Kuše

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Kuše

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Procházel jsem forum a nenašel nic extra o problematice kuší proto si dovolím zalozit toto tema...kus mi prijde jako idealni zbran, pro pripad zabaveni strelnych zbrani (jako drzitel ZP bych nerad prichazel o sve mazlicky:-(...). preci jen, kus neni nikde registrovana, o ucinosti nepochybuju, je dostatecne ticha a pi predzasobeni sipy a tetivami by mmohla byt velice uzitecna i v PA. Najde se tu nějaký vlastník kuše, který by se podělil o své zkušenosti? hodně uvažuji o koupi....docela by mě zajímalo, jaký má efektivní dostřel (zabití věře velikosti srny, jelena...) jakou energii má šíp, kolik výstřelů vydrří, kolik tětiva a kolik kuš sama o sobě...budu (a doufám nejenom já) vděčný za všechny postřehy z oblasti kuší ;-)
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Kuše

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Testy střelby:
- obyčejná kladková kuš
- 9mm Luger

Terč:
- Auto MerceŽiguli SuperCCCPturbo, Šáde 105 MW

9mm Luger: dveře, kulka zůstala zamáčklá v tapecí 2. dveří
kuš: durch 1. dveře, durch 2. dveře a zarazila se do stromu

Tady je potřeba poznamenat, že i kdyby ten Luger to auto nějakým zázrakem prostřelil skrz, možná by už nedokázal penetrovat dostatečně hluboko do těla nepřítele. To samé, proti 9mm Luger by mohlo stačit se krýt i jen za jedněmi dveřmi. Mňo, pro doplnění, .45 z Colt 1911 profrčela skrz auto bez zastávky v trase ,,Dveře, sedačka, sedačka, dveře...."

Rychlost střelby:
18:1 pro pistoli

Lov (nezkoušeno mnou, já bych zvířátko nepicnul)
9mm Luger z ~40metrů, srnka se zarazila a pak utekla někam pryč, podle krve byla zasažena, dohledání se nepodařilo
kuš ze ~45metrů, srnka poodběhla a padla, doražena tesákem

Obecně bych ale spíš volil perkusní pušku.

Poznámka: střela z kuše se po zásahu stromu zvlnila :evil:
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Kuše

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

jakou cenovou hladinu si mám představit pod pojmem "obyčejná kladková kuš"? na jakou vzdálenost jste stříleli do auta?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Fabulous »

Z kuse jsem snad nikdy nestrilel, ale dle mych skromnych informaci by mela byt kvalitni znacka HORTON.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Kuše

Příspěvek od Maximus »

Mám základního Hortona HD 150 (cena asi od 8500 kč), nic moc levnějšího nemá smysl. Mimo Horton je určitě zárukou kvality např. Excalibur.

Střílet z kuše se za pár desítek minut naučí i opravdová "blondýna" (ověřeno praxí :)).

Při lovu s kuší/lukem je potřeba vždy použít dobré lovecké šípy. Debillům, co střílí po zvěři šípy s terčovými hroty by se ty samé šípy měly narvat do zadku a pokud možno, tak potom přidat i samotnou kuši. Bohužel tyto excesy nejsou až tak vzácné ani u nás.

Proti střelné zbrani (bez tlumiče) je rozhodně výhoda v tichosti výstřelu ;).
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kuše

Příspěvek od Karlos »

GloryToSunTsu píše: Tady je potřeba poznamenat, že i kdyby ten Luger to auto nějakým zázrakem prostřelil skrz, možná by už nedokázal penetrovat dostatečně hluboko do těla nepřítele. To samé, proti 9mm Luger by mohlo stačit se krýt i jen za jedněmi dveřmi. Mňo, pro doplnění, .45 z Colt 1911 profrčela skrz auto bez zastávky v trase ,,Dveře, sedačka, sedačka, dveře...."
Ta vyssi probojnost .45ACP mi prijde divna nebot zatim vzdy vsude vychazela 9mmL jako prubojnejsi, dokonce se ji to drive casto vytykalo (dnes kdyz ma alespon zakladni balistickou ochranu kazdy trotl se to naopak stava kladem)... v regulernim testu prubojnosti by 9 polozila .45 na lopatky to mi nikdo nevymluvi...

