Střelivo do historických zbraní

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od bivoj »

Wdog píše: 11.03.2021 10:45 ...na podobný fakt (přecenění parametrů výkonu D060), mě před pár lety upozornil kolega, co používá Quick Load...
QL mírně "podhodnocuje" všechny prachy, resp výpočty. Snad každá laborace má v reálu o trochu nižší rychlosti, než po výpočtech v QL. Mám obavy, že je to záměr autora jak se krýt proti případným žalobám, kdyby se někomu rozlouskl kvér či něco podobného.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Jo, to je dost dobře možné, jsou to kujóni.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Ono je vždycky lepší dát trochu méně, než si dělat vlastní tormentáky:-)

Blbý je, že u těch starých ráží se těžko zjištují max. tlaky.
Docela by pomohlo, kdyby se u těch výpočtů černoprachů nechal zjistit i tlak a jeho průběh během hoření. Je to tam docela ořezaný.

ale je mi jasný, že je to okrajová záležitost a moc lidí se o to nezajímá.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od GOD »

pri výpočte výstrelu sú vždy nejaké konkrétne hodnoty. Lenže tie sa môžu meniť u každej zostavy - iny objem nábojnice, profil drážkovaného vývrtu....
jeden prebijany náboj som strielal z dvoch zbraní. V dôsledku tesnejšieho vývrtu prach vyhorieval spolahlivo u jednej zbrane. u druhej nevyhorel a rýchlosť bola nižšia, rozptyl väčší. Obe zbrane boli cipovane na rovnaky kaliber.

Takže k akémukoľvek výpočtu - treba pristupovať s tým, že všetko je ku konštelacii konkretneho streliva a konkretnej zbrane. A ked si spomínam dobre tak, ak sa vnutrobalisticky výpočet odchyľoval do 5% tak to bol veľmi dobrý výsledok.
Informácia je v časopriestore.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Je to tak, v každé zbrani to může mít trochu jiný průběh. Navíc, u černoprachých nábojových historických zbraní ten tlak moc nikoho nezajímá, protože černým prachem to nemůžeš předávkovat. Když dáš maximum BP, co se vleze do nábojnice a ještě mírně přilisuješ, tak máš zhruba originální náplň. Jen my s tím bezdýmákem si to trochu komplikujeme.

Já jsem primitiv, tak k tomu přistupuji primitivně. 8-) porovnávám podle úsťové energie. Pokud mám data o originálním historickém náboji, stačí váha střely a úsťová rychlost, tak si spočítám energii, na kterou byla zbraň postavena, a laborací s bezdýmákem se snažím o podobnou hodnotu. Jistě, tlakový průběh v čase může být jiný, ale už ne o tolik, aby to ublížilo. Samozřejmě při použití vhodného typu prachu.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
postupuju přibližně stejně. Spíše ale sypu mín, protože střílím jen na 50 m a ta střela ten papír zatím pokaždý perforovala.
Jo pár tormentáků jsem vyrobil omylem, když mi haprovali váhy. Ve většině případů ale spíše dám na radu někoho kdo s tím má zkušennosti a pak si to upravím pro svojí flintu. Zkušennosti žádná teorie nenahradí.

Pravdu má i GOD. Co flinta to originál a u těhle starejch je to o tom, jak mají vylítaný laufy. Já se snažím mít co nejlepší kvéry, ale je pravda že ze začátku jsem bral co mi přišlo pod ruku.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Tak to vypadá, že mi půjde asi domů Ballard sporting rifle. Jen mě mate kalibr 46 rimfire. V tomhle se podle dokumentů nedělali. Ale třeba to chlápek blbě změřil. U těchle flint bylo zajímavý, že měli úderník který se po otočení nechal použít jak pro okrajový, tak i pro středový náboje. Tahle flinta byla určena pro dobrovolníky z Kentucky.

