Kuše

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
DanM
Příspěvky: 197
Registrován: 24.09.2014 19:59

Re: Kuše

Příspěvek od DanM »

Pro všechny, kteří s kušemi začínají bych doporučil něco rozumného. Excalibur ano, čím starší, tím kvalitnější. Z nových bych zvolil řady Matrixu s nátahy 200 nebo 220 lb. To je pro všechny situace až až. Ostatní Matrixy jsou, co se spolehlivosti a životnosti týče, neštěstím.
O Micru pak raději nemluvit. Co také čekat u tak krátkých ramen, která mají v reálu nátah téměř 350 lb a při honbě za rozměry a rychlostí se z něho střílí poddimenzované šipky 350 grain.

Většina silných kuši má dnes lanový kladkový natahovák. Nejen, ze to sníží potřebnou sílu natahu na polovinu, ale zlepší i přesnost střelby. Tím by i méně fyzicky zdatní jedinci měli natáhnout i ty nejsilnější produkční kuše. Ti opravdu zdatní to zvládnou i bez něho. Je dobré to nacvičit pro nouzové podmínky, poznat svou zbraň i sebe. Obecně záleží i na délce nátahu. Stejná síla nátahu na kratší dráze se bude napínat lépe (lepší pozice rukou, menší úhel tětivy.)

Na napinání v kleče nebo leže by bylo mnohem vhodnější napínání pákou zpředu tzv. kozí nožka, kličkovým natahovákem (velký hit poslední výstavy ATA 2018 - příslušenství pro všechny současné Excalibury i standardní výbava nového Assassinu. Natahovací síla je pak pouhých 12lb). Úplně nejlepší systém měly, tehdy ještě britské Barnetty Commando a Commando 2. Ty šly napnout za každé pozice vč. chůze i běhu. Navíc při nepřekonatelné rychlosti střelby - při natrénování i 8 mířených ran do minuty.
Možná jednoduchá, nijak výkonná, ale skladná, přesná a na dané podmínky ideální kuše.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Serža »

DanM: +1

Filipsss: k těm šípům pro Matrixe - používám noname čínský karbony s halfmoon, do 50m lítají velmi přesně (mám jich cca 50ks, vyřadil jsem 2), ale prý s tím fungují i s plochým koncem OK...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Filipsss
Příspěvky: 31
Registrován: 22.04.2015 11:27
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od Filipsss »

Pytam sa preto lebo mam 20 halfmoon Easton bloodline šípov :D nechcem vrazat dalsich 100€ do novych flat nockov
Filipsss
Příspěvky: 31
Registrován: 22.04.2015 11:27
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od Filipsss »

tak nakoniec kladkova opravena, Excalibur bude musiet pockat :D
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Kuše

Příspěvek od malajizva »

krásné nedělní odpoledne... :)
Přílohy
kuše.jpg
kuše.jpg (173.02 KiB) Zobrazeno 9193 x
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Kuše

Příspěvek od DeadMan »

Co je to za smetí? :D
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Kuše

Příspěvek od malajizva »

plasty :) IOSS
(ideální odpružený střelecký stůl :lol: )
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od blackout »

Mám Poe Lang Balistic, kladková, 370 fps. Niekto tu hovoril, že neznačkové sú nanič. No, toto je Malajzia, je presná, bezporuchová, silná jak prase. Úplná spokojnosť. Mažem voskom, ale uvažujem nad prechodom na bielu spray vazelínu. Máte niekto s týmto skúsenosti?
DanM
Příspěvky: 197
Registrován: 24.09.2014 19:59

Re: Kuše

Příspěvek od DanM »

Ten někdo jsem byl já. Poe Lang je kdyžtak Taiwan. Originální předlohy jsou kvalitativně o třídu výše. Co se spolehlivosti týče, tohle můžeš prohlásit po 5-10 000 výstřelech. Slovo přesná znamená pro každého trochu něco jiného. Maž jelením lojem a neprohloupíš.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Serža »

ta přesnost do značné míry taky závisí na použitých šípech...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
DanM
Příspěvky: 197
Registrován: 24.09.2014 19:59

Re: Kuše

Příspěvek od DanM »

To Serža
To je jedna z těch důležitých věcí, ale jde i o samostatnou stavbu kuše, tolerance ve výrobě, odpor spouště,...