Odbornikem pres luky a kuše je náš detašovaný člen Alibaba, určo doplní spoustu zajimavosti co se lovu tyce jelikoz je praktik...

Kdyby jsi byl na prvnim srazu tak jsi si mohl strelbu z Maximova luku a kuse vyzkouset. Pro me to byla velice uzitecna zkusenost a az budu mit volne prachy koupim si kusi (z luku mi to totiz moc neslo :oops: ).
BUBBA
Příspěvky: 38
Registrován: 11.09.2011 23:39

Re: Kuše

Příspěvek od BUBBA »

Ten test průbojnosti je blbost,alespoň co se týče porovnání 9L a 45 ACP.Ve skutečnosti je to přesně naopak,samozřejmě je zde mnoho faktorů - hmotnost,tvar a materiál střely,rychlost atd.Schovávat se za jedny dveře před 9L může jenom sebevrah.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Kuše

Příspěvek od GloryToSunTsu »

BUBBA píše:Schovávat se za jedny dveře před 9L může jenom sebevrah.
Samozřejmě jsem to myslel tak, že by mě ta střela sice zranila, ale už by možná neměla dost síly, aby mě usmrtila. A když se schovávat za autem, tak jedině za kolem, za částí, kde je motor.
admin píše:Ta vyssi probojnost .45ACP mi prijde divna nebot zatim vzdy vsude vychazela 9mmL jako prubojnejsi
Říkám to, co jsem viděl na vlastní oči.
A taky netvrdím, že to bylo provedeno dobře.
Aby se to dalo brát jako test, musel by se použít přesně stejně tlustý plech a několik tipů munice.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alibaba »

Omlouvam se za technickou nevybavenost ,ale mam pocitace lap-top necele dva roky a tak uz jsem to vytahl na dva pocitace na jeden co pouzivam a jeden rezervni a fotak /digitalni /potrebuji koupit a sehnat nekoho kdo by mne s tim nauci zachazet a tak doufam ,ze to za mesic stihnu ,nejsem odbornik na pocitace ....zatim vse se ucim sam .....
Jeste mi prislo smesne ten test pruraznosti . Kulka kdyz narazi na prekazku a proleti vyhyluje se ze smeru letu a tak vas nemusi zasahnout ,hlavne kdyz nestojime presne za tercem= prekazkou .
Kus si mysli kazdy ze je to jako puska ,bohuzel neni..... ona byla vymyslena v Cine asi 400 let pred Kristem a tak tedy je stara asi 2500 let od slabe kuse az po silne kuse co se natahovali dobytkem a dostrelem tezkou ,sipkou asi 800 m ,byli rucni kuse s tahem 150 az 700 liber co se muselo natahovat kolovratkem a pak byly kuse o tahu 1500 liber zase asi s dostrelem 800 m a tezkou sipkou za husitu byly natahovany kuse rukama o nohy co mohlo mit tah asi 200 liber strilelo se na kratke vzdalenosti ,nebot chteli krizaky trefit a pak ty tezke sipky se strilely z ladovacek asi tak po150 let ,nebot cerny prach byl pomaly a to olovo moc dobre nefungovalo na rytire so stale pochodovali treba proti husitum se sklopenymi hlavami ,nebot vime, ze brneni bylo ruzne tluste podle zranitelnosti cloveka a kazdy utocil na hlavu ....
Jasne nejlepsi le kus ktera nema kladkovy luk a dnes kraluje Excaliber 225 liber tahu co je schopny zabit slona ,podle loveckych regulaci potrebujete tady nejmeme 150 liberni kus na loveni a ta zabije vse na kontinente a i v Evrope .
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Kuše

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

jaky je efektivni dostrel takoveho 150lb kousku? je lepsi reflexni nebo kladkovy? jak je to s zivotnosi?(cele kuse, tetivy, sipek...+-)
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alibaba »