trocha povídání je tady:
http://cap-n-ball.com/ballard.htm

Tak nějak doufám, že by to mohla bejt 45-70, ale uvidíme. Každopádně krásnej kousek historie.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Gratuluji. Moje moudrá kniha povídá, že se pušky Ballard dělali postupně asi u šesti výrobců.
Pokud je tvoje Ballard Sporting rifle vyrobená u firmy Ball & Williams, kteří je dělali i pro stát Kentucky, tak ta v ráži .46 rimfire byla vyráběna, cca 1862-1865. S tím otočným systémem zápalníku byly vyráběny od 1864.
Dále u dalších třech výrobců mezi roky 1865-1873 také v ráži .46 rimfire.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Tahle má ještě manuální vytahovač. Pozdější verze jej měli již svázaný s mechanismem. Má těžkou oktagonální hlaven která přechází do válcový.

Neříká ti chytrá kniha jakej ten náboj přesně byl? Co jsem hledal, tak existovalo asi 5 druhů nábojů .46 RF. Osobně si myslím že by to mohl být long, nebo extra long, ale asi budu muset udělat odlitek komory. Oni ty .46 RF měli průměry od 11,27 (extra short) do 11,63 (extra long), takže střela do .45 která má 11,42 by se mohla vejít.


PS
Podařilo se mi sehnat v americe origoš botku na spencerovku, kterou jsem měl dojebanou. Takže až otevřou střelnice, tak potáhnu 5 starých flint na vyzkoušení.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Ne, info o tomto náboji nemám.
Odlitek komory je dobrý začátek. Doporučuji u všech pušek, kde to není z historických důvodů 100% jisté. Ale i komory pušek, kde je ráže jistá, se dost podstatně mohou lišit od původního náboje, a při přebíjení je možné na to brát ohled a udělat úpravy k lepšímu.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

tak je to doma. Rozebral jsem to do mrtě (až na šroubek kterým se nastavuje spoušt), vyčistil stoletej bordel, promazal, vysmejčil komoru a lauf. Flinta je v překvapivě dobrým stavu (skoro špičkovým, hlavně vývrt). Chlápek psal ráže 46, ale je to .44, dokonce po vyleštění komory rounem do ní pasuje 44-40. Jediný co bylo zničený je zápalník na kohoutu, byl ulomenej jak s tím někdo cvakal naprázdo. Ten zbytek jsem vyletoval z kohoutu a vyrobil nový pro středový zápal. Tohle je starej typ co má ještě závěr vcelku (není dělený) ale má drážku pro zápalník dlouhou že projde jak okrajový , tak i středový zápal. Zápalku na 44-40 to odpaluje, ted se ještě dostat na střelnici.

Ted ještě trapdoora, hihg wall a sharpsku. A budu mít většinu flint po kterých jsem toužil.

jo ještě henryovku, ale na tu asi nikdy nebude.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

jerry.mysak píše: 06.04.2021 11:19 ...
Ted ještě trapdoora, hihg wall a sharpsku. A budu mít většinu flint po kterých jsem toužil.
...
.

Teď by to chtělo povýšit na vyšší level. Střílet na 50m je pod úroveň těchto pušek. Pokud máš na nějaké historické pušce třeba i dioptr, vygoogli si střelnici Placy a závody Medvědí tlapa. To je ta pravá zábava pro dalekonosné pušky. Teď jsou sice všechny akce zrušené či pozastavené, ale zase se to doufám vrátí k normálu.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5349
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Rafael »

Western Quigley u protinožců.
Nechci tady řešit ten film, ale tu dalekonosnou pušku. Sharpsku v něm nebo co to je.
Je to možné, nebo bylo to možné?
*
(Nějak jsem si na ten film tady při čtení posledních příspěvků vzpomněl. A během Noční hlídky půjdu na něj).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od bivoj »

Asi máš na mysli tuto scénu:
https://www.youtube.com/watch?v=owbRgx- ... 8dukecoupe
Má oblíbená...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od bivoj »

Ještě doplním, že se dá jen odhadovat, na jakou vzdálenost tam střílel. Kdyby to člověk bral vědecky a scéna měla být přesná, tak cválající kůň, tak jak byl ve filmu, má rychlost dejme tomu 50km/h (13,8m/s). Kůň do finálního výstřelu běží 43 sec. (opomineme nepřesnost než se zvuk výstřelu označující, že má zastavit, dostal k jezdci a ten "zabrzdil") a vyjde nám, že za těch 43 sec kůň urazil cca 593m, takže Quigley střílel na +- 600m. ;-)

Aby na takovouto zvdálenost zasahoval pravidelně a přesně vědro na vodu, tak musí puška střílet subMOA. ;-) Jestli je to v možnostech dané Sharpsky (zřejmě něco jako model 1874 buffalo rifle) už nechám na odborníky na tuto pušku...

