Kuše

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
KOŘEN
Příspěvky: 10
Registrován: 26.09.2017 14:59
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od KOŘEN »

Pěkný soustřel blackout
Já mám pro PA Hickory Creek Mini a je to peckovní věc. Rukou povolíš jeden šroub, sundáš lučiště, a celou kuši hodíš do batohu. V případě potřeby jsi do 15 sekund schopný vystřelit (mám na mysli vytáhnutí z batohu, složení, nabití, založení šípu a vystřelení).
Na natažení nepotřebuješ žádný natahovák - natahuješ ručně. Tětiva vydrží mraky, protože nemusíš dělat středovou omotávku (má D-loop jako kladkové luky), kuše je lehoučká a přesto dostatečně silná - rychlost 375 grainového šípu je 332 FPS, což je energie 124,4 Joule. Není to tabulkový údaj, ale mé měření. Díky vertikálnímu lučišti se nechá střílet zpoza rohu bez nutnosti velkého vykukování. Další plus je, že díky o trochu delšímu šípu a hlavně menšímu průřezu, má šíp menší propad, než šíp z klasické kuše.

Zde je soustřel z ruky na 30 a 35 metrů + 40 metrů s lumenokem:
Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Nestřílím více šípů na stejné místo.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Kuše

Příspěvek od DeadMan »

Hmm a jak si v případě potřeby výměníš na té kladce tětivu? :?
You cannot kill me as I am already dead!
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od blackout »

Výborné shoty a pěkná kuša, Kořene.
Tiež sa bežne snažím neprásknuť jeden šíp do druhého, pač jsou v prdeli oba, nejmíň jeden. No išlo mi práve o ten sústrel, ako sa človek normálne snaží pri palnej zbrani, kde je podstaný priemer sústrelu a až v druhom pláne jeho umiestnenie. Bol to test, kam pudou tri z trech - kamoš vs já. No a pořád su začátečník, se jen učím :(
Tá tvoja kuša je zaujímavá vecička, více taktical charakteru. Vidím ju prvně. Na YT jsem už vertical lučiště videl, no na inej, väčšej zbrani. Kompakt výhody tvojej jsou zrejmé. Krom jiného - na Sk se dle zákona nesmí nosit kuše veřejně, a to nikde, čiže i pri country walk musí být skrytá.Což napr pro mne predstavuje problém kamkoli jít bez auta, protože zatim ne a ne sehnat mou velikost futrálu; maj jenom větší. Slíbili, tak čekám.
Du ji teď hledat na YT, tu tvou 8-)
KOŘEN
Příspěvky: 10
Registrován: 26.09.2017 14:59
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od KOŘEN »

DeadMan>> jednoduše - povolíš ramena a uvolníš tlak, které ramena vyvíjí na tětivu a lanoví. Na kuši se dá nastavit i nátah (90)100-150 liber. (těmi 90 lb si nejsem jistý). Nátah se právě šteluje pomocí povolení a utáhnutí šroubů držících ramena v kapsách. Nebo další možností je metoda zapření kolíku mezi pootočenou kladku a ramena. Doba reflexu pro PA je už dávno minulostí. Především, co se účinnosti a hlučnosti týče.

blackout >> je to super věcička. Stačí ti dvoukomorové pouzdro na airsoft za 500 Kč nebo větší batoh (U batohu už je problém tření tětivy a lanoví o jiné věci).
Soustřel máš moc hezkej. Je fajn, že se s kamarádem takhle hecujete ;)

Jinak reflexy se dají taky pěkně schovat. Kladky mají v tomto stále nevýhodu, ale jak vidno, najde se výrobce, co myslí i na toto. Pro zajímavost - momentálně je na kuši lepší optika a montáže a tak se váha vyšplhala trochu výš, ale i tak je to příjemných 2900 gramů za plně osazenou kuši (bez držáku šípů).

Rozhodně neodsuzuji žádné kuše, já to vnímám především jako sportovní náčiní a hlavně jako neskutečné odreagování ať už s kuší za 3000 Kč nebo za 50000 Kč, ale pokud jde o PA, každý máme asi trochu jiné názory.

Na kuši se dá samozřejmě ještě ušetřit váha použitím kolimátoru místo optiky:
Obrázek

Jinak asi nejhezčí videorecenze je zde:
https://www.youtube.com/watch?v=5847wtGNGVY
https://www.youtube.com/watch?v=PC4OuPxxZaw
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Kuše

Příspěvek od DeadMan »

To se mi nějak nezdá.

Pokud nemáš přípravek, tak to pak nesložíš a co teprve správné časování.

