Střelivo do historických zbraní

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Ještě k tomu přímému drážkování

co jsem vygooglil, tak je to z důvodu střelby jednotnou střelou, která je lépe vedená než v hladké hlavni. Navíc to nezvětšuje rozptyl u brokové rány. Další výhoda je pro lovce co si odlévali svoje kule. Ty často bývali šiškoidní a přímé drážkování umožnovalo lepší vedení ve vývrtu.

pro lovce bylo hmotnostně výhodnější nosit jednotlivé komponenty (prej, osobně si myslím že úspora váhy nebyla tak velká, ale chytré zdroje to tvrdí). Prej se nechala znovu vystřelit už jednou vystřelená kule, pokud ji dostal lovec do nábojnice (tím se asi myslí vylouplá ze zvěřiny. Ze stromu ji vyndat by byla asi pakárna)
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

slíbená fotka
Přílohy
20201103_203905.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

výroba nové závory do spencerovky pro středový zápal. Až to bude hotový komplet, tak se pochlubím. Na tuhle plochu ( a další 2 drážky s tímhle rádiem) jsem musel udělat přípravek na otočný stůl
Přílohy
20201105_170753[1].jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Tak ta nová závora není žádnej kindršpíl. Dělám jí prakticky stejnou a když jsem zkoušel pár nábojů za sebou a opakovat, tak se mi skřípali náboje do závěru. Dost záleží na tvaru střely. Používal jsem docela špičatý střely. Holt udělám na soustruhu celej železnej "náboj" i se střelou a budu ladit tvar kule. Podle toho udělám /koupím kleště.

Jen podotknu, že ty náboje to skříplo i s originální závorou.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
mám možnost koupit krásnou martiny henry. Z čeho se dělaj nábojnice? Z brokový 24?
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Musím se pochlubit. Právě mi přišla karabina Joslyn v ráži 56-52 ve špiškovém stavu. Dřevo i brynýr původní, vývrt zrcadlový. Už se těším až si z toho bouchnu.
Přílohy
20201109_133249.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 513
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

jerry.mysak píše: 09.11.2020 10:27 wdog
mám možnost koupit krásnou martiny henry. Z čeho se dělaj nábojnice? Z brokový 24?
Ano, z brokových 24ga. Je dost obtížné stahovat krček. Matrice dělá LEE, mají je u Štrobla.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
matrice si udělám, to není problém. Víc mě štve, že na všechny ty ráže si budu muset udělat kleště a nakoupit hilzny.

Příští rok bych rád koupil karabiny Maynard, Burnside, Smith. Prostě zbraně občanský války. Na henryovku asi mít nebudu. On i winchester yelowboy stojí přes 4 000 éček a to není v nijak extra stavu. Henryovka se může dostat v klidu na 10k . a není v extra stavu. Což je mimo mé možnosti
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 513
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Matrice na 577-450:
pozor, tyhle matrice od LEE stojí cca 3.500 Kč, je to vč. shellholderu, to se nevyplatí vyrábět, navíc jsou velkého průměru na ten větší závit 1a1/4-12.

Ano, souhlasím, každý sběratel historických, a střelec k tomu, musí vždy vyřešit "svatou trojici": matrice, nábojnice, střela (kleště). Ale musím říct, že mě to za ty roky baví nejvíce, vyvíjet náboj pro takové exoty. jen to mít uložené v trezoru nebo na zdi, to není až tak zábavné.

No jo, zbraně občanské války, a v dobrém stavu k tomu, to se dneska cení (v $$$). Tak co takhle se zkusit zaměřit na jiné oblasti a jiné války?
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
to je právě ten problém, že ty matrice maj velkej závit. Já si je udělám na 7/8 aby mi šli pěkně do lisu.

Navíc ty LEEčkový matrice nejsou udělaný na přeformátování brokovýho náboje. Asi se to nechá zkrčkovat na jeden tah, ale bude velká zmetkovitost. Já krčkuju po 0,5 mm a zmetkovitost prakticky nulová. Navíc shellhoder mám ze snidera.

Tak závěr na spencera je hotovej. Ještě potřebuje přeleštit a dopucovat. Jako singl shot už bude fungovat. Ted jen odladit tvar střely.

Nevěřil bys, jak moc tam záleží na přesným rozměru. Ulítneš o pár desetinek a můžeš to vyhodit.
Přílohy
20201110_192008.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Co se týče sbírky, tak jsem pragmatik. Až umřu, tak dcery k tomu nemaj žádnej vztah a flinty prodaj. Amerika je furt v kurzu a ceny půjdou nahoru. Nemám strach, že by se nenašel kupec.
Kdežto třeba Rakousko-uhersko sbíraj jen nadšenci. Kamarád v tom má utopeno přes 300 000, ale kdyby to chtěl prodat, tak bude mít problém. Těch co to ocení moc není.