Ale úplně nemožné to asi nebude, viz např. https://en.wikipedia.org/wiki/Billy_Dixon atp...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Chlapi, je to jen film.
Technika je reálná, Sharpska v ráži 45-110, s dioptrem, náboj plněný černým prachem, střela 540 grs., jestli jsem správně rozuměl. Ale ta střelba už nebyla tak jednoduchá.
Na posouzení nevíme, jak ten kůň zajel daleko. Řekněme, že rychlost cvalu koně je 10 m/s, ve filmu borec cválal zhruba 50s, takže 500m. To už je docela dost. Vědro cca 40cm vysoké už by na tak daleko nešlo vidět. A trefíš jen to, co vidíš.
Dalším problémem je střelba z ruky. Ano, tehdy používali těžké pušky i na několik set metrů, ale stříleli s oporou, např. dvojnožky ze dvou klacků. Z ruky tak do sto metrů.
A dalším problémem je samotný rozptyl pušky. V této ráži na 500m to může dělat 60-70 cm. To je samotný rozptyl pušky, bez vlivu střelce.
Nastavení mířidel, no dělal to dost ledabyle, bez šuplery :-). Každá desetina mm na dioptru by na 500m udělala 10 cm na terči.
Shrnuto: je to možné, ale tak na vzdálenost max. 300m. Řekněme, že Quigley je mistr sportu. I tak by to byl na tehdejší dobu dost vyjímečný výkon.
Já dám historickou puškou z ruky na 100m terč cca 20x20cm, řekněme, to by na 200m byla vědro tak 50x50cm. Quigley je ale o dost lepší :-)

edit: bivoj byl rychlejší s úvahou o vzdálenosti.
edit č.2: ten Dixon smázl myslím komanče na koni, to je cíl vysoký 3m.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od bivoj »

Wdog píše: 06.04.2021 22:55 ...ten Dixon smázl myslím komanče na koni, to je cíl vysoký 3m...
Ale zase střílel (dle toho co se traduje) na cca 900 yardů (823 m) což není taky zrovna málo. A mířil dejme tomu na torzo těla, takže zas tak velký cíl to nebyl (i když odhaduji, že to bylo spíš štěstí, než pravidlo a mířil spíš na koně ;-)...)

Jinak za mlada (před cca 30 lety) jsme dávali s puškovýma předovkama na 100m z ruky pivní tácky. Ale to jsme ještě měli mladý ruce a oči...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5349
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Rafael »

Jak tak na to té "Noční hlídce" tak koukám, (žena už spí), tak se mi to asi splantalo s jiným odstřelovačským westernem...
Asi...
*
Nevíte někdo s. kterým?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

tady střílí sharpskou na 1000 y.

https://www.youtube.com/watch?v=_vZWzC3qqqA

Koupil jsem si na Alíku za 75 dolarů laserový dálkoměr do 1500 m. Takže když budu chodit se psem na procházku, budu si odhadovat vzdálenosti a kontrolovat laserem. Co jsem zkoušel včera, tak dost podhodnocuju.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Ano. Pokud nejsi na střelnici, kde je vzdálenost daná, je odhad vzdálenost při střelbě na větší dálku extrémně důležitý. "dar přítele lasera" je moderní možnost, jinou alternativou jsou staré dobré zálesácké metody. Najdeš je v nějaké příručce. Existovaly i třeba dobové pomůcky pro vojáky, lovce atd., taková měřítka, kdy se vzdálenost odvozovala například z relativní velikosti lidské postavy atd.
Odpovědět