To blackout
Pokud vezmu Tvojí kuši, nejedná se o nic jiného, než další z mnoha klonů původního konceptu levné, výkonné kuše, kterou představila firma Killer Instinct jako svůj model KI 350 (ATA 2014). O rok později přišlo PSE s modelem Fang (ATA 2015). Šlo o totožnou kuši, ale s cenou o dalších 100 USD níže. Hlavní rozdíl, pokud pominu barevné provedení (KI černé, PSE camo) byl v railu. KI jej mělo přesně vyfrézovaný na CNC, kdežto PSE mělo levnější a ne tak propracovaný odlitek.
Pokud tedy v testu KI ze stolice na 30 yds (což je nic) dosáhlo třemi ranami průměrný soustřel do 2 palců a nejlepší 1,4 palce (s custom šípy dokonce 1,1 palce), dosáhlo PSE Fang průměrně 3 palce a nejlepší skupina měla 2,7 palce.
Tvůj Poe Lang ani jiné klony (Centerpoint, Karnage, SA, Horizone,....) na tom nebudou lépe. Horizone využívá dokonce dvojdílný plastový odlitek. Na 60 yds budeš třeba na 6 palcích. Pokud budeš střílet volně z ruky, bude soustřel mnohem větší (kuše je lehká, má na tuto vzdálenost nevhodnou optiku,...). Já si představuji pod pojmem výborná přesnost třeba pokud jde šíp na 50 metrů volně z ruky jednou dírou, ze střelecké stolice pak to samé na 100 metrů. Někdo mluví o spolehlivosti při 1000 výstřelech, někdo pokud mu kuše vydrží dvacet let a nastřílí ticíce a desetitisíce ran. Všechno je to relativní. A tak je to se vším. Jde jen o to, na co to potřebuješ, co od toho očekáváš a kolik jsi ochoten tomu obětovat. Ale pokud zůstaneme na úrovni rozpadu a světa PA, každá malá věc navíc, každé zlepšení Ti dává vyšší šance přežít, ubránit se, ulovit,... Na druhou stranu zde neplatí pravidlo, čím dražší a složitější, tím lepší. A je už jedno, zdali jde o zbraň, balistickou ochranu, filtr na vodu nebo čelovku.
Obecně je dobré říci nějaká fakta, aby si zdejší uživatelé mohli udělat obrázek a říct, "to za ty peníze není špatné"nebo "na to a to mi to dostačuje". U tohoto konceptu mám kusé informace o uživateli, který má tuto kuši jako Horizone Stealth a prý má na ní kolem 1000 ran (to je zatím slušné), rychlost i energie vysoké, překvapivě příjemná spoušť.
Pokud by se vzala v potaz cena, nezní to na občasné střílení nebo jako záložní obranný prostředek vůbec zle. Výhodou bude i dostupnost náhradních dílů (koupit ramena, lanovody a tětivy do zásoby). Horší pak samotný servis, navíc třeba ve ztížených hypotetických podmínkách.
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od blackout »

