Sa58 a jeho klony

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Fabulous »

TREW píše:Má někdo osobní zkušenost s bajonetem BON od ARSENAL? Zvažuji, jestli by to nebyl ke kose dobrý doplněk a zvýšila by se užitná hodnota zbraně jak pro sebeobranu, tak pro lov.

http://www.gunexpert.cz/products/bajone ... arsenalcz/
Bajonet, rsp. útočný nůž má stále svůj smysl, ale tenhle je ve skutečnosti strááášně ošklivý :)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Maximus »

Bohužel jsem také nenašel nic lepšího (a samozřejmě dražšího :evil:). Původní idea upravit originální bodák pro Sa vz.58 není moc realizovatelná kvůli faktu, že bodák je odlévaný a jeho tvar není zrovna ideální pro další úpravy. Navíc při úpravách má tendenci se lámat. Takže raději nechám původní bodák v NZ a vytáhnu jej, až to bude mít smysl. Jak psal alibaba, pro moderní způsob války takovýto bodák smysl nemá, ovšem v PA situaci, kdy by člověk zvažoval každý výstřel kvůli nedostatku munice, tak by bodák nějaké uplatnění jistě našel :twisted:.
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od TREW »

Já jsem ale vůbec neuvažoval v rovině vojenského konfliktu a bojového použití bodáku v sestavě družsva ;)

Měl jsem spíše na mysli zvednout nasazeným bodákem (nožem) užitnou hodnotu kosy v PA.

1. když pozvednu hlaveň zbraňe proti čemukoliv, co bych rád "přibrzdil" bez výstřelu, tak mi přijde vhodnější postavit do cesty ostří nože nebo bodáku, než ústí hlavně nebo konec kompenzátoru.

2. když dohledám blbě střeleného divočáka, mohu jej dorazit dalším výstřelem = další náboj pryč, nebo si vzít nůž do ruky a zvýšit riziko, že mě to zvíře na krátkou kontaktní vzdálenost může zranit nebo si kontaktní vzdálenost prodloužit připevněním nože na kosu (provizorní kopí), kde zvýším sílu bodnutí zapojením obou paží a nejsem s rukama tak blízko zubů. Podříznout hrdlo je samzřejmě někde jinde, uvažuji pouze o bodnutí.

Ještě bych uvedl názor ohledně odolnosti neprůstřelné vesty oproti bodnutí. Nedal bych ruku do ohně za odolnost každé neprůstřelné vesty proti probodnutí za použití síly dvou paží. Nejsem odborník, ale myslím, že každá vesta to neustojí, byť je certifikovaná na odolnost určitých typů střel. Keramické štíty nezpochybňuji.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Terminated Account »

Uvádí se, že bodák může působit také jako kompenzátor.

O víkendu jsme porovnávali s Adminem originál hermex s 858 v pažbení Fab (plastové předpažbí a pistolovka) + prodloužená originál sklopka s plastovou bodkou od Mraka a kompik od Jimiho ze střelectví.

Rozdíl je obrovský, kompenzátor je geniální, pažbení příjemnější - hlavně pistolovka. Prodloužená sklopka s lícnicí z karimatky omotané samovulkanizační páskou dodá na komfortu střelby také moc. Jsou to běžné úpravy, které jsou popisované všude, ale udělají opravdu hodně služby.

Malé a relativně levné úpravy - užitek velký.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Karlos »

Zcela potvrzuji MacGyverovo shrnutí, těch pár serepetiček udělá opravdu hodně... :nod
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Leon Chamel »

MacGyver píše:Rozdíl je obrovský, kompenzátor je geniální
A zaznamenali jste, chlapi, i nějaký významnější rozdíl, pokud jde o hluk výstřelu? Přišlo mi, že Saiga tak byla o poznání hlasitější, ale třeba jsou klony 58 nebo jinak řešené kompíky vychovanější. Na koupi Tacticalu/FSN se v nejbližší době chystám, takže mě zajímají tyhle osvědčené tipy na jednoduchý a účelný tuning :clap
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Terminated Account »

Ve sluchátkách jsem nepozoroval rozdíl, ale nesoustředil jsem se na to. Stříleli jsme BXN, poláky i maďary - náboje samozřejmě. S kompikem jsem schopný střílet rychleji a přesněji. Rozdíl je podle mě pouze v kultivovanosti zbraně. Na hlučnost výstřelu pro střelce nebo poblíž stojícího není podle mě rozdíl. Příště se na to zaměřím.