Efektivita 150 liberni kuse je jako efektivita 60 liberniho kladkoveho luku s kterym jsem dostrelil asi 380 yardu se sipem a kdyz se tam natoci trihranna spicka pouzivame jeden a ten samy sip na lov ,nejvice tetiva trpi temi ocelovymi ha
cky jak ze upina ke spousteni a tak vydrz bude asi 350-500 ran ,kdyz strilime do mekkeho terce sipky vydrzi radove stovky ran pokud jsou s carbonu .
Nekupujte si kus s kladkama ,nebot je nepotrebujete napnuti drzi kohoutek a navic je to slozite ,poruchove a kdyz praskne tetiva slehne vas to pres oblicej u klasicke kuse tetiva obliceje nedosahne kdyz se pretrhne a sami si ji muzete vymenit ....
Nekupujte kus co ma natah 225 liber ,nebot to nepotrebujete .....musite jet do Afriky na slony k jejimu vyuziti ....
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Kuše

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

takze kdyz to schrnu, tak doporuceni zni: reflexni kuse cca o 150lb a k tomu kvalitni sipy...
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Kuše

Příspěvek od JimmyJazz »

2 GTST: Jen doufam, ze se ty testy nedelaly v CR nebot zde se pistoli (pokud tedy nebyla pouzita 9mmL karabina, ale i tam bychmel pochyby) lovit nesmi. Rovnez ta prubojnost se mi nejak nezda. V kazdem testu, ktery jsem kdy videl, mel 9mmL (pokud nebyl subsonicky ci s nejakou lehkou strelou) znatelne vetsi prubojnost nez .45ACP.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Kuše

Příspěvek od GloryToSunTsu »

2 JimmyJazz
Není to možné označit za test, aby to byl test, muselo by se použít několik druhů střeliva od každé ráže.

http://www.self-defender.net/weapons/ha ... nition.htm
Pořád argumentujete tím, že Luger penetruje víc, no to je sice pravda, ale jen do momentu, kdy se kulka zdeformuje.
Čím je víc zdeformovaná, tím víc se projevuje její 1/2 váha oproti .45, která je prostě 2x těžší a má o kus vyšší energii.

Vezmi jednoho trabanta a napal to s ním do zdi stodoly ve 120.
Pak vezmi 2x těžší žigulík a napal to s ním do stejné zdi ve 100.
Co udělá větší díru.

Podle mého názoru lehký Luger někde v prvních dveřích ztratil orientaci a chvíli šel naplocho, pak se už na pokraji sil zakousl do tapecí druhých dveřích. Pětačtyřicítka šla díky své dvojnásobné váze a trochu větší kinetické energii prostě skrz.

Nebo jiné vysvětlení, ty 9.mm byly slabé/střela mohla být měkčí než u té .45/šly skrz ještě něco.
Nevím, nebyl to test, říkám jen to, co jsem viděl.

Doplním citaci:
jspalek (kterého někteří možná znáte)
jspalek píše:S Vlkoušem jsme stříleli oba do starýho auta, devítka skutečně neprošla ani v jednom případě skrz, zůstávala v sedačkách. Naproti tomu 357 prošla vždy a zahryzla se kousek dál do kopce hlíny.
A přidám odkaz z jednoho fóra:
http://www.theboxotruth.com/docs/buickot3.htm
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Kuše

Příspěvek od Maximus »

To Rainier Wolfcastle:
Dostřel kladkové 150 lb kuše se udává kolem 450m, ale zatím jsem to prakticky nezkoušel, protože mám své šípy docela rád ;).
Co se týká výběru reflexní či kladkové, tak souhlasím s alibabou - pro PA dobu je reflexní kuš lepší v tom, že tětiva se daleko snáz dá vyměnit a nahradit, navíc nehrozí nějaké rozčasování kladek při použití nekvalitní tětivy. To je u kladkové kuše docela problém, ta má zase výhodu v tom, že se snáze napíná.