Mě nejvíc berou první flinty na kovový nábojnice. Takový množství zajímavých systémů. Kolikrát si člověk říká že to prostě musí bouchnout do xichtu. Třeba karabina Smith
https://www.youtube.com/watch?v=uLxzC3cihpQ

Která je uzamčena jen kouskem perový ocele
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 16:59

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Janko Burka »

Super ten Smith. Ja bejt kadet Karaman z Fregata pluje kolem sveta, beru si Colt navy 1851 a tuto flinticku :)
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

janko
a co takovej Burnside
https://www.youtube.com/watch?v=e3cm_3Y0dHw

nebo Maynard

https://www.youtube.com/watch?v=RvhVzDYglgY

to jsou prostě krásný zbraně
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Venet »

Alebo Gallager
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

on i Sharps and Hankins je moc hezká flinta

tady je maj, ale ty ceny
https://wildwesttreasures.org/en/catalog?p=2
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

tak jsem začal řešit toho Joslyna. Není to ráže 56-52 jak psal maník co mi to prodal, ale spíše to vypadá na 54 Joslyn. problém je v tom, že nikde jsem nenašel výkres náboje.
Wdog, ty o něm taky nevíš?

Udělal jsem odlitek komory a naměřený rozměry jsou v příloze. Docela mě překvapila délka nábojnice. Karabiny měly většinou délku hilzny 20-35 mm a tohle je ale kanon. Do toho se muselo vlízt 4-5 g prachu, takže by to sejmulo i bizona. Vypadá to, že nábojnice byla asi ze silnějšího měděnýho plechu (tlouška nábojnice bejvá většinou 0,25-0,3 mm), tady to vypadá tak na 0,4 mm. Dno nábojnice odpovídá zhruba nábojnici karabin ráže .58 joslyn carbine. Síla stěny laufu odpovídá náboji. U komory je skoro 7 mm, na ústí asi 3 mm.

Zkusím vytočit na soustruhu jednu nábojnici a uvidím.
Přílohy
54 joslyn.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 513
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Ne ne, takové obskurní věci já nedělám. :)

Podle rozměrů mi to taky připadá jako 54 Joslyn, i k té karabině to teoreticky patří. A co kdybys vzal mosaznou 28ga nábojnici, navrtal poplašňák na okrajový zápal a trochu si ji zkrátil a upravil? .. a k tomu odlít nějakou 54 minie?

Pokud bude nábojnice kratší, včetně kolečka mazání a ucpávky, tak tam zase tolik prachu nebude, a střelu můžeš posadit hodně dopředu.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Wdog
jak obskurní? :-)

28 GA má malej rantl. Ta Joslynka má na klapce takovou šikmou plochu, která vysouvá nábojnici ven. Včera jsem vzal mosaznou tyčku a vytočil nábojnici na poplašnák posazenej na okraj. Blbě jsem to spočítal, takže mi poplašnák tečně leze z nábojnice. Ničemu to vadit nebude, jen tudy bude trochu profukovat. Ale výrobce s tím stejně asi počítal, protože na klapce je nad úderníkem díra na odfuk. Asi v místě úderu zápalníku do okraje nábojnice docházelo k praskání hilzny.

Nábojnici jsem včera ještě stihnul vyžíhat. Kamarád by měl mít nějaký střely, tak zkusím osadit tyhle, než se pustím do kleští.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

mimochodem
tady by měl bejt výkres 54 joslyn ( tomu mýmu se to moc nepodobá :-( )
https://old.municion.org/

v pravo ve sloupci vybrat Fuego anular /RF

Jsou to asi nejlepší stránky co se týče starých nábojů
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 513
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

jerry.mysak píše: 09.12.2020 12:14 ....
28 GA má malej rantl. Ta Joslynka má na klapce takovou šikmou plochu, která vysouvá nábojnici ven. Včera jsem vzal mosaznou tyčku a vytočil nábojnici na poplašnák posazenej na okraj.
....
Přijde mi, že točit nábojnici z plného je strašná práce, a navíc takto tlustostěnná nábojnice už nepruží a tedy dobře netěsní při výstřelu.
Pozor, teď přijde myšlenka... Pokud by byla mosazná 28ga rozměrové vhodná a jen okraj má menší, co takhle uříznou z tyčky jen tenké kolečko, a to přiletovat nebo přilepit na nábojnici 28ga jako falešné dno a do něho udělat osazení na poplašňák. Tloušťka by se musela spočítat, aby se to ještě vlezlo. Při výstřelu se tlak opírá dozadu, to by vydrželo, a jediná síla proti tomu "falešnému" okraji by byla při vytahování nábojnice ven.
Samotná broková mosazná nábojnice je dost tenkostěnná, takže by se musela použít taková, co má nejbližší rozměry komoře, ideálně ji ještě trochu stáhnout - ta 28ga by snad šla.
Odpovědět