Pozoroval jsem ještě jeden rozdíl. Hermex, který jsme měli nemá kryt mušky uzavřený. Stalo se mi při rychlém zamíření, že jsme kryt považoval za muchu. Z těchto důvodů bych poloviční kryt nechtěl.
Rozpadlík87
Rozpadlík
Příspěvky: 107
Registrován: 26.02.2012 12:45

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Rozpadlík87 »

Tak jsem dnes poprvé v životě střílel z kosy a můj první dojem je silně pozitivní. Sice mě nejdřív trochu vyplašila rána(zbraň jsem nedržel jen sledoval střelce). Jakmile jsem ze zbraně střílel je vše bylo naprosto v pohodě :yes

Jen pro zajímavost. Jeden ze střelců(byl to závod kde bylo asi 15 kos) měl závadu. Praskl mu závorník(dofám že to bylo ono). Dle jeho slov zbraň NIKDY nečistil(úmyslně protože chtěl vyzkoušet kolik vydrží). Od roku 2003 s tímto hermexem nastřílel každý rok cca 6000 výstřelů(to sme na čísle více než 50000). Z toho bylo vždy cca 4000 "slepých" při dětském dnu.

Což mě jen utvrzuje v tom jakých kvalit sa58 dosahuje :clap
sudajev
Příspěvky: 13
Registrován: 29.01.2012 23:23

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od sudajev »

Co přesně "nečistil"? Ani hlaveň? To musel být kus zahnojené rzi, ne zbraň. Snad ani do ruky bych to nevzal :mrgreen:
Mám v paměti, jak slepáky zahnojí zbraň po pár výstřelech, natož po několika tisících a prohnat lauf pak párkrát ostrou nemůže pomoci. Ale možná si to nedovedu jen představit, protože čistím po každé střelbě.
Rozpadlík87
Rozpadlík
Příspěvky: 107
Registrován: 26.02.2012 12:45

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Rozpadlík87 »

No o hlavni nemůžu nic tvrdit. Šlo nejspíš o vnitřnosti. Když se na to kolegové střelci přišli podívat, tak jeden sundal nadpažbí a píst byl naprosto černý s vrstvou "mouru". To okomentoval příslušný střelec:opravdu nečistí...
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od goral »

k te hlasitosti vystrelu:
Kompik nijak nezvysuje hluk. Ale usmernuje ho vic do boku, takze subjektivne se kazdymu zda kosa hlasitejsi (normalne jde vetsina hluku dopredu). Ty lepsi kompenzatory maji odfuk do boku a i obcas mirne dozadu, takze pro strelce, leziciho vedle je to ne zrovna prijemne
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Artifex »

Rozpadlík87 píše:No o hlavni nemůžu nic tvrdit. Šlo nejspíš o vnitřnosti. Když se na to kolegové střelci přišli podívat, tak jeden sundal nadpažbí a píst byl naprosto černý s vrstvou "mouru". To okomentoval příslušný střelec:opravdu nečistí...
Jj, když nemám pístek jako sklo tak jsem nervózní.

btw. tu je můj kousek
http://th07.deviantart.net/fs71/PRE/f/2 ... 3juwm1.jpg
edakemlink
Příspěvky: 135
Registrován: 04.01.2012 11:53
Bydliště: Brno

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od edakemlink »

Artifex: koukám, že na tvým kousku máš pažbení od FAB DEFENCE, jak ti šlo nasadit podpažbí? Uvažuji o něm a lidi co to mají, tak píší, že je to docela práce to na zbraň narvat.
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Steril »

artifex píše: Jj, když nemám pístek jako sklo tak jsem nervózní.
Jak vyčistíš "čelo" pístu?
Opravdu jsem se s tim vždycky s*al, stejně mi tam ale přes veškerou snahu vždycky zůstane zapečený černý svinstvo - nechávám to tak s tím, že až si teď v týdnu pojedu to Multiagra pro další mosinu, tak rovnou vezmu pro jistotu jeden píst návíc (+alespoň jeden kus každého volně prodávaného náhradního dílu).
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Artifex »

Pístek čistím pod olejem mosaznou drátěnkou, troška cifu případně... Šudlat, šudlat a šudlat. A hlavně, před první střelbou je dobré pístek pořádně vyleštit, alespoň do 2500 gritu nasucho, když je pístek dobře vyleštěný, dá se potom lépe čistit.
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od TREW »

Já čistím komůrku i píst ohnutým mosazným vytěrákem, buď přímo a nebo ještě s kouskem hadru. Vyčetl jsem to na nějakém fóru jako pomůcku na plynovou komůrku SA 58 a na píst, včetně čela, to funguje taky ;) Někde mám i fotky, když bude zájem, tak pohledám nebo nafotím vlastní vytěrák :D Na plynový kanálek vytěrák na dýmky, není dobré na něj zapomínat ;)
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od goral »

Ja mel dojem, ze osazenstvo je vetsinove starsi generace a zna triky z vojny :)
Po strelbach staci nacpat pist do hliny a parkrat otocit a je jak sklo (jde to i pozdeji, ale za tepla je to nejlepsi - plus hned po strelbe je dobre to striknout rovnou WDckem).
Na drazku se vzdycky pouzivala tkanicka.

