řeším vetterli, v plánu je Lefaucheux.

Osobně mě střelba z těchto zbraní baví, ale postupy jak vytvořit munici pro tyto zbraně se těžko hledají a často v nich nejsou zohledněny různé zásadní detaily, které autor považuje za samozřejmé.

Takže pokud by byl zájem, mohu poskytnout své zkušennosti a uvítal bych i kostruktivní kritiku. Ale jen od těch co mají praktické zkušennosti
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: munice do historických zbraní

Příspěvek od TomSmith »

Střílím sice hlavně westernové ráže (44-40, 45-70, Perkusní Sharps, ...) ale toho Vetterliho mám taky, to je takový ftipný kříženec válcového odsuvného závěru a podávání z westernové pákovky. Navíc ty hlavně jsou i po těch letech pořád v super kvalitě. Střílím z Vetterliho jak černoprach tak substituci D060 a funguje to pěkně.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: munice do historických zbraní

Příspěvek od vrbodol »

Já akorát dělal do lefošky brokny .16. Něco jsem měl vytočený na soustruhu a něco upravoval z klasickejch mosaznejch hilzen. Přebijený černym prachem na konci zašpejlovaný dle internetu a odpalovaný klasickou perkusní pistolovou zápalkou. Odpalovalo to bez problémů.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: munice do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

u tý vetterli jsem skončil po fireformátu hilzen. Momentálně nemám kde koupit prach. Poštou to nepošlou a prodejny jsou zavřený.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: munice do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Na prach musíš v dnešní době najít eshop s tobě dostupných fyzickým výdejním místem.

Přebíjení mnoha historických nábojů je dobře popsáno tady:

http://www.strelectvi.cz/forum/puskove-raze-f86.html
http://www.strelectvi.cz/forum/pistolove-raze-f85.html

Ze zahraničních se dá doporučit Gunboards forum nebo Cast boolits forum.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4351
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od bivoj »

Jen bych chtěl poprosit admina aby přejmenoval vlákno na Střelivo do historických zbraní

Munice je vážně něco jiného, to by měl každý držitel zbrojního průkazu vědět, jaký je rozdíl mezi municí a střelivem... Doporučuji dostudovat těm, co rozdíl neznají.

Aby to nějakého venkovního šťourala třeba nedráždilo, že se tady bavíme o výrobě munice...

Rozdíl je značný:
munice1.jpg
munice2.jpg
strelivo1.jpg
strelivo1.jpg (46.38 KiB) Zobrazeno 8760 x
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od skagerak »

Ale napr. do ptrd muzes dat strelivo i munici, je to flinta pod voboji :) (ale neni historicka no...)
Sry za ot
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Bivoj
jasně, rozdíl to je ale asi všichni víme o čem se bavíme. Ale uznávám svou chybu.

Wdog
jj, ty linky jsou dobrej zdroj informací. Ale jen na jednom vláknu jsem se dočet ( až poté co jsem na to přišel sám), že fireforming je lepší dělat trochou pistolovýho prachu. Puškovej kolikrát nechytne, případně volně shoří v laufu a patrona je nafouklá nerovnoměrně. Někto míchá ten pistolák s moukou, ale není to potřeba.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Zarozak »

Cpete do těch ráží i D060? Jak vám to hoří,nezůstává tam hafo nespáleného zrní?
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

zarozak
Tu vetterli budu zkoušet teprve ted, až se bude moct na střelnici. Od kámoše vím, že tam dává 22 gr D060 a do švédskýho rolling blocka 12,7*44R budu dávat 25-29 gr D060. To budu muset odladit. U toho blocka začnu asi na 20 gr a budu postupně přidávat.

Ale co jsem měl možnost vidět na střelnici, tak to hořelo dobře, žádnej moc velkej bordel z toho nebyl.
Taky se mi nechce svinit flinty černým prachem. Ale možná do toho sdělám pikslu Pyrodexu co se mi doma válí bez užitku.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od TomSmith »

Veterliho černým prachem nezasviníš, je to lahvičková nábojnice takže dobře těsní a pokud dobře mažeš tak je to úplně v pohodě. Protáhnu párkrát hlaveň ještě na střelnici a hotovo. Do závěru se nic moc nedostane.
Navíc ten černý prach je daleko větší zábava než bezdým :)

Edit: přidávám i foto z reformátingu výstřelem na střelnici.
Přílohy
Vet2.jpg
Vet1.jpg
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Do všech svých historických nábojových pušek dávám Lovex D060, je to dobrý prach, konkrétně třeba do švédského rolling-blocka pod 430 grs. střelu je to 28 grs. D060. Je ale fakt, že nechává hodně nespálených zrn, může to být i 10-20% navážky, ale ničemu to nevadí.


Na fireforming potřebuješ rychlý tlak přímo v nábojnici, to ti pomalejší puškový prach neudělá. Proto ten pistolák a vosková zátka.