Pokud bych si kupoval kuši na "horší časy", tak bych si koupil místo kladkového Hortonu HD150 reflexní kuši Excalibur (tím nechci Horton nijak hanit - mám ji už přes rok, kromě mě s ní střílely už stovky lidí a přes 1000 ran už má určitě za sebou a stále je stejně skvělá jako na začátku - pro pořebu výuky je pro mě právě snáze napínající se kladkový systém dost výrazná výhoda a navíc jsem ho koupil něco lehce nad 8 tisíc :)).
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Kuše

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

jake jsou tedy vyhody-nevyhody reflexni/kladkove kuse?
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alibaba »

http://www.youtube.com/watch?v=nSu3hP2ZvR0

Docela to vysvetluje jak napnout tetivu na kus ,tuhle tetivu si muzeme snadno udelat ,zatimco vymena tetivy na kladkovou kus ani se nezminovat a asi pred 10 lety se zde vyrabely kladkove kuse a to znacne ustupuje diky slozitosti navice tahle kus je levna ....Luciste je z ocele zalite v plastiku a vydrz nevim stale na hradech jsou zelezne luciste co jsou stare 400 let a jasne dlouho s nimi nebylo strileno a kolik ran bylo vystreleno nikdo dnes nezjisti ....
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kuše

Příspěvek od Josef »

Na životnost jakékoli ocelové pružiny (tj. i lučiště) a její případné únavové lomy má samozřejmě vliv počet cyklů, kolikrát se pružina ohýbá a jakou silou, ale taky (a to už se ví méně) je velmi podstatné, jaký má povrch a jak je o tento povrch pečováno. Největší životnost mají pružiny se zrcadlově vyleštěným povrchem (pro upřesnění leštěným v podélném směru). Počátek každého lomu začná mikrotrhlinami, které se s dalším a dalším cyklem namáhání pružiny pomalu šíří do hloubky, až se jednoho dne pružina přelomí. Jenže mikrotrhlina ke svému vzniku potřebuje důvod. A tím bývá nějaká nerovnoměrnost na povrchu - důlek, vryp, koroze, hrubé stopy po broušení, chemické narušení, tepelné narušení (vyhřátí od broušení). Typickým místem vzniku bývá i zásek na ostré hraně ploché pružiny. Prostě jekékoli místo, kde vzniká nervnoměrné rozložení síly, materiálu je méně nebo je to místo s méně pevným materiálem. Pokud příčinu odstraníte, mikrotrhliny buď nevzniknou vůbec nebo mnohem později. Životnost pružiny se může prodloužit z prvopočátečních několika set cyklů na desítky až stovky tisíc cyklů a to už stojí za to o tom přemýšlet.

Předesílám, že s kuší nemám žádné zkušenosti, ale předpokládám, že co platí o ocelových pružinách obecně, platí i u ocelového lučiště. Jisté je, že historicku kuši s rezivým ocelovým lučištěm bych raději nezkoušel ani natahovat, dokud bych ji do hladka nevybrousil a nenakonzervoval. Protože bych měl obavu, že mi právě kvůli tomu při prvních pokusech praskne. Ono je z hlediska únavových lomů vždy lepší mít raději broušením a leštěním ztenšený materiál - ale hladký, než materiál sice silný, původní, ale s hlubokými korozními důlky, záseky a vrypy. Před používání by také bylo vhodné povrch vyleštěného lučiště něčím chránit. Nejlépe omotat nějakou lepící páskou, tenkou kůží nebo mastnou tkaninou, prostě omotávkou, která by je chránila před nechtěným ostrým zásekem, důlkem, příčným poškrábáním a rezivěním. Bude-li omotávka tmavá odstraní i nežádoucí lesk původního kovu, což je určitě taky "strategicky" důležité.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kuše

Příspěvek od Karlos »

Luciste dnesnich modernich kuší jsou ocelové? Já jsem predpokládal spís nejaký komposit na bázi laminátu apod. ale nikdy jsem po tom nepatral...
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alibaba »

/Mame kuse ty levne asi 100 $US a tam vsude jsou zelezne luciste zalite do plasticke hmoty co je asi 5 mm silna kolem a pak jsou ty kuse drahe co stoji 600 -800 a az pres 1000 $ US tam je luciste carbon -fiber . Ocelova luciste maji tah 150 -175 liber a vice se nedelaji a jasne cely svet vyrabi tyto kuse ,nebot obycejne obyvatele totalitnich zemi si je mohou koupit bez vladni bumazky, treba v Indii a jizni Americe ....
Odpovědět