Nevidím důvod, proč by měl být reflex páse (méně číčovin = méně problémů).
You cannot kill me as I am already dead!
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od blackout »

DSCN0434 (2).JPG
Se mi zdá obojí má plusy i mínusy a žáden ze spúsobu provedení není pas. Osobně su fandem obou - dokonce uvažuji téma Jaguar príští rok...možná (až co rusovláska :? )
Váhou jsem se doteď jaksi nezabýval. Začátečník, jak říkám. Muj Balistic bude mít teď už docela dost - přibudl bipod mezitím :D
Díval jsem ty videa. Dobrý. Toho prvního chlápka jsem už viděl recenzovat jinou kuši, je sympo a umí fest.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Kuše

Příspěvek od Lyster »

KOŘEN píše:Hickory Creek Mini
Může z toho střílet i levák?
KOŘEN
Příspěvky: 10
Registrován: 26.09.2017 14:59
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od KOŘEN »

Lyster>> Ano, je to složitější LEGO. Ale lepší je, když si přímo u výrobce objednáš variantu pro leváka. Z pravoruké varianty se nedá střílet (pohodlně) jako levák.

blackout>> Krasavice :yes kompletně černé kuše se mi líbí čím dál tím více. Taky jsem vyměnil hlavní kuši za "celo"černou :) jsem už nějaký překamuflážovaný :D
Obrázek Obrázek
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od blackout »

Hlavná, jo? Nádhera. K tomu vedľajšia...si asi o level vejš než ja. Du si tvoju hlavnú pozrieť v akci na YT ;)
DanM
Příspěvky: 197
Registrován: 24.09.2014 19:59

Re: Kuše

Příspěvek od DanM »

KOŘEN je zarytý kladkomil :lol:
Ale pravdu má v tom, že starší i novější kladkové typy jsou na servis relativně snadné.
U starých typů byla tětiva nasazena na tzv. teardrops, ocelových slzách na koncích lanovodu, kam se nasazovala oka tětivy.
Slzy jsou oboustranné, takže novou tětivu nasadíte na volnou část a sundáte starou. Práce na chvilku a bez dřiny, možnost vyměnit v poli.
Některé nové typy pracují se systémem povolení hlavních šroubů a následným snadným vyháknutím tětivy z kladek a nasazením nové. Na kladkách jsou rysky tak, aby byla tětiva vždy symetricky nasazena. Opět se nechá vyřešit za chvilku a v polních podmínkách.

A naopak moderní reflexní kuše nejsou zas tak snadné na výměnu tětivy bez přípravků. Doby kdy jsem si měnil tětivu holýma rukama a nohama :lol: na reflexních kuších s dlouhými, poddajnými rameny a nátahovými silami 150, 175 lb jsou pryč. Dnešní krátká, tvrdá ramena s nátahovými silami i přes 300 lb bez pomoci bastardí tětivy nebo páky, lisu prostě neohnete.

Moderní reflexy také nevydrží takové porce nástřelů jako ty staré, naopak můžeme najít kladky, které vydrží pěkné porce ran.

Obecně jsou starší typy mnohem spolehlivější, i když méně výkonné. Ale menší rychlost a energie jsou pro některé užití v podstatě zanedbatelné.

Nejlepší by byla zkrátka kombinace dvou kuší.
Jednoduché lowtec staré reflexní kuše, s mechanickými mířidly, polymerovou pažbou. Něco na způsob Hortonu Steelforce nebo Stag, Barnettu Ranger, Recruit apod. Pro opravdu nejdrsnější použití, poslední možnou zbraň nebo tu nejdéle sloužící.
A pak té nejmodernější možné. Která má nejdelší dostřel, nejvyšší přesnost, je nejtišší. Ta by sloužila jako primární.

Proto buďte jako Dan a mějte vždy alespoň 5-6 různých kuší všude po baráku :lol:

Zkrátka, nic není úplně černé a nic zase úplně bílé.

Důležité je mít zbraň v dobrém stavu, snažit se jí posunout dle možností co nejdále (každá výhoda se počítá), být s ní sžitý a vědět co od ní čekat a jak jí udržovat.
Jak už jsem psal několikrát, v hypotetických PA časech byste šetřili nejen své síly, energii, prostředky, ale i zbraň a šípy.
Nikdo nebude tréninkově střílet 5-10 000 ran do roka, ale bude se snažit střílet stylem jeden výstřel, jeden zásah. Přičemž se navíc bude snažit eliminovat škody na vybavení.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Kuše

Příspěvek od DeadMan »

Šlo by dát odkaz na nějaké video, kde se mění tětiva na kladce v terénu?

Vážně by mě to zajímalo a chtě bych to vidět.
You cannot kill me as I am already dead!
DanM
Příspěvky: 197
Registrován: 24.09.2014 19:59

Re: Kuše

Příspěvek od DanM »

To DeadMan

Tady je sundání a nandání tětivy v podání kuší Mission pomocí povolení šroubů (viz. Kořen)
https://www.youtube.com/watch?v=0uWUYdjYfwk

Rychlá výměna lanovodů nebo tětivy pomocí zapření kladky. Takových tutorialů nalezneš desítky.
https://www.youtube.com/watch?v=gLkVuWwj2fA

No a nejrychlejší výměna "postaru" pomocí "teardrops". Zde v podání starého kladkového luku, ale systém je identický s oldschool kušemi.
https://www.youtube.com/watch?v=tKCJi4suErY
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Kuše

Příspěvek od DeadMan »

Hmm, tak to bych před 15ti lety na své kuši Horton Hawk SL neudělal.