Jak jsme starsi a vetsi hovada, tak na plynovej kanalek se veme akuvrtacka s brusnym nastavcem a mrdat.
Kazdoapdne si nemyslim, ze u civilni (vlastni) kosy to ma smysl. Pravidelne brouseni "do hladka" tomu materialu taky nedela nejlip.
Videl jsem letite kosy vylestene do temer chromu a obcas ty pisty byly na vymenu (a pist je to nejmensi - horsi je ten kanalek)
Jako vhodny kompromis na obcasne (ne moc invazivni) vycisteni se jevi brusna houbicka (ozkouseno jako asi nejlepsi cistici material na vsechny karbonove a jine usazeniny na zbranich (a to vcetne plynaku UKcka a to je jina liga) ).
Aspon me drobne poznatky z cisteni...
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od TREW »

Ony ty triky z vojny jsou právě o tom, že většinou materiál pomalu ubývá, že :roll: ? Proto je nechávám na vojně a u své zbraně, když chci aby mi nějaký pátek ještě fungovala, zůstanu u mosazi s hadrem, oleje a vytěráku na dýmky ;) Lepší funkční černý píst, komůrka i kanálek, ale pravidelně stříkaný olejem, než nefukční "psí kulky" :D
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Artifex »

Mosaz z železa neodebírá takže je to ideální prostředek, když se mi nechce s pístkem štvát, dám prostě mosazný kartáč do dremmela a na pomalé otáčky odrbu a je to. Na pístek také používám dýmkošťour, ideální nástroj i pro perkusáře na průšlehové kanálky a pistony.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Josef »

No fuj, ještě těď se mi na to špatně vzpomíná. Za čištění pístku a komůrky jsem málem seděl "v chládku" a užil si několik nepříjemných výslechů. Na vojně jsem byl těsně po průmyslovce, s plnou hlavou inovací. A tak jsem si o své vlastní iniciativě omeřil pístek i kulový tvar dna komůrky. Namaloval jsem výkres na novou mosaznou součástku, která se podobala pístku, na předním konci byla kulovitá jako komůrka, na zadním konci o kousek delší, než originální pístek a zakončená zakulacením. Na válcovitém dříku byla skoro v celé délce orádlovaná. Poslal jsem ten výkres domů dopisem, s tím, aby to předali jednomu známému soustružníkovi z podniku, kde jsem tehdy pracoval a on mi to během pár dnů vyrobil a poslal v balíčku. Fungovalo to tak, že se předek tyčky se máznul do oleje a pak se s ním zamíchalo v popelníku, aby se obalil cigaretovým popelem. Pak se nasadil do samopalu (bez pružiny) a přirazil se závěrem. Protože byla tyčka delší než pístek, závěr se nedovřel, ale svými pružinami tlačil na tyčku a tyčka tlačila kulovitou částí brusnou pastu na dno komůrky. Protože byl dřík tyčky orádlovaný, stačilo tyčku ovinout tkaničkou od kanad tak, aby vytvořila jeden závit. Pak stačilo za konce tkaničky tahat a tyčka se rychle rotovala na jednu i druhou stranu, jako když se lukem rozdělává oheň. Komůrka se perfektně během několika sekund leskla. Problém byl, že jsme si tu věcičku na rotě půjčovali. Tak dlouho, až ji zabavil jeden iniciativní lampasák a zanesl kontrášům. Zjišťovali, kdo je autorem. Byl jsem nařčen ze zjišťování detailních rozměrů vojenských zbraní za účelem pořízení výkresové dokumentace a předání této dokumentace třetí osobě. Vypadalo to zpočátku na hodně velký průšvih a dost dlouho trvalo, než zelené hlavy přišly na to, že v tom nebyl žádný nekalý záměr, ani že z rozměrů mosazné tyčky nešly vyčíst skutečné "utajované" rozměry pístku nebo dalších částí samopalu.
Odpovědět