Ale já fire-forming klidně dělám i běžnou navážkou tohoto prachu a střelou, ale předtím upravím krček a ústí nábojnice v matricích, aby dobře seděly. První rána je pak taková měkčí, jak se vytvaruje ta nábojnice - hlavně v oblasti těla a ramen. Když se tvaruje hodně, tak předtím vyžíhám.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Zarozak »

Právě,že jsem tesnul kámošovi přebít pár mausráků JS a ládoval jsem tam 34grs D060 ky pod 196grs střelu,což je dle QL skoro strop a dle gordon reloaded je to už přes čáru dokonce a přesto zůstalo celkem dost nespálených zrn v laufu. U tohoto prachu i jiných s tak velikými zrny mám zkušenost,že pokud zůstávají v komoře, dokážou se dost nechutně obtisknou do nábojnice a celou ji pochroupat,jako by ji někdo pošlapal na šotolině,což právě nechci.
Pravdou je,že u té opakovačky jsem to nepozoroval,ale u samonabíječek to je dost častý problém.
Tak jsem se chtěl jen zeptat,zdali máte zkušenost jít s tímto prachem spíš přes čáru aby hořel nebo je to prostě jeho vlastnost,že je dost nehořlavý :)
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

tomsmith
nemáš u těch vetterli moc krátkej krček? Já když jsem dělal krčkovací matrici, tak jsem krček formátoval v délce asi 8 mm.
matrice si dělám sám, nebudu za ně dávat skoro 7 000. Na soustruhu je mám za pár hodin a až budu mít nahozenou kalící pec, tak je zakalím.


Kamarád má na drátořezu vyrobený vyšší mouchy (prodává je), aby se nechalo střílet na 50 m střelnici, tak mi jednu dal. Tak snad o víkendu udělám test. Jen je blbý, že je má z nerezu. Moh jsem to načernit a bylo by to dokonalý. Takhle jsem to jen opálil letlampou aby to trochu potmavlo
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Zarozak:

Prach D060 dávám jen pod olověné střely, v případě 8x57J pod olověné střely s gas-checkem. Do této ráže jsem sypal 28 grs, D060, a dostal jsem se zhruba na výkon originální historické ráže, pro střelu 230grs rychlost cca 580ms.. Pod plášťové střely do 8x57J jsem dával 39grs. prachu S062. Laborace 34grs pracho D060 považuji už za dost vysokou. To musely být dost velké prdy.

Podle mě je to vlastnost tohoto prachu D060, že nechává hodně nevyhořelých zrn, to asi neodstraníš. pokud si to namodeluješ v QL nebo alternativě, tak je tam vypočítané i % neshořelého prachu. Tak si to různě namodeluj.

V jednorankách ani historických opakovačkách mi to nevadí, ta nespálená zrna zůstanou ve vývrtu, a vymeteš je dalším výstřelem a nebo je vyfoukneš.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od TomSmith »

jerry.mysak píše: 07.04.2020 7:24 nemáš u těch vetterli moc krátkej krček? Já když jsem dělal krčkovací matrici, tak jsem krček formátoval v délce asi 8 mm.
Ten ktraťoučký krček je originál nábojnice lebel před reformátem - prostřední dvě, ty krajní jsou po vystřelení už s protáhlým krčkem. Jinak to mi to vycházi podobně jako tobě. Ale zkoušel jsem různé délky krčků, i delší (12mm) i kratší, ale těch cca 8 chodilo z mojí flinty nejlépe.
Na fotce přebito Aresovými .44, dia .430, 300grs. Ty poplastované chodí lépe (o ten plast větší průměr).
Přílohy
Vetterli3.jpg
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Zarozak »

Wdog: Právě že vůbec ne,byla to velmi příjemná rána i majitel flinty si to chválil,bylo to asi jako 85-90% originálního kopance JS žádný plamen i hlukově to bylo velmi přívětivé. Zápalky byly úplně v pohodě a nábojnice taktéž,šlo to znova krásně nabít do komory,ale to jde asi obecně vždy u každé kliky. Přebíjím to jen formátem krčků a toto byly vlastně první výstřely z jeho komory. Jinak to byly původně nábojnice posbírané asi z nějaké samonabíječky,protože byly různě domačkané a tímto se aspoň krásně znova srovnaly. Bylo to onehda stříleno na 300m, mířidla nastavená na 300m a zásahy výškově celkem seděly z čehož usuzuji,že to mohlo být výkonově něco k tomu originálu. Jediná vada na kráse byl ten nespálený prach,ale jak píšeš,že je to jeho vlastnost,tak už asi zůstanem u této laborace,protože další navážku jsem udělal na 35grs,což už je přes čáru,ale podle známek tlaku z předchozích 34grs si myslím,že to bude stále v cajku.
S navážkou 35grs jsem už i tehdy měl udělaných 5 zkušebních kusů,ale s OALem 82mm,což se neosvědčilo neb se stalo,že závěr nenabral náboj,tak jsem přešel na obligátních 79mm,kde se to tvářilo mnohem spolehlivěji a taky to takto vejde do původních krabiček,ale u tohoto OALu je už 35grs podle QL prostě moc. No vyzkoušíme,uvidíme
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

nemá někdo zkušennosti s brokovýma mosaznýma hilznama do kulovnice?

Našel jsem v šupleti 50 ks brokových 36tek (nebo 32, ted nevím) co se mi tam 30 let váleli a po pokrácení na délku 44 krásně pasují do švédskýho rolling blocka. Mají nepatrně menší rantl, ale vytahovač to vezme. Jedinej rozdíl proti 50-70 Gvt je broková zápalka. Úderník zápalku krásně odpálí (logicky), ale nezkoušel jsem to s prachem. Nic by to dělat nemělo, ale třeba to už někdo někdy řešil.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

tomsmith
na fireforming jsem krček neformátoval. Jen jsem jej roztáh aby se nechala nasadit kule a zakrimpuval.

Čím krimpuješ ty? já si udělal matrici jako kleštinu a máčknutím na konus se sevře.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od TomSmith »

Používám na soustruhu mírně upravenou Lee sadu .41 Swiss (10,4x42R) + vlastní krčkový expander.
Odpovědět