Jasan, nie je absolútne presná a určite sa nehodí na pretekanie sa kto bude presnejší. Ide mi o to, že na 50 metrov sa zaručene mortal strafím do každého srnca z ruky a do každej použiteľnej koristi s podopretím zbrane. O nič viac mi ako bežnému prepperovi nejde. Tiež na obranu proti prípadnému útočníkovi (ktorý bude asi väčší než srnec:) na uvedenú vzdialenosť dostatočne presná aj výkonná. To posledné bezpečne, ten výkon tam fakt je. Čo sa týka spoľahlivosti, má za sebou cca 1000 shots bez vypozorovateľnej zmeny na čomkoľvek. Tetivy do zásoby? Jasan, nevyhnutnosť. Ostatné - naveky nebude, to je isté, ale nadlho áno. Na moje nároky - aj hypotetické predpoklady možného využitia - určite vyhovuje na 1A. Nie som športový strelec ani fanatik čo potrebuje práskať denne pre ukojenie nutkania. Napokon, nepredpokladám, že by som prežitie PA založil iba na tomto jedinom náradí. Je to skôr vyhovujúca súčasť toho, čo by človek mal mať ready. Malajzia, Taiwan, myslím nehrá rolu. Láce z ázie, a predsa vyhovuje mojim (a obecne priemerným) PA nárokom.
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od blackout »

Serža píše:ta přesnost do značné míry taky závisí na použitých šípech...
Osvedčili sa mi Scorpio s terčovými hrotmi- lovecké mám len ako úloženku, skúsil som si iba jeden. Keď som sa pokúsil šíp vyrobiť z tvrdej drevenej guľatinky, akokoľvek som sa s tým vyhral použitím epoxidu, prvý výstrel do štandard terčovej kocky ho roztieskal. Budem experimentovať ďalej, lebo to predstavuje potencionálny problém v čase, kleď si šíp v kráme človek nekúpi. To vidím ako dosť pozornosti hodnú vec. Máte niekto skúsenosť s výrobou šípov v dom. podmienkach?
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Kuše

Příspěvek od malajizva »

ahoj,
šípy vnímám jako problém, standardní číny za stovku jsou nedostačující: na 30m se jedním šípem se trefuji v rozmezí 1 cm. Ale každý šíp lítá jinak. Rozptyl 12 šípů je cca 10 cm. A každým zvlášť se dá docílit střelby na flek, ale musel bych je očíslovat, a mít plánek kam se šípem č. 1 přenášet záměrnou, se šípem 2 atd.... to je fakt vopruz.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Serža »

já to mám s těma čínskejma cca 8-10cm na 50m (Excalibur Matrix 380, první verze), což mi +/- stačí
pro případ nutnosti větší přesnosti mám pár Fireboltů :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od blackout »

Idem skúsiť tenkostennú duralovú rourku, do které zadělám lehčí hrot, abych sa vošiel aspoň zhruba do váhy Scorpio šípu čo používam. Tak su zvedav na výsledek...i když spíše skepsa. A taky to není PA rešení - tenkostenný dural asi nekoupim stejne ako standard hotové šípy.
Uživatelský avatar
miro6446
Příspěvky: 106
Registrován: 29.05.2013 9:05
Pohlaví: muž
Bydliště: Zvolen

Re: Kuše

Příspěvek od miro6446 »

Dural je kov jeden zlý dopad šípu a ohne sa potom je s ním ámen nemyslím že je to dobrý nápad na inom fóre to zopár jedincov skúšalo a nedopadlo to dobre toť môj názor :?
pivo konzumujte správne chladené :-)))
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od blackout »

Jo. Taky do toho nevkládám nádej, je to fakt len experiment. Cestička pujde pres drevo, možná jasan nebo agát. Taky muže bejt že drevený šíp roztrískalo protože byl blbě rešený hrot. Budu zvolna zkoušet, niečo z toho snáď vzejde.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Serža »

co laminátové tyčky? za pár babek k dostání všude...jako tyčky k el.ohradníkům a pro různé průmyslové použití...
https://www.rc-zoom.cz/laminatova-tycka-60mm-1m/
https://www.kamir.cz/laminatove-tycky
ty pro ohradníky už mají kovové špičky, takže by to mohlo být použitelné jak to je...jen zakrátit na patřčnou délku a nalepit letky
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Kuše

Příspěvek od Cep »

Těch jsem si zásobu udělal, navnazen výrobou luků na YT. Jen od té doby nejsem schopen sehnat plastovou vodovodní trubku v doporučované jakosti...
Odpovědět