Každopádně u toho prvního videa s těmi šrouby je to jasné, ale u toho druhého:

1) nepoškodí to ramena?

2) co když bude potřeba vyměnit i ty ramena?

Která kuše používá ten systém, jako je na tom luku (tam je to přece vždy namotané až na kladku)?

Co potom následné seřízení (už není třeba a "sedne" si to všechno samo)?

Každopádně já jsem si před pár lety pořídil toto a za ty prachy naprostá spokojenost (na 50m trefím ..... no cokoli co má smysl trefit :mrgreen: ), ale je pravdou, že toho moc nenastřílím.

https://www.youtube.com/watch?v=4wX0Uja3C50
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Kuše

Příspěvek od DeadMan »

Chybička se vloudila, chtěl jsem vložit tento odkaz:

https://www.youtube.com/watch?v=JYLTAhc4yVE&t=138s
You cannot kill me as I am already dead!
DanM
Příspěvky: 197
Registrován: 24.09.2014 19:59

Re: Kuše

Příspěvek od DanM »

DeadMan

Pokud si opatrný, tak se ramena ani kladky nepoškodí. Ale je to stejné jako bez přípravků ohýbat reflexní ramena, tam hrozí také riziko poškození.

Když používáš natahovák a tětivu taháš symetricky, bude Ti sedět přesně tětiva i lanovody.

Tenhle systém výměny tětivy s "teardrops" používaly bez výjimky snad všechny typy starších kuší - Barnett, Horton, první verze Bear/Jennings Devastator,... Až zhruba v polovině devadesátých let byl tenhle systém opuštěn a tětiva se začala osazovat přímo na kladky. Zvýšila se tím dle mého účinnost systému i bezpečnost.

Jandao samozřejmě znám. Jak píšeš za pár peněz udělá svojí službu.
To promo video mě vždycky zabije :lol: Hrozná úroveň, ať už terčovnice, provedených testů, soustřelů.
Pokud bych chtěl kuši udělat reklamu, vypadalo by to trochu jinak.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Kuše

Příspěvek od DeadMan »

Jo to promo je strašné :lol:
You cannot kill me as I am already dead!
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od blackout »

Natrafil som na YT na kušu Mantis Elite. Viete o nej niečo bližšie? Díky.
KOŘEN
Příspěvky: 10
Registrován: 26.09.2017 14:59
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od KOŘEN »

blackout>>dovolím si vložit odkazt na Danovy super články, kde v příspěvcích 17 a 18 popisuje tebou dotazovanou kuši a především jeho výrobce:
http://lukostrelec.cz/subdom/forum/show ... tis#pid406

DeadMan>> DanM ti už odpověděl. Ramena si nezničíš, když použiješ rozum a dobře opracovanou nebo pogumovanou kulatinku.
Když ti praskne rameno a budeš potřebovat jeho výměnu, tak je to trochu složitější, ale jde to. Jen je potřeba použít jistou část těla.
Tuning (nastavení) kladek je otázka pár minut a potřebuješ k tomu akorát jeden šíp, který ani nepotřebuješ vystřelit.
A jak jsem psal, neodsuzuji reflexy - pořád je to kuše a pořád je to sranda, ale tvrdit v dnešní době, že kladka je složitá na údržbu a servis a že tětivu nevyměníš v poli, je zcestné. Jak už jsem psal jinde - tohle tvrzení platilo před 15 lety a mělo by přijít v zapomnění stejně tak jako kvalita, respektive spolehlivost reflexních kuší.
Netvrdím, že půjdou vyměnit tětivy u všech kladek popsaným způsobem, ale těch 5-10% kladkových kuší vyservisuješ kapesním lisem vážícím pár set gramů. A pokud vybírat zbraň na PA, otázka servisovatelnosti by měla být mezi prvními kritérii, takže z obrovské nabídky určitě dokážeš vybrat to správné.
KOŘEN
Příspěvky: 10
Registrován: 26.09.2017 14:59
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od KOŘEN »

Není tam virus, je to jen formát http a ne https - to pak hlásí, že tam je virus. Je to jen slabší zabezpečení, používané normálně dva roky zpět.
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od blackout »

Chcu sa zeptat, esli někdo používáte nebo vlastníte kuši homemade, a taky kuši historickou, řečenou samostříl, nebo alespoň takavou co je starší než já - čili púl století a více ( :cry: )
